ILPP2/443-1809/10-2/ISN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-1809/10-2/ISN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2010 r. (data wpływu 8 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania procedury szczególnej VAT marża do dostawy używanych wyrobów jubilerskich w stanie nieprzetworzonym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania procedury szczególnej VAT marża do dostawy używanych wyrobów jubilerskich w stanie nieprzetworzonym.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną zarejestrowaną jako podatnik podatku od towarów i usług, prowadzącą przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją wyrobów jubilerskich, handlem tymi wyrobami oraz usługami w branży jubilerskiej. Zainteresowany, dla celów prowadzonej działalności dokonuje skupu złota oraz używanych wyrobów jubilerskich w celu pozyskiwania surowca do własnej produkcji. Niemniej, w związku z coraz liczniejszą ilością bardzo ładnych, atrakcyjnych pod względem handlowym, używanych wyrobów jubilerskich które skupuje, Wnioskodawca planuje odsprzedawać je w stanie nieprzetworzonym.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów, przez którą należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna zbywcy z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego. W art. 120 ust. 4 ustawy VAT stwierdzono, iż w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności gospodarczej w celu sprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia pomniejszoną o kwotę podatku.

Na mocy art. 120 ust. 10 wspomnianej ustawy, przepis ust. 4 dotyczy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które nabyto m.in. od osób fizycznych.

Na potrzeby tegoż przepisu przez towary używane należy rozumieć ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy używane wyroby jubilerskie można, sprzedając je w stanie nieprzetworzonym, opodatkować stosując procedurę VAT marża.

Zdaniem Wnioskodawcy, można dokonywać dalszej odsprzedaży używanych wyrobów jubilerskich stosując procedurę VAT marży. Art. 120 ustawy o VAT nie określa jednoznacznie, że wyklucza wyroby jubilerskie, a stanowi jedynie o metalach i kamieniach szlachetnych, co w przekonaniu Zainteresowanego nie jest tożsame. Zgodnie bowiem z PKWiU z 2004 r. wyroby jubilerskie i podobne, gdzie indziej niesklasyfikowane posiadają numer 36.22.10 inny od klasyfikacji metali i kamieni szlachetnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - jak stanowi ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji wyrobów jubilerskich, handlu tymi wyrobami oraz usług w branży jubilerskiej. Dla celów prowadzonej działalności dokonuje on skupu złota oraz używanych wyrobów jubilerskich w celu pozyskiwania surowca do własnej produkcji. W związku z tym, iż pojawia się coraz większa ilość bardzo ładnych, atrakcyjnych pod względem handlowym używanych wyrobów jubilerskich, które Zainteresowany skupuje, planuje on odsprzedawać je w stanie nieprzetworzonym.

W rozdziale 4 działu XII ustawy zostały określone szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków.

Dla potrzeb stosowania szczególnej procedury w zakresie dostawy towarów używanych ustawodawca w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy określił, iż przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112), (PKWiU 24.41.10.0, 24.41.20.0, ex 24.41.30.0, ex 32.12.11.0, ex 32.12.12.0 i 38.11.58.0).

Z powyższego wynika zatem, że opodatkowanie marży nie będzie miało zastosowania w przypadku niektórych towarów, takich jak metale szlachetne lub kamienie szlachetne, które wymienione zostały w przepisie art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Stosownie do art. 120 ust. 4 ustawy, w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Mając na uwadze cytowane przepisy stwierdzić należy, iż opodatkowanie w systemie marży jest ograniczone do pewnej kategorii towarów używanych, które podatnik nabył uprzednio w celu ich odsprzedaży. Istotne jest jednak przy tym, od kogo towary używane zostały nabyte.

Artykuł 120 ust. 10 ustawy stanowi, że przepisy ust. 4 dotyczą m.in. dostawy towarów używanych, które podatnik nabył od:

1.

osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;

2.

podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

3.

podatników, jeśli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;

4.

podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

5.

podatników od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalność gospodarczej, zamierza odsprzedawać używane wyroby jubilerskie w stanie nieprzetworzonym. Zainteresowany poinformował, iż wyroby te posiadają inną klasyfikację statystyczną od metali i kamieni szlachetnych.

Mając na uwadze informacje zawarte we wniosku oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że w przypadku dostawy towarów używanych, o których mowa w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy, nabytych przez Wnioskodawcę od podmiotów, wymienionych w art. 120 ust. 10 ustawy, będzie on mógł zastosować przepis art. 120 ust. 4 ustawy, tj. będzie mógł opodatkować jedynie marżę.

Reasumując, do sprzedaży używanych wyrobów jubilerskich w stanie nieprzetworzonym, Zainteresowany będzie mógł zastosować procedurę VAT marża, o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy, pod warunkiem, iż wyroby te nie będą metalami szlachetnymi w stanie surowym, półproduktami w postaci proszku, odpadami lub złomem metali szlachetnych i kamieniami szlachetnymi.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl