ILPP2/443-1257/10-4/JK - Brak możliwość odzyskania przez jednostkę organizacyjną Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej podatku VAT naliczonego z tytułu realizacji projektu dostosowania sieci informatycznej do standardów europejskich.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-1257/10-4/JK Brak możliwość odzyskania przez jednostkę organizacyjną Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej podatku VAT naliczonego z tytułu realizacji projektu dostosowania sieci informatycznej do standardów europejskich.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 sierpnia 2010 r. (data wpływu 5 sierpnia 2010 r.) uzupełnionym pismami z dnia 29 września 2010 r. (data wpływu 12 października 2010 r.) oraz z dnia 28 października 2010 r. (data wpływu 29 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z wydatkami poniesionym na realizację zadania pn.: "..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z wydatkami poniesionym na realizację zadania pn.: "...". Ww. wniosek został uzupełniony pismami z dnia 29 września 2010 r. (data wpływu 12 października 2010 r.) oraz z dnia 28 października 2010 r. (data wpływu 29 października 2010 r.) o pytanie podatkowe oraz o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna (na podstawie wpisu do ewidencji gospodarczej). Przedsiębiorstwo posiada jednostki organizacyjne, m.in. N.Z.O.Z. "... świadczący usługi medyczne zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, załącznik nr 4 (Dz. U. Nr 54, poz. 535, 2004 r.). Zainteresowany prowadzi sprzedaż usług zdrowotnych zwolnionych od podatku VAT. W ramach działalności gospodarczej, ujętej w statucie jednostki, Podatnik wynajmuje pomieszczenia, od których odprowadza podatek VAT należny. Jednostka ubiega się w bieżącym roku o dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013 na zadanie w Osi IV - "...". Ze względu na to, że efektem wdrożenia projektu ma być dostosowanie placówki do europejskich standardów informatycznych, w projekcie tym uwzględnione jest wiele rozwiązań innowacyjnych i nowoczesnych, rzadko stosowanych w Polsce. Jednym z najbardziej innowacyjnych elementów projektu będzie wdrożenie systemu e-skierowań i e-rejestracji. Powyższa aplikacja będzie obejmowała: wdrożenie interaktywnych testów on-line, które umożliwią analizę osobistego stanu zdrowia wraz ze wskazaniami, co do konieczności przeprowadzenia badań, czy odwiedzenia lekarza rodzinnego w celu dokładniejszej analizy zdrowotnej. W ramach aplikacji będą dostępne w przyszłości testy on-line dotyczące badania słuchu, wzroku, serca, ogólnego stanu zdrowia. Ponadto, moduł będzie posiadał możliwość rejestracji potencjalnych pacjentów przez internet (e-rejestracja) do wybranego lekarza. Do wykonania projektu niezbędne są następujące wydatki: zakup stacji roboczych, zakup drukarek, zakup kserokopiarek laserowych, zakup sprzętu serwerowego, rezerwa na nieprzewidziane wydatki, wykonanie sieci, instalacja oprogramowania bazodanowego oraz użytkowego wraz z nadzorem autorskim, zakup oprogramowania bazodanowego, konfiguracja oprogramowania bazodanowego, wdrożenie zintegrowanego systemu medycznego i administracyjnego wraz z e-usługami, promocja projektu, zarządzanie projektem.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowany wskazał, iż dochody w roku 2009 i w roku 2010 za wynajem w ramach działalności wynoszą mniej niż 2% całości dochodów, a symbol PKWiU dla firmy ma numer 85.14.

Ponadto Wnioskodawca oświadczył, iż wszystkie zakupy związane z realizacją projektu Osi IV Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa X na lata 2007-2013 "..." dotyczyć będą czynności zwolnionych z podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z fakturami dokumentującymi wydatki związane z realizacją projektu Osi IV Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa X na lata 2007-2013 "...".

Zdaniem Wnioskodawcy, "usługi medyczne" są zwolnione z VAT (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, załącznik nr 4 - Dz. U. Nr 54, poz. 535, 2004 r.). W związku z tym jednostka organizacyjna N.Z.O.Z. "...", w której realizowany będzie projekt może poświadczyć, iż w ramach projektu związanego z usługami medycznymi, jest traktowana jako podatnik VAT zwolniony. Z uwagi na fakt, iż Zainteresowany uzyskuje przychody zwolnione od podatku VAT, podatek naliczony z tytułu zakupu towarów i usług do realizacji powyższych zadań nie podlega odliczeniu i nie będzie odliczony.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na mocy art. 86 ust. 1 ustawy, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (art. 88 ust. 4 ustawy).

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Powyższe wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna (na podstawie wpisu do ewidencji gospodarczej). Przedsiębiorstwo posiada jednostki organizacyjne, m.in. N.Z.O.Z. "..."... świadczący usługi medyczne zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, załącznik nr 4.

W ramach działalności gospodarczej, ujętej w statucie jednostki, podatnik wynajmuje pomieszczenia, od których odprowadza podatek VAT należny. Jednostka ubiega się w bieżącym roku o dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa X na lata 2007-2013 na zadanie w Osi IV - "...".

Ze względu na to, że efektem wdrożenia projektu ma być dostosowanie placówki do europejskich standardów informatycznych, w projekcie tym uwzględnione jest wiele rozwiązań innowacyjnych i nowoczesnych, rzadko stosowanych w Polsce. Jednym z najbardziej innowacyjnych elementów projektu będzie wdrożenie systemu e-skierowań i e-rejestracji. Powyższa aplikacja będzie obejmowała: wdrożenie interaktywnych testów on-line, które umożliwią analizę osobistego stanu zdrowia wraz ze wskazaniami, co do konieczności przeprowadzenia badań, czy odwiedzenia lekarza rodzinnego w celu dokładniejszej analizy zdrowotnej. W ramach aplikacji będą dostępne w przyszłości testy on-line dotyczące badania słuchu, wzroku, serca, ogólnego stanu zdrowia. Ponadto, moduł będzie posiadał możliwość rejestracji potencjalnych pacjentów przez internet (e-rejestracja) do wybranego lekarza. Do wykonania projektu niezbędne są następujące wydatki: zakup stacji roboczych, drukarek, kserokopiarek laserowych, sprzętu serwerowego, rezerwa na nieprzewidziane wydatki, wykonanie sieci, instalacja oprogramowania bazodanowego oraz użytkowego wraz z nadzorem autorskim, zakup oprogramowania bazodanowego, konfiguracja oprogramowania bazodanowego, wdrożenie zintegrowanego systemu medycznego i administracyjnego wraz z e-usługami, promocja projektu, zarządzanie projektem.

Wnioskodawca oświadczył, iż wszystkie zakupy związane z realizacją projektu Osi IV Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa X na lata 2007-2013 "..." dotyczyć będą czynności zwolnionych od podatku VAT, a symbol PKWiU dla firmy wynosi 85.14.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże w treści ustawy, przewidziano preferencyjne (obniżone) stawki podatku od towarów i usług, a także zwolnienia od podatku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 9 cyt. załącznika określono jako zwolnione od podatku "Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2)" - oznaczone symbolem PKWiU ex 85. Użycie przy symbolu PKWiU określenia "ex" oznacza, iż zwolnienie dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

Zatem, jeśli Wnioskodawca świadczy usługi, sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU ex 85, to korzystają one ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Oznacza to, że koszty poniesione w związku z realizacją projektu pod nazwą "Społeczeństwo Informacyjne" mają związek z działalnością, która korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Z uwagi zatem na fakt, iż zakupy związane z realizacją projektu dotyczyć będą czynności zwolnionych od podatku VAT - jak wskazał we wniosku Zainteresowany - w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania cytowany na wstępie art. 86 ust. 1 ustawy, bowiem nie zostanie spełniona obligatoryjna przesłanka określona w tym przepisie.

Wobec powyższego, Zainteresowany nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z fakturami dokumentującymi wydatki związane z realizacją projektu Osi IV Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa X na lata 2007-2013 "...", ponieważ wydatki te będą miały związek z działalnością zwolnioną od podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl