ILPP2/443-1291/09-2/MR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-1291/09-2/MR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko x Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2009 r. (data wpływu 28 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - x Sp. z o.o., zamierza zawrzeć ze swoim kontrahentem y Sp. z o.o., będącym nabywcą jej towarów (głównie profili PCV) porozumienie.

Treść porozumienia poniżej:

POROZUMIENIE zawarte w dniu (...) roku, pomiędzy:

X Spółka z o.o. a y Sp. z o.o.

§ 1

Y Sp. z o.o. zwana dalej Spółką oświadcza, iż z dniem wejścia w życie niniejszego porozumienia:

1.

Przejmuje odpłatnie na własny koszt i ryzyko wszelkie istniejące oraz mogące powstać w przyszłości zobowiązania x Spółka z o.o. wobec osób trzecich, spełniające łącznie następujące przesłanki:

* zobowiązanie wynika z roszczeń konsumenckich, rękojmi lub gwarancji jakości bądź innych roszczeń o naprawienie szkody lub opartych na wskazanych poniżej podstawach,

* zobowiązanie dotyczy dostarczonych w okresie od dnia 1 marca 2002 r. do dnia 12 sierpnia 2009 r. przez x Spółka z o.o. na rzecz y Sp. z o.o. profili okiennych,

* roszczenie zostało skierowane lub zostanie skierowane przeciwko którejkolwiek ze Stron niniejszego porozumienia.

2.

Odpowiada względem x Spółka z o.o. za to, że osoby trzecie w szczególności Klienci (Kontrahenci) Spółki lub ich następcy prawni nie będą kierować do x Spółka z o.o. roszczeń wskazanych w § 1 ust. 1 niniejszego porozumienia, a w przypadku zgłoszenia takich roszczeń do x Spółka z o.o. Spółka zobowiązuje się zwolnić x Sp. z o.o. od obowiązku świadczeń z tego tytułu, a także do naprawienia wszelkich szkód i pokrycia kosztów powstałych po stronie x Spółka z o.o. w związku z takimi roszczeniami.

3.

Zrzeka się w całości wszystkich przysługujących jej aktualnie wobec x Sp. z o.o. roszczeń oraz roszczeń mogących powstać w przyszłości, spełniających przesłanki wskazane w § 1 ust. 1 niniejszego porozumienia, zwalniając jednocześnie x sp. z o.o. z obowiązku zaspokojenia tych roszczeń.

4.

Zapisy wskazane w niniejszym paragrafie odnoszą się również do następców prawnych którejkolwiek ze Stron.

§ 2

W zamian za przejęcie przez y Sp. z o.o. zobowiązań x Spółka z o.o. wskazanych w § 1 niniejszej umowy, x Spółka z o.o. zapłaci na rzecz y Spółka z o.o. kwotę 260.000,00 (dwustu sześćdziesięciu tysięcy złotych) + 22% VAT w terminie tygodniowym od daty wystawienia przez y Spółka z o.o. stosownej faktury VAT.

§ 3

1.

Porozumienie niniejsze wchodzi w życie z dniem podpisania za wyjątkiem postanowień § 1, który wejdzie w życie z dniem zapłaty na rzecz y Spółka z o.o., kwoty wskazanej w § 2 niniejszego porozumienia.

2.

Warunkiem przyjęcia przez Spółkę odpowiedzialności określonej w § 1 ust. 2 niniejszego porozumienia, jest:

* przekazanie Spółce informacji przez x Sp. z o.o. o fakcie skierowania do x Sp. z o.o. roszczenia wskazanego w § 1 ust. 1,

* zawiadomienie przez x Sp. z o.o. podmiotu, który podnosi wskazane w § 1 ust. 1 roszczenie, o fakcie przejęcia odpowiedzialności za takie roszczenie przez Spółkę.

3.

Spółka oświadcza, że wykonanie przez x Sp. z o.o. zobowiązania określonego w § 2 niniejszej ugody zaspokaja i wyczerpuje wszelkie roszczenia Spółki z tytułu reklamacji dotyczących profili okiennych systemu X. dostarczonych w okresie od dnia 1 marca 2002 r. do dnia 12 sierpnia 2009 r. przez X Sp. z o.o. do Y Sp. z o.o.

§ 4

Porozumienie sporządzono i podpisano w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionej sytuacji realizację postanowień porozumienia należy traktować jako czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT ze stawką 22% i w związku z tym Y Spółka z o.o. powinny wystawić na X Spółka z o.o. fakturę VAT, a X Spółka z o.o. przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w tej fakturze.

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie porozumienia Y Sp. z o.o.:

* mają przejąć istniejące i mogące powstać w przyszłości zobowiązania kontrahenta, tj. Spółki z o.o. x Polska, względem klientów (konsumenci, ale także i przedsiębiorcy - na podstawie rękojmi czy gwarancji) - § 1 pkt 1 umowy,

* zobowiążą się pokryć wszelkie szkody powstałe u kontrahenta z powodu zobowiązań, o których mowa powyżej - § 1 pkt 2 umowy,

* zrzekną się wszelkich roszczeń powstałych i mogących powstać wobec kontrahenta i spełniających cechy określone w pkt 1 § 1-1 pkt 3 umowy.

Wobec powyższego, Wnioskodawca (kontrahent) zobowiąże się do zapłaty wynagrodzenia w zamian za przejęcie zobowiązań określonych w § 1 umowy.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W przedmiotowym przypadku, w ocenie Zainteresowanego, bez wątpienia mamy do czynienia ze świadczeniem Spółki z o.o. Y. na jego rzecz. Spółka ta przejmie na siebie ciężar związany ze spełnieniem zobowiązań kontrahenta określonych w niniejszej umowie. Kontrahent za spełnione świadczenie zapłaci Spółce z o.o. Y. wynagrodzenie - występuje więc element odpłatności. Należy zauważyć, że świadczenie będące przedmiotem opiniowanej umowy nie jest ani karą umowną (musi ona być wyraźnie zastrzeżona w umowie), ani odszkodowaniem, gdyż przejęcie długu obejmuje także długi przyszłe, gdzie nie jest przecież znana wysokość szkody.

Zatem, zgodnie z art. 8 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy taka czynność (odpłatne świadczenie przez Spółkę z o.o. y usług) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ze stawką 22%. Spółka z o.o. y powinna wystawić na kontrahenta, tj. Spółkę z o.o. x Polska fakturę VAT, w związku z czym Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w tej fakturze.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Natomiast art. 8 ust. 1 ustawy stanowi, że przez świadczenie usług o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W myśl art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Powołany przepis wskazuje, iż pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika. Pojęcie usługi według ustawy o podatku od towarów i usług jest bowiem szersze od definicji usługi w rozumieniu klasyfikacji statystycznych. Oznacza to, że w definicji tej mieszczą się również określone zachowania, które nie zostały sklasyfikowane w PKWiU, o której mowa w art. 8 ust. 3 ustawy. Przez świadczenie należy zatem rozumieć każde zachowanie się na rzecz innego podmiotu.

Świadczeniem usług jest każde zachowanie się podmiotu w wykonaniu stosunku zależności, które niekoniecznie polega na fizycznym wykonaniu jakiejkolwiek czynności lub podjęciu działania. Zatem jest ono czynnością podlegającą uregulowaniom zawartym w ustawie o podatku od towarów i usług i jako taka, podlegać będzie opodatkowaniu ww. podatkiem.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca - Spółka x Sp. z o.o., zamierza zawrzeć ze swoim kontrahentem y Sp. z o.o., będącym nabywcą jej towarów porozumienie. z porozumienia tego wynika, że Spółka z. o.o. Y.

* ma przejąć istniejące i mogące powstać w przyszłości zobowiązania kontrahenta, tj. Spółki z o.o. X, względem klientów (konsumenci, ale także i przedsiębiorcy - na podstawie rękojmi czy gwarancji),

* zobowiąże się pokryć wszelkie szkody powstałe u tego kontrahenta z powodu zobowiązań, o których mowa powyżej,

* zrzeknie się wszelkich roszczeń powstałych i mogących powstać wobec swojego kontrahenta i spełniających cechy określone w umowie.

W zamian za przejęcie zobowiązań określonych w umowie, Wnioskodawca zobowiąże się do zapłaty wynagrodzenia Spółce z o.o. Y.

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług będzie miało miejsce wówczas, jeżeli spełnione zostaną przesłanki o charakterze przedmiotowym, tj. wystąpi czynność podlegająca opodatkowaniu w oparciu o przepisy art. 5 ustawy i podmiotowym, tj. gdy czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest dokonywana przez osobę (lub jednostkę organizacyjną) będącą podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, działającą w takim charakterze.

Zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy).

Z opisu sprawy wynika, że zobowiązania Wnioskodawcy określone w zawartej umowie zostaną przejęte przez Spółkę z o.o. Y, wobec czego mamy do czynienia ze świadczeniem tej Spółki na rzecz kontrahenta (Wnioskodawcę) usługi. Zainteresowany w zamian za spełnione świadczenie zapłaci wynagrodzenie w terminie tygodniowym od daty wystawienia przez Spółkę z o.o. y stosownej faktury VAT - występuje więc element odpłatności.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Jeżeli więc Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług, to realizacja postanowień wynikających z zawartej umowy będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem i od towarów i usług na ogólnych zasadach, jako odpłatne świadczenie usług.

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że w wyniku podpisania umowy między Wnioskodawcą, a Spółką z o.o. O. doszło do przejścia na tą Spółkę praw i obowiązków wynikających z zawartego porozumienia dotyczących m.in. przejęcia wszelkich istniejących oraz mogących powstać w przyszłości zobowiązań Wnioskodawcy wobec osób trzecich. Zatem czynności te stanowią świadczenie usług i podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podatku w wysokości 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy.

Artykuł 86 ust. 1 ustawy stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Według art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Mając na względzie treść powołanych przepisów oraz opisane zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, że realizacja postanowień wynikających z zawartej umowy będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem i od towarów i usług na ogólnych zasadach, jako odpłatne świadczenie usług. Wobec powyższego, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach potwierdzających nabycie przedmiotowych usług, jeśli wydatki te mają związek ze sprzedażą opodatkowaną.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie dodaje się, że w zakresie zdarzenia przyszłego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno. Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl