ILPP2/443-13/09-2/ISN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-13/09-2/ISN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2008 r. (data wpływu 7 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży udziału we współwłasności nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży udziału we współwłasności nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W czerwcu 2008 r. Wnioskodawca wraz z żoną nabyli aktem notarialnym udział wynoszący 1/2 części nieruchomości, stanowiącej niezabudowaną działkę gruntu. Z wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wynika, że działka ta położona jest na obszarze oznaczonym w planie symbolem: PG - teren powierzchniowej eksploatacji złoża piasku z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym oraz R - tereny rolne. Z wypisu rejestru gruntów wydanego przez starostę wynika, że działka ta stanowi grunty orne.

Przedmiotowa nieruchomość została sprzedana przez Syndyka Masy Upadłościowej i opodatkowana podatkiem VAT w wysokości 22% (wystawiono fakturę VAT). Sprzedający zgodnie z uzyskanymi wyjaśnieniami, zastosował stawkę VAT 22%, ponieważ omawianą transakcję potraktował jako sprzedaż udziału w wysokości #189; we współwłasności nieruchomości niezabudowanej, tj. świadczenie usług, a nie sprzedaż nieruchomości, tj. dostawę towaru. Sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości nie jest objęta preferencyjną stawką VAT, jak również nie korzysta ze zwolnienia z podatku (art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy VAT) - dlatego sprzedający zastosował stawkę VAT 22% i wystawił fakturę VAT. Podatek od towarów i usług z tytułu ww. transakcji został przez Zainteresowanego wykazany w rejestrach zakupu VAT i odliczony w deklaracji VAT-7. Równocześnie Wnioskodawca poinformował, że powyższa działka została nabyta na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Po połączeniu jej z nabytą w miesiącu sierpniu 2008 r. pozostałą 1/2 częścią udziału (od osoby fizycznej - bez VAT), Zainteresowany zamierza prowadzić na tym obszarze eksploatację złoża piasku (wystąpił o przyznanie koncesji).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż udziału w nieruchomości jest świadczeniem usług i podlega opodatkowaniu VAT w wysokości 22%, czy jest sprzedażą towaru i w opisanym wyżej przypadku, jako nieruchomość niezabudowana i zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, nieprzeznaczona pod zabudowę korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawiona transakcja dotyczy sprzedaży udziału i stanowi sprzedaż usług, a zatem słusznie została opodatkowana podatkiem VAT w wysokości 22%. Przedmiotowy wniosek został złożony ze względu na odmienne kwalifikowanie w praktyce takich transakcji przez poszczególne organy podatkowe:

* część organów podatkowych uważa, że jest to sprzedaż udziału we współwłasności i w związku z powyższym, zawsze podlega opodatkowaniu podatkiem VAT 22%;

* część organów podatkowych zajmuje stanowisko, że jest to sprzedaż towaru i tak samo, jak przy sprzedaży całej nieruchomości należy ją opodatkować odpowiednio stawką VAT 22% lub 7%, w zależności od rodzaju zabudowy bądź zwolnić od podatku VAT, jeżeli jest to nieruchomość niezabudowana i nieprzeznaczona pod zabudowę, co mogłoby mieć miejsce w omawianym przypadku.

Jeżeli nabycie 1/2 działki potraktować jako nabycie towaru, nie zaś jako nabycie usługi wówczas powyższa sprzedaż korzystałaby ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy o podatku od towarów i usług i nabywcy nie przysługiwałoby prawo do odliczenia VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z cytowanego wyżej brzmienia definicji towaru wynika, iż sformułowanie "ich części" odnosi się do budynków oraz budowli. Wobec powyższego, na podstawie przepisu art. 2 pkt 6 ustawy, towarem jest również część budynku, budowli.

Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności - art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.).

Na mocy art. 195 Kodeksu cywilnego, własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Stosownie do art. 196 § 1 ww. Kodeksu, współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości.

Podkreślić należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 Kodeksu cywilnego). Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

W świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości należy traktować w kategorii sprzedaży towaru, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca wraz z małżonką nabyli udział wynoszący 1/2 część nieruchomości stanowiącej niezabudowaną działkę gruntu.

Sprzedawca nieruchomości, potraktował przedmiotową transakcję, zgodnie z uzyskanymi wyjaśnieniami, jako świadczenie usług.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa podatkowego, tut. Organ stwierdza, iż opisywana we wniosku transakcja sprzedaży udziału we współwłasności nieruchomości spełnia definicję odpłatnej dostawy towaru, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, zatem w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dostawą towaru, a nie ze świadczeniem usług.

Co do zasady sprzedaż towarów podlega opodatkowaniu według stawki 22%, za wyjątkiem towarów objętych zwolnieniem od podatku, bądź stawką preferencyjną.

Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Z wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wynika, że przedmiotowa działka położona jest na obszarze oznaczonym w planie symbolem PG - teren powierzchniowej eksploatacji złoża piasku z urządzeniami i zagospodarowaniem towarzyszącym oraz R - tereny rolne. Natomiast w wypisie z rejestru gruntów nieruchomość ta oznaczona jest jako grunty orne.

Wnioskodawca poinformował, że nieruchomość będąca przedmiotem wniosku, została nabyta na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, bowiem po połączeniu jej z zakupioną w miesiącu sierpniu 2008 r., pozostałą 1/2 częścią udziału (od osoby fizycznej - bez VAT), zamierza on prowadzić na tym obszarze eksploatację złoża piasku i wystąpił już o przyznanie koncesji.

Zatem, mimo że dostawa gruntów (w tym przypadku udziału we współwłasności nieruchomości), co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, to zgodnie z wyżej cytowanym przepisem, przedmiotowa dostawa w momencie jej dokonywania korzystała ze zwolnienia od tego podatku.

Tutejszy Organ informuje ponadto, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisywanym stanie faktycznym, które nie zostały objęte pytaniem oraz własnym stanowiskiem w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone w niniejszej interpretacji. Dotyczy to w szczególności sprawy prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl