ILPP2/443-1166/11-3/SJ - Organizacja imprez związanych z obchodami świąt zakładowych - brak opodatkowania VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-1166/11-3/SJ Organizacja imprez związanych z obchodami świąt zakładowych - brak opodatkowania VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 4 sierpnia 2011 r. (data wpływu 8 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania, czy organizacja imprez związanych z obchodami świąt zakładowych stanowi nieodpłatną dostawę towarów, czy też świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania, czy organizacja imprez związanych z obchodami świąt zakładowych stanowi nieodpłatną dostawę towarów, czy też świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - (dalej Spółka) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka prowadzi podstawową działalność gospodarczą w zakresie kopalnictwa rud miedzi oraz produkcji z tych rud takich wyrobów jak: miedź, metale szlachetne i pozostałe metale nieżelazne. Sprzedaż tych wyrobów podlega opodatkowaniu VAT według stawek innych niż zwolnione. Spółka jest przedsiębiorstwem, w skład którego wchodzą Oddziały, m.in.: kopalnie, huty, jednostka ratownictwa górniczo-hutniczego.

W ramach prowadzonej działalności Spółka organizuje imprezy zakładowe związane z obchodami świąt zakładowych/branżowych takich jak: Dzień Górnika, Dzień Hutnika oraz Dzień Strażaka. W przypadku obchodów świąt zakładowych organizowane są w Oddziałach Spółki: bale, biesiady tzw. combry babskie i karczmy piwne, a także uroczystości centralne, w trakcie których następuje złożenie kwiatów pod pomnikiem patrona Spółki - odkrywcy złóż miedzi, z udziałem Pocztów Sztandarowych Spółki i odprawiana jest uroczysta msza św. Spotkania te mają szczególny charakter oraz podniosłą atmosferę z racji podtrzymywania tradycji górniczych i hutniczych.

W uroczystościach tych uczestniczą oprócz pracowników Spółki, osoby związane z Wnioskodawcą z uwagi na jego profil działalności, z którymi wiążą się liczne kontakty z władzami, jak i ekspertami z ośrodków naukowych oraz kooperantami z branży górniczej/hutniczej. Wśród zaproszonych gości znajdują się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentanci współpracujących ze Spółką ośrodków naukowych, instytucji finansowych, a także główni kontrahenci Wnioskodawcy.

Imprezy zakładowe organizowane są odrębnie przez poszczególne Oddziały Spółki zgodnie z przyjętą praktyką na danym Oddziale.

W związku z organizacją balów (barbórkowego i hutnika), a także combrów i karczm dokonywane są następujące zakupy:

* usługi gastronomiczne lub cateringowe,

* usługi wynajmu i nagłośnienia saIi, gdzie odbywają się te imprezy,

* materiały do dekoracji sali,

* usługi artystyczno-rozrywkowe,

* stroje osób występujących w programie artystycznym (o ile jest przygotowywany przez pracowników Spółki),

* towary jako drobne nagrody konkursowe,

* suweniry,

* usługi transportowe (dowóz pracowników na imprezy),

* usługi ochrony i zabezpieczenia medycznego imprezy,

* usługi druku zaproszeń,

* usługi fotograficzne.

Wymienione towary i usługi, w zależności od przyjętej praktyki, Oddziały nabywają bądź w postaci kompleksowej usługi polegającej na zorganizowaniu imprezy zakładowej, tj. nabywają jedną usługę od jednego kontrahenta udokumentowaną jedną fakturą albo nabywają szereg ww. usług i towarów składających się na całość organizowanej imprezy, tj. usługi i towary nabywane są od różnych podmiotów i dokumentowane wieloma fakturami.

Natomiast przy okazji centralnych obchodów świąt barbórkowych i hutniczych, Spółka ponosi wydatki związane z przygotowaniem tzw. śniadania Górniczego dla Pocztów Sztandarowych i Obiadu Hutniczego - w postaci usługi cateringowej oraz zakupu kwiatów składanych pod pomnikiem (...).

W trakcie imprez zakładowych (bale/karczmy/combry) uczestnicy imprez otrzymują nieodpłatnie pamiątkowe upominki/gadżety, np.: pamiątkowy kufel, filiżankę itp. Wydanie takiego gadżetu Spółka opodatkowuje VAT należnym w każdym przypadku, gdy przedmiot nie spełnia warunków do uznania go za prezent, o którym mowa w art. 7 ust. 4 ustawy o VAT. Z tytułu udziału w ww. imprezach pracownicy Spółki, jak również zaproszeni goście nie ponoszą żadnej odpłatności (przy czym udział jest dobrowolny).

Wszystkie wymienione we wniosku towary i usługi nabywane są przez Spółkę od firm zewnętrznych, co udokumentowane jest fakturami VAT. Podatek naliczony wykazany na fakturach odliczany jest przez Spółkę od podatku należnego. Wydatki powyższe nie są finansowane ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2011 r. organizacja przez Spółkę imprez związanych z obchodami świąt zakładowych winna być rozpoznana jako nieodpłatna dostawa towarów lub nieodpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT należnym.

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do treści art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawny, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Przy czym na podstawie art. 7 ust. 3, przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Zgodnie z treścią artykułu 16 Dyrektywy VAT, wykorzystanie przez podatnika towarów stanowiących część majątku jego przedsiębiorstwa do celów prywatnych podatnika lub jego pracowników, które przekazuje nieodpłatnie lub, w ujęciu ogólnym, które przeznacza do celów innych niż prowadzona przez niego działalność, gdy VAT od powyższych towarów lub ich części podlegał w całości lub w części odliczeniu, jest uznawane za odpłatną dostawę towarów. Za odpłatną dostawę towarów nie uznaje się jednakie wykorzystania do celów działalności przedsiębiorstwa podatnika towarów stanowiących prezenty o niskiej wartości i próbki.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 2 ustawy VAT, pod pojęciem odpłatnego świadczenia usług rozumie się:

1.

użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów;

2.

nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Powyższa regulacja jest implementacją art. 26 Dyrektywy VAT.

Zdaniem Spółki, nabycie towarów i usług w celu zorganizowania imprez związanych z obchodami świąt zakładowych nie stanowi w świetle ustawy VAT nieodpłatnej dostawy towarów na rzecz uczestników tych imprez. Jak wynika bowiem ze stanu faktycznego przedstawionego w niniejszym wniosku, wszystkie nabycia związane z obchodami świąt zakładowych mają na celu organizację imprezy zakładowej jako całości.

W świetle powołanych powyżej regulacji prawnych, opisana w niniejszym wniosku organizacja imprez zakładowych w ramach obchodów świat zakładowych nie spełnia definicji czynności, o których mowa w art. 7 ust. 2 oraz w art. 8 ust. 2 ustawy VAT w związku z art. 16 i art. 26 Dyrektywy VAT.

Przede wszystkim stwierdzić należy, że w omawianym przypadku nie dochodzi do nieodpłatnego przekazania i zużycia towarów, o którym mowa w art. 7 ust. 2 ustawy VAT, gdyż jak wskazano powyżej, poszczególne nabywane towary i usługi składają się na jedno świadczenie. Analizując natomiast definicję nieodpłatnego świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy VAT, Spółka uważa, że świadczenia te nie mają na celu zaspakajania osobistych celów uczestników tych imprez. Istotą organizowanych imprez w ramach obchodów świąt branżowych jest integracja załogi zmierzająca do poprawy wydajności i jakości pracy, związanie załogi z górnictwem/hutnictwem i pracodawcą, podziękowanie załodze za trud pracy, a także wzmocnienie pozytywnych więzi łączących Wnioskodawcę z pracownikami. Z tego też względu Spółka stoi na stanowisku, że w przedmiotowej sytuacji nie dochodzi do świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2 pkt 1 i pkt 2 ustawy VAT na cele nie związane z przedsiębiorstwem. Imprezy zakładowe są bowiem przeprowadzane z inicjatywy Spółki, w związku z działalnością przedsiębiorstwa. Tradycja organizowania tych imprez: z okazji Dnia Górnika, Dnia Hutnika, czy Dnia Strażaka kultywowania jest we wszystkich przedsiębiorstwach oraz instytucjach o podobnej branży w Polsce. Nie jest więc co do zasady możliwe odstąpienie od organizacji tych uroczystości, gdyż są one traktowane jako immamentny składnik stosunku pracy łączącego pracodawcę działającego w tego rodzaju branży górniczej/hutniczej i pracowników. Należy wskazać, iż Dzień Górnika oraz Dzień Hutnika są dniami wolnymi od pracy dla pracowników zatrudnionych we wszystkich oddziałach na podstawie zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, który w przypadku Dnia Górnika odwołuje się do uprawnień wynikających wprost z tzw. Karty Górnika (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1981 r. w sprawie szczególnych przywilejów dla pracowników górnictwa Dz. U. z 1982 r. Nr 2, poz. 13).

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Spółki, w przedmiotowej sytuacji nie dochodzi do świadczenia usług na cele nie związane z przedsiębiorstwem. Opisane w niniejszym wniosku imprezy zakładowe zostały bowiem przeprowadzone w związku z działalnością przedsiębiorstwa.

Podobny pogląd w tej kwestii wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 17 grudnia 2007 r. (sygn. III SA/Wa 1287/07) stwierdzając, że "z punktu widzenia pracodawcy (podatnika), interesu jego przedsiębiorstwa, zaspokojenie określonej potrzeby konsumenckiej adresata usługi może być obojętne, lub też realizowane jest w związku z jego (tj. pracodawcy) funkcjonowaniem i rozwojem. Te elementy powodują, że osiąganie celu osobistego przez pracownika w ramach nieodpłatnych usług podatnika nie można utożsamiać ze związkiem takich usług z działalnością tego ostatniego. Innymi słowy, opodatkowaniu w ramach art. 8 ust. 2 u.p.t.u. podlega tylko takie nieodpłatne świadczenie usług przez podatnika, które służąc celom osobistym pracowników (ich celom bezpośrednio konsumpcyjnym), nie ma jednocześnie żadnego związku z działalnością przedsiębiorstwa podatnika, nie służąc mu w jakikolwiek sposób lub służąc mu jedynie w sposób niezamierzony, znikomy lub wtórny (pośredni). Jeśli natomiast usługa taka realizowania jest w związku z tą działalnością, stanowiąc fragment zadań przedsiębiorstwa, wówczas wyłączona jest z opodatkowania".

Rozstrzygnięcie Sądu (choć wydane w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 marca 2011 r.) znajduje zastosowanie do przedmiotowej sytuacji. W interesie Wnioskodawcy leży bowiem by pracownicy Wnioskodawcy tworzyli zintegrowany, dobrze współpracujący zespół oraz by identyfikowali się z Wnioskodawcą i jego dobrem. Należy zwrócić uwagę na specyfikę prowadzenia działalności w branży górniczej, która wymaga zachowywania szczególnych procedur bezpieczeństwa. Błędy w komunikacji pomiędzy pracownikami mogą się zakończyć fatalnymi wypadkami. Konsekwentnie, właściwe zintegrowanie pracowników przekłada się bezpośrednio na jakość ich pracy i możliwość bezwypadkowego funkcjonowania przedsiębiorstwa prowadzonego przez Wnioskodawcę. Przywołać należy także wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 16 października 1997 r. w sprawie C-258/95 pomiędzy Julius Filibeck Sohne GmbH Co.KG a Finanzamt Neustadt (Niemcy), w którym ETS zaakcentował, iż dla prawidłowego ustalenia opodatkowania nieodpłatnej usługi ma znaczenie, kto uzyskuje dominującą korzyść z tego tytułu. Jeśli pracodawca, to świadczenie takie jest nieopodatkowane. Korzyść jaką uzyskuje Spółka przez finansowanie imprez zakładowych - integracja załogi i utrzymanie wysokiej wydajności pracy - zdecydowanie przewyższa jednostkowe korzyści pracowników otrzymujących świadczenia w postaci możliwości wzięcia udziału w imprezie (oferującej możliwość spożycia posiłków, napojów, dostępu do programu artystycznego i pamiątkowego gadżetu).

Odnośnie analogicznych świadczeń przekazywanych przez Wnioskodawcę zaproszonym gościom niebędącym pracownikami Wnioskodawcy - przedstawicielom władz państwowych, naukowcom z branży górniczej, przedstawicielom kontrahentów Wnioskodawcy - wskazać należy, iż powodem zaproszenia tych osób, a w konsekwencji przekazania im świadczeń, jest profil przedsiębiorstwa prowadzonego przez Wnioskodawcę. Uznać zatem należy, iż świadczenia te wyczerpują przesłanki reprezentacji, która co do zasady związana jest z działalnością gospodarczą podatnika.

W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku, że organizacja imprez związanych z obchodami świąt zakładowych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako nieodpłatne świadczenie - w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2011 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast, na mocy art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady, podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie.

Według art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Powyższego przepisu nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek (art. 7 ust. 3 ustawy).

Dla uznania nieodpłatnej dostawy za odpłatną dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, muszą być spełnione łącznie 2 przesłanki:

* podatnik przekazuje lub zużywa nieodpłatnie towary należące do jego przedsiębiorstwa oraz

* podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwot podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Oznacza to, że cel takiego przekazania pozostaje bez znaczenia, podobnie jak i podmiot, na rzecz którego jest ono dokonywane (przepis wskazuje jedynie przykładowe sytuacje, które mogą zostać uznane za odpłatną dostawę towarów).

Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1.

użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów;

2.

nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Interpretując powyższy przepis art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy, stwierdzić należy, iż opodatkowaniu podlegać powinno, jako odpłatne świadczenie usług, użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza (w tym w szczególności m.in. do celów osobistych podatnika lub jego pracowników), jeżeli przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, w całości lub w części, przy nabyciu tych towarów.

A zatem tylko łączne zaistnienie ww. przesłanek umożliwia zastosowanie fikcji prawnej i objęcie zakresem opodatkowania VAT usług świadczonych nieodpłatnie. Jeśli jeden z tych warunków nie jest spełniony, to wówczas takie świadczenie usług będzie nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Analizując natomiast treść powołanego art. 8 ust. 2 pkt 2, zauważyć należy, że dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego wyżej przepisu istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności jakie w danej sprawie występują.

Ponadto wskazać należy, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nieodpłatne świadczenie usług (inne niż wskazane w pkt 1) na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika, bez względu na to czy podatnikowi przysługiwało, czy też nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku.

Jednocześnie z powyższego przepisu wynika, że opodatkowaniu podlega tylko takie nieodpłatne świadczenie usług na rzecz pracowników, które służy celom osobistym pracowników (ich celom bezpośrednio konsumpcyjnym), zatem nie ma żadnego związku z działalnością przedsiębiorstwa podatnika.

Należy zauważyć, iż pojęcie działalności gospodarczej zostało zawarte dla celów podatku od towarów i usług w art. 15 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Wobec powyższego działalność gospodarcza obejmuje elementy składające się na jej przedmiot, tj. zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, działalność rolników i osób wykonujących wolne zawody a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie kopalnictwa rud miedzi oraz produkcji z tych rud takich wyrobów jak: miedź, metale szlachetne i pozostałe metale nieżelazne, organizuje imprezy zakładowe związane z obchodami świąt zakładowych/branżowych takich jak: Dzień Górnika, Dzień Hutnika oraz Dzień Strażaka. W przypadku obchodów świąt zakładowych organizowane są w Oddziałach Spółki: bale, biesiady, tzw. combry babskie i karczmy piwne, a także uroczystości centralne, w trakcie których następuje złożenie kwiatów pod pomnikiem patrona Spółki, z udziałem Pocztów Sztandarowych Spółki i odprawiana jest uroczysta msza św. Spotkania te mają szczególny charakter oraz podniosłą atmosferę z racji podtrzymywania tradycji górniczych i hutniczych. W uroczystościach tych uczestniczą oprócz pracowników Spółki, osoby związane z Wnioskodawcą z uwagi na jego profil działalności, z którymi wiążą się liczne kontakty z władzami, jak i ekspertami z ośrodków naukowych oraz kooperantami z branży górniczej/hutniczej. Wśród zaproszonych gości znajdują się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentanci współpracujących ze Spółką ośrodków naukowych, instytucji finansowych, a takie główni kontrahenci Wnioskodawcy.

Imprezy zakładowe organizowane są odrębnie przez poszczególne Oddziały Spółki zgodnie z przyjętą praktyką na danym Oddziale.

W związku z organizacją balów (barbórkowego i hutnika), a także combrów i karczm dokonywane są następujące zakupy:

* usługi gastronomiczne lub cateringowe,

* usługi wynajmu i nagłośnienia saIi, gdzie odbywają się te imprezy,

* materiały do dekoracji sali,

* usługi artystyczno-rozrywkowe,

* stroje osób występujących w programie artystycznym (o ile jest przygotowywany przez pracowników Spółki),

* towary jako drobne nagrody konkursowe,

* suweniry,

* usługi transportowe (dowóz pracowników na imprezy),

* usługi ochrony i zabezpieczenia medycznego imprezy,

* usługi druku zaproszeń,

* usługi fotograficzne.

Wymienione towary i usługi, w zależności od przyjętej praktyki, Oddziały nabywają bądź w postaci kompleksowej usługi polegającej na zorganizowaniu imprezy zakładowej, tj. nabywają jedną usługę od jednego kontrahenta udokumentowaną jedną fakturą albo nabywają szereg ww. usług i towarów składających się na całość organizowanej imprezy, tj. usługi i towary nabywane są od różnych podmiotów i dokumentowane wieloma fakturami. Natomiast przy okazji centralnych obchodów świąt barbórkowych i hutniczych, Spółka ponosi wydatki związane z przygotowaniem tzw. śniadania Górniczego dla Pocztów Sztandarowych i Obiadu Hutniczego - w postaci usługi cateringowej oraz zakupu kwiatów składanych pod pomnikiem (...). W trakcie imprez zakładowych (bale/karczmy/combry) uczestnicy imprez otrzymują nieodpłatnie pamiątkowe upominki/gadżety, np.: pamiątkowy kufel, filiżankę itp. Z tytułu udziału w ww. imprezach pracownicy Spółki, jak również zaproszeni goście nie ponoszą żadnej odpłatności (przy czym udział jest dobrowolny).

Jak wskazała Spółka, celem organizowanych imprez w ramach obchodów świąt branżowych jest integracja załogi zmierzająca do poprawy wydajności i jakości pracy, związanie załogi z górnictwem/hutnictwem i pracodawcą, podziękowanie załodze za trud pracy, a także wzmocnienie pozytywnych więzi łączących Wnioskodawcę z pracownikami. Imprezy zakładowe są bowiem przeprowadzane z inicjatywy Spółki, w związku z działalnością przedsiębiorstwa. Tradycja organizowania tych imprez: z okazji Dnia Górnika, Dnia Hutnika, czy Dnia Strażaka kultywowania jest we wszystkich przedsiębiorstwach oraz instytucjach o podobnej branży w Polsce. Nie jest więc co do zasady możliwe odstąpienie od organizacji tych uroczystości, gdyż są one traktowane jako immamentny składnik stosunku pracy łączącego pracodawcę działającego w tego rodzaju branży górniczej/hutniczej i pracowników. Należy wskazać, iż Dzień Górnika oraz Dzień Hutnika są dniami wolnymi od pracy dla pracowników zatrudnionych we wszystkich oddziałach na podstawie zapisów Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, który w przypadku Dnia Górnika odwołuje się do uprawnień wynikających wprost z tzw. Karty Górnika (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1981 r. w sprawie szczególnych przywilejów dla pracowników górnictwa Dz. U. z 1982 r. Nr 2, poz. 13).

Wskazać należy, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera definicji potrzeb osobistych, można jednak przyjąć, że potrzebami osobistymi są te, których realizacja nie jest związana ze stosunkiem pracy. A zatem potrzeby osobiste to te, których zaspokojenie wynika z dobrej woli pracodawcy. Natomiast potrzeby pracownicze to te, których spełnienie nie wynika z autonomii woli stron, ale do zaspokajania których pracodawca jest zobowiązany na podstawie przepisów prawa, np.: przepisów Kodeksu pracy, przepisów innych ustaw regulujących prawa i obowiązku pracowników i pracodawców, postanowień zbiorowych układów pracy, postanowień porozumień zbiorowych, przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy itp.

Analizując dokładnie art. 7 ust. 2 ustawy należy wskazać, iż opodatkowaniu podlega, zgodnie z pkt 1, przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste ściśle wymienionych osób, a zgodnie z pkt 2 tego przepisu, wszelkie inne darowizny. Skutkiem tak sformułowanych norm prawnych jest przyjęcie, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w trybie art. 7 ust. 2 ustawy, podlega wszelkie przekazanie towarów, natomiast zużycie - tylko na rzecz podmiotów wymienionych w pkt 1 tego przepisu.

Nie podlegają zatem opodatkowaniu nieodpłatne czynności zużycia towarów na cele związane z prowadzoną działalnością, w przypadku gdy beneficjentem jest np. kontrahent przedsiębiorcy (potencjalny kontrahent) - osoba trzecia, niebędąca pracownikiem, udziałowcem ani inną osobą wymienioną w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, a także zużycie towarów na cele własne prowadzonej działalności gospodarczej. Opodatkowaniu nie podlega także zużycie towarów przez pracowników przedsiębiorstwa w trakcie narad i szkoleń przeprowadzanych w zakładzie pracy, bowiem w tym przypadku nie ma miejsca zużycie towarów na cele osobiste pracowników lecz zużycia te mają (pośredni) związek z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Należy jednocześnie zauważyć, że treść art. 8 ust. 2 ustawy wskazuje, iż aby nieodpłatne świadczenie uznać za odpłatne świadczenie usług, czyli za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być ono świadczone na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika.

Z opisu sprawy wynika, iż organizowane przez Wnioskodawcę imprezy w ramach obchodów świąt branżowych mają na celu integrację załogi, co wpływa na poprawę wydajności i jakości pracy. Ponadto, istotą tych imprez jest związanie pracowników z pracodawcą oraz podziękowanie załodze za trud pracy, jak również wzmocnienie pozytywnych więzi łączących pracodawcę (Wnioskodawcę) z pracownikiem. Spółka organizując przedmiotowe imprezy dla swoich pracowników nabywa jedną usługę od jednego kontrahenta lub też nabywa szereg usług i towarów składających się na całość organizowanej imprezy od różnych podmiotów.

Tut. Organ stwierdza, iż z punktu widzenia pracowników Zainteresowanego, nie jest istotne to, czy zleca on przygotowanie imprezy z okazji świąt zakładowych jednemu podmiotowi, czy też kilka podmiotów przygotowuje (organizuje) różne etapy jednej imprezy, bowiem dla pracownika organizatorem - czyli podmiotem świadczącym usługę polegającą na organizacji imprezy związanej z obchodami świąt zakładowych - jest pracodawca, tj. Spółka.

W treści wniosku Spółka wskazała, iż na imprezach związanych z obchodami świąt zakładowych organizowanych dla pracowników Wnioskodawcy uczestniczą również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentanci współpracujących z Wnioskodawcą ośrodków naukowych, instytucji finansowych, a takie główni kontrahenci Wnioskodawcy. Z tytułu udziału w przedmiotowych imprezach zaproszeni goście nie ponoszą żadnej odpłatności. Jak wskazał Wnioskodawca, powodem zaproszenia tych osób, a w konsekwencji przekazania im świadczeń, jest profil przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę.

Wskazać należy iż dla ustalenia, czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego wyżej art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, istotne jest ustalenie, czy świadczenie to ma związek z działalnością gospodarczą podatnika.

Nabyte przez Spółkę towary i usługi wykorzystane do organizacji przedmiotowych imprez, w sposób pośredni są związane z działalnością gospodarczą Spółki. Z uwagi na powyższe, w świetle art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy, czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ organizacja przedmiotowych imprez związana jest z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż organizowanie przez Wnioskodawcę imprez związanych z obchodami świąt zakładowych ma niewątpliwie związek z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem. Zatem imprezy te nie będą stanowiły odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy i w konsekwencji nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

W niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w zakresie uznania, czy organizacja imprez związanych z obchodami świąt zakładowych stanowi nieodpłatną dostawę towarów, czy też świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Natomiast kwestie dotyczące stanu faktycznego w powyższym zakresie zostały rozstrzygnięte w interpretacji indywidualnej z dnia 3 listopada 2011 r. nr ILPP2/443-1166/11 -2/SJ.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl