ILPP2/443-233/07-2/GZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-233/07-2/GZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2007 r. (data wpływu 12 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług związanych z organizacją szkolenia/konferencji dla klientów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług związanych z organizacją szkolenia/konferencji dla klientów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka zorganizowała w miesiącach wrzesień - październik 2007 r. konferencję dedykowaną dla swoich klientów. Konferencja miała charakter nieodpłatny i zaproszono na nią obecnych i potencjalnych klientów.

W związku z powyższym Spółka poniosła koszty związane m.in. z wynajęciem sali, przygotowaniem materiałów drukowanych i drobnych przekąsek. Sposób dokumentowania wydatków związanych z wynajęciem sali i drobnych przekąsek był dwojaki. Spółka otrzymała:

* odrębne faktury za wynajęcie sali wykładowej oraz drobnych poczęstunków, lub

* jedną fakturę dokumentującą koszt organizacji konferencji, obejmującej koszt wynajęcia sali i drobnego poczęstunku (w jednej kwocie).

Materiały drukowane na konferencję zostały przygotowane przez Spółkę we własnym zakresie i obejmowały: skrypt szkoleniowy zawierający merytoryczne zagadnienia omawiane podczas konferencji oraz informacje na temat usług świadczonych przez Spółkę.

Zorganizowanie konferencji jesiennej dla klientów miało na celu zapoznanie klientów z ofertą Spółki, a także zaprezentowanie najnowszych produktów oferowanych przez Spółkę. Ponadto klienci uzyskali drobne fachowe porady w zakresie rachunkowości i doradztwa podatkowego, uwzględniające najnowsze zmiany w przepisach prawa, w celu zaprezentowania jakości i poziomu świadczonych przez Spółkę usług. Informacje przekazane w trakcie konferencji miały służyć również nawiązywaniu, rozwijaniu i umacnianiu współpracy pomiędzy Spółką i jej klientami, oraz co najważniejsze przyczynić się do zwiększenia sprzedaży usług oferowanych przez Spółkę.

Od kosztów usług gastronomicznych Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, natomiast w przypadku pozostałych wydatków nic nie stało na przeszkodzie, aby ten podatek naliczony odliczyć.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka miała prawo odliczyć podatek naliczony przy zakupie towarów i usług związanych z organizacją szkolenia/konferencji dla klientów.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka miała prawo odliczyć na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy VAT - poza usługami gastronomicznymi - podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług służących organizacji konferencji i nie zaszła przesłanka, o której mowa w art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT, wyłączająca prawo Spółki do odliczenia podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego przepisu wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, od zakupów towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych. Oznacza to, iż można odliczyć w całości podatek naliczony, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi podatnika.

Dla określenia czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku wynikającego z wydatków poniesionych na organizację szkolenia/konferencji, niezwykle istotny jest charakter związku występującego między zakupami, a prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Związek ten może mieć charakter bezpośredni (np. zakup materiałów do wytworzenia produktu podlegającego odsprzedaży) lub pośredni (koszty ogólne).

Zgodnie z przedstawionym przez Zainteresowanego we wniosku stanem faktycznym Spółka zorganizowała nieodpłatnie szkolenie/konferencję dla swoich obecnych i przyszłych klientów w celu umocnienia współpracy pomiędzy Spółką a klientami oraz zwiększenia sprzedaży usług oferowanych przez Wnioskodawcę. Oznacza to, że poniesione wydatki na organizację szkolenia/konferencji mają związek pośredni z opodatkowaną działalnością Wnioskodawcy.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług wskazują w art. 88 ust. 1 pkt 4, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

a.

przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie,

b.

nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Stosownie do powyższej analizy, Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli nabywane usługi dotyczą zakupu usługi gastronomicznej.

Pamiętać również należy o zasadzie wynikającej z zapisu art. 88 ust. 1 pkt 2 powyższej ustawy, z którego wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

W kwestii pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie z dnia 12 marca 2008 r. znak ILPB3/423-18/08-2/MM, w którym stwierdzono, że wydatki związane z organizacją konferencji dla klientów stanowią w całości koszt uzyskania przychodu.

Reasumując, Zainteresowany może obniżyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, w sytuacji, gdy występuje związek pomiędzy poniesionymi wydatkami, a wykonywanymi z tytułu prowadzonej działalności czynnościami opodatkowanymi oraz, co do zasady, gdy wydatek jest kosztem uzyskania przychodu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl