ILPP2/443-1373/11-4/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 stycznia 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-1373/11-4/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2011 r. (data wpływu 30 września 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 29 grudnia 2011 r. (data wpływu 3 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dla świadczonych usług finansowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dla świadczonych usług finansowych. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 3 stycznia 2012 r. o doprecyzowanie opisu stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą sklasyfikowaną zgodnie z PKD 2007 jako: 64.99.Z Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (jest to jedyna jego działalność). Podklasa ta obejmuje m.in. "działalność inwestycyjną na własny rachunek dokonywaną poprzez lokatę kapitału za pośrednictwem przedsiębiorstw wysokiego ryzyka, klubów inwestycyjnych itp." Powyższy opis odzwierciedla przedmiot działalności Zainteresowanego. Wnioskodawca zajmuje się jednodniowym inwestowaniem na amerykańskich rynkach papierów wartościowych. Odbiorcą jego usług jest jedna firma, zarejestrowana na terytorium RP, niebędąca podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedsiębiorstwu temu Zainteresowany wpłacił depozyt pieniężny zabezpieczający jego ewentualne straty z transakcji na giełdzie. Po wpłaceniu depozytu otrzymał on dostęp do giełd amerykańskich i możliwość inwestowania środków firmy, które wielokrotnie przewyższają wpłacony kapitał. W zamian za to część zysków Wnioskodawcy z transakcji giełdowych oddaje na rzecz usługobiorcy. Decyzje inwestycyjne podejmuje na własny rachunek, nie są one przez nikogo zlecane. Transakcje, które zawiera dotyczą pojedynczych papierów wartościowych, a nie portfeli papierów oraz kończą się przed zamknięciem giełdy. Po każdej sesji giełdowej są one rozliczane i ustalany jest dzienny zysk/strata Zainteresowanego. W przypadku, gdy jego miesięczny bilans jest dodatni firma partnerska wypłaca mu część osiągniętego zysku.

Usługi, które świadczę, są opisane (zgodnie z PKWiU 2008) symbolem 64.99.19.0 - usługi finansowe (z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych), gdzie indziej niesklasyfikowane.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, iż usługi, które świadczy to (zgodnie z PKD 2007)"działalność inwestycyjna na własny rachunek dokonywana poprzez lokatę kapitału za pośrednictwem przedsiębiorstw wysokiego ryzyka, klubów inwestycyjnych itp." Podklasa ta należy do klasy 64.99.Z "pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych". Współpracuje on tylko z jedną firmą (zarejestrowaną na terytorium RP, niebędącą podatnikiem podatku od towarów i usług). Na początku działalności Zainteresowany wpłacił tej firmie depozyt pieniężny zabezpieczający jego ewentualne straty. Dzięki temu otrzymał bezpośredni dostęp do amerykańskich giełd papierów wartościowych (za pomocą specjalistycznego oprogramowania) oraz kapitał na inwestycje na giełdzie będący wielokrotnością wpłaconego depozytu. Wnioskodawca zajmuje się tzw. daytradingiem, czyli jednodniowym (jednosesyjnym) inwestowaniem na amerykańskich rynkach papierów wartościowych. Kapitał, którym obraca na giełdzie pochodzi od firmy partnerskiej, jednak jest on "konsekwencją" wpłacenia przez Zainteresowanego depozytu. Wszystkie transakcje, które przeprowadza zamykają się w obrębie jednego dnia. Przykładowy dzień pracy może wyglądać następująco:

* 15:33 nabycie 2000 akcji spółki "F" za 10,50 $,

* 15:45 sprzedaż 2000 akcji spółki "F" za 10,60 $ i zysk na transakcji 200 $,

* 16:00 nabycie 1000 akcji spółki "I" za 183 $,

* 17:15 sprzedaż 1000 akcji spółki "I" za 182 $, i strata na transakcji 50 $,

* 21:57 (sesja giełdowa w USA kończy się o 22:00 czasu polskiego) sprzedaż wszystkich posiadanych akcji i sprawdzenie dziennego bilansu zysków/strat - + 150 $.

Przedmiotem transakcji, które przeprowadza są akcje spółek notowanych na giełdach w USA oraz jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych (tzw. ETF) również notowane na tych giełdach.

Na koniec miesiąca firma partnerska sumuje jego poszczególne dzienne wyniki i ustala bilans miesięczny. W przypadku, gdy jest on dodatni firma pobiera od Zainteresowanego procentową prowizję od zysków, a reszta zysku jest wypłacana Wnioskodawcy na podstawie wystawionego przez niego rachunku. W treści rachunku widnieje opis: "64.99.19.0 - usługi finansowe (z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych), gdzie indziej niesklasyfikowane".

Zainteresowany świadczy usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie świadczy natomiast usług zarządzania instrumentami finansowymi (biorąc pod uwagę definicję zarządzania zawartą w art. 43 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług).

Świadczone przez firmę Zainteresowanego usługi NIE dotyczą praw i udziałów odzwierciedlających: tytuł prawny towarów; tytuł własności nieruchomości; prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości; udziały i inne tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części; prawa majątkowe, których instrumentami bazowymi są towary, mierniki i limity wielkości produkcji oraz uprawnienia do emisji zanieczyszczeń, i które mogą być zrealizowane poprzez dostawę towarów lub świadczenie usług innych niż zwolnione z podatku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy usługi, które świadczy Zainteresowany, są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o podatku od towarów i usług mówi, iż od podatku zwolnione są "usługi, których przedmiotem instrumenty finansowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384), z wyłączeniem przechowywania tych instrumentów oraz usługi pośrednictwa w tym zakresie". Przedmiotem usług świadczonych przez Zainteresowanego są papiery wartościowe notowane na giełdach amerykańskich (akcje oraz ETFy-fundusze, których tytuły uczestnictwa są dostępne w obrocie na rynku regulowanym), a więc instrumenty finansowe, zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Działalność, którą prowadzi, polega na jednodniowym inwestowaniu w papiery wartościowe, nie oferuje on usług przechowywania i zarządzania tymi instrumentami. Przed zakończeniem sesji giełdowej Wnioskodawca zamyka wszystkie pozycje (tzn. sprzedaje kupione papiery oraz odkupuje instrumenty krótko sprzedane), więc nie przechowuje instrumentów finansowych nawet do następnej sesji. Odbiorca jego usług nie zleca mu zakupu oraz sprzedaży określonych papierów wartościowych, decyzje podejmuje samodzielnie.

Usługi finansowe, które świadczy Zainteresowany, są zgodne z art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o podatku od towarów i usług, są zwolnione od tego podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Co do zasady stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Zgodnie z treścią art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zwolnienia od podatku usług finansowych oparte zostały na obiektywnych kryteriach, nie są zaś uzależnione od rodzaju podmiotu świadczącego te usługi.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy, zwalnia się od podatku usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 z późn. zm.), z wyłączeniem przechowywania tych instrumentów i zarządzania nimi, oraz usługi pośrednictwa w tym zakresie.

Stosownie do art. 43 ust. 13 ustawy, zwolnienie od podatku stosuje się również do świadczenia usługi stanowiącej element usługi wymienionej w ust. 1 pkt 7 i 37-41, który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 7 i 37-41.

Przy czym, z w myśl art. art. 43 ust. 14 ustawy, przepisu ust. 13 nie stosuje się do świadczenia usług stanowiących element usług pośrednictwa, o których mowa w ust. 1 pkt 7 i 37-41.

Ponadto, jak wynika z przepisu art. 43 ust. 15 ustawy, zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 7, 12 i 37-41 oraz w ust. 13, nie mają zastosowania do:

1.

czynności ściągania długów, w tym factoringu;

2.

usług doradztwa;

3.

usług w zakresie leasingu.

Należy również wskazać, iż na podstawie art. 43 ust. 16 ustawy, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 41, nie ma zastosowania do usług dotyczących praw i udziałów odzwierciedlających:

1.

tytuł prawny do towarów;

2.

tytuł własności nieruchomości;

3.

prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości;

4.

udziały i inne tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części;

5.

prawa majątkowe, których instrumentami są towary, mierniki i limity wielkości produkcji oraz uprawnienia do emisji zanieczyszczeń, i które mogą być zrealizowane poprzez dostawę towarów lub świadczenie usług innych niż zwolnione z podatku.

Zgodnie z art. 131 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347, poz. 1 z późn. zm.), zwanej dalej Dyrektywą 112, zwolnienia przewidziane w rozdziałach 2-9 stosuje się bez uszczerbku dla innych przepisów wspólnotowych i na warunkach ustalanych przez państwa członkowskie w celu zapewnienia prawidłowego i prostego stosowania tych zwolnień oraz zapobieżenia wszelkim możliwym przypadkom uchylania się od opodatkowania, unikania opodatkowania i nadużyć.

W myśl art. 135 ust. 1 lit. b)-f) Dyrektywy 112, państwa członkowskie zwalniają następujące transakcje:

b.

c.

udzielanie kredytów i pośrednictwo kredytowe, oraz zarządzanie kredytami przez kredytodawcę;

d.

pośrednictwo lub wszelkie działania w zakresie gwarancji kredytowych, poręczeń i wszelkich innych zabezpieczeń i gwarancji oraz zarządzanie gwarancjami kredytowymi przez kredytodawcę;

e.

transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące rachunków depozytowych, rachunków bieżących, płatności, przelewów, długów, czeków i innych zbywalnych instrumentów finansowych, z wyłączeniem windykacji należności;

f.

transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet używanych jako prawny środki płatniczy, z wyłączeniem banknotów i monet będących przedmiotami kolekcjonerskimi, za które uważa się monety ze złota, srebra lub innych metali, jak również banknoty, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które przedstawiają wartość numizmatyczną;

g.

transakcje, łącznie z pośrednictwem, jednakże z wyłączeniem przechowywania i zarządzania, których przedmiotem są akcje, udziały w spółkach lub związkach, obligacje i inne papiery wartościowe, z wyłączeniem dokumentów ustanawiających tytuł prawny do towarów, oraz praw lub papierów wartościowych, o których mowa w art. 15 ust. 2.

Z okoliczności sprawy wynika, iż usługi, które świadczy Wnioskodawca to (zgodnie z PKD 2007)"działalność inwestycyjna na własny rachunek dokonywana poprzez lokatę kapitału za pośrednictwem przedsiębiorstw wysokiego ryzyka, klubów inwestycyjnych itp." Podklasa ta należy do klasy 64.99.Z "pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych". Współpracuje on tylko z jedną firmą (zarejestrowaną na terytorium RP, niebędącą podatnikiem podatku od towarów i usług). Na początku działalności Zainteresowany wpłacił tej firmie depozyt pieniężny zabezpieczający jego ewentualne straty. Dzięki temu otrzymał bezpośredni dostęp do amerykańskich giełd papierów wartościowych (za pomocą specjalistycznego oprogramowania) oraz kapitał na inwestycje na giełdzie będący wielokrotnością wpłaconego depozytu. Wnioskodawca zajmuje się tzw. daytradingiem, czyli jednodniowym (jednosesyjnym) inwestowaniem na amerykańskich rynkach papierów wartościowych. Kapitał, którym obraca na giełdzie pochodzi od firmy partnerskiej, jednak jest on "konsekwencją" wpłacenia przez Zainteresowanego depozytu. Wszystkie transakcje, które przeprowadza zamykają się w obrębie jednego dnia. Przedmiotem transakcji, które przeprowadza są akcje spółek notowanych na giełdach w USA oraz jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych (tzw. ETF) również notowane na tych giełdach.

Na koniec miesiąca firma partnerska sumuje jego poszczególne dzienne wyniki i ustala bilans miesięczny. W przypadku, gdy jest on dodatni firma pobiera od Zainteresowanego procentową prowizję od zysków, a reszta zysku jest wypłacana Wnioskodawcy na podstawie wystawionego przez niego rachunku. W treści rachunku widnieje opis: "64.99.19.0 - usługi finansowe (z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych), gdzie indziej niesklasyfikowane". Zainteresowany świadczy usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie świadczy natomiast usług zarządzania instrumentami finansowymi (biorąc pod uwagę definicję zarządzania zawartą w art. 43 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług). Świadczone przez firmę Zainteresowanego usługi NIE dotyczą praw i udziałów odzwierciedlających: tytuł prawny towarów; tytuł własności nieruchomości; prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości; udziały i inne tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części; prawa majątkowe, których instrumentami bazowymi są towary, mierniki i limity wielkości produkcji oraz uprawnienia do emisji zanieczyszczeń, i które mogą być zrealizowane poprzez dostawę towarów lub świadczenie usług innych niż zwolnione z podatku.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 z późn. zm.), instrumentami finansowymi w rozumieniu ustawy są:

1.

papiery wartościowe;

2.

niebędące papierami wartościowymi:

a.

tytuły uczestnictwa w instytucjach wspólnego inwestowania,

b.

instrumenty rynku pieniężnego,

c.

opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward na stopę procentową, inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest papier wartościowy, waluta, stopa procentowa, wskaźnik rentowności lub inny instrument pochodny, indeks finansowy lub wskaźnik finansowy, które są wykonywane przez dostawę lub rozliczenie pieniężne,

d.

opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward na stopę procentową oraz inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest towar i które są wykonywane przez rozliczenie pieniężne lub mogą być wykonane przez rozliczenie pieniężne według wyboru jednej ze stron,

e.

opcje, kontrakty terminowe, swapy oraz inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest towar i które są wykonywane przez dostawę, pod warunkiem, że są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym lub w alternatywnym systemie obrotu,

f.

niedopuszczone do obrotu na rynku regulowanym ani w alternatywnym systemie obrotu opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward oraz inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest towar, które mogą być wykonane przez dostawę, które nie są przeznaczone do celów handlowych i wykazują właściwości innych pochodnych instrumentów finansowych,

g.

instrumenty pochodne dotyczące przenoszenia ryzyka kredytowego,

h.

kontrakty na różnicę,

i.

opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward dotyczące stóp procentowych oraz inne instrumenty pochodne odnoszące się do zmian klimatycznych, stawek frachtowych, uprawnień do emisji oraz stawek inflacji lub innych oficjalnych danych statystycznych, które są wykonywane przez rozliczenie pieniężne albo mogą być wykonane przez rozliczenie pieniężne według wyboru jednej ze stron, a także wszelkiego rodzaju inne instrumenty pochodne odnoszące się do aktywów, praw, zobowiązań, indeksów oraz innych wskaźników, które wykazują właściwości innych pochodnych instrumentów finansowych.

Z przepisu art. 3 pkt 1 lit. a) i b ww. ustawy wynika, iż ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych - rozumie się przez to akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm.), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego oraz inne zbywalne prawa majątkowe, które powstają w wyniku emisji, inkorporujące uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych określonych w lit. a), lub wykonywane poprzez dokonanie rozliczenia pieniężnego (prawa pochodne).

Wnioskodawca we wniosku wskazał, iż akcje lub inne zbywalne papiery wartościowe są instrumentami finansowymi, o których mowa w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi. Z opisu sprawy wynika ponadto, iż świadczona przez Wnioskodawcę usługa nie jest usługą przechowywania i zarządzania tymi instrumentami finansowymi.

Czynności realizowane przez Zainteresowanego nie zostały również wymienione w katalogu wyłączeń ze zwolnienia wymienionych w art. 43 ust. 15-16 ustawy o VAT.

W konsekwencji w ocenie tut. Organu podatkowego, przedmiotem usługi którą świadczy Wnioskodawca są instrumenty finansowe, o których mowa w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi, z wyłączeniem przechowywania tych instrumentów i zarządzania nimi.

Reasumując, świadczona przez Wnioskodawcę usługa związana z tzw. daytradingiem, czyli jednodniowym zakupem i sprzedażą instrumentów finansowych spełnia przesłanki wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy o VAT i korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl