ILPP2/443-1330/09-6/MN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-1330/09-6/MN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2009 r. (data wpływu Izby Skarbowej w Poznaniu 29 września 2009 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 2 października 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 17 listopada 2009 r. (data wpływu Izby Skarbowej w Poznaniu 17 listopada 2009 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 18 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości oraz możliwości rezygnacji ze zwolnienia od podatku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości i możliwości rezygnacji ze zwolnienia od podatku. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 17 listopada 2009 r. (data wpływu Izby Skarbowej w Poznaniu 17 listopada 2009 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 18 listopada 2009 r.) o potwierdzenie dokonania dodatkowej opłaty.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, będący jednostką samorządu terytorialnego i posiadający status podatnika podatku od towarów i usług, udostępnił w ramach nieodpłatnej umowy (użyczenia), zawartej przed 1993 r. nieruchomość gruntową stanowiącą jego własność (dalej: Uniwersytet). Uniwersytet na udostępnionej nieodpłatnie nieruchomości poczynił nakłady inwestycyjne (wzniósł na powierzchni gruntu budynki - m.in. obiekty Wydziału X, y i Z), wykorzystywane dla potrzeb działalności statutowej - zwłaszcza działalności oświatowej, naukowej, naukowo-badawczej. Podmiotem stale użytkującym budynki jest Uniwersytet. Wnioskodawca nie czynił jakichkolwiek wydatków na obiekty wzniesione przez Uniwersytet na nieruchomości. Przy realizacji nakładów Uniwersytet nie odliczał podatku VAT z uwagi na to, iż częściowo czynione one były przed 1993 r., natomiast w pozostałym zakresie służyły czynnościom zwolnionym przedmiotowo z opodatkowania podatkiem VAT (m.in. usługi edukacyjne). Zainteresowany, po dokonaniu rozliczenia nakładów na gruncie, zamierza sprzedać na rzecz Uniwersytetu nieruchomość, przy czym strony rozważają poniższe opcje sprzedaży:

a.

opcja pierwsza:

* zrzeczenie się roszczeń przez Uniwersytet tytułem rozliczenia poczynionych nakładów na nieruchomości Wnioskodawcy,

* zbycie nieruchomości przez Zainteresowanego według ceny uwzględniającej 99% bonifikatę od wartości nieruchomości, udzieloną w oparciu o przepis art. 68 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.; dalej: "ugn");

b.

opcja druga:

* dokonanie rozliczenia nakładów pomiędzy Wnioskodawcą a Uniwersytetem poprzez zbycie nakładów przez Uniwersytet na rzecz Zainteresowanego,

* zbycie nieruchomości przez Wnioskodawcę według wartości nieruchomości (z możliwością zastosowania bonifikaty określonej przepisem art. 68 ust. 1 pkt 2 ugn, a także kompensaty wzajemnych należności).

Pomiędzy datą rozliczenia nakładów przez Zainteresowanego i Uniwersytet (wskutek zwrotu ich wartości bądź na skutek zrzeczenia się prawa żądania ich zwrotu) a sprzedażą nieruchomości nie upłynie okres dwóch lat, sprzedaż nastąpi bowiem niezwłocznie po dokonaniu rozliczenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy zbycie nieruchomości przez Zainteresowanego będzie korzystało ze zwolnienia przedmiotowego od podatku VAT, zarówno w przypadku zastosowania opcji pierwszej, jak i opcji drugiej sprzedaży.

2.

Czy możliwy będzie wybór rezygnacji ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem VAT określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT przy sprzedaży nieruchomości, zarówno w przypadku zastosowania opcji pierwszej, jak i opcji drugiej sprzedaży, na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

Zbycie nieruchomości przez Zainteresowanego będzie korzystało ze zwolnienia przedmiotowego od podatku VAT, zarówno w przypadku zastosowania opcji pierwszej, jak i opcji drugiej sprzedaży przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego.

Zgodnie z ustawą o VAT:

3.

Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej (art. 2 pkt 14 ustawy o VAT).

4.

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata (art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT).

5.

Zwalnia się od opodatkowania podatkiem VAT również dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem wskazanym wyżej (o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT), pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów (art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT). Warunku, o którym mowa w ww. lit. b), nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 7a ustawy o VAT).

Warunku, o którym mowa w ww. lit. b), nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 7a ustawy o VAT).

W świetle powyższego, zdaniem Wnioskodawcy:

6.

O tym, czy sprzedaż budynku (wraz z gruntem, na którym jest posadowiony) będzie opodatkowana podatkiem VAT, czy też zastosowanie będzie miało zwolnienie przedmiotowe, decydować będzie przede wszystkim to, czy i kiedy doszło do "pierwszego zasiedlenia" obiektu.

7.

Skoro podmiotem stale użytkującym budynki (wzniesione na gruncie udostępnionym nieodpłatnie) był Uniwersytet jako dokonujący nakładów inwestycyjnych, dopóki nie nastąpi odpłatne przekazanie nakładów na rzecz Wnioskodawcy, jako ich prawnego właściciela (wskutek zapłaty na rzecz Uniwersytetu przez Zainteresowanego sumy odpowiadającej ich wartości traktowanej na gruncie ustawy o VAT jako świadczenie usługi) i w ten sposób przejęcie władztwa ekonomicznego nad budynkiem (ulepszeniem), dopóty nie wystąpi okoliczność pierwszego zasiedlenia w rozumieniu ustawy o VAT. Zbycie prawa majątkowego obejmującego poczynione nakłady stanowi bowiem odzwierciedlenie woli przejęcia poczynionych na gruncie nakładów, a tym samym, mimo iż wypełnia definicję świadczenia usługi na gruncie ustawy o VAT, odzwierciedla faktyczne udostępnienie Wnioskodawcy (właścicielowi gruntu) tych nakładów celem ich użytkowania w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu (zaistnieją przesłanki konieczne, określone w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT).

Do momentu przekazania właścicielowi gruntu "władztwa ekonomicznego" nad poczynionymi nakładami - wskutek rozliczenia się z nakładów, faktycznym i jedynym użytkownikiem nakładów będzie Uniwersytet jako dokonujący ulepszeń. Rozliczenie nakładów i przejęcie w sensie ekonomicznym władztwa nad nimi przez Wnioskodawcę w ramach czynności opodatkowanej skutkować będzie wystąpieniem pierwszego zasiedlenia. Czynność sprzedaży przez Zainteresowanego nieruchomości, która realizowana będzie po rozliczeniu nakładów (w terminie określonym w opisie zdarzenia przyszłego) nie będzie objęta zwolnieniem przedmiotowym określonym w art. 43 ust. 1 pkt 10, z uwagi na wyłączenie wskazane w lit. a) powołanego przepisu.

Odmiennie natomiast będzie, w przypadku gdy władztwo ekonomiczne zostanie przeniesione na rzecz Wnioskodawcy jako ich prawnego właściciela, wskutek zrzeczenia się prawa żądania zwrotu nakładów przez Uniwersytet. w tym bowiem wypadku nie zaistnieje czynność podlegająca opodatkowaniu, w ramach której mogłoby nastąpić oddanie do użytkowania obiektu Wnioskodawcy, co oznacza, że do czasu wykonania innej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT (np. sprzedaż budynku przez Zainteresowanego na rzecz Uniwersytetu), na skutek której będzie miało miejsce oddanie do użytkowania budynku, pierwsze zasiedlenie nie nastąpi.

Wobec tego sprzedaż nieruchomości przez Wnioskodawcę w ww. przypadku, realizowana po rozliczeniu nakładów (wskutek zrzeczenia się żądania ich zwrotu przez Uniwersytet), nie będzie korzystała ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 z uwagi na wyłączenie określone w lit. b) wskazanego przepisu.

Dla potrzeb określenia 2-letniego okresu pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku - o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. b) w związku z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, bez znaczenia pozostanie okres użytkowania budynku przez Uniwersytet po ich wybudowaniu dla własnych potrzeb w postaci poczynionych nakładów, bowiem nie wystąpi oddanie budynku do użytkowania w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT (przedmiotem dotychczasowej umowy realizowanej między stronami jest bowiem wyłącznie grunt, a czynność ma status nieodpłatny).

8.

Sprzedaż przez Wnioskodawcę nieruchomości (gruntu wraz z posadowionymi na nim budynkami) realizowane będzie zatem niezwłocznie po zaistnieniu pierwszego zasiedlenia.

9.

Sprzedaż nieruchomości korzystać zatem będzie (zarówno w pierwszej jak i drugiej opcji sprzedaży wskazanej w opisie zdarzenia przyszłego) ze zwolnienia przedmiotowego z opodatkowania podatkiem VAT, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Zainteresowany nie będzie posiadał bowiem prawa do odliczenia podatku naliczonego "w stosunku do obiektu" usadowionego na gruncie (art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a) ustawy o VAT), gdyż nie dokonywał odliczeń przy jego wznoszeniu, jak również w okresie późniejszym (nabycie nakładów inwestycyjnych stanowi bowiem czynność świadczenia usługi, a nie dostawy towarów). Wynika to z faktu, iż nie można utożsamiać prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego przy nabyciu nakładów inwestycyjnych z prawem do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w stosunku do obiektów będących przedmiotem dostawy.

Powyższy pogląd znajduje odzwierciedlenie także w interpretacjach indywidualnych wydanych przez Ministra Finansów, np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-1467/08-2/IŻ z dnia 31 października 2008 r. (publikacja www.mf.gov.pl), w której stwierdzono między innymi:

"Jak wskazała Strona kontrahent stał się z mocy prawa właścicielem nieruchomości wybudowanej przez dzierżawcę na gruncie pozostającym jego własnością. Tym samym uznać należy, iż została spełniona druga z przesłanek warunkujących zwolnienie od podatku od towarów i usług sprzedaży przedmiotowej nieruchomości. Kontrahent stał się właścicielem wybudowanej nieruchomości z mocy prawa, a tym samym nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w stosunku do towaru, który był przedmiotem dostawy. z faktu, iż kontrahent strony odliczył podatek naliczony z faktury wystawionej przez dzierżawcę, dokumentującej wyświadczoną na jego rzecz usługę polegającą na przeniesieniu poniesionych nakładów nie można stwierdzić, iż kontrahentowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu budynku, gdyż jego nabycie nastąpiło z mocy prawa".

Podobnie interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 19 stycznia 2009 r., sygn. ITPP2/443-937/08/EŁ - publikacja www.mf.gov.pl.

Reasumując, zbycie nieruchomości przez Wnioskodawcę będzie korzystało ze zwolnienia przedmiotowego od podatku VAT, zarówno w przypadku zastosowania opcji pierwszej, jak i opcji drugiej sprzedaży przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Ad. 2

Zdaniem Zainteresowanego, możliwy będzie wybór rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT przy sprzedaży nieruchomości, zarówno w przypadku zastosowania opcji pierwszej, jak i opcji drugiej sprzedaży, na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT.

Zgodnie z ustawą o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku (o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10) i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku są: zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, złożą przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku.

W świetle powyższego w opinii Wnioskodawcy:

10.

instytucja rezygnacji ze zwolnienia określona w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT ma przede wszystkim na celu umożliwienie podatnikowi posiadającemu status zbywcy towaru (nieruchomości) zachowanie zasady neutralności podatkowej podatku VAT - w szeroki sposób zakreślanej przez Dyrektywę nr 112/2006/WE - poprzez uszanowanie pierwotnego prawa odliczenia zrealizowanego przy nabyciu nieruchomości;

11.

dodatkowo, instytucja ta stanowi wyraz gwarancji braku obowiązku korekty uprzednio odliczonego podatku naliczonego - w przypadku, gdy mimo odliczenia podatku czynność dostawy budynku objęta jest zwolnieniem przedmiotowym zakreślonym w art. 43 ustawy o VAT;

12.

biorąc pod uwagę racjonalność i funkcjonalność instytucji rezygnacji ze zwolnienia należy w sposób jednoznaczny stwierdzić, że jej zastosowanie, mimo że ustawodawca w jednostce redakcyjnej art. 43 ust. 10 ustawy o VAT ograniczył ją wyłącznie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, winno mieć także miejsce w przypadkach, gdy dostawa budynku objęta będzie zwolnieniem przedmiotowym wskazanym w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT;

13.

reguła stosowania rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania dostawy budynków, zarówno w przypadkach określonych art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz art. 43 ust. 1 pkt 10a stanowi także wyraz zachowania równości stosowania prawa wobec podatników posiadających status zbywcy budynków.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, możliwy będzie wybór rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, przy sprzedaży nieruchomości, zarówno w przypadku zastosowania opcji pierwszej, jak i opcji drugiej sprzedaży, na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, mimo braku bezpośredniego wskazania takiej możliwości w przepisie prawa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Ad. 1

Z opisu przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca, udostępnił w ramach nieodpłatnej umowy (użyczenia), zawartej przed 1993 r. nieruchomość gruntową stanowiącą jego własność Uniwersytetowi, który na tej nieruchomości poczynił nakłady inwestycyjne - wzniósł na powierzchni gruntu budynki. Podmiotem stale użytkującym budynki jest Uniwersytet. Wnioskodawca nie czynił jakichkolwiek wydatków na obiekty wzniesione przez Uniwersytet na nieruchomości. Przy realizacji nakładów Uniwersytet nie odliczał podatku VAT z uwagi na to, iż częściowo czynione one były przed 1993 r., natomiast w pozostałym zakresie służyły czynnościom zwolnionym przedmiotowo z opodatkowania podatkiem VAT. Zainteresowany, po dokonaniu rozliczenia nakładów na gruncie, zamierza sprzedać na rzecz Uniwersytetu nieruchomość. Pomiędzy datą rozliczenia nakładów a sprzedażą nieruchomości nie upłynie okres dwóch lat, sprzedaż nastąpi bowiem niezwłocznie po dokonaniu rozliczenia. Strony rozważają możliwość zastosowania jednej z dwóch opcji sprzedaży.

Według pierwszej opcji sprzedaży, Uniwersytet zrzeknie się roszczeń z tytułu rozliczenia poczynionych nakładów na nieruchomości Wnioskodawcy, a zbycie nieruchomości przez Zainteresowanego nastąpi według ceny uwzględniającej 99% bonifikatę od wartości nieruchomości, udzieloną w oparciu o przepis art. 68 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

W wydanej w dniu 22 grudnia 2009 r. interpretacji indywidualnej Nr ILPP2/443-1330/09-5/MN w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania z uwzględnieniem rabatu przy sprzedaży nieruchomości, w sytuacji zrzeczenia się przez Uniwersytet roszczeń z tytułu poniesionych nakładów wskazano, iż w przypadku wyboru pierwszej opcji sprzedaży, polegającej na zrzeczeniu się przez Uniwersytet roszczeń z tytułu rozliczenia poczynionych nakładów na nieruchomości Wnioskodawcy, a następnie sprzedaży nieruchomości przez Zainteresowanego według ceny uwzględniającej 99% bonifikatę od wartości nieruchomości - przedmiotem dostawy będzie jedynie grunt.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-2c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Biorąc pod uwagę powyższe rozstrzygnięcie i powołane wyżej przepisy stwierdza się, iż Wnioskodawca dokonując przedmiotowej transakcji sprzedaży gruntu na rzecz Uniwersytetu, wybierając opcję pierwszą przedstawioną we wniosku, nie może skorzystać ze zwolnienia od podatku, ponieważ zwolniona od podatku od towarów i usług jest sprzedaż gruntów niezabudowanych, będących np. gruntami rolnymi czy leśnymi, które nie są przeznaczone pod zabudowę. Zatem, w opisanej sytuacji sprzedaż gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki w wysokości 22%.

Wnioskodawca rozważa również zastosowanie drugiej opcji sprzedaży, polegającej na rozliczeniu nakładów pomiędzy Wnioskodawcą a Uniwersytetem poprzez zbycie nakładów przez Uniwersytet na rzecz Zainteresowanego, a następnie zbycie nieruchomości przez Wnioskodawcę według wartości nieruchomości (z możliwością zastosowania bonifikaty określonej przepisem art. 68 ust. 1 pkt 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, a także kompensaty wzajemnych należności).

W wydanej w dniu 22 grudnia 2009 r. interpretacji indywidualnej Nr ILPP2/443-1330/09-5/MN w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania z uwzględnieniem rabatu przy sprzedaży nieruchomości, w sytuacji rozliczenia przez strony umowy poniesionych nakładów wskazano, iż Wnioskodawca - w następstwie rozliczenia się z Uniwersytetem z poniesionych nakładów na wybudowanie budynku na przedmiotowym gruncie, które udokumentowane zostanie fakturą VAT wystawioną przez Uniwersytet na rzecz Zainteresowanego - dokona na jego rzecz sprzedaży nieruchomości zabudowanej.

Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W świetle powyższego przepisu, sprzedaż towarów podlega co do zasady opodatkowaniu według stawki 22%, za wyjątkiem towarów objętych zwolnieniem od podatku bądź stawką preferencyjną.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

14.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

15.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W myśl art. 2 pkt 14 ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

16.

wybudowaniu lub

17.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zatem, przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość nie musi być faktycznie zamieszkała, lecz winna być przejęta przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu.

W analizowanej sprawie, kluczowym elementem jest ustalenie, czy w związku z transakcją sprzedaży nieruchomości nastąpiło pierwsze zasiedlenie, a jeżeli tak to w którym momencie.

Przez okres od wybudowania budynku, do momentu rozliczenia pomiędzy stronami nakładów poniesionych na jego wybudowanie na gruncie Wnioskodawcy, nie doszło do pierwszego zasiedlenia, ponieważ budynek ten nie został oddany do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu (np. sprzedaż, najem, dzierżawa) - po wybudowaniu Uniwersytet był jego jedynym użytkownikiem. Do pierwszego zasiedlenia nie dojdzie również w momencie rozliczenia pomiędzy stronami poniesionych nakładów, gdyż - jak wynika z art. 2 pkt 14 ustawy - pierwszym zasiedleniem jest oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części. w tej sytuacji, czynnością podlegającą opodatkowaniu nie jest dostawa towarów (budynków, budowli lub ich części), ale świadczenie usług.

W związku z powyższym, dopiero sprzedaż przedmiotowej nieruchomości przez Zainteresowanego, wybudowanej przez Uniwersytet użytkujący grunt na podstawie umowy nieodpłatnego użyczenia, będzie spełniała definicję pierwszego zasiedlenia, o którym mowa w cyt. art. 2 pkt 14 ustawy.

Zatem, w przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie ze zwolnienia od opodatkowania wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy, tym samym Wnioskodawca nie będzie mógł z niego skorzystać.

Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

18.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

19.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Według art. 43 ust. 7a ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Jak wskazał Zainteresowany, w przypadku, gdy nastąpi odpłatne zbycie nakładów przez Uniwersytet na rzecz Wnioskodawcy, będzie ono wypełniało definicję świadczenia usług, w związku z czym, na okoliczność rozliczenia Uniwersytet wystawi fakturę, na podstawie której Wnioskodawca będzie posiadał prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na zasadach ogólnych zawartych w art. 86 ustawy.

Wskazać należy, iż zapis: "w stosunku" do których podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, zawarty przez ustawodawcę w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, odnosi się nie tylko do budynków, budowli lub ich części, które zostały nabyte przez podatnika, ale również takich, które zostały przezeń wytworzone oraz tych, przy budowie których podatnik korzystał z podwykonawców wystawiających mu faktury z podatkiem potwierdzające wykonanie usług lub dostawę towarów.

Zatem, w sytuacji, gdy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktury dokumentującej rozliczenie nakładów poniesionych przez Uniwersytet na wybudowanie budynku, na podstawie której nastąpi przeniesienie władztwa budynku na rzecz Wnioskodawcy, stwierdzić należy, iż "w stosunku" do tego budynku przysługiwało Zainteresowanemu prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowej sprawie nie znajdzie również zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Podsumowując, Wnioskodawca nie będzie mógł skorzystać również ze zwolnienia od opodatkowania wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, a w konsekwencji zobowiązany będzie opodatkować sprzedaż nieruchomości na zasadach ogólnych, według stawki podstawowej - 22%, określonej w art. 41 ust. 1 ustawy.

Ad. 2

W związku z odpowiedzią na pytanie pierwsze, drugie pytanie dotyczące możliwości rezygnacji ze zwolnienia od podatku - staje się bezprzedmiotowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W kwestii dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie: opodatkowania rozliczenia nakładów inwestycyjnych poniesionych przez Uniwersytet i prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz ustalenia podstawy opodatkowania sprzedaży nieruchomości - w dniu 22 grudnia 2009 r. wydane zostały odrębne rozstrzygnięcia, odpowiednio: nr ILPP2/443 -1330/09-4/MN, nr ILPP2/443-1330/09-5/MN.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl