ILPP2/443-1142/11-4/EN - Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług odpłatnego zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz prawa własności budynków posadowionych na tym gruncie.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-1142/11-4/EN Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług odpłatnego zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz prawa własności budynków posadowionych na tym gruncie.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2011 r. (data wpływu 1 sierpnia 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 17 października 2011 r. (data wpływu 21 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na tym gruncie budynkami - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na tym gruncie budynkami. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 17 października 2011 r. (data wpływu 21 października 2011 r.) o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca przejął nieodpłatnie protokołem zdawczo-odbiorczym z dnia 13 lutego 1984 r. od swojej poprzedniczki Spółdzielni trzy budynki (produkcyjno-biurowy, magazynowy i warsztat) oraz w użytkowanie - grunt należący do gminy.

W 1992 r. Wnioskodawca wystąpił do właściciela gruntu - Zarządu Miasta z wnioskiem o przekazanie w wieczyste użytkowanie gruntu oraz przeniesienie własności budynków trwale z gruntem związanych.

W 2000 r. na podstawie przepisu art. 204 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 6, poz. 70) umową, zawartą w formie aktu notarialnego - grunt został przekazany Wnioskodawcy w użytkowanie wieczyste wraz z budynkami.

Wnioskodawca przez cały czas trwania umowy nie dokonywał na przedmiotowym gruncie żadnych inwestycji, a budynki nie były ulepszane ani remontowane.

Obecnie Wnioskodawca jest w stanie likwidacji i zmuszony jest do odpłatnego przeniesienia prawa wieczystego użytkowania gruntu i sprzedaży budynków trwale z gruntem związanych.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, iż w 1992 r. wystąpił do Zarządu Miasta o przekazanie w wieczyste użytkowanie gruntu oraz przeniesienie własności budynków trwale z gruntem związanych.

Dopiero w 2000 r. aktem notarialnym z dnia 7 kwietnia 2000 r. Wnioskodawca otrzymał od Zarządu Miasta nieodpłatnie działkę nr 40/2 o obszarze 1,839 ha zabudowaną:

1.

budynkiem produkcyjno-biurowym, w którym znajduje się:

a.

stolarnia - użytkowana przez Wnioskodawcę,

b.

biuro - o pow. 42,78 m 2,

c.

korytarz - o pow. 60 m 2,

d.

lokale użytkowe, których najemcy są płatnikami VAT,

2.

budynkiem przemysłu lekkiego - o pow. użytkowej - 85,4 m 2,

3.

budynkiem warsztatowym - o pow. użytkowej - 24,0 m 2,

4.

kiosk-sklep - o pow. użytkowej - 14 m 2.

Wnioskodawca wyjaśnił, iż ww. transakcja: nie była opodatkowana, nie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, nie została udokumentowana fakturą VAT.

Działka nr 41 o powierzchni 283 m 2 jest zabudowana budynkiem warsztatowym, parterowym, niepodpiwniczonym o pow. użytkowej 47 m 2, została nabyta odpłatnie, na podstawie protokołu uzgodnień z dnia 3 lipca 2001 r., transakcja nie była opodatkowana podatkiem VAT (brak faktury VAT).

Budynki będące przedmiotem wniosku, były i są wynajmowane od lipca 1993 r. i nadal - podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności budynku produkcyjno-biurowego, budynku magazynowego i warsztatu znajdujących się na tym gruncie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W art. 7 ust. 1 powołanej ustawy określono, że przez dostawę towarów, o której mowa powyżej, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W świetle uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego podjętej w dniu 8 stycznia 2007 r. (I FPS 1/6, OSP 2008/2/19) oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, a nie świadczenie usług, albowiem w wyniku ustanowienia prawa użytkowania wieczystego dochodzi do ekonomicznego przeniesienia władztwa nad gruntem na rzecz użytkownika wieczystego, co pozwala mu rozporządzać nim jak właściciel.

W myśl art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwałe z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że o tym, czy do transakcji będącej przedmiotem zapytania będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług, decydować będzie to, czy sprzedaż budynku trwale z gruntem związanego będzie zwolniona od podatku VAT.

Do dnia 31 grudniu 2008 r. w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu budynków, a zatem nie ma przeszkód, aby sprzedaż budynków korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, jako towarów używanych od co najmniej 10 lat.

W świetle powyższego w ocenie Wnioskodawcy, zarówno sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu, jak i budynków posadowionych na tym gruncie - korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary - na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W art. 41 ust. 1 ustawy postanowiono, iż stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże, zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynku (budowli) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekraczają 30% jego wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany budynek (obiekt) zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę lub najem bowiem zarówno sprzedaż, jak i dzierżawa czy najem są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca przejął nieodpłatnie protokołem zdawczo-odbiorczym z dnia 13 lutego 1984 r. trzy budynki (produkcyjno-biurowy, magazynowy i warsztat) oraz w użytkowanie - grunt należący do gminy.

W 2000 r. na podstawie przepisu art. 204 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami umową, zawartą w formie aktu notarialnego Wnioskodawca otrzymał nieodpłatnie od Zarządu Miasta w użytkowanie wieczyste grunt wraz z budynkami, tj. działkę nr 40/2 o obszarze 1,839 ha zabudowaną:

1.

budynkiem produkcyjno-biurowym, w którym znajduje się:

a.

stolarnia - użytkowana przez Wnioskodawcę,

b.

biuro - o pow. 42,78 m 2,

c.

korytarz - o pow. 60 m 2,

d.

lokale użytkowe, których najemcy są płatnikami VAT,

2.

budynkiem przemysłu lekkiego - o pow. użytkowej - 85,4 m 2,

3.

budynkiem warsztatowym - o pow. użytkowej - 24,0 m 2,

4.

kiosk-sklep - o pow. użytkowej - 14 m 2.

Wnioskodawca wyjaśnił, iż ww. transakcja: nie była opodatkowana oraz nie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, nie została udokumentowana fakturą VAT.

Natomiast działka nr 41 o powierzchni 283 m 2 jest zabudowana budynkiem warsztatowym, parterowym, niepodpiwniczonym o pow. użytkowej 47 m 2, została nabyta odpłatnie, na podstawie protokołu uzgodnień z dnia 3 lipca 2001 r., transakcja nie była opodatkowana podatkiem VAT (brak faktury VAT).

Zainteresowany wskazał, iż ww. budynki były i są wynajmowane od lipca 1993 r. - podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ponadto Wnioskodawca podkreślił, iż nie dokonywał na przedmiotowym gruncie żadnych inwestycji, a budynki nie były ulepszane ani remontowane.

Obecnie Wnioskodawca jest w stanie likwidacji i zmuszony jest do odpłatnego przeniesienia prawa wieczystego użytkowania gruntu i sprzedaży budynków trwale z gruntem związanych.

Odnosząc powołane wyżej przepisy do opisu sprawy stwierdzić należy, że pierwsze zasiedlenie przedmiotowych budynków miało miejsce w momencie oddania ich przez Wnioskodawcę w najem w 1993 r., bowiem oddanie budynku w najem stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu. Tym samym, okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem tych budynków, a ich zamierzoną sprzedażą jest dłuższy niż dwa lata. Zatem w przedmiotowej sprawie nie zachodzą wyłączenia ze zwolnienia od podatku - zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a) i b ustawy.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż sprzedaż ww. budynków będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Podstawą opodatkowania, w myśl art. 29 ust. 1 ustawy, jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku (...).

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione są budynki rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Przepisu ust. 5 nie stosuje się do czynności oddania w użytkowanie wieczyste gruntu, dokonywanego z równoczesną dostawą budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli (art. 29 ust. 5a ustawy).

Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z tym gruntem.

Jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Na mocy § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 z późn. zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Zatem, sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym posadowione są budynki, których dostawa będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, także będzie korzystać ze zwolnienia, na mocy § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Dodatkowo informuje się, iż w stanie prawnym, którego dotyczy złożony wniosek zastosowanie mają inne przepisy prawa podatkowego niż wykazano we wniosku, tj. aktualnie obowiązujące przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 z późn. zm.).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl