ILPP2/443-137/10-4/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-137/10-4/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 27 stycznia 2010 r. (data wpływu 28 stycznia 2010 r.) uzupełnionym pismami z dnia 16 lutego 2010 r. (data wpływu 17 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem do spółki z o.o. działki niezabudowanej, przeznaczonej pod zabudowę - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem do spółki z o.o. działki niezabudowanej, przeznaczonej pod zabudowę. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismami z dnia 16 lutego 2010 r. (data wpływu 17 lutego 2010 r.), w których sprostowano dane na złożonym wniosku oraz doprecyzowano opis sprawy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w 2006 r. kupił działkę niezabudowaną. Za zakup ww. gruntu otrzymał od sprzedawcy fakturę. Zapłacił VAT tytułem nabycia przedmiotowej nieruchomości. Zainteresowany wskazał, że ww. nieruchomość nie była przez niego amortyzowana. Po wykonaniu inwentaryzacji na zakończenie każdego roku podatkowego nieruchomość była wykazywana jako towar do sprzedaży.

W roku 2010 Wnioskodawca planuje wnieść, do nowo zakładanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wkład w postaci przedmiotowej działki niezabudowanej, obejmując w zamian udziały.

Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wyniesie XXX zł, zaś z nadwyżki w postaci wniesionych przez wspólników do spółki wkładów przekraczającej wysokość kapitału zakładowego ma zostać utworzony kapitał zapasowy spółki z o.o. Nie jest wykluczone, że mocą postanowień umowy spółki, wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zostaną w przyszłości zobowiązani do dopłat.

W uzupełnieniu Zainteresowany wskazał, iż nieruchomość będąca przedmiotem zapytania jest przeznaczona pod zabudowę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z wniesieniem aportu w postaci własności nieruchomości niezabudowanej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstanie obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług w wysokości 22%, a jeżeli tak to od jakiej wartości, od wartości nominalnej obejmowanych udziałów czy od wartości netto nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 5 ustawy o VAT w związku z wniesieniem przez niego aportu, w postaci własności nieruchomości niezabudowanej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, powstanie obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług w wysokości 22%. Wniesienie nieruchomości niezabudowanej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w myśl ustawy o VAT stanowi dostawę, a ponieważ wspólnik w zamian za wniesienie wkładów obejmuje udziały jest to dostawa odpłatna. Zainteresowany stoi na stanowisku, że podatek od towarów i usług w wysokości 22% będzie liczony od wartości netto nieruchomości wnoszonej jako aport do Sp. z o.o.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Na mocy art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Czynność wniesienia aportem nieruchomości niezabudowanej przeznaczonej pod zabudowę spełnia przesłanki uznania jej za dostawę towarów w myśl art. 7 (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel).

Pozostaje więc konieczność rozstrzygnięcia, czy transakcja ta jest odpłatna, czy nieodpłatna. Na gruncie ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), przyjęcie, że objęcie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za aport stanowi odpłatność, nie byłoby możliwe. Jednak tak jak ustawa odrywa się od konstrukcji prawa cywilnego, tak wydaje się w pełni zasadne rozpatrywanie odpłatności jedynie na gruncie tej ustawy. z jej przepisów wynika, że odpłatnością będzie uzyskany przez dostawcę benefit (korzyść) każdego rodzaju. Nie ulega wątpliwości, że wniesienie aportu nie jest świadczeniem pod tytułem darmym. Wnoszący aport uzyskuje pewną, wymierną korzyść. z tego względu należy uznać wniesienie aportu za odpłatną dostawę towarów lub za odpłatne świadczenie usług, w zależności od przedmiotu aportu.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca ma zamiar zbyć nieruchomość gruntową przeznaczoną pod zabudowę, poprzez wniesienie jej, jako wkład niepieniężny, do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której będzie udziałowcem.

Biorąc pod uwagę cytowane powyżej przepisy oraz opis sprawy stwierdzić należy, że czynność wniesienia wkładu niepieniężnego (nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod zabudowę) przez Zainteresowanego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzić będzie do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, a zatem stanowić będzie odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wnoszenie wkładów niepieniężnych do spółek prawa handlowego lub cywilnego podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach, określonych w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług, w zależności od przedmiotu aportu.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jej obniżenie możliwe jest tylko wówczas, gdy przewiduje to ustawa bądź przepisy wykonawcze do niej.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

O tym, czy dostawa nieruchomości gruntowej podlega opodatkowaniu czy też korzysta ze zwolnienia decyduje jej przeznaczenie.

Z opisu sprawy wynika, iż będąca przedmiotem aportu nieruchomość gruntowa, przeznaczona jest pod zabudowę. Tym samym, dostawa jej, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, podlegać będzie opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 22%. Zainteresowany nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Wobec powyższego, wniesienie aportu, w postaci nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod zabudowę, stanowić będzie czynność odpłatnej dostawy towarów podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, według stawki 22%.

Na mocy art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Stosownie do art. 29 ust. 9 ustawy, w przypadku wykonania czynności, o których mowa w art. 5, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku, z zastrzeżeniem ust. 10 i 12.

Przez wartość rynkową, zgodnie z art. 2 pkt 27b ustawy, rozumie się całkowitą kwotę, jaką, w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usług, nabywca lub usługobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, musiałby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju; w przypadku gdy nie można ustalić porównywalnej dostawy towarów lub świadczenia usług, przez wartość rynkową rozumie się:

a.

w odniesieniu do towarów - kwotę nie mniejszą niż cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a w przypadku braku ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy,

b.

w odniesieniu do usług - kwotę nie mniejszą niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika na wykonanie tych usług.

W przypadku dokonania czynności wniesienia towaru (nieruchomości gruntowej, przeznaczonej pod zabudowę) do spółki prawa handlowego jako wkładu niepieniężnego (aportu), nie występuje kwota należna (cena) w zamian za wniesione towary, lecz formę należności stanowią udziały w spółce objęte w zamian za wniesiony aport.

Stąd też, podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji wniesienia przedmiotowej nieruchomości gruntowej, w formie wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, należy określić na podstawie art. 29 ust. 9 ustawy.

Zatem, w świetle powyższych przepisów, podstawą opodatkowania w tym przypadku będzie wartość rynkowa wniesionego aportu pomniejszona o kwotę podatku, czyli wartość rynkowa netto i od tej wartości powstanie obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Dodatkowo tut. Organ informuje, iż w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w zakresie zdarzenia przyszłego w części dotyczącej opodatkowania czynności wniesienia aportem do spółki z o.o. działki niezabudowanej przeznaczonej pod zabudowę. w kwestii dotyczącej wyceny wnoszonego aportu oraz obowiązku zapłaty podatku VAT w dniu 23 marca 2010 r. wydano odrębne interpretacje indywidualne odpowiednio o nr ILPP2/443-137/10-5/AK oraz ILPP2/443-137/10-6/AK.

W zakresie interpretacji dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl