ILPP1/443-999/13-4/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-999/13-4/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2013 r. (data wpływu 4 listopada 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 stycznia 2014 r. (data wpływu 17 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT odpłatnego zbycia działki gruntu niezabudowanego nr 786/10 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT odpłatnego zbycia działki gruntu niezabudowanego nr 786/10. Dnia 17 stycznia 2014 r. wniosek uzupełniono o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego oraz o dowód uiszczenia brakującej opłaty.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest komandytariuszem w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej jako: Spółka). Ponadto Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą w przedmiocie handlu odzieżą. W odniesieniu do wskazanej działalności Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem VAT.

Spółka również jest czynnym podatnikiem VAT, a ponadto właścicielem nieruchomości, którą uzyskała tytułem wkładu od Wnioskodawcy. Nieruchomość składa się z trzech działek:

1.

działki nr 786/11 o obszarze 10.075.00 m2, dla której jest prowadzona księga wieczysta, powstałej w wyniku podziału działki 786/3,

2.

działki 786/100 obszarze 0,0755 m2, dla której jest prowadzona księga wieczysta, powstałej w wyniku podziału działki 786/3. Działka jest przeznaczona pod drogę gminną;

3.

działki nr 785/1 o obszarze 2.094,00 m2, dla której jest prowadzona księga wieczysta (...).

Łączna powierzchnia ww. 3 działek wynosi 12.924,00 m2. Działki o numerach 785/1 i 786/11 są zabudowane trwale związanym z gruntem budynkiem hotelowo-usługowym w stanie surowym zamkniętym o łącznej powierzchni ok. 4.200 m2. Nieruchomości objęte ww. działkami zostały wniesione do Spółki jako wkład niepieniężny w dniu 5 grudnia 2008 r. Omawiana nieruchomość, przed dniem dokonania aportu do Spółki, stanowiła, tzw. majątek prywatny Wnioskodawcy, który nie był związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czynność wniesienia aportu została dokonana przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej z jej majątku, który nie był wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej. Wniesienie aportu do Spółki było czynnością, która nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ze względów podmiotowych, tj. czynność ta nie została dokonana przez podatnika VAT działającego w takim charakterze.

Wnioskodawca nabył ww. nieruchomości częściowo (1/6) na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego Wydział Cywilny z dnia 5 lipca 2007 r. o stwierdzeniu nabycia spadku oraz częściowo (5/6) na podstawie umowy darowizny z dnia 17 czerwca 2008 r.

Na działkach nr 785/1 i 786/11 znajduje się budynek w stanie surowym zamkniętym, który Spółka zamierza ukończyć jako budynek mieszkalny. Natomiast działka nr 786/10 jest niezabudowana i zgodnie z uchwałą rady gminy z dnia 28 stycznia 2010 r. w sprawie: zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, na którym znajduje się ww. działka ustalono przeznaczenie: teren drogi publicznej dojazdowej oznaczony w planie symbolem KD. Wydatki związane z inwestycją dotyczącą budynku są ewidencjonowane na koncie "inwestycje rozpoczęte". Zarówno budynek, jak i działki gruntu, nie są wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Kwestia opodatkowania podatkiem VAT w przypadku planowanej przez Spółkę sprzedaży budynku oraz sprzedaży działki nr 786/10 była przedmiotem interpretacji indywidualnych z 8 października 2013 r.

Obecnie Spółka podejmuje czynności mające na celu ukończenie inwestycji związanej z budynkiem hotelowo-usługowym. Z uwagi na sytuację gospodarczą zaistniałą na rynku budowlanym realizacja pierwotnych planów wymaga modyfikacji, co powoduje odroczenie w czasie wykonania pierwotnych zamierzeń. hotelowo-us

Natomiast planowana sprzedaż niezabudowanej działki nr 786/10 nie dojdzie do skutku. Z informacji uzyskanych w gminie wynika, że gmina nie posiada środków na nabycie działki przeznaczonej pod drogę publiczną. Istnieje jedynie możliwość, że w przyszłości stosownie do istniejących możliwości gmina złoży propozycję zamiany działki nr 786/10 za inną działkę należącą do gminy. Ten wariant nie jest jednak korzystny dla Spółki ponieważ w wyniku takiej zamiany Spółka uzyska inną nieruchomość, która jest jej zbędna z punktu widzenia planów związanych z inwestycją i zakresem działalności gospodarczej, którą będzie prowadzić Spółka. Powstała zatem sytuacja, w której Spółka posiada działkę o ścisłym przeznaczeniu, tj. pod drogę publiczną, a jednocześnie nie ma aktualnie możliwości jej sprzedaży na rzecz gminy.

Mając zatem na uwadze, że działka nr 786/10 nie będzie wykorzystywana w prowadzonej działalności Spółki, ponieważ inwestycja nie będzie prowadzona na tej działce, a ponadto nie ma możliwości sprzedaży ww. działki, stąd Wnioskodawca rozważa dokonanie zwrotu części wkładu wniesionego do Spółki. Zostanie dokonana zmiana umowy Spółki i w ślad za tym Wnioskodawca otrzyma od Spółki działkę nr 786/10 o obszarze 0.07.55 ha, dla której Sąd Rejonowy, Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą (...).

Omawiana działka gruntu nie będzie wykorzystywana do żadnej działalności gospodarczej. Będzie stanowić, tzw. majątek prywatny.

W zaistniałym stanie sprawy dotyczącym działki nr 786/10 Wnioskodawca nie wie, czy w przyszłości pojawi się jakakolwiek możliwość zbycia działki. Wnioskodawca jest ograniczony przeznaczeniem działki w planie zagospodarowania przestrzennego co praktycznie wymusza sprzedaż na rzecz gminy, ponieważ działka nie może być przeznaczona na żaden inny użyteczny gospodarczo cel. Jednocześnie stan finansów gminy uniemożliwia natychmiastową sprzedaż. W przyszłości Wnioskodawca rozważa, że w pierwszej kolejności dokona sprzedaży działki na rzecz gminy (wariant najmniej prawdopodobny) oraz ewentualnie jako alternatywę sprzedaż działki na rzecz innego podmiotu (również mało prawdopodobne). Wnioskodawca rozważa również czy w ostateczności nie zgodzić się na zamianę nieruchomości z gminą (wariant najbardziej prawdopodobny). Wnioskodawca zakłada, że którakolwiek z ww. czynności nastąpi przed upływem 5 lat od zwrotu wkładu.

Wnioskodawca nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności w zakresie obrotu nieruchomościami. Wnioskodawca nie posiada innych nieruchomości poza domem mieszkalnym oraz nie zamierza w przyszłości nabywać i zbywać innych nieruchomości. Rozważana sprzedaż lub zamiana dotyczyć zatem będzie wyłącznie działki nr 786/10.

Dnia 17 stycznia 2014 r. wniosek uzupełniono o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.

Ad. 1) Wnioskodawca nie będzie nigdzie ogłaszał zamiaru sprzedaży (zamiany) opisanej we wniosku działki gruntu nr 786/10. Nie będzie również korzystał z biura pośrednictwa sprzedaży nieruchomości. Wnioskodawca przede wszystkim liczy, że dojdzie bądź do sprzedaży na rzecz gminy, bądź do zamiany z gminą.

Ad. 2) Przed sprzedażą lub dostawą w drodze zamiany działki nr 786/10 Wnioskodawca nie będzie występował o podział działki. Wnioskodawca nie będzie również wyposażał działki w przyłącza do sieci wodnej, gazowej lub sieci elektrycznej. Wnioskodawca nie będzie również występował o pozwolenie w tym zakresie do właściwych podmiotów.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy odpłatne zbycie, należącej do tzw. majątku prywatnego, działki nr 786/10 uzyskanej w wyniku zwrotu wkładu ze spółki komandytowej, które zostanie dokonane na podstawie umowy sprzedaży bądź umowy zamiany - będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, odpłatne zbycie, należącej do tzw. majątku prywatnego, działki nr 786/10 uzyskanej w wyniku zwrotu wkładu ze spółki komandytowej, które zostanie dokonane na podstawie umowy sprzedaży bądź umowy zamiany, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W ocenie Wnioskodawcy do uznania, że dana transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dokonywana czynność musi stanowić:

* czynność wskazaną w art. 8 u.p.t.u.;

* czynność wykonywaną przez podatnika VAT.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, stosownie do treści art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u., podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Przez dostawę towarów należy rozumieć, zgodnie z art. 7 ust. 1 u.p.t.u., przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Pojęcie towaru zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 6 u.p.t.u., zgodnie z którym przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Z tych też względów sprzedaż niezabudowanej działki gruntu stanowi odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u.

Odpłatna dostawa towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u. będzie podlegać opodatkowaniu tylko wówczas, gdy zostanie dokonana przez podatnika VAT. Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 u.p.t.u. podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 u.p.t.u., bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przez działalność gospodarczą należy przy tym rozumieć, stosownie do art. 15 ust. 2 u.p.t.u., wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z ogólnych reguł konstrukcyjnych podatku od towarów i usług wynika, że podmiot dokonujący czynności opodatkowanej powinien występować w odniesieniu do tej czynności jako podatnik. Zasada ta znajduje odzwierciedlenie w art. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U.UE. L 2006 r., Nr 347/1). Przepis ten wprost wskazuje, że opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług dokonane przez podatnika działającego w takim charakterze. W konsekwencji, dokonując analizy kwestii opodatkowania VAT konkretnej czynności (transakcji) konieczne jest każdorazowo zbadanie, czy dany podmiot występuje jako podatnik VAT, a więc podmiot prowadzący w odniesieniu do tej czynności samodzielną działalność gospodarczą.

Mając zatem na uwadze, że działka nr 786/10 po dokonaniu zwrotu wkładu ze Spółki będzie stanowić tzw. majątek prywatny nie związany z prowadzaniem działalności gospodarczej stąd, w odniesieniu do tej czynności Wnioskodawca nie będzie działać w charakterze podatnika VAT, a w konsekwencji sprzedaż lub zamiana omawianej działki nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów na terytorium kraju;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jak wynika z art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zgodnie zatem z ww. przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Stosownie do art. 603 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 121) - (dalej k.c.), przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Zatem, w przypadku zamiany obie strony przenoszą na siebie wzajemnie własność rzeczy, występując zarówno w charakterze dostawcy, jak i w charakterze nabywcy. Przepis art. 604 Kodeksu cywilnego daje dyspozycję odpowiedniego stosowania do zamiany przepisów o sprzedaży.

Umowa zamiany jest umową wzajemną, bardzo zbliżoną do umowy sprzedaży. Różnica w stosunku do umowy sprzedaży polega na tym, że w miejsce świadczenia ceny pojawia się obowiązek drugiej strony przeniesienia własności rzeczy. Ze względu na wzajemny charakter umowy, wartość świadczonych rzeczy powinna być ekwiwalentna.

W wyniku zamiany każda ze stron wchodzi we władanie nabytego towaru jak właściciel. Na podstawie powyższego można stwierdzić, że umowa zamiany na gruncie podatku od towarów i usług jest niczym innym jak dwiema odpłatnymi dostawami towarów.

Zatem przeniesienie własności (np. gruntu) na podstawie umowy zamiany także stanowi odpłatną dostawę towaru i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Niemniej, aby dostawa towaru podlegała opodatkowaniu powinna być wykonana przez podatnika podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Jak wynika z art. 15 ust. 2 ustawy - w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2013 r. - działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

W kontekście powyższego nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Przyjęcie, że dany podmiot sprzedając grunt działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec) wymaga ustalenia, czy jego działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną). Przejawem zaś takiej aktywności określonej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną może być np.: nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność "handlową" wskazywać musi ciąg powyżej przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

W podobny sposób kwestę tą rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w orzeczeniu z dnia 29 października 2007 r., sygn. akt I FPS 3/07, w myśl którego formalny status danego podmiotu jako podatnika zarejestrowanego, a także okoliczność, że dana czynność została wykonana wielokrotnie lub jednorazowo, lecz z zamiarem częstotliwości nie mogą przesądzać o opodatkowaniu tej czynności bez każdorazowego ustalenia, czy w odniesieniu do konkretnej czynności podmiot ten występował w charakterze podatnika podatku VAT.

W kwestii opodatkowania dostawy gruntów istotne jest czy w świetle zaprezentowanego we wniosku stanu sprawy, Wnioskodawca w celu dokonania sprzedaży gruntu podjął aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania go za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpiła w ramach zarządu majątkiem prywatnym.

Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U.UE.L z 2006 r. Nr 347.1 z późn. zm.), - (a tym samym art. 15 ust. 2 ustawy) jako, że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.

W kontekście powyższego nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej, a tylko np. wyzbywa się majątku osobistego. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Ponadto, jak wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 września 2011 r. w sprawach C-180/10 i C-181/10, dostawę gruntu przeznaczonego pod zabudowę należy uznać za objętą podatkiem od wartości dodanej, pod warunkiem, że transakcja ta nie stanowi jedynie czynności związanej ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.

W tym miejscu - dla wyjaśnienia zakresu zwykłego wykonywania prawa własności - konieczne jest ponowne sięgnięcie do zapisów prawa cywilnego, tj. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny.

Zgodnie z art. 140 k.c., w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.

Rozporządzanie rzeczą jest drugim spośród wymienionych wyraźnie w art. 140 k.c. uprawnień właściciela do rozporządzania rzeczą (ius disponendi). Podkreślić także należy, że ustawodawca nie definiuje używanego pojęcia rozporządzenia. Nie klasyfikuje też postaci rozporządzenia. W literaturze zaś podkreśla się zazwyczaj, że chodzi o uprawnienie do wyzbycia się własności i uprawnienie do obciążania prawa własności. Wyzbycie się własności w pierwszym rzędzie obejmuje dokonywaną (inter vivos) czynność przeniesienia własności, dalej zaś czynność rozporządzenia testamentowego (...) (Edward Gniewek Kodeks cywilny, Księga Druga. Własność i inne prawa rzeczowe. Komentarz, Zakamycze, 2001, Komentarz do art. 140 k.c.).

W świetle powyższego należy wskazać, że dokonanie sprzedaży określonej rzeczy materialnej stanowi naturalny (oczywisty, podstawowy) element wykonywania prawa własności.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest komandytariuszem w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa. Ponadto Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą w przedmiocie handlu odzieżą. W odniesieniu do wskazanej działalności Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka również jest czynnym podatnikiem VAT, a ponadto właścicielem nieruchomości, którą uzyskała tytułem wkładu od Wnioskodawcy. Nieruchomość składa się z trzech działek w tym z działki 786/10 o obszarze 0,0755 m2, dla której jest prowadzona księga wieczysta.

Nieruchomości objęte ww. działkami zostały wniesione do Spółki jako wkład niepieniężny w dniu 5 grudnia 2008 r. Omawiana nieruchomość, przed dniem dokonania aportu do Spółki, stanowiła tzw. majątek prywatny Wnioskodawcy, który nie był związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czynność wniesienia aportu została dokonana przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej z jej majątku, który nie był wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej. Wniesienie aportu do Spółki było czynnością, która nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ze względów podmiotowych, tj. czynność ta nie została dokonana przez podatnika VAT działającego w takim charakterze. Działka nr 786/10 jest niezabudowana i zgodnie z uchwałą rady gminy z dnia 28 stycznia 2010 r. w sprawie: zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym znajduje się ww. działka ustalono przeznaczenie: teren drogi publicznej dojazdowej oznaczony w planie symbolem KD.

Obecnie Spółka podejmuje czynności mające na celu ukończenie inwestycji związanej z budynkiem. Z uwagi na sytuację gospodarczą zaistniałą na rynku budowlanym realizacja pierwotnych planów wymaga modyfikacji co powoduje odroczenie w czasie wykonania pierwotnych zamierzeń. Natomiast planowana sprzedaż niezabudowanej działki nr 786/10 nie dojdzie do skutku. Z informacji uzyskanych w gminie wynika, że gmina nie posiada środków na nabycie działki przeznaczonej pod drogę publiczną. Istnieje jedynie możliwość, że w przyszłości stosownie do istniejących możliwości gmina złoży propozycję zamiany działki nr 786/10 za inną działkę należącą do gminy. Ten wariant nie jest jednak korzystny dla Spółki ponieważ w wyniku takiej zamiany Spółka uzyska inną nieruchomość, która jest jej zbędna z punktu widzenia planów związanych z inwestycją i zakresem działalności gospodarczej, którą będzie prowadzić Spółka. Powstała zatem sytuacja, w której Spółka posiada działkę o ścisłym przeznaczeniu, tj. po drogę publiczną, a jednocześnie nie ma aktualnie możliwości jej sprzedaży na rzecz gminy. W tej sytuacji działka nr 786/10 nie będzie wykorzystywana w prowadzonej działalności Spółki, ponieważ inwestycja nie będzie prowadzona na tej działce, a ponadto nie ma możliwości sprzedaży ww. działki stąd Wnioskodawca rozważa dokonanie zwrotu części wkładu wniesionego do Spółki. Zostanie dokonana zamiana umowy Spółki i w ślad za tym Wnioskodawca otrzyma od Spółki działkę nr 786/10. Omawiana działka gruntu nie będzie wykorzystywana do żadnej działalności gospodarczej. Będzie stanowić, tzw. majątek prywatny. Zainteresowany rozważa czy w ostateczności nie zgodzić się na zamianę nieruchomości z gminą (wariant najbardziej prawdopodobny). Wnioskodawca zakłada, że którakolwiek z ww. czynności nastąpi przed upływem 5 lat od zwrotu wkładu. Zainteresowany nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności w zakresie obrotu nieruchomościami. Wnioskodawca nie posiada innych nieruchomości poza domem mieszkalnym oraz nie zmierza w przyszłości nabywać i zbywać innych nieruchomości. Rozważana sprzedaż lub zamiana dotyczyć zatem będzie wyłącznie działki nr 786/10. Wnioskodawca nie będzie nigdzie ogłaszał zamiaru sprzedaży (zamiany) opisanej we wniosku działki gruntu nr 786/10. Nie będzie również korzystał z biura pośrednictwa sprzedaży nieruchomości. Zainteresowany przede wszystkim liczy, że dojdzie bądź do sprzedaży na rzecz gminy bądź do zamiany z gminą. Przed sprzedażą lub dostawą w drodze zamiany działki nr 786/10 Wnioskodawca nie będzie występował o podział działki. Zainteresowany nie będzie również wyposażał działki w przyłącza do sieci wodnej, gazowej lub sieci elektrycznej. Wnioskodawca nie będzie również występował o pozwolenie w tym zakresie do właściwych podmiotów.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz opisane zdarzenie przyszłe wskazać należy, że w przedmiotowej sprawie brak jest przesłanek pozwalających uznać, że dokonując dostawy opisanych działek Wnioskodawca wystąpi w charakterze podatnika. Zainteresowany nie posiada innych nieruchomości a rozważana sprzedaż lub zamiana dotyczy wyłącznie działki nr 786/10. W takim kształcie sprawy dostawa nieruchomości objętej wnioskiem jest transakcją incydentalną. Ponadto Wnioskodawca nie będzie ogłaszał zamiaru sprzedaży (zamiany) opisanej we wniosku działki oraz nie będzie korzystał z profesjonalnych pośredników sprzedaży nieruchomości. W tej sytuacji nie wynika taka aktywność Zainteresowanego, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Zainteresowany przed sprzedażą nie będzie występował o podział działki, jak również nie będzie wyposażał działki w przyłącza do sieci wodnej, gazowej lub sieci elektrycznej. Uwzględniając powyższy brak działań marketingowych Wnioskodawcy stwierdzić należy, że nic nie wskazuje na to, aby nabyciu nieruchomości towarzyszył zamiar jej późniejszego zbycia oraz wykorzystywania w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem Zainteresowany dokonując sprzedaży lub zamiany wymienionej działki korzystać będzie z przysługującego mu prawa do rozporządzania majątkiem osobistym, co nie jest wykonywaniem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Brak tego statusu pozbawia Wnioskodawcę cech podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, a dostawę działki cech czynności opodatkowanej, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Podsumowując, odpłatne zbycie (sprzedaż lub zamiana) działki Wnioskodawcy, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ze względu na fakt, że w związku z jej dostawą Zainteresowany nie wystąpi w charakterze podatnika podatku VAT oraz podmiotu wykonującego działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy.

Tut. Organ informuje, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT odpłatnego zbycia działki gruntu niezabudowanego nr 786/10. Natomiast kwestia dotycząca zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych zostanie rozstrzygnięta odrębnym pismem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl