ILPP2/443-193/13-2/EN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 kwietnia 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-193/13-2/EN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 28 lutego 2013 r. (data wpływu 11 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku VAT naliczonego na fakturach VAT RR przy zakupie kapusty kwaszonej i ogórków kwaszonych wyprodukowanych przez rolnika ryczałtowego we własnym gospodarstwie rolnym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku VAT naliczonego na fakturach VAT RR przy zakupie kapusty kwaszonej i ogórków kwaszonych wyprodukowanych przez rolnika ryczałtowego we własnym gospodarstwie rolnym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność produkcyjną i handlową. W ramach prowadzonej działalności Zainteresowana może dokonywać zakupów zarówno płodów rolnych (co czyni) jak i kwaszonych - ogórki i kapusta, od rolników ryczałtowych. Kwaszone ogórki i kapusta wytwarzane są przez tych rolników w ich własnych gospodarstwach rolnych, z produktów pochodzących z tych gospodarstw. Zakupy te Wnioskodawczyni dokumentuje fakturami VAT RR. Zainteresowana jest czynnym płatnikiem VAT.

Kapusta kwaszona i ogórki kwaszone są zakwalifikowane według PKWiU z 2008 r. do grupowania 10.39.17.0. Natomiast świeże ogórki objęte są klasyfikacją PKWiU z 2008 r. 01.13.32.0, a świeża kapusta mieści się w grupowaniu 01.13.12.0.

Wnioskodawczyni dokonuje jedynie sprzedaży opodatkowanej i nabycie zarówno płodów rolnych, jak i kwaszonych produktów związane jest wyłącznie z tą sprzedażą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zakup od rolników ryczałtowych kwaszonej kapusty i kwaszonych ogórków pochodzących z ich gospodarstw rolnych, tj. wytworzonych i przetworzonych w ich gospodarstwach, udokumentowany fakturą VAT RR uprawnia Wnioskodawczynię do odliczenia podatku naliczonego według faktury VAT RR przy spełnieniu innych wymogów określonych w art. 116 ustawy.

Zdaniem Wnioskodawczyni, od nabytych kwaszonych ogórków i kwaszonej kapusty przysługiwać jej będzie prawo do odliczenia zryczałtowanego zwrotu podatku - zapłaconego rolnikowi ryczałtowemu, wynikającego z wystawionych faktur VAT RR.

Zainteresowana wskazała, iż swoje zdanie opiera przede wszystkim na dostępnych innych interpretacjach indywidualnych oraz na brzmieniu art. 116 ustawy, z którego wynika prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku od nabywanych od rolnika ryczałtowego towarów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 115 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.

W myśl art. 115 ust. 2 ustawy, stawka zryczałtowanego zwrotu podatku wynosi 6,5% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.

Jednakże stosownie do art. 146a pkt 3 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art. 115 ust. 2, wynosi 7%.

Rolnikiem ryczałtowym, w myśl art. 2 pkt 19 ustawy, jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Działalność rolnicza, zgodnie z zapisem art. 2 pkt 15 ustawy, obejmuje produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarnianą i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodkowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin: "in vitro", fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego i drzew tropikalnych (PKWiU 02.20.13.0) oraz bambusa (PKWiU ex 01.29.30.0), a także świadczenie usług rolniczych.

Przez produkty rolne, w myśl art. 2 pkt 20 ustawy, należy rozumieć towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim.

Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy o podatku od towarów i usług jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni będąca czynnym podatnikiem podatku VAT nabywa od rolnika ryczałtowego kapustę kwaszoną i ogórki kwaszone.

W załączniku nr 2 do ustawy zawierającym "Wykaz towarów i usług, od których dostawy i świadczenia przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług" w żadnej pozycji nie wymieniono kapusty czy ogórków kwaszonych. Jednakże z cytowanej wyżej definicji produktów rolnych wynika, że za produkty rolne oprócz wymienionych w załączniku uważa się również towary wytworzone przez rolnika z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej, przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym.

I tak w pozycji 1 wyżej wymienionego załącznika wskazano na sklasyfikowane w PKWiU pod symbolem ex 01.1 "Rośliny inne niż wieloletnie, z wyłączeniem:

1.

bawełny i odziarnionych produktów roślinnych dla przemysłu włókienniczego (PKWiU ex 01.16.1),

2.

orzeszków ziemnych w łupinach (PKWiU 01.11.82.0),

3.

orzeszków ziemnych łuskanych (PKWiU 01.11.83.0)".

Zgodnie z art. 2 pkt 30 ustawy o VAT, przez PKWiU ex - rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie ww. oznaczenia przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania wykazu towarów i usług, od których dostawy i świadczenia przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług tylko do towarów/usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce "nazwa towaru lub usługi (grupy towarów lub usług)".

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika również, iż nabywane przez Wnioskodawczynię: kapusta kwaszona zostanie wytworzona z kapusty świeżej (PKWiU 01.13.12.0), natomiast ogórki kwaszone - z ogórków świeżych (PKWiU 01.13.32.0).

W związku z powyższym zarówno kapusta jak i ogórki mieszczą się w grupie PKWiU 01.1 i zaliczają się do produktów rolnych, przy sprzedaży których przysługuje zryczałtowany zwrot podatku VAT. Ustawodawca definiując w art. 2 pkt 20 ustawy produkty rolne wskazał, iż należy do nich zaliczyć również towary wytworzone przez rolnika z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej, przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym.

Zatem zarówno kapusta kwaszona jak i ogórki kwaszone wytwarzane przez rolnika mającego status rolnika ryczałtowego z produktów rolnych przy użyciu środków pochodzących z jego gospodarstwa zaliczają się do produktów rolnych, przy sprzedaży których przysługuje rolnikowi ryczałtowemu zryczałtowany zwrot podatku VAT.

Zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy, podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy.

W myśl art. 116 ust. 2 ustawy, faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna być oznaczona jako "Faktura VAT RR" i zawierać co najmniej:

1.

imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy;

2.

numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy;

3.

numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną;

4.

datę dokonania nabycia oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury;

5.

nazwy nabytych produktów rolnych;

6.

jednostkę miary i ilość nabytych produktów rolnych oraz oznaczenie (opis) klasy lub jakości tych produktów;

7.

cenę jednostkową nabytego produktu rolnego bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;

8.

wartość nabytych produktów rolnych bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;

9.

stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku;

10.

kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych;

11.

wartość nabytych produktów rolnych wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku;

12.

kwotę należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażoną cyfrowo i słownie;

13.

czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.

Ponadto, zgodnie art. 116 ust. 3 ustawy, faktura VAT RR powinna również zawierać oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu:

"Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług".

Biorąc powyższe pod uwagę, Wnioskodawczyni nabywając kapustę kwaszoną i ogórki kwaszone od rolnika ryczałtowego jest obowiązana do wystawienia faktury VAT RR, w której do wynagrodzenia należnego rolnikowi ryczałtowemu z tytułu sprzedaży tych produktów doliczy 7% zryczałtowany zwrot podatku VAT.

Artykuł 86 ust. 1 ustawy stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 3 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6.

Stosownie do art. 116 ust. 6 ustawy, zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:

1.

nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;

2.

zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14. dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności;

3.

w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty za produkty rolne zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie tych produktów albo na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane indentyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty.

Zgodnie z art. 116 ust. 7 ustawy, za datę dokonania zapłaty uważa się datę wydania dyspozycji bankowej przekazania środków finansowych na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, jeżeli dyspozycja ta została zrealizowana.

Celem regulacji zawartej w powyższym przepisie jest powiązanie zapłaty dokonywanej przez podatnika z konkretną transakcją zakupu produktów rolnych.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawczyni, będący czynnym podatnikiem podatku VAT, dokonuje zakupu produktów rolnych tj. kapusty kwaszonej i ogórków kwaszonych od rolnika ryczałtowego, które dokumentuje fakturami VAT RR. Kapusta kwaszona i ogórki kwaszone pochodzą z produktów wytworzonych w gospodarstwie rolnym rolnika ryczałtowanego. Nabycie przedmiotowych produktów rolnych będzie związane wyłącznie z dostawą opodatkowaną podatkiem VAT.

W związku z tym Zainteresowana ma wątpliwości czy zakup od rolników ryczałtowych kwaszonej kapusty i kwaszonych ogórków pochodzących z ich gospodarstw rolnych, tj. wytworzonych i przetworzonych w ich gospodarstwach, udokumentowany fakturą VAT RR uprawnia ją do odliczenia podatku naliczonego według faktury VAT RR przy spełnieniu innych wymogów określonych w art. 116 ustawy.

Odnosząc się do powyższego wskazać należy, iż z przytoczonych przepisów wynika, że nabywca produktów rolnych od rolnika ryczałtowego ma prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku od nabywanych od rolnika ryczałtowego towarów, jeżeli spełni warunki określone wyżej podanymi przepisami. Zatem w przedmiotowej sprawie przy spełnieniu warunków określonych w art. 116 ustawy, kwota zryczałtowanego zwrotu podatku będzie stanowiła dla Wnioskodawczyni kwotę podatku naliczonego, o którą można zmniejszyć podatek należny.

Reasumując, Wnioskodawczyni będzie mogła skorzystać z prawa do odliczenia kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku VAT naliczonego na fakturach VAT RR przy zakupie kapusty kwaszonej i ogórków kwaszonych wyprodukowanych przez rolnika ryczałtowego w jego własnym gospodarstwie rolnym, z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl