ILPP2/443-1235/09-3/MR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-1235/09-3/MR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa, przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2009 r. (data wpływu 18 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości wniesionej wcześniej aportem do Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości wniesionej wcześniej aportem do Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

G. I. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa (dalej Spółka) została założona przez S. Poland Spółka z o.o. z siedzibą w Poznaniu jako komandytariusza (dalej Komandytariusz) oraz G. I. Spółka z o.o. jako komplementariusza w celu restrukturyzacji działalności podmiotów z grupy S. Przedmiotem działalności Spółki jest głównie realizacja projektów budowlanych, a także kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek oraz wynajem nieruchomości własnych i dzierżawionych.

Komandytariusz jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą głównie w zakresie świadczenia usług zarządzania oraz usług administracyjnych na rzecz innych spółek z grupy S. mających siedzibę w Polsce. Oprócz wyżej wymienionej podstawowej działalności, Komandytariusz jest właścicielem dwóch nieruchomości, na których wybudowane zostały magazyny, z których jeden o nazwie T.P. zlokalizowany jest w Ł., natomiast drugi znajduje się w miejscowości K. Powierzchnia w przedmiotowych magazynach wynajmowana jest klientom na podstawie stosownych umów najmu zawartych przez Komandytariusza.

Inwestycja związana z budową magazynu T.P. została ukończona w październiku 2008 r. i od tego czasu powierzchnia tego magazynu jest wynajmowana przez Komandytariusza na rzecz najemców. Komandytariusz wykazywał podatek VAT wynikający z faktur zakupu towarów i usług dotyczących budowy magazynu na przedmiotowej nieruchomości, jako podatek naliczony pomniejszający kwotę podatku należnego.

Ze względów biznesowych rozważane jest obecnie zbycie przez Komandytariusza nieruchomości, na której posadowiony jest magazyn T.P., wraz z samym magazynem, poprzez jej wniesienie jako wkładu niepieniężnego do Spółki. Wniesienie przedmiotowej zabudowanej nieruchomości do Spółki wymagać będzie, między innymi, przeniesienia przez Komandytariusza na Spółkę praw i obowiązków wynikających z określonych umów dotyczących magazynu (np. umów z dostawcami energii elektrycznej, wody, gazu, itd.), ewentualnie podpisania nowych tego typu umów przez Spółkę. w konsekwencji wniesienia przedmiotowej zabudowanej nieruchomości Spółka wstąpi również z mocy prawa (jako wynajmujący) w stosunki najmu powierzchni magazynowej, których stroną jest obecnie Komandytariusz.

Wniesienie zabudowanej nieruchomości do Spółki będzie miało najprawdopodobniej miejsce w 2009 r. lub też na początku 2010 r. Jak wynika z uzyskanej w tym zakresie przez Komandytariusza interpretacji (interpretacja wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 11 sierpnia 2009 r., sygn. ILPP2/443-628/09-6/GZ), wniesienie do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości określonej powyżej stanowić będzie dostawę towarów opodatkowaną podatkiem VAT według stawki 22%, a tym samym powinno być udokumentowane fakturą VAT wystawioną na Spółkę przez Komandytariusza.

Po przeprowadzeniu tej transakcji, może zostać podjęta decyzja o sprzedaży przez Spółkę przedmiotowej zabudowanej nieruchomości do innego podmiotu, co nastąpi najprawdopodobniej również w 2009 r. lub w pierwszej połowie 2010 r., ewentualnie przedmiotowa nieruchomość będzie wynajmowana przez Spółkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż przez Spółkę przedmiotowej zabudowanej nieruchomości (która wcześniej została do niej wniesiona w formie wkładu niepieniężnego) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 22%.

Zdaniem Wnioskodawcy, ewentualna późniejsza sprzedaż przez Spółkę przedmiotowego budynku (zabudowanej nieruchomości, która wcześniej została do niej wniesiona w formie wkładu niepieniężnego) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 22%. z uwagi na powyższe, sprzedaż przedmiotowej nieruchomości powinna być udokumentowana przez Spółkę za pomocą faktury VAT.

Artykuł 5 ust. 1 ustawy VAT stanowi, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów. z kolei zgodnie z art. 7 ustawy VAT, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W analizowanym przypadku uznać należy, że ewentualna sprzedaż przez Spółkę zabudowanej nieruchomości, nabytej przez Spółkę jako wkład niepieniężny wniesiony do Spółki przez Komandytariusza, będzie stanowić odpłatną dostawę towarów w rozumieniu ustawy VAT.

W celu określenia zasad opodatkowania przedmiotowej dostawy towarów podatkiem VAT, należy dokonać szczegółowej analizy przepisów ustawy VAT w zakresie dotyczącym opodatkowania zbycia nieruchomości.

W świetle art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT, dostawa budynków, budowli lub ich części podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT z wyjątkiem, gdy:

(i) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

(ii) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Artykuł 2 pkt 14 ustawy VAT, definiuje pierwsze zasiedlenie, jako oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

(i) wybudowaniu lub

(ii) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Analiza przedstawionego stanu faktycznego w świetle przytoczonych przepisów prowadzi do wniosku, że w przedmiotowej sprawie do pierwszego zasiedlenia magazynu T.P. położonego na nieruchomości, która ma być przedmiotem wkładu do Spółki i która następnie ma być przez Spółkę zbyta, doszło w październiku 2008 r. w tej bowiem dacie magazyn ten został przekazany do użytkowania i oddany w najem.

Dlatego też, biorąc pod uwagę, iż zbycie przez Spółkę uzyskanej jako wkład nieruchomości jest planowane na koniec 2009 r. lub też w pierwszej połowie 2010 r., uznać należy, iż zbycie takie nie będzie korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT (sprzedaż nastąpi przed upływem dwóch lat od dnia pierwszego zasiedlenia).

Jeżeli dostawa budynku, budowli lub ich części nie korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT możliwe jest zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy VAT. Zgodnie z jego treścią, zwalnia się z opodatkowania podatkiem VAT dostawę budynków, budowli lub ich części, jeżeli:

(iii) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

(iv) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jak już wskazywano wcześniej, w opinii Spółki będzie jej przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem budynku w formie wkładu od Komandytariusza, ponieważ nabycie takie będzie związane z wykonywaniem przez Spółkę czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Powyższe oznacza, że Spółka nie będzie również uprawniona do skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy VAT (nie będzie spełniona wymagana przez ten przepis przesłanka określona w pkt (i) powyżej).

W konsekwencji należy stwierdzić, że zbycie przez Spółkę przedmiotowego budynku (zabudowanej nieruchomości, która wcześniej została do niej wniesiona w formie wkładu niepieniężnego), jako odpłatna dostawa towarów, będzie stanowić czynność opodatkowaną podatkiem VAT według stawki 22%.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy VAT oraz przepisami wykonawczymi rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - podatnik zobowiązany jest do wystawienia faktury stwierdzającej dokonanie sprzedaży (dostawy towarów), datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. w konsekwencji Spółka, w wyniku dokonania sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, zobowiązana będzie do wystawienia faktury VAT z 22% stawką podatku.

Mając na uwadze powołane powyżej argumenty, Spółka wnosi o potwierdzenie jej stanowiska przedstawionego w niniejszym wniosku. Jednocześnie, Spółka pragnie wskazać, iż poprawność takich samych wniosków znalazła pełne potwierdzenie w interpretacji z dnia 24 marca 2009 r. (nr IPPP1-443-65/09-2/JL) wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w analogicznej sprawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przez dostawę towarów, stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Z opisu sprawy wynika, że do Spółki zostanie wniesiony przez Komandytariusza wkład w postaci zabudowanej nieruchomości. Wniesienie to stanowić będzie, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, odpłatną dostawę towaru, która będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%. Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, ewentualnie będzie ją wynajmować.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy, podstawowa stawka podatku wynosi 22% (...). Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział stawki preferencyjne oraz zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku dostaw towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie - zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Co istotne, oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności opodatkowanej. z powyższego wynika, że oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności opodatkowanych, a za takie należy rozumieć także umowy najmu i dzierżawy podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Zatem, należy uznać za pierwsze zasiedlenie moment oddania nieruchomości do użytkowania pierwszemu najemcy (dzierżawcy).

Z opisu sprawy wynika, że do pierwszego zasiedlenia nieruchomości, która ma być przedmiotem wkładu do Spółki i która następnie ma być przez Spółkę zbyta, doszło w październiku 2008 r. w tej bowiem dacie magazyn ten został przekazany do użytkowania i oddany w najem. Zbycie przez Spółkę, uzyskanej jako wkład, nieruchomości jest planowane na koniec 2009 r. lub też w pierwszej połowie 2010 r., wobec powyższego uznać należy, iż zbycie takie nie będzie korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż sprzedaż nastąpi przed upływem 2 lat od pierwszego zasiedlenia.

Stosownie natomiast do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W momencie wniesienia przedmiotowej zabudowanej nieruchomości Spółka wstąpi z mocy prawa (jako wynajmujący) w stosunki najmu powierzchni magazynowej, których stroną jest obecnie Komandytariusz. Oznacza to, jak wskazano w interpretacji z dnia 27 listopada 2009 r. nr ILPP2/443-1235/09-2/MR dotyczącej odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej wniesienie do Spółki w formie aportu nieruchomości, że Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku, z uwagi na fakt, że nabycie przedmiotowej nieruchomości związane będzie z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W konsekwencji, transakcja sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT również na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, gdyż Spółce będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z jej nabyciem.

Reasumując, planowana przez Spółkę sprzedaż nieruchomości, wniesionej w formie aportu, nie będzie korzystała ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy, wobec powyższego podlegać będzie opodatkowaniu według 22% stawki podatku VAT, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy.

Tutejszy Organ informuje ponadto, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem, tj. dokumentowanie transakcji aportu - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - w niniejszej interpretacji rozpatrzone.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno. Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl