ILPP2/443-225/07-2/MN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-225/07-2/MN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 7 grudnia 2007 r. (data wpływu 13 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie definicji powierzchni użytkowej lokali mieszkaniowych oraz stawki podatku dla robót budowlano-montażowych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie definicji powierzchni użytkowej lokali mieszkaniowych oraz stawki podatku dla robót budowlano-montażowych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące stany faktyczne.

1.

Spółka wznosi budynki mieszkalne, wielolokalowe jako developer. Budynki te stawiane są na gruncie będącym własnością Wnioskodawcy lub na gruncie, w stosunku do którego Spółce przysługuje prawo wieczystego użytkowania. Po zawarciu z klientem przedwstępnej umowy sprzedaży na zakup lokalu mieszkalnego, klient wpłaca na konto Zainteresowanego zaliczki na poczet ceny kupowanego lokalu. Każda wpłacana przez klienta zaliczka potwierdzona jest fakturą z obowiązującą stawką podatku VAT, tj. 7% stawka podatku VAT na lokale mieszkalne i 22% stawka na lokale użytkowe (zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

Na podstawie znowelizowanego art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, od dnia 1 stycznia 2008 r. 7% stawkę podatku VAT stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych bądź ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie można zaliczać budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m 2 i lokalu mieszkalnego, którego powierzchnia użytkowa przekracza 150 m 2.

2.

Spółka wznosi budynki mieszkalne wielolokalowe jako developer oraz wykonuje roboty budowlano-montażowe. Wykonywane usługi budowlano-montażowe dotyczące budynków mieszkalno-usługowych do dnia 31 grudnia 2007 r. opodatkowane były 7% stawką VAT, pod warunkiem, iż budynek taki, zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych, zaklasyfikowany jest do budynków mieszkalnych (tzn. obiekt budowlany), których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych.

Na podstawie znowelizowanego art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, od dnia 1 stycznia 2008 r. 7% stawkę podatku VAT stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych bądź ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym zaliczane są obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części (tj. budynki mieszkalne sklasyfikowane w PKOB w dziale 11), lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12 oraz obiekty sklasyfikowane w PKOB w klasie ex 1264.

3.

Spółka wznosi budynki mieszkalne wielolokalowe jako developer oraz wykonuje roboty budowlano-montażowe. Wykonywane usługi budowlano-montażowe oraz usługi związane z infrastrukturą towarzyszącą dotyczące budynków mieszkalno-usługowych do dnia 31 grudnia 2007 r. opodatkowane są 7% stawką VAT, pod warunkiem, iż budynek taki, zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych, zaklasyfikowany jest do budynków mieszkalnych (tzn. obiekt budowlany), których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych.

Na podstawie znowelizowanego art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, od dnia 1 stycznia 2008 r. 7% stawkę podatku VAT stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych bądź ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym zaliczane są obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części (tj. budynki mieszkalne sklasyfikowane w PKOB w dziale 11), lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12 oraz obiekty sklasyfikowane w PKOB w klasie 1264.

Od dnia 1 stycznia 2008 r. preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 7% nie jest objęta infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu. Zgodnie z art. 146 ust. 3 ustawy o VAT za infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu uważa się sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych, urządzanie i zagospodarowanie terenów w ramach zadań budownictwa mieszkaniowego (w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę) oraz urządzenia i ujęcia wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie, sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Jaką definicję powierzchni użytkowej należy przyjąć do wyliczenia powierzchni użytkowej sprzedawanych lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych i budynków mieszkalnych jednorodzinnych, tak aby prawidłowo zastosować odpowiednią stawkę podatku VAT od dnia 1 stycznia 2008 r....

2.

Czy od dnia 1 stycznia 2008 r. przy sprzedaży usług budowlano-montażowych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, w których to obiektach znajdują się lokale mieszkalne, których indywidualna powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2, należy rozdzielać proporcjonalnie sprzedaż usług budowlano-montażowych na sprzedaż usług dotyczącą lokali mieszkalnych nie przekraczających 150 m2 powierzchni użytkowej i na sprzedaż usług dotyczącą lokali mieszkalnych przekraczającą ww. powierzchnię użytkową i stosować w związku z tym dwie stawki podatku VAT: odpowiednio 7% i 22%.

3.

Czy od dnia 1 stycznia 2008 r. sprzedaż usług związanych z wykonaniem sieci wodociągowej wraz z urządzeniami i przyłączami dla budynku mieszkalno-usługowego (zaliczanego zgodnie z PKOB do budownictwa mieszkaniowego) należy rozdzielać na:

a)

usługi budowlano-montażowe dotyczące wykonania sieci wodociągowej wewnątrz budynku i opodatkować stawką VAT 7%,

nbso b) usługi związane z wykonaniem sieci wodociągowej znajdującej się poza kubaturą danego budynku i opodatkować stawką VAT 22%.

Zdaniem Wnioskodawcy.

1.

Do przedmiotowego stanu zastosowanie znajduje definicja całkowitej powierzchni użytkowej sformułowanej w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB). Przyjęta definicja budownictwa społecznego (art. 41 ust. 12a ustawy o VAT) odwołuje się do pojęcia obiektów budownictwa mieszkaniowego, które obejmuje wszystkie budynki stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11 (z wyłączeniem lokali użytkowych) oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12 i obiekty sklasyfikowane w PKOB w klasie ex 1264.

Zgodnie z definicją przyjętą w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie PKOB) całkowita powierzchnia użytkowa budynku to cała powierzchnia budynku z wyjątkiem elementów budowlanych (m.in.: podpór, kolumn, filarów, szybów i kominów), zajmowanych przez pomieszczenia techniczne instalacji ogólnobudowlanych oraz komunikacji (np.: klatki schodowe, dźwigi i przenośniki). Stąd też, powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego i budynku mieszkalnego jednorodzinnego to cała powierzchnia danego lokalu mieszkalnego czy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, łazienek, alków, holi, korytarzy oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora (takich jak: garaże, miejsca parkingowe i komórki lokatorskie).

2.

Zgodnie z art. 41 ust. 12a ustawy o VAT, społecznym programem mieszkaniowym objęte są między innymi obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części. Klasyfikację danego budynku do budynków mieszkalnych przeprowadza się na podstawie definicji budynków mieszkalnych zawartej w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB). Są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. Stąd też, zdaniem Spółki, od dnia 1 stycznia 2008 r., sprzedaż usług budowlano-montażowych związanych z budownictwem mieszkaniowym należy opodatkować 7% stawką podatku VAT.

3.

Zgodnie z art. 41 ust. 12a ustawy o VAT, społecznym programem mieszkaniowym objęte są między innymi obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części. Klasyfikację danego budynku do budynków mieszkalnych przeprowadza się na podstawie definicji budynków mieszkalnych zawartej w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB). Są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych.

Zdaniem Spółki, od dnia 1 stycznia 2008 r., sprzedaż usług związanych z wykonaniem sieci wodociągowej dla budynku mieszkalnego wraz z urządzeniami i przyłączami należy opodatkować odpowiednio:

a)

stawką VAT 7% na usługi budowlano-montażowe związane z wykonaniem ww. sieci wewnątrz budynku,

b)

stawką VAT 22% na usługi związane z wykonaniem sieci wodociągowej, znajdującej się poza budynkiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych stanów faktycznych uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, stawka podatku wynosi 22% (...). Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

Na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy, stawkę podatku wynoszącą 7%, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Zgodnie z art. 41 ust. 12a ustawy, przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b. W myśl tego zastrzeżenia, do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się:

1.

budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m 2;

2.

lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m 2.

Mocą § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2007 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 249, poz. 1861) zwanego dalej rozporządzeniem, stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7%, również w odniesieniu do:

1.

robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych,

2.

obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy (budynki mieszkalne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11), lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12

- w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12 - 12c ustawy.

Zatem:

Ad. 1. Powołane przepisy w zakresie stosowania obniżonej stawki podatku na obiekty budownictwa mieszkaniowego oraz roboty budowlano-montażowe, remonty i roboty konserwacyjne związane z tym budownictwem, przedłużają stosowanie preferencyjnej stawki podatku w wysokości 7%. Obniżona stawka podatku ma zastosowanie do dostawy oraz ww. robót we wszystkich obiektach budownictwa mieszkaniowego wskazanych tymi przepisami, niezależnie od ich metrażu. W związku z powyższym, określenie definicji powierzchni użytkowej pozostaje bez wpływu na wysokość stawki podatku dla usług będących przedmiotem niniejszego wniosku, zatem nie ma zastosowania w sprawie.

Ad. 2. Z przytoczonych przepisów wynika, że o możliwości zastosowania 7% stawki podatku od towarów i usług dla usług budowlano-montażowych świadczonych po 1 stycznia 2008 r., na podstawie art. 41 ust. 12-12b ustawy oraz § 5 ust. 1a pkt 1 rozporządzenia, decyduje spełnienie przesłanek przewidzianych w tych przepisach.

W związku z powyższym, jeżeli budynki, w których Wnioskodawca świadczy usługi budowlano-montażowe mieszczą się wg Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11, bądź w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych lub usługi te dotyczą lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB 12, wówczas usługi te podlegają opodatkowaniu 7% stawką podatku.

Ad. 3. W okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r., stosownie do przepisu z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) i lit. b) ustawy, obniżoną stawką do 7% objęte były m.in. roboty budowlano-montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, a także obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Zgodnie z art. 146 ust. 3 ustawy, przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a), rozumiało się:

1.

sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

2.

urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,

3.

urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeżeli były one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

W związku z powyższymi uregulowaniami prawnymi, w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą stosowana była 7% stawka podatku. Od dnia 1 stycznia 2008 r. 7% stawką podatku od towarów i usług opodatkowane są roboty budowlano-montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane wyłącznie z budownictwem mieszkaniowym. Obecnie nie przewidziano w ustawie obniżonej stawki ww. podatku na remont i budowę infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu.

Według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych - budynki, to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Jednocześnie Minister Infrastruktury w rozporządzeniu z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) w § 115 określił wewnętrzną instalację wodną w budynku oraz zewnętrzną na terenie działki budowlanej.

Zatem, usługi budowlano-montażowe polegające na rozprowadzeniu w budynku wewnętrznych instalacji wodociągowych należy opodatkować obniżoną, 7% stawką podatku od towarów i usług. Natomiast roboty budowlano-montażowe oraz remontowe związane z zewnętrzną instalacją wodociągową (do budynku mieszkalnego), podlegają opodatkowaniu 22% stawką podatku.

Interpretacja dotyczy zaistniałych stanów faktycznych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionych stanach faktycznych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl