ILPP2/443-224/07-2/GZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-224/07-2/GZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2007 r. (data wpływu 13 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia obrotu w celu zastosowania proporcji oraz odliczenia podatku naliczonego od usług związanych z rozbiórką nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia obrotu w celu zastosowania proporcji oraz odliczenia podatku naliczonego od usług związanych z rozbiórką nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik w roku 2005 nabył prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz własność posadowionych na tymże gruncie budynków. Nabycie nieruchomości było zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Nieruchomość nie jest środkiem trwałym, została bowiem zakupiona w celu dalszej sprzedaży po uprzednim wyburzeniu budynków. W latach następnych (2006-2007) dokonywano rozbiórki budynków i budowli znajdujących się na terenie nieruchomości w sposób ukierunkowany na efektywny odzysk materiałów porozbiórkowych (tzw. metodą tradycyjną). Odzyskany w procesie rozbiórki materiał porozbiórkowy (gruz, stal) był sprzedawany z zastosowaniem 22% stawki podatku VAT, a podatek naliczony z tytułu kosztów rozbiórki i utrzymania nieruchomości był w całości odliczany. W roku 2007 lub 2008 nastąpi prawdopodobnie sprzedaż nieruchomości, jednakże wbrew pierwotnym zamierzeniom nieruchomość w chwili sprzedaży nadal pozostanie nieruchomością zabudowaną, a zatem sprzedaż nastąpi również z zastosowaniem zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy. Wyjąwszy zbycie ww. nieruchomości, podatnik w roku 2007 dokonywał wyłącznie transakcji, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. W roku 2007 podatnik nie dokonał innego zbycia nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w opisanej sytuacji towary i usługi służące rozbiórce budynków i budowli oraz ich utrzymaniu i zabezpieczeniu w trakcie jej trwania należy zaliczyć do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika zarówno do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (sprzedaż materiałów porozbiórkowych), jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje (zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności posadowionych na tymże gruncie budynków).

2.

Czy ustalając proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3 cyt. ustawy, rozumianą jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo należy wliczyć do obrotu wartość opisanej w stanie faktycznym transakcji zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własność posadowionych na tymże gruncie budynków.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Towary i usługi służące rozbiórce budynków i budowli oraz ich utrzymaniu i zabezpieczeniu w trakcie jej trwania należy zaliczyć do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika zarówno do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (sprzedaż materiałów porozbiórkowych), jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje (zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności posadowionych na tymże gruncie budynków). Rozbiórki budynków i budowli znajdujących się na terenie nieruchomości dokonywano, bowiem w sposób ukierunkowany na efektywny odzysk oraz należytą segregację materiałów porozbiórkowych, metodami, które gwarantowały optymalizację odzysku i pozyskanie towaru możliwie najwyższej jakości. W tej sytuacji należy uznać, iż zakup ww. towarów i usług miał na celu zarówno przygotowanie gruntu na potrzeby nowych inwestycji budowlanych, jak i pozyskanie materiałów porozbiórkowych stanowiących cenny towar handlowy. Gdyby ww. towary i usługi służyły jedynie przygotowaniu gruntu na potrzeby nowych inwestycji budowlanych, rozbiórka zostałaby dokonana mniej pracochłonną i czasochłonną metodą wybuchową, bez segregacji odpadów i nakładów na zabezpieczenie pozyskanych materiałów przed kradzieżą. W konsekwencji, w myśl art. 90 ust. 2 cyt. ustawy podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Nie jest bowiem możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w art. 90 ust. 2 cyt. ustawy.

Ad. 2.

Zgodnie z art. 90 ust. 6 cyt. ustawy, do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie. Ponieważ transakcje zbycia nieruchomości należy uznać za dokonywane przez podatnika sporadycznie (w roku 2007 podatnik nie dokonał innego zbycia nieruchomości, zaś wiodącym przedmiotem działalności podatnika jest działalność usługowa w budownictwie), ustalając proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3 cyt. ustawy podatnik nie powinien wliczać do obrotu wartości opisanej w stanie faktycznym transakcji zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz własności posadowionych na tymże gruncie budynków.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl