ILPP1/443-997/10-4/AW - Opodatkowanie podatkiem VAT wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do spółki partnerskiej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-997/10-4/AW Opodatkowanie podatkiem VAT wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do spółki partnerskiej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2010 r. (data wpływu 13 września 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 listopada 2010 r. (data wpływu 23 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki partnerskiej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki partnerskiej. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 19 listopada 2010 r. o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego oraz o stosowną opłatę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, która wkrótce stanie się przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą i będzie wpisana do Ewidencji Działalności Gospodarczej (EDG). Zainteresowana zarejestruje się jako czynny podatnik VAT. W skład prowadzonego przez Wnioskodawczynię przedsiębiorstwa będą wchodziły składniki majątkowe, objęte wspólnością majątkową Zainteresowanej i jej męża. Wnioskodawczyni zamierza w przyszłości zawrzeć umowę spółki partnerskiej oraz wnieść całe prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, w drodze aportu do tejże spółki partnerskiej. Niezwłocznie po wniesieniu całego przedsiębiorstwa do spółki partnerskiej, Wnioskodawczyni zaprzestanie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej i wystąpi z wnioskiem o wykreślenie z EDG. W okresie pomiędzy wniesieniem całego przedsiębiorstwa aportem do spółki partnerskiej a wykreśleniem z EDG, Zainteresowana nie nabędzie na potrzeby działalności gospodarczej żadnych towarów. Tym samym w dniu zaprzestania prowadzenia działalności Wnioskodawczyni w remanencie likwidacyjnym nie wykaże żadnych towarów ani środków, jako że wszystkie, wchodząc w skład przedsiębiorstwa, zostaną wniesione aportem do spółki partnerskiej. Spółka partnerska, w której Wnioskodawczyni zostanie partnerem będzie kontynuowała amortyzację środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, rozpoczętą przez Wnioskodawczynię. Spółka partnerska w celu uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych od wniesionego aportem przedsiębiorstwa przyjmie jego wartość uwzględniając wartość środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wynikającą z dokonanych już odpisów amortyzacyjnych, a nie ich wartość rynkową.

W uzupełnieniu z dnia 19 listopada 2010 r. Zainteresowana wskazała, iż zespół składników majątku, jaki zamierza wnieść aportem do spółki partnerskiej będzie spełniać definicję przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. W skład przedsiębiorstwa, które będzie przedmiotem aportu będą wchodziły nieruchomość - lokal użytkowy, ruchomości - wyposażenie lokalu użytkowego (komputery, biurka, kserokopiarka itd.), wartości niematerialne (m.in. licencje na programy antywirusowe), a także zobowiązania. Wnioskodawczyni będzie prowadziła wyłącznie działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, nie będzie prowadziła działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (ostatecznie skonkretyzowane w piśmie z dnia 19 listopada 2010 r.).

Czy wniesienie całego przedsiębiorstwa aportem do spółki partnerskiej skutkuje powstaniem zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług po stronie Wnioskodawczyni.

Zdaniem Wnioskodawczyni (ostatecznie skonkretyzowanym w piśmie z dnia 19 listopada 2010 r.), wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki partnerskiej nie spowoduje powstania z tego tytułu po stronie Wnioskodawczyni zobowiązania w podatku od towarów i usług, bowiem na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, aport ten nie stanowi czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel - art. 7 ust. 1 ustawy (...).

Jak stanowi art. 6 pkt 1 ustawy - przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

A zatem, w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Pojęcie "transakcji zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, gdzie "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia "przedsiębiorstwa". Z tej przyczyny dla celów określenia zakresu pojęcia "przedsiębiorstwo" wykorzystuje się regulację zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z jego treścią przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna, mająca za przedmiot przedsiębiorstwo, obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba, że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Zatem, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Podsumowując, przedsiębiorstwem w rozumieniu Kodeksu cywilnego jest takie przedsiębiorstwo, które jest zorganizowane i wyposażone w składniki zapewniające realizowanie celów gospodarczych, jest samodzielnym podmiotem prawa funkcjonującym w obrocie gospodarczym. Ponadto, nie można traktować jako przedsiębiorstwo wyodrębnionej gospodarczo części będącej zespołem składników majątkowych i niemajątkowych, jeżeli nie będzie obejmować ksiąg i dokumentów związanych z prowadzeniem działalności.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, która wkrótce stanie się przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą i będzie wpisana do Ewidencji Działalności Gospodarczej. Zainteresowana zarejestruje się jako czynny podatnik VAT. Wnioskodawczyni zamierza w przyszłości zawrzeć umowę spółki partnerskiej oraz wnieść całe prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, w drodze aportu do tejże spółki partnerskiej. Zatem zespół składników majątku, jaki zamierza wnieść aportem do ww. spółki partnerskiej - jak wskazała Zainteresowana - będzie spełniać definicję przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Niezwłocznie po wniesieniu całego przedsiębiorstwa do spółki partnerskiej, Wnioskodawczyni zaprzestanie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej i wystąpi z wnioskiem o wykreślenie z EDG. Wnioskodawczyni będzie prowadziła wyłącznie działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji w związku z tym, iż przedmiotem aportu do spółki partnerskiej - jak wskazała Wnioskodawczyni - będzie całe przedsiębiorstwo, tym samym ww. czynność będzie transakcją niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy czynność wniesienia aportem przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem w przedmiotowej sprawie, po stronie Zainteresowanej nie powstanie zobowiązanie podatkowe w tym podatku.

Z uwagi na to, że czynność aportu, którego przedmiotem jest przedsiębiorstwo, a nie sama czynność aportu, jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, uznano stanowisko Wnioskodawczyni za prawidłowe.

Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki partnerskiej. Natomiast, kwestie dotyczące zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie: skutków podatkowych wniesienia aportem do spółki partnerskiej całego przedsiębiorstwa, wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz kontynuacji amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wniesionych aportem do spółki partnerskiej, a także w podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki partnerskiej zostaną załatwione odrębnymi pismami.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl