ILPP2/443-27/07-3/ISN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-27/07-3/ISN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2007 r. uzupełnionym w dniu 6 listopada 2007 r. (data wpływu wniosku 20 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku określonego w decyzji naczelnika urzędu celnego-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku określonego w decyzji naczelnika urzędu celnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 20 maja 2005 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w K. przeprowadzili u Wnioskodawcy kontrolę dokumentów w zakresie klasyfikacji taryfowej, towarów objętych procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym w latach 2002-2004. W wyniku czynności kontrolnych ustalono, że przedmiotem importu były elementy do budowy i wyposażenia szklarni. Kontrolujący zakwestionowali zasadność deklarowanych kodów PCN z uwagi na fakt, iż importowany towar po złożeniu stanowi konstrukcję szklarni, posiadającą zasadnicze cechy wyrobu kompletnego i powinien zostać zaklasyfikowany do innego kodu PCN niż zadeklarowano w zgłoszeniu celnym. W związku z tym, iż Wnioskodawca dokonał zgłoszeń celnych w oparciu o nieprawidłowe dane Naczelnik Urzędu Celnego w K. wydał decyzje, w których uznał przedmiotowe zgłoszenia celne za nieprawidłowe m.in. w zakresie klasyfikacji taryfowej. Zmiana kodu PCN spowodowała zmianę stawki podatku od towarów i usług, należnego z tytułu importu towaru z 7% na 22%. Zainteresowany zapłacił należności celno-podatkowe wynikające z przedmiotowych decyzji.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy Zainteresowanemu przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT zapłaconego na podstawie otrzymanych decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w G. Wlkp.... Jeżeli tak to w jakim terminie.

Zdaniem Wnioskodawcy przysługuje mu prawo do odliczenia zapłaconej różnicy podatku w terminie otrzymania decyzji od Naczelnika Urzędu Celnego w G. Wlkp.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, jeżeli organ celny stwierdzi, że w zgłoszeniu celnym kwota podatku została wykazana nieprawidłowo, naczelnik urzędu celnego wydaje decyzję określającą podatek w prawidłowej wysokości. Naczelnik urzędu celnego może określić kwotę podatku w decyzji dotyczącej należności celnych. Na podstawie art. 37 ust. 1 ustawy podatnik jest obowiązany zapłacić różnicę między podatkiem wynikającym z decyzji naczelnika urzędu celnego (...), a podatkiem pobranym przez ten organ w terminie 10 dni, licząc od dnia doręczenia tej decyzji. Różnica, o której mowa powyżej, w myśl art. 37 ust. 2 ustawy, stanowi podatek naliczony w rozumieniu art. 86 ust. 2 ustawy. Na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Natomiast w ust. 11 ww. artykułu wskazano, że jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminie określonym w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji za następny okres rozliczeniowy. Ponadto na podstawie art. 86 ust. 13 jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Zatem, jeżeli Wnioskodawca nie obniżył kwoty podatku należnego w terminach określonych w art. 86 ust. 10 i 11 ustawy, może obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego tj. w przedmiotowej sprawie w miesiącu otrzymania dokumentu celnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że Wnioskodawca jest uprawniony do obniżenia podatku należnego w miesiącu otrzymania decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w G. Wlkp. o kwoty wynikające z tych dokumentów jedynie w zakresie, w jakim stanowią one różnicę pomiędzy podatkiem wynikającym z decyzji a podatkiem już pobranym przez organy celne, z zachowaniem wyżej wskazanego terminu do złożenia korekty deklaracji podatkowej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl