ILPP2/443-1235/09-2/MR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-1235/09-2/MR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa, przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2009 r. (data wpływu 18 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej wniesienie do Spółki w formie aportu nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej wniesienie do Spółki w formie aportu nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

G. I. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa (dalej Spółka) została założona przez S. Poland Spółka z o.o. z siedzibą w Poznaniu jako komandytariusza (dalej Komandytariusz) oraz G. I. Spółka z o.o. jako komplementariusza w celu restrukturyzacji działalności podmiotów z grupy S. Przedmiotem działalności Spółki jest głównie realizacja projektów budowlanych, a także kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek oraz wynajem nieruchomości własnych i dzierżawionych.

Komandytariusz jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą głównie w zakresie świadczenia usług zarządzania oraz usług administracyjnych na rzecz innych spółek z grupy S. mających siedzibę w Polsce. Oprócz wyżej wymienionej podstawowej działalności, Komandytariusz jest właścicielem dwóch nieruchomości, na których wybudowane zostały magazyny, z których jeden o nazwie T.P. zlokalizowany jest w Ł., natomiast drugi znajduje się w miejscowości K. Powierzchnia w przedmiotowych magazynach wynajmowana jest klientom na podstawie stosownych umów najmu zawartych przez Komandytariusza.

Inwestycja związana z budową magazynu T.P. została ukończona w październiku 2008 r. i od tego czasu powierzchnia tego magazynu jest wynajmowana przez Komandytariusza na rzecz najemców. Komandytariusz wykazywał podatek VAT wynikający z faktur zakupu towarów i usług dotyczących budowy magazynu na przedmiotowej nieruchomości, jako podatek naliczony pomniejszający kwotę podatku należnego.

Ze względów biznesowych rozważane jest obecnie zbycie przez Komandytariusza nieruchomości, na której posadowiony jest magazyn T.P., wraz z samym magazynem, poprzez jej wniesienie jako wkładu niepieniężnego do Spółki. Wniesienie przedmiotowej zabudowanej nieruchomości do Spółki wymagać będzie, między innymi, przeniesienia przez Komandytariusza na Spółkę praw i obowiązków wynikających z określonych umów dotyczących magazynu (np. umów z dostawcami energii elektrycznej, wody, gazu, itd.), ewentualnie podpisania nowych tego typu umów przez Spółkę. w konsekwencji wniesienia przedmiotowej zabudowanej nieruchomości Spółka wstąpi również z mocy prawa (jako wynajmujący) w stosunki najmu powierzchni magazynowej, których stroną jest obecnie Komandytariusz.

Wniesienie zabudowanej nieruchomości do Spółki będzie miało najprawdopodobniej miejsce w 2009 r. lub też na początku 2010 r. Jak wynika z uzyskanej w tym zakresie przez Komandytariusza interpretacji (interpretacja wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 11 sierpnia 2009 r., sygn. ILPP2/443-628/09-6/GZ), wniesienie do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości określonej powyżej stanowić będzie dostawę towarów opodatkowaną podatkiem VAT według stawki 22%, a tym samym powinno być udokumentowane fakturą VAT wystawioną na Spółkę przez Komandytariusza.

Po przeprowadzeniu tej transakcji, może zostać podjęta decyzja o sprzedaży przez Spółkę przedmiotowej zabudowanej nieruchomości do innego podmiotu, co nastąpi najprawdopodobniej również w 2009 r. lub w pierwszej połowie 2010 r., ewentualnie przedmiotowa nieruchomość będzie wynajmowana przez Spółkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dla Spółki podatek VAT wynikający z faktury otrzymanej od Komandytariusza i dokumentującej wniesienie do Spółki wkładu w postaci nieruchomości, stanowić będzie podatek VAT naliczony, który będzie pomniejszał podatek VAT należny.

Zdaniem Wnioskodawcy, dla Spółki podatek VAT wynikający z faktury otrzymanej od Komandytariusza i dokumentującej wniesienie określonego powyżej wkładu, stanowić będzie podatek VAT naliczony, który będzie pomniejszał podatek VAT należny.

Jak wynika z interpretacji uzyskanej przez Komandytariusza (interpretacja wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 11 sierpnia 2009 r., sygn. ILPP2/443-628/09 -6/GZ), wniesienie przez Komandytariusza do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci opisanej w stanie faktycznym zabudowanej nieruchomości stanowić będzie, na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ("ustawa VAT"), odpłatną dostawę towaru, która będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%. w konsekwencji, wniesienie przedmiotowego wkładu do Spółki powinno być udokumentowane przez Komandytariusza poprzez wystawienie na rzecz Spółki faktury VAT z podatkiem VAT wg stawki 22%.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów.

Ponieważ Spółka dokona sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, co będzie transakcją opodatkowaną podatkiem VAT, ewentualnie będzie wynajmować przedmiotową nieruchomość, co również będzie stanowić czynność opodatkowaną podatkiem VAT, kwota podatku VAT wynikająca z faktury VAT otrzymanej od Komandytariusza będzie dla Spółki stanowić podatek naliczony pomniejszający kwotę podatku należnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Artykuł 86 ust. 1 ustawy stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy).

Z powyższego wynika, że związek zakupu z czynnością podlegającą opodatkowaniu jest jednym z podstawowych warunków, które musi spełnić podatnik, aby mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Powyższy przepis wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Biorąc pod uwagę, że prawo do odliczenia powinno być realizowane natychmiast po powstaniu podatku naliczonego, decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia będzie miał zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi.

Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Istotna jest intencja nabycia - jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas - po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych - odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Ta warunkowość realizacji określonego w art. 86 ust. 1 ustawy, prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego jakim jest wykorzystanie towaru lub usługi do realizacji czynności opodatkowanej podatnika, np. gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru (usługi) i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od VAT lub niepodlegających VAT - spowoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (art. 88 ust. 4 ustawy).

W myśl art. 88 ust. 3a ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy m.in.:

1.

sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi:

a.

wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących,

b.

w których kwota podatku wykazana na oryginale faktury lub faktury korygującej jest różna od kwoty wykazanej na kopii;

2.

transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;

3.

wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż;

4.

wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:

a.

stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności,

b.

podają kwoty niezgodne z rzeczywistością - w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,

c.

potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego - w części dotyczącej tych czynności (...).

Z opisu sprawy wynika, że do Spółki zostanie wniesiony przez Komandytariusza wkład w postaci zabudowanej nieruchomości. Wniesienie to stanowić będzie, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, odpłatną dostawę towaru, która będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%. Wniesienie przedmiotowej zabudowanej nieruchomości do Spółki wymagać będzie, między innymi, przeniesienia przez Komandytariusza na Spółkę praw i obowiązków wynikających z określonych umów dotyczących magazynu, ewentualnie podpisania nowych tego typu umów przez Spółkę. w konsekwencji wniesienia przedmiotowej zabudowanej nieruchomości Spółka wstąpi również z mocy prawa (jako wynajmujący) w stosunki najmu powierzchni magazynowej, których stroną jest obecnie Komandytariusz. Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, ewentualnie będzie ją wynajmować.

Wobec powyższego, z uwagi na fakt, że w momencie odliczenia Spółka będzie posiadała wiedzę, że nieruchomość ta będzie służyła czynnościom opodatkowanym, tj. Spółka wstąpi w stosunki najmu jako wynajmujący, to będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W zakresie interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości wniesionej wcześniej aportem do Spółki zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie z dnia 27 listopada 2009 r. nr ILPP2/443-1235/09-3/MR.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl