ILPP2/443-1179/09-3/ISN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 października 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-1179/09-3/ISN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2009 r. (data wpływu 10 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego od importu usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego od importu usług.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży produkowanych przez siebie wyrobów, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT stawkami innymi niż zwolniona. Z uwagi na trudną sytuację na rynku i trudności finansowe Kontrahentów, Spółka w przypadku niektórych z nich ustala znacznie wydłużony termin płatności za sprzedany towar (np. 90 dni). Za udzielony tzw. kredyt kupiecki (odroczenie terminu płatności) pobiera wynagrodzenie - odsetki za okres finansowania Klienta od daty sprzedaży, do daty wymagalności płatności. Równocześnie, Zainteresowany (będący sprzedawcą), z uwagi na konieczność zabezpieczenia swojej płynności, zawiera umowę forfaitingu z Bankiem zagranicznym (w UE), przedmiotem której jest sprzedaż wierzytelności wynikających z faktur sprzedaży, objętych udzieleniem kredytu kupieckiego (cesja wierzytelności na rzecz Banku dokonywana jest przez Spółkę bez regresu).

Ww. transakcje z Klientem oraz Bankiem przeprowadzone są na następujących warunkach:

Wnioskodawca sprzedaje swoje produkty do Klienta, będącego kontrahentem polskim i mającym siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, na podstawie regularnych (miesięcznych) dostaw. Z tytułu dokonanej dostawy towarów wystawia dla Klienta fakturę zawierającą m.in. następujące pozycje:

* wartość sprzedanych towarów netto,

* podatek VAT naliczony od wartości sprzedanych towarów,

* kwota odsetek (dyskonta) z tytułu odroczenia terminu płatności - ustalona jako iloczyn wartości towarów z faktury, stopa dyskonta i okresu płatności (zwolniona od VAT).

Termin płatności należności wynikającej z faktury określany jest na 90 dzień od daty dostawy/wystawienia faktury.

Kwota odsetek (dyskonta) fakturowana na rzecz Klienta (wykazana w fakturze sprzedaży) ustalana jest każdorazowo z Bankiem, który będzie wykupywał wierzytelności Klienta (wynikające z faktury) od Spółki.

Bank, wykupując od Wnioskodawcy wierzytelność Klienta (pełna wartość nominalna wierzytelności z faktury), wypłaca Wnioskodawcy kwotę wierzytelności wynikającą z faktury sprzedaży pomniejszoną o odsetki (dyskonto). Usługa forfaitingu świadczona przez Bank na gruncie przepisów o podatku VAT, rozpoznawana jest przez Spółkę jako import usług.

W interpretacji indywidualnej znak ILPP2/443-674/09-3/MN z dnia 18 sierpnia 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu potwierdził stanowisko, że podstawą opodatkowania z tytułu importu usług forfaitingu nabywanych od Banku zagranicznego jest dyskonto (czyli różnica pomiędzy wartością nominalną wierzytelności a wartością, którą Bank wypłaca Spółce).

Jednocześnie jest to czynność opodatkowana podstawową stawką podatku VAT w wysokości 22%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego o pełną kwotę rozpoznanego podatku należnego od importu usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, podatek od importu usług związany będzie z czynnościami opodatkowanymi (sprzedażą wyrobów), co da mu prawo do odliczenia w całości tego podatku, jako podatku naliczonego.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 w związku z art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124, przy czym kwotę podatku naliczonego stanowi również kwota podatku należnego od importu usług (...).

Prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest podstawową cechą podatku VAT i fundamentalnym prawem podatnika, zapewniającym neutralność tego podatku. Oznacza to, że podatnik płacąc podatek przy nabyciu towarów lub usług wykorzystywanych w działalności gospodarczej nie można ponosić obciążenia finansowego z tego tytułu. Warunkiem do zastosowania prawa do odliczenia podatku naliczonego będzie spełnienie następujących warunków:

* nabycie towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych,

* dokonanie tych czynności przez podatnika o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT.

W ocenie Spółki, nie ulega wątpliwości, że spełni ona te warunki. Jest bowiem osobą prawą, wymienioną w kręgu podmiotów zaliczanych do podatników, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT. Z kolei umowa forfaitingu z zagranicznym Bankiem, zawarta została dla zabezpieczenia podstawowej transakcji - sprzedaży produktów, które są opodatkowane podatkiem VAT. Przepływy pieniężne, jakie nastąpią za pośrednictwem Banku, służyć będą działalności opodatkowanej.

W konsekwencji, nabyte usługi forfaitingu służyć będą w całości do wykonywania czynności opodatkowanych, co spowoduje, że Zainteresowanemu będzie przysługiwało pełne odliczenie podatku VAT od importu tych usług.

W tym przypadku kwotę podatku naliczonego stanowić będzie kwota podatku należnego od importu usług. Kwota ta obniży kwotę podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym powstanie obowiązek podatkowy u nabywcy usługi w podatku należnym z tytułu importu usług. Jeżeli podatnik nie dokona odliczenia za ww. okres będzie mógł go dokonać w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 10 pkt 2 i ust. 11 ustawy o VAT).

Mając powyższe na uwadze Spółka wnosi jak na wstępie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi - na mocy art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy - kwota podatku należnego od importu usług (...).

Z przytoczonych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje jedynie podatnikom w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Czynnościami tymi stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy - są:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import usług;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Do wykonywania wymienionych czynności powinny być wykorzystywane towary i usługi, od których podatek naliczony może zostać odliczony od podatku należnego. Trzeba równocześnie zaznaczyć, że ustawodawcy chodzi w tym przypadku o czynności, które generują podatek należny, a nie o czynności, które wprawdzie należą do katalogu czynności opodatkowanych, jednak w konkretnych okolicznościach korzystają ze zwolnienia od tego podatku. To wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zostało ograniczone. Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem zaistnienia zarówno przesłanek pozytywnych, np. wykorzystywania towarów i usług do wykonywania czynności opodatkowanych, jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, wymienionych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Usługi ściągania długów, faktoringu i forfaitingu nie zostały zdefiniowane w polskich przepisach prawa i należą do tzw. umów nienazwanych. Co do zasady faktoring polega na tym, że faktor trudniący się zawodowo tego typu działalnością nabywa wierzytelności przysługujące przedsiębiorcy (faktorantowi) z tytułu dokonania sprzedaży lub wykonania usług w zamian za określoną kwotę, odpowiadającą wartości nominalnej wierzytelności, pomniejszonej o dyskonto uwzględniające wynagrodzenie faktora.

Powyższe oznacza, że to od treści umowy i od dokonanych między stronami ustaleń zależeć będzie charakter umowy związanej z obsługą finansową.

Umowa zawarta pomiędzy cedentem a cesjonariuszem polega w takim przypadku na przelewie wierzytelności z cedenta na cesjonariusza, który przejmuje wierzytelność w celu jej realizacji we własnym imieniu.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca zawiera umowy forfaitingu z Bankiem zagranicznym (w UE), przedmiotem których będzie sprzedaż wierzytelności wynikających z faktur sprzedaży, objętych udzieleniem kredytu kupieckiego. Kwota odsetek (dyskonta) fakturowana na rzecz Klienta (wykazana w fakturach sprzedaży) ustalana będzie każdorazowo z Bankiem, który będzie wykupywał wierzytelności Klienta (wynikające z faktur) od Spółki. Bank wykupując wierzytelność (pełna wartość nominalna wierzytelności z faktur), wypłaci jej kwotę wynikającą z faktur sprzedaży pomniejszoną o odsetki (dyskonto). Usługa forfaitingu świadczona przez Bank, na gruncie przepisów o podatku VAT, rozpoznawana będzie jako import usług, opodatkowany stawką podatku w wysokości 22%. Zainteresowany zaznaczył, iż nabywane usługi związane będą z czynnościami opodatkowanymi (sprzedaż wyrobów).

Odnosząc powyższe regulacje do opisanego zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż Wnioskodawca, który będzie nabywał od Banku zagranicznego usługi forfaitingu, od których rozpozna import usług opodatkowany stawką podatku w wysokości 22%, służące wykonywaniu czynności opodatkowanych, będzie miał prawo do obniżenia podatku należnego o pełną kwotę rozpoznanego podatku należnego od importu usług.

Reasumując, nabyte przez Spółkę usługi forfaitingu służyć będą w całości do wykonywania czynności opodatkowanych, co powoduje, że będzie przysługiwać jej prawo do obniżenia podatku należnego o pełną kwotę rozpoznanego podatku należnego od importu usług, zgodnie z art. 86 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Informuje się, iż w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego od importu usług. Natomiast kwestia dotycząca stanu faktycznego w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego od importu usług została rozstrzygnięta w odrębnej interpretacji indywidualnej nr ILPP2/443 -1179/09-2/ISN z dnia 13 października 2009 r.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl