ILPP2/443-1112/09-4/EWW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-1112/09-4/EWW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2009 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 24 sierpnia 2009 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 27 sierpnia 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia - brak daty sporządzenia (data wpływu 18 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu pobrania towarów z magazynu konsygnacyjnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu pobrania towarów z magazynu konsygnacyjnego. Wniosek uzupełniono pismem z dnia - brak daty sporządzenia (data wpływu 18 listopada 2009 r.) o drugi podpis osoby upoważnionej do występowania w imieniu Wnioskodawcy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest producentem słonych przekąsek. W procesie produkcji wykorzystuje surowce, które są sprowadzane od angielskiego kontrahenta. Dostawca ten jest podatnikiem VAT zarejestrowanym w Wielkiej Brytanii. Nie jest on jednak zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony w Polsce.

Zainteresowany zamierza otworzyć na terenie swojego zakładu produkcyjnego magazyn konsygnacyjny, do którego będą wprowadzane surowce nabywane od ww. kontrahenta. Będą one przechowywane w magazynie konsygnacyjnym, a następnie pobierane przez Spółkę i wykorzystywane do produkcji słonych przekąsek. Przeniesienie prawa do rozporządzania surowcami jak właściciel będzie następowało w momencie pobrania surowców z magazynu konsygnacyjnego, zgodnie z art. 2 ust. 27c ustawy o podatku od towarów i usług. Pobrania z magazynu konsygnacyjnego będą uzależnione od potrzeb produkcyjnych Wnioskodawcy. W związku z tym, że produkcja słonych przekąsek odbywa się w sposób ciągły, zakłada on, że pobrania z magazynu konsygnacyjnego będą odbywały się codziennie lub kilka razy w tygodniu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w zaprezentowanym modelu funkcjonowania magazynu konsygnacyjnego prawidłowym działaniem będzie wystawianie przez kontrahenta zagranicznego faktur zbiorczych raz w tygodniu lub raz w miesiącu, czy też konieczne będzie wystawianie faktur codziennie.

2.

Kiedy powstanie obowiązek podatkowy po stronie Zainteresowanego.

Zdaniem Wnioskodawcy, który zamierza pobierać surowce do produkcji słonych przekąsek w ramach magazynu konsygnacyjnego, podstawowym jego celem jest zapewnienie ciągłości dostaw surowców do tej produkcji. W związku z tym, że produkcja słonych przekąsek odbywa się w sposób ciągły, pobrania z magazynu konsygnacyjnego będą uzależnione od potrzeb produkcyjnych Spółki. Na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy są zobowiązani dokumentować dokonywane przez siebie transakcje sprzedaży, wystawiając fakturę VAT. Art. 106 ust. 7 stwierdza jednocześnie, że w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów oraz importu usług podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w danym okresie.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty Zainteresowany stoi na stanowisku, iż w zaprezentowanym modelu funkcjonowania magazynu konsygnacyjnego prawidłowym będzie udokumentowanie pobrań z magazynu konsygnacyjnego jedną zbiorczą fakturą wystawioną na koniec miesiąca.

Natomiast, zgodnie z art. 20b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą pobrania towarów z magazynu konsygnacyjnego, nie później jednak, niż z dniem wystawienia faktury. Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli faktura potwierdzająca pobranie surowców z magazynu konsygnacyjnego w danym miesiącu zostanie wystawiona w ostatnim dniu tego miesiąca, to obowiązek podatkowy powstanie w terminie wystawienia tej faktury, niezależnie od tego, w którym dniu tego miesiąca towary zostały pobrane z magazynu konsygnacyjnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 97 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podmiot, który dokonał zawiadomienia zgodnie z ust. 1, jako podatnika VAT UE (art. 97 ust. 4 ustawy).

Przez magazyn konsygnacyjny - rozumie się wyodrębnione u podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT UE, o którym mowa w art. 97 ust. 4, miejsce przechowywania na terytorium kraju towarów należących do podatnika podatku od wartości dodanej przemieszczonych przez niego lub na jego rzecz z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju do tego miejsca, z którego podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT UE, przechowujący towary, pobiera je, a przeniesienie prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel następuje w momencie ich pobrania (art. 2 pkt 27c ustawy).

Natomiast, prowadzącym magazyn konsygnacyjny jest podatnik, który przechowuje w magazynie konsygnacyjnym towary i pobiera je z tego magazynu (art. 2 pkt 27d ustawy).

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

W myśl art. 12a ust. 1 ustawy, przemieszczenie towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1, przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, nieposiadającego siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, do magazynu konsygnacyjnego w celu ich dostawy prowadzącemu magazyn konsygnacyjny, oraz dostawę tych towarów, uważa się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 9 ust. 1, u prowadzącego magazyn konsygnacyjny, pod warunkiem że:

1.

podatnik podatku od wartości dodanej nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony;

2.

przechowywane w magazynie konsygnacyjnym towary są przeznaczone do działalności produkcyjnej lub usługowej, z wyłączeniem działalności handlowej, przez prowadzącego magazyn konsygnacyjny;

3.

prowadzący magazyn konsygnacyjny, przed pierwszym wprowadzeniem przez podatnika podatku od wartości dodanej towarów do tego magazynu, złożył w formie pisemnej naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie o zamiarze prowadzenia magazynu konsygnacyjnego zawierające:

a.

dane podatnika podatku od wartości dodanej dokonującego przemieszczenia towarów do magazynu konsygnacyjnego oraz prowadzącego magazyn konsygnacyjny, dotyczące ich nazw lub imion i nazwisk, numerów identyfikacyjnych stosowanych na potrzeby odpowiednio podatku od wartości dodanej i podatku, adresów siedziby lub miejsca zamieszkania oraz adresu, pod którym znajduje się magazyn konsygnacyjny,

b.

oświadczenie podatnika podatku od wartości dodanej, że zamierza dokonywać przemieszczenia towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1, do magazynu konsygnacyjnego; w oświadczeniu wskazuje się prowadzącego magazyn konsygnacyjny;

4.

prowadzący magazyn konsygnacyjny prowadzi ewidencję towarów wprowadzanych do tego magazynu, zawierającą datę ich wprowadzenia, datę pobrania towarów z magazynu, dane pozwalające na identyfikację towarów, a w przypadku, o którym mowa w art. 20b ust. 3 także dane dotyczące powrotnego przemieszczenia towarów; przepis art. 109 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, iż Spółka jest producentem słonych przekąsek. W procesie produkcji wykorzystuje surowce, które są sprowadzane od angielskiego kontrahenta. Dostawca ten jest podatnikiem VAT zarejestrowanym w Wielkiej Brytanii. Nie jest on jednak zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony w Polsce. Zainteresowany zamierza otworzyć na terenie swojego zakładu produkcyjnego magazyn konsygnacyjny, do którego będą wprowadzane surowce nabywane od ww. kontrahenta. Będą one przechowywane w magazynie konsygnacyjnym, a następnie pobierane przez Spółkę i wykorzystywane do produkcji słonych przekąsek. Przeniesienie prawa do rozporządzania surowcami jak właściciel będzie następowało w momencie pobrania surowców z magazynu konsygnacyjnego, zgodnie z art. 2 ust. 27c ustawy o podatku od towarów i usług. Pobrania z magazynu konsygnacyjnego będą uzależnione od potrzeb produkcyjnych Wnioskodawcy. W związku z tym, że produkcja słonych przekąsek odbywa się w sposób ciągły, zakłada on, że pobrania z magazynu konsygnacyjnego będą odbywały się codziennie lub kilka razy w tygodniu.

W myśl art. 20b ust. 1 ustawy, w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów, o którym mowa w art. 12a ust. 1, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą pobrania towarów z magazynu konsygnacyjnego, nie później jednak niż z dniem wystawienia faktury.

Zatem zgodnie z art. 20b ustawy, obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów u podatnika prowadzącego magazyn konsygnacyjny w Polsce powstaje w momencie pobrania towarów z magazynu, o ile wcześniej kontrahent zagraniczny (dostawca) nie wystawił faktury. Jeżeli przed pobraniem towaru z magazynu konsygnacyjnego dostawca wystawi fakturę, wówczas obowiązek podatkowy powstaje w dacie jej wystawienia. Wystawienie faktury przez kontrahenta zagranicznego po dacie pobrania towaru z magazynu, nie ma wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego.

Tut. Organ informuje natomiast, że w przedmiotowej sprawie obowiązek, termin oraz sposób wystawiania faktur dokumentujących dostawę surowca wykorzystywanego do produkcji słonych przekąsek, regulują przepisy kraju dostawcy tego towaru.

Mając powyższe na względzie, stanowisko Zainteresowanego powołującego art. 106 ust. 7 ustawy, regulujący wystawianie faktur wewnętrznych, zgodnie z którym, jeżeli faktura potwierdzająca pobranie surowców z magazynu konsygnacyjnego w danym miesiącu zostanie wystawiona w ostatnim dniu tego miesiąca, to obowiązek podatkowy powstanie w terminie wystawienia tej faktury, niezależnie od tego, w którym dniu tego miesiąca towary zostały pobrane z magazynu konsygnacyjnego, należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl