ILPP2/443-214/09-5/ISN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-214/09-5/ISN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2009 r. (data wpływu 18 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wniosek został uzupełniony w dniu 14 kwietnia 2009 r. o brakującą opłatę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT i prowadzi sprzedaż prawie w całości opodatkowaną tym podatkiem wg stawki w wysokości 22%. Zainteresowany zamierza zakupić po 1/3 udziału we współwłasności dwóch zabudowanych nieruchomości od innej spółki cywilnej. Są to nieruchomości, dla których Sąd Rejonowy w K. prowadzi księgi wieczyste.

Zbywcy powyższe nieruchomości nabyli w dniu 7 maja 2008 r. na podstawie umowy sprzedaży. Zakup nastąpił na współwłasność łączną kupujących, jako wspólników spółki cywilnej. Sprzedający jest czynnym podatnikiem podatku VAT. W stosunku do przedmiotowych nieruchomości zbywcom nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zbywca ani jego poprzednik nie ponosili wydatków na ulepszenie nieruchomości przekraczających 30% wartości początkowej tych obiektów, w stosunku do których mieliby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zarówno obecny właściciel, jak i jego poprzednik oddawali obie nieruchomości w odpłatną dzierżawę bądź najem opodatkowane podatkiem VAT, a od pierwszego oddania w dzierżawę bądź najem minął okres dłuższy niż 2 lata.

Kwestia zasiedlenia: Z uwagi na to, iż zbywcy użytkowali nieruchomości krócej niż 2 lata, informacyjnie podaje się, iż poprzedni właściciel nabył nieruchomości i użytkował w latach 90.

1.

Nieruchomość nabyta w dniu 2 czerwca 1993 r. - była już wówczas zabudowana murowanym garażem i murowanym magazynem, jak wynika z dokumentacji będącej w posiadaniu Wnioskodawcy (wypis z rejestru gruntów i wyciąg z kartoteki budynków), zabudowa ta pochodzi z lat 20,60 i 70 ubiegłego stulecia.

2.

Poprzedni właściciel nabył w dniu 24 maja 1995 r. nieruchomość, która była także wówczas zabudowana magazynem, jak wynika z dokumentacji będącej w posiadaniu Zainteresowanego (wyciąg z rejestru gruntów i wyciąg z kartoteki budynków), zabudowa ta pochodzi z lat 70 ubiegłego stulecia i była użytkowana przez właściciela.

Zbywca zamierza wystawić fakturę VAT ze stawką 22%, a Wnioskodawca chce mieć pewność, że naliczenie podatku VAT w stawce 22% będzie prawidłowe i w związku z tym będzie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT co do zasady. Oczywiście w kwestii, czy w całości, czy w proporcji będzie uzależnione od faktu, czy nadal Wnioskodawca będzie prowadzić działalność w większości opodatkowaną w stawce 22%. Istotą zapytania jest możliwość odliczenia co do zasady.

Zainteresowany powziął wątpliwości co do tego, czy nabycie przez niego w drodze umowy sprzedaży nieruchomości znajdujących się we współwłasności łącznej wspólników spółki cywilnej jest dostawą towaru, czy też świadczeniem usług i czy transakcja taka jest opodatkowana podatkiem VAT, jeśli tak, to w jakiej stawce, jeśli nie to, czy Wnioskodawca może zrezygnować ze zwolnienia od podatku VAT, a także czy Wnioskodawcy w zakresie, w jakim nabyty udział w nieruchomościach wykorzystywany będzie do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zdaniem Wnioskodawcy, w każdym wypadku, w zakresie, w jakim nabyty udział w nieruchomościach wykorzystywany będzie do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługiwać mu będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Na mocy art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca planuje zakupić po #8531; udziału we współwłasności dwóch zabudowanych nieruchomości od spółki cywilnej. Sprzedający zamierza wystawić fakturę VAT ze stawką 22%. Zainteresowany ma wątpliwości co do tego, czy dostawca może zrezygnować ze zwolnienia od podatku VAT, a także, czy Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Kwestia dotycząca opodatkowania sprzedaży udziałów w nieruchomościach oraz możliwości rezygnacji ze zwolnienia i wyboru opodatkowania dostawy udziałów w nieruchomościach została rozstrzygnięta w odrębnej interpretacji indywidualnej z dnia 6 maja 2009 r. Nr ILPP2/443-214/09-4/ISN. W interpretacji tej stwierdzono, iż sprzedający będzie mógł zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy przedmiotowych udziałów w nieruchomościach, o ile zostaną spełnione warunki wynikające z przepisów art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy.

Wobec powyższego jeżeli dostawca zrezygnuje ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 i wybierze opodatkowanie dostawy przedmiotowych udziałów w nieruchomościach oraz spełnione zostaną warunki wynikające z przepisu art. 43 ust. 10 i ust. 11, a Zainteresowany wykaże, iż nabyte udziały w nieruchomościach będą miały związek ze sprzedażą opodatkowaną, przysługiwać mu będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl