ILPP2/443-245/11-3/EN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-245/11-3/EN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2011 r. (data wpływu 31 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest spółką należącą do międzynarodowego koncernu i prowadzi działalność w zakresie projektowania i produkcji systemów bezpieczeństwa do pojazdów samochodowych (w szczególności poduszek i pasów bezpieczeństwa). Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatnikiem podatku VAT zidentyfikowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspótnotowych. Zainteresowany prowadzi księgi handlowe wg ustawy o rachunkowości. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, Wnioskodawca ponosi koszty nabycia produktów spożywczych, takich jak w szczególności kawa, herbata, ciastka oraz napoje chłodzące (woda mineralna, soki itp.).

Przedmiotowe artykuły spożywcze są przekazywane nieodpłatnie:

* dla pracowników Wnioskodawcy w godzinach ich pracy. Zainteresowany traktuje takie świadczenie, jako napoje, do zapewnienia których, zgodnie z przepisami BHP, zobowiązany jest pracodawca oraz dodatkowo:

* w związku z organizowaniem narad, konferencji oraz prac zespołów, w których udział biorą pracownicy Wnioskodawcy, a także przedstawiciele innych spółek z grupy Wnioskodawcy (grupa kapitałowa, której częścią jest Wnioskodawca). W trakcie tych spotkań omawiane są założenia, cele oraz inne istotne sprawy z punktu widzenia bieżącej i przyszłej działalności Wnioskodawcy (również w kontekście jego przynależności do grupy Wnioskodawcy),

* do sekretariatu, w celu zapewnienia poczęstunku gościom/klientom Wnioskodawcy w trakcie wizyt na terenie siedziby Wnioskodawcy.

Zainteresowany traktuje wydatki przeznaczone na zakup artykułów spożywczych jako koszt uzyskania przychodów, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wszystkie trzy rodzaje nieodpłatnych przekazań artykułów spożywczych mają związek z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem:

* w przypadku pierwszego z omawianych przekazań, związek z prowadzonym przedsiębiorstwem wynika z faktu, iż do przekazania wybranym pracownikom napojów zobowiązują Wnioskodawcę przepisy BHP, tj. regulacje nakładające na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom dostępu do napojów w trakcie pracy (szczegółowe regulacje w tym zakresie Wnioskodawca podaje w uzasadnieniu wniosku). Tak więc, przekazanie pracownikom napojów jest warunkiem prowadzenia działalności zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa,

* w przypadku drugiego ze stanów faktycznych, udostępnienie napojów (w tym również innych artykułów spożywczych) w trakcie spotkań zespołów projektowych ma na celu umożliwienie uczestnikom spotkań zaspokojenie pragnienia bez konieczności ich opuszczania lub przerywania. Udostępnienie napojów umożliwia więc przeprowadzenie spotkań zespołów projektowych przy możliwie jak najmniejszej liczbie przerw w celu nabycia i spożycia takich napojów w działających w bezpośrednim sąsiedztwie Wnioskodawcy lokalach gastronomicznych lub sklepach. Tym samym, obecność napojów w trakcie spotkań zespołów projektowych pozwala do pewnego stopnia usprawnić (skrócić) ich przebieg, co stanowi wymierną korzyść dla Wnioskodawcy. W tym kontekście, istnieje związek nieodpłatnego udostępnienia napojów w trakcie spotkań zespołów projektowych z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem,

* w przypadku wydań napojów (w tym również innych artykułów spożywczych) na rzecz gości/klientów, Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę, iż napoje te są przez Wnioskodawcę przekazywane w celu wypełnienia zasad biznesowej kurtyzacji, zgodnie z którymi podejmując w swej siedzibie gościa, w szczególności klienta - należy w trakcie spotkania zapewnić dostęp do napojów lub ewentualnie drobnych przekąsek. Zapewnienie napojów na spotkaniach z ww. osobami ma więc na celu podtrzymanie dobrego wizerunku Wnioskodawcy w oczach gości lub klientów. Wizerunku podmiotu gościnnego, przestrzegającego zasad biznesowego savoir-vivre. Z drugiej strony, nie spełniając tych podstawowych wymogów, Wnioskodawca wywierałby na swoich partnerach biznesowych, niekorzystne wrażenie, tj. takie, iż dana wizyta nie jest traktowana z należytą powagą, bądź nawet, iż jest niepożądana. Tym samym, udostępnienie napojów w trakcie spotkań z gośćmi/klientami charakteryzuje ścisły związek z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem.

Wszystkie opisywane w stanie faktycznym przekazania napojów dokonywane są w związku z realizowanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi (a nie np. zwolnionymi lub tzw. działalnością mieszaną).

Nieodpłatne przekazania napojów, o których mowa powyżej nie stanowią prezentów o małej wartości lub próbek w rozumieniu art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o VAT. Przekazywanie napojów, o których mowa w stanie faktycznym następuje jedynie w godzinach pracy, w siedzibie Wnioskodawcy. Jedynie przekazania opisane w pierwszym stanie faktycznym stanowią wypełnienie obowiązku nałożonego na Wnioskodawcę przepisami z zakresu BHP. Pozostałe tj. przekazanie napojów na potrzeby spotkań projektowych i sekretariatu nie stanowią wykonania obowiązków wynikających z przepisów BHP. Przedmiotem zapytania są napoje wskazane w stanie faktycznym, tj. kawa, herbata, napoje chłodzące.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z nabyciem ww. napojów Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z nabyciem ww. towarów Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę, iż w przedstawionym stanie faktycznym zachowuje on prawo do odliczenia VAT naliczonego od zakupu napojów w pełnej kwocie, jako iż wydatki na zakup przedmiotowych towarów są ponoszone w związku z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, a tym samym w związku z realizowanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi. Dotyczy to wszystkich przedstawionych w stanie faktycznym przeznaczeń nabywanych artykułów spożywczych. Jak bowiem wskazano powyżej, w każdym z nich, zadysponowanie artykułami spożywczymi dokonywane jest na cele działalności gospodarczej, w celu wypełnienia przepisów prawa lub przyjętego zwyczaju biznesowego. W każdym więc przypadku, zakup tych artykułów dokonywany jest jako jeden z elementów prowadzonego przez Wnioskodawcę procesu gospodarczego, a nie na cele zupełnie niezwiązane z jego działalnością.

Wnioskodawca pragnie w szczególności wskazać, iż konieczność ponoszenia części wydatków wskazanych w stanie faktycznym (kawa, herbata i inne napoje przekazywane pracownikom Wnioskodawcy w godzinach ich pracy) wynika z przepisów prawa pracy, do jakich zaliczają się przepisy BHP (na ich podstawie Wnioskodawca ma obowiązek zapewnienia napojów wszystkim pracownikom). Dokonywanie tych wydatków jest więc jednym z warunków prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z obowiązującymi przepisami z oczywistych względów, wypełnienie obowiązków wynikających z przepisów BHP jak i prawa pracy pozostaje w ścisłym związku z wykonywanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi. Tym samym, na gruncie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w ocenie Wnioskodawcy, przysługuje mu pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego od zakupu kawy, herbaty i innych napojów przekazywanych nieodpłatnie pracownikom w godzinach ich pracy.

Wnioskodawca twierdzi również, iż przysługuje mu prawo do odliczenia VAT naliczonego w odniesieniu do pozostałych przypadków przedstawionych w stanie faktycznym. Zarówno towary przekazywane w związku z organizowaniem narad i konferencji oraz na potrzeby sekretariatu w celu ich udostępnienia w trakcie wizyt u Wnioskodawcy jego kontrahentów handlowych, stanowią wykorzystanie na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, w ramach jego działalności gospodarczej, która jest działalnością opodatkowaną VAT. Zakup tych towarów, podobnie jak np. materiałów biurowych, wizytówek i innych podobnych materiałów charakteryzuje się związkiem z realizowanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi. Konsekwentnie zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w ocenie Wnioskodawcy, przysługuje mu pełne prawo do odliczenia VAT naliczanego od zakupu napojów przekazywanych w związku z organizowaniem wskazanych na wstępie narad zespołów projektowych oraz wizyt kontrahentów u Wnioskodawcy.

Reasumując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż przysługuje mu prawo do odliczenia VAT naliczonego w pełnej kwocie w związku z zakupem napojów, słodyczy przekazywanych nieodpłatnie:

* dla pracowników Wnioskodawcy w godzinach ich pracy,

* w związku z organizowaniem narad, konferencji oraz prac zespołów projektowych, w których udział biorą pracownicy Wnioskodawcy, a także przedstawiciele spółek z grupy Wnioskodawcy,

* do sekretariatu w celu zapewnienia poczęstunku gościom i klientom Wnioskodawcy w trakcie wizyt na terenie siedziby Wnioskodawcy.

W związku z powyższym, Wnioskodawca wnioskuje jak na wstępie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Dodatkowo informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego. Natomiast w kwestii opodatkowania nieodpłatnego udostępniania napojów na rzecz pracowników i kontrahentów, została wydana w dniu 29 kwietnia 2011 r. odrębna interpretacja indywidualna nr ILPP2/443-245/11-2/EN.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl