ILPP2/443-1268/09-4/EWW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-1268/09-4/EWW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2009 r. (data wpływu 23 września 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 19 listopada 2009 r. (data wpływu 23 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku importu usług finansowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku importu usług finansowych. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 19 listopada 2009 r. (data wpływu 23 listopada 2009 r.) o dowód uiszczenia opłaty.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest spółką prawa polskiego, zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w Polsce. w 2008 r. otrzymał on pożyczki od spółki mającej siedzibę w Niemczech (dalej: Pożyczkodawca), niebędącej udziałowcem Zainteresowanego. Pożyczkodawca jest podatnikiem niemieckiego podatku od wartości dodanej, prowadzi działalność na terytorium Niemiec. Pożyczkodawca nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny ani zwolniony w Polsce i nie prowadzi działalności w Polsce.

Przedmiotowe umowy pożyczki zostały podpisane za granicą oraz środki pieniężne w momencie podpisania umów pożyczek znajdowały się poza granicami Polski, na rachunku bankowym prowadzonym przez bank zagraniczny. z tytułu udzielonych pożyczek, Pożyczkodawca będzie otrzymywał od Wnioskodawcy wynagrodzenie w postaci odsetek. Pożyczkodawca nie prowadzi działalności w zakresie świadczenia usług finansowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy Zainteresowany będzie zobowiązany do rozliczenia importu usług w Polsce w związku z zawarciem umów pożyczek z Pożyczkodawcą. Jeżeli tak, to kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT i czy usługa jest zwolniona z opodatkowania VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), dalej: ustawa o VAT, opodatkowaniu podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.

W opinii Zainteresowanego, udzielenie pożyczek przez Pożyczkodawcę stanowi usługę pośrednictwa finansowego zaliczaną do usług finansowych, za którą Wnioskodawca płaci wynagrodzenie w postaci odsetek na rzecz Pożyczkodawcy.

Udzielenie pożyczek jako usługa finansowa podlega opodatkowaniu na terytorium Polski, zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 w związku z art. 27 ust. 4 pkt 4 ustawy o VAT. w świetle ww. przepisów, miejscem świadczenia usług finansowych, świadczonych na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę.

W opisanym stanie faktycznym usługa finansowa (udzielenie pożyczki) jest świadczona przez spółkę z siedzibą w Niemczech na rzecz podatnika podatku VAT z siedzibą w Polsce, w związku z tym miejscem świadczenia usługi będzie Polska.

Podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia importu usług, o którym mowa w art. 2 pkt 9 ustawy o VAT, będzie usługobiorca, czyli Wnioskodawca, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Zgodnie z przywołanym art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podatnikami są m.in. osoby prawne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania albo pobytu na terytorium kraju.

Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek podatkowy z tytułu importu usług od Pożyczkodawcy powstaje na zasadach ogólnych, przewidzianych w art. 19 ustawy o VAT, tj. w momencie, gdy odsetki stają się wymagalne, natomiast gdy zapłata odsetek ma miejsce przed tym momentem, obowiązek podatkowy powstaje w momencie zapłaty odsetek.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 21 marca 2008 r. sygn. ILPP1/443-21/08-2/HW: "Ustawodawca nie zawarł szczególnych unormowań w zakresie powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, dla usług udzielania pożyczek poza systemem bankowym. w związku z powyższym należy uznać, iż w przypadku, gdy Spółka określiła w umowie termin zapłaty odsetek po spłaceniu całości pożyczki jako ostatnia rata, to termin ten należy powiązać z ostatecznym terminem powstania obowiązku podatkowego. (...) w przypadku wcześniejszej, niż określona w umowie, spłaty rat wraz z należnymi odsetkami, obowiązek podatkowy powstanie w dniu ich zapłaty, na podstawie art. 19 ust. 11 ustawy, który stanowi, iż jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części".

Przedmiotowa usługa, stanowiąca usługę udzielania pożyczek świadczoną poza systemem bankowym, PKWiU 65.22.10, zaliczana do usług pośrednictwa finansowego, będzie zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych. Zgodnie z interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 grudnia 2008 r. sygn. IPPP2/443-1559/08-2/PW: "Czynności polegające na udzielaniu pożyczek świadczone poza systemem bankowym zaliczane są do grupy usług pośrednictwa finansowego, sklasyfikowanego w sekcji j dział 65 PKWiU i podlegają regulacjom zawartym w ustawie o podatku od towarów i usług. Usługa ta jednak zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy korzysta ze zwolnienia od tego podatku".

Reasumując, Wnioskodawca będzie zobowiązany do rozliczenia importu usług w okresie rozliczeniowym, w którym odsetki stały się wymagalne. Jeśli odsetki zostały zapłacone wcześniej, obowiązek podatkowy powstaje w momencie zapłaty odsetek. Usługa udzielania pożyczki jest zwolniona od podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, że w zakresie stanu faktycznego dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl