ILPP2/443-1130/08-4/MR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-1130/08-4/MR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2008 r. (data wpływu 16 grudnia 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 5 lutego 2009 r. (data wpływu 9 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 5 lutego 2009 r. (data wpływu 9 lutego 2009 r.) o doprecyzowanie własnego stanowiska.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Przedmiotem działalności firmy prowadzonej przez Wnioskodawcę jest:

* produkcja wyrobów tartacznych (PKD 20.10.A),

* produkcja wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa (PKD 20.30.Z),

* sprzedaż detaliczna artykułów nieżywnościowych w wyspecjalizowanych sklepach (PKD 52.48.Z),

* sprzedaż hurtowa wyrobów chemicznych (PKD 51.55.Z).

Sprzedaż wyrobów tartacznych, stolarskich i ciesielskich prowadzona jest zarówno na obszarze Polski (odbiorcy krajowi), jak również poza Polską (odbiorcy krajów Unii Europejskiej - Niemcy).

W 2009 r. Wnioskodawca zamierza rozszerzyć profil działalności swojej firmy o świadczenie usług dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (odbiorcy na terenie Polski).

W placówce detalicznej zainstalowanana jest kasa fiskalna. Każda sprzedaż detaliczna artykułów zarówno dla firm, jak i osób fizycznych dokumentowana jest paragonem fiskalnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy jeżeli sprzedaż usług dla osób fizycznych nieprowadzących działalności będzie dokumentowana każdorazowo fakturą VAT, to czy Wnioskodawca będzie zwolniony z obowiązku ewidencji na kasie fiskalnej.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie kas fiskalnych, z obowiązku ewidencjonowania zwalnia się sprzedaż oraz świadczenie usług na rzecz osób fizycznych, o ile łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

1.

każde świadczenie usługi dokumentowane jest fakturą, w której zawarte są w szczególności dane indentyfikacyjne odbiorcy,

2.

liczba wszystkich dokonanych operacji świadczenia usług nie przekroczyła 50, przy czym liczba odbiorców tych usług w tym okresie była mniejsza niż 50.

Z powołanego powyżej rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych wynika, że każdorazowe dokumentowanie sprzedaży dla osoby fizycznej fakturą, po spełnieniu wymogów wynikających z rozporządzenia, zwalnia z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej.

Zdaniem Zainteresowanego, spełnione są powyższe warunki, ponieważ w okresie wcześniejszym odbiorcami usług były wyłącznie firmy, każda sprzedaż była dokumentowana fakturą VAT. Odbiorcami usług nie były osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej. W ocenie Wnioskodawcy, zwalnia to z obowiązku ewidencji na kasie fiskalnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stosownie do art. 8 ust. 3 ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008 r., usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 111 ust. 1 ustawy, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest produkcja wyrobów tartacznych, produkcja wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa, sprzedaż detaliczna artykułów nieżywnościowych w wyspecjalizowanych sklepach oraz sprzedaż hurtowa wyrobów chemicznych. W 2009 r. Wnioskodawca zamierza rozszerzyć profil działalności firmy o świadczenie usług dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W placówce detalicznej zainstalowanana jest kasa fiskalna. Każda sprzedaż detaliczna artykułów zarówno dla firm, jak i osób fizycznych dokumentowana jest paragonem fiskalnym.

Na mocy delegacji zawartej w art. 111 ust. 7 pkt 3 ustawy, Minister Finansów w drodze rozporządzenia zwolnił na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności od obowiązku, o którym mowa w art. 111 ust. 1, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu (Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - Dz. U. z 2008 r. Nr 228, poz. 1510). Zwolnienie z obowiązku instalowania kas rejestrujących określone zostało w § 2 i § 3 ww. rozporządzenia.

Zgodnie z § 2 rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania:

1.

do dnia 31 marca 2009 r. - podatników korzystających ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2008 r. na podstawie § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 113, poz. 720), do których nie ma zastosowania zwolnienie określone w § 3 ust. 1 pkt 1;

2.

do dnia 31 grudnia 2009 r. - sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

W części II ww. załącznika do rozporządzenia wymieniona została: Sprzedaż dotycząca szczególnych czynności, natomiast w poz. 35 wskazano, że czynnością zwolnioną z obowiązku ewidencjonowania jest świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, o ile łącznie zostaną spełnione następujące warunki: 2)

1.

każde świadczenie usługi dokonane przez podatnika jest dokumentowane fakturą, w której zawarte są w szczególności dane identyfikujące odbiorcę;

2.

liczba wszystkich dokonanych operacji świadczenia usług, o których mowa w pkt 1, w 2008 r. nie przekroczyła 50, przy czym liczba odbiorców tych usług w tym okresie była mniejsza niż 20 3)

nbspnbsp - przy czym:

Nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług (sprzedaży towarów) przed dniem 1 stycznia 2009 r.

Dotyczy również podatników rozpoczynających w 2009 r. wykonywanie sprzedaży, jeżeli do końca 2009 r. podatnik spełni warunki, o których mowa w poz. 35 załącznika, z tym że w przypadku podatników rozpoczynających wykonywanie czynności w drugiej połowie 2009 r., jeżeli liczba operacji świadczenia tych usług do końca roku nie przekroczy odpowiednio 25, a liczba odbiorców tych usług - 10.

Wobec powyższego, Wnioskodawca dokonując sprzedaży usług dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej jeśli zostaną spełnione łącznie warunki wymienione w poz. 35 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Kwestia dotycząca dokumentowania sprzedaży fakturą oraz paragonem fiskalnym została rozstrzygnięta w odrębnej interpretacji z dnia 6 marca 2009 r. nr ILPP2/443-1130/08-5/MR.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl