ILPP2/443-294/09-2/AD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-294/09-2/AD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2009 r. (data wpływu 9 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy świadczeniu usługi sklasyfikowanej w grupowaniu PKWiU pod symbolem 92.53.12-00.00 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy świadczeniu usługi sklasyfikowanej w grupowaniu PKWiU pod symbolem 92.53.12-00.00.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest zobligowany do wykonania projektów planów ochrony parków krajobrazowych znajdujących się na (...), na podstawie ustawy o ochronie przyrody (Dz. U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880 z późn. zm.) oraz na podstawie własnego statutu zatwierdzonego przez (...). Jako inwestor zleca również wykonanie zabiegów czynnej ochrony na terenach parków krajobrazowych, polegających m.in.: na pozyskiwaniu biomasy z terenów łąk kośnych, remontach przepustów i zastawek piętrzących na zbiornikach wodnych, wypasie bydła oraz koszeniu łąk. W ramach prowadzonej edukacji ekologicznej zleca również wykonanie ścieżek edukacyjno-przyrodniczych na terenach parków krajobrazowych. Według Zainteresowanego, wstępna klasyfikacja pozwala zaliczyć powyższe usługi do pozycji PKWiU 92.53.12.00-00, tj. usługi związane z ogrodami botanicznymi i zoologicznymi oraz obszarami z obiektami chronionej przyrody. Zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnione od podatku są usługi związane z kulturą. Klasyfikacja PKWiU przyporządkowuje usługi związane z obiektami chronionej przyrody do kategorii usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (podsekcja 92.5). Celem wykonania projektów planów ochrony parków krajobrazowych, Wnioskodawca przeprowadził postępowanie o udzielenie zamówienia zgodnie z ustawą - Prawo Zamówień Publicznych. Niektóre oferty złożone w postępowaniu zawierają naliczony podatek VAT w wysokości 22%, niektóre zaś opierając się na przytoczonej klasyfikacji PKWiU nie naliczają podatku VAT, uznając, iż przedmiotowa usługa jest z niego zwolniona.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaka stawka podatku VAT, w świetle obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązuje dla usług związanych z wykonaniem projektu planu ochrony parku krajobrazowego, pozyskiwaniem biomasy z terenów łąk, wykonaniem lub remontem zastawek piętrzących, przepustów na zbiornikach wodnych, wypasem bydła, koszeniem łąk oraz wykonaniem ścieżek edukacyjnych na obszarach parków krajobrazowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie klasyfikacji PKWiU oraz na podstawie załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, fakt zwolnienia wykonawców z naliczania podatku VAT dla usług związanych z obiektami chronionej przyrody wydaje się być zgodny ze stanem prawnym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Natomiast jak wynika z art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Jak stanowi art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy, podstawowa stawka podatku wynosi 22% (...). Jednakże zarówno w treści ustawy jak i w przepisach wykonawczych do niej przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, a nawet zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod pozycją 11 ww. załącznika, wymienione zostały usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 92, tj. związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem1) - z wyłączeniem:

nbspnbsp1) usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,

nbspnbsp2) usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,

nbspnbsp3) usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),

nbspnbsp4) wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe,

nbspnbsp5) wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),

nbspnbsp5a) usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach,

nbspnbsp5b) wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym (PKWiU ex 92.72),

nbspnbsp6) działalności agencji informacyjnych,

nbspnbsp7) usług wydawniczych,

nbspnbsp8) usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.

Z treści objaśnienia do załącznika nr 4 wynika, iż umieszczenie obok symbolu PKWiU oznaczenia "ex" wskazuje, że zwolnienie dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki VAT, tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce "nazwa usługi". Zatem wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT lub zwolnienie od podatku dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż ze zwolnienia od podatku nie korzystają usługi wymienione enumeratywnie w wyłączeniach dotyczących pozycji 11 załącznika nr 4 do ustawy.

Zgodnie z przepisem § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293) do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2009 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264, z późn. zm.).

Tytuł działu 92 PKWiU (wprowadzonej ww. rozporządzeniem z dnia 18 marca 1997 r.) brzmi: "usługi związane z kulturą, rekreacją i sportem" i obejmuje on:

* usługi związane z filmami i nagraniami wideo (PKWiU 92.1);

* usługi radia i telewizji (PKWiU 92.2);

* usługi rozrywkowe pozostałe, w tym np. usługi w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego, usługi świadczone przez wesołe miasteczka i parki rozrywki, usługi cyrkowe i inne (PKWiU 92.3);

* usługi świadczone przez agencje informacyjne (PKWiU 92.4);

* usługi świadczone przez biblioteki, archiwa, muzea i inne usługi związane z kulturą (PKWiU 92.5);

* usługi związane ze sportem (PKWiU 92.6);

* usługi rekreacyjne pozostałe (PKWiU 92.7).

Z kolei w grupowaniu PKWiU 92.5 zawierają się usługi związane z ogrodami botanicznymi i zoologicznymi oraz obszarami z obiektami chronionej przyrody (PKWiU 92.53), które obejmują usługi związane z obszarami i obiektami chronionej przyrody, łącznie z ich ochroną (PKWiU 92.53.12-00.00).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca na podstawie ustawy o ochronie przyrody oraz własnego statutu jest zobligowany do wykonania planów ochrony parków krajobrazowych. Jako inwestor zleca również wykonanie zabiegów czynnej ochrony na terenach parków krajobrazowych, polegających m.in.: na pozyskaniu biomasy z terenów łąk kośnych, remontach przepustów i zastawek piętrzących na zbiornikach wodnych, wypasie bydła oraz koszeniu łąk, a także wykonanie na terenach parków krajobrazowych ścieżek edukacyjno-przyrodniczych w ramach prowadzonej edukacji ekologicznej. Zainteresowany klasyfikuje powyższe usługi do grupowania PKWiU 92.53.12.00-00 - "Usługi związane z ogrodami botanicznymi i zoologicznymi oraz obszarami z obiektami chronionej przyrody". Celem wykonania projektów planów ochrony parków krajobrazowych przeprowadził postępowanie o udzielenie zamówienia na wykonanie przedmiotowych usług. Niektóre oferty złożone w postępowaniu zawierały naliczony podatek VAT w wysokości 22%, niektóre zaś nie zawierały podatku VAT.

Uwzględniając treść powołanych przepisów oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż przedmiotowe usługi zlecane przez Zainteresowanego zaklasyfikowane przez niego do grupowania PKWiU 92.53.12-00.00, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, w związku z pozycją 11 załącznika nr 4 do ustawy, pod warunkiem, iż nie występują wyłączenia wskazane w pkt 5 ww. pozycji załącznika.

Podkreślić należy, iż kwestie dotyczące zaklasyfikowania usług wskazanych we wniosku do właściwego grupowania statystycznego, nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym, Minister Finansów nie jest uprawniony do dokonywania klasyfikacji statystycznej świadczonych usług, a niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o PKWiU wskazane przez Zainteresowanego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl