ILPP1/443-988/08-2/AI - Odliczenie podatku naliczonego od zakupów części do samochodów, których dostawa opodatkowana jest na zasadzie marży.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-988/08-2/AI Odliczenie podatku naliczonego od zakupów części do samochodów, których dostawa opodatkowana jest na zasadzie marży.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 13 października 2008 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 15 października 2008 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 20 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z działalnością Wnioskodawcy oraz przy sprzedaży części do samochodów sprzedawanych na zasadzie marży - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z działalnością Wnioskodawcy oraz przy sprzedaży części do samochodów sprzedawanych na zasadzie marży.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą - X (sprzedaż samochodów używanych). Zainteresowany stosuje zasadę opodatkowania wg szczególnej procedury w zakresie dostawy towarów używanych (opodatkowanie marży).

W związku z prowadzoną działalnością Wnioskodawca dokonuje zakupów usług i towarów dotyczących wykonywania czynności opodatkowanych, tj. usługi księgowe, czynsz za lokal, opłaty za telefon, części do samochodów sprzedawanych na zasadzie marży itp.

Zainteresowany ww. zakupy (ogólne jak i materiałowe) traktuje jako ponoszone do prowadzonej działalności opodatkowanej i obniża podatek należny, wyliczony zasadą marży o podatek naliczony.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zakup części do samochodów, których dostawa opodatkowana jest na zasadzie marży, uprawnia Wnioskodawcę do odliczenia VAT wykazanego w fakturach zakupu, a także czy zakupy ogólne uprawniają Zainteresowanego do odliczenia VAT z faktur zakupowych...

Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego od ww. zakupów części i od usług ogólnych na zasadzie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Nie powinno mieć zastosowania ograniczenie zawarte w art. 120 ust. 17 (dotyczący dzieł sztuki) oraz w art. 120 ust. 19 (dotyczący zakupu np. części mających charakter towaru używanego).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Tym samym, wskazana zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu.

W treści art. 88 powołanej ustawy ustawodawca wskazał czynności, w odniesieniu do których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego oraz przypadki, w których faktury i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. I tak, w myśl ust. 1 pkt 2 wskazanego artykułu, w brzmieniu obowiązującym do 30 listopada 2008 r., obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Do dnia 30 listopada 2008 r. art. 88 ust. 3 pkt 1 cyt. ustawy stanowił, iż przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 (czyli towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji) oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów.

W art. 120 ust. 4 powołanej ustawy, ustawodawca przewidział, iż w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę pomiędzy całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia pomniejszoną o kwotę podatku.

Artykuł 120 ust. 1 pkt 4 ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 30 listopada 2008 r., stanowi, iż dla celów szczególnej procedury rozliczania podatku jaką jest procedura opodatkowania marży, przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (PCN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112), (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112), (PKWiU 27.41.10-30, ex 27.41.10-50, ex 27.41.20-30, ex 27.41.20-50, ex 27.41.20-70.00, 27.41.30-30, 27.41.30-50, 27.41.61-00, 27.41.62-00, 36.22.11-30.00, 36.22.11-50.00 i 36.22.12-30.00) - czyli także samochody. Opodatkowanie w systemie marży jest ograniczone do pewnej kategorii towarów używanych, które podatnik nabył uprzednio w celu ich odsprzedaży. Istotne jest przy tym, od kogo towary używane zostały nabyte.

Stosownie do art. 120 ust. 17 cyt. ustawy, w zakresie, w jakim podatnik dokonuje dostaw towarów opodatkowanych zgodnie z ust. 4 i 5, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez tego podatnika:

1.

dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków przez niego importowanych;

2.

dzieł sztuki nabytych od ich twórców lub spadkobierców twórców;

3.

dzieł sztuki nabytych od podatnika niebędącego podatnikiem, o którym mowa w ust. 4 i 5.

Natomiast, stosownie do art. 120 ust. 19, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z ust. 4 i 5 (gdzie podstawą opodatkowania jest marża). Przepis ten stanowi, iż zakaz dokonywania odliczeń dotyczy konkretnych, wymienionych w tym zakresie przedmiotów stanowiących obrót, tzn. towarów używanych, przy sprzedaży których Wnioskodawca stosuje opodatkowanie marży.

Stosując zasadę opodatkowania według szczególnej procedury opodatkowania marży podatnik ma natomiast prawo do odliczenia, na zasadach ogólnych, podatku naliczonego związanego z kosztami prowadzonej działalności, jeżeli wydatki na ich nabycie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym - w myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku VAT obowiązującego do dnia 30 listopada 2008 r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą - sprzedaż samochodów używanych. Zainteresowany stosuje zasadę opodatkowania wg szczególnej procedury w zakresie dostawy towarów używanych (opodatkowanie marży). W związku z prowadzoną działalnością Wnioskodawca dokonuje zakupów towarów i usług dotyczących wykonywania czynności opodatkowanych, tj. usług księgowych, czynszu za lokal, opłat za telefon, części do samochodów sprzedawanych na zasadzie marży itp. Zainteresowany ww. zakupy (ogólne jak i materiałowe) traktuje jako ponoszone do prowadzonej działalności opodatkowanej i obniża podatek należny wyliczony zasadą marży o podatek naliczony.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz stan faktyczny sprawy, stwierdzić należy, iż Zainteresowany ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur kosztowych, jeżeli dotyczą one wydatków wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zatem, zakupy kosztowe (ogólne) ponoszone przez Zainteresowanego wykorzystywane do prowadzonej działalności gospodarczej, stanowią podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z tymi zakupami w zakresie, w jakim wykorzystywane są one do wykonywania czynności opodatkowanych.

Wnioskodawcy przysługuje również prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów części do samochodów używanych, ale pod warunkiem, iż nie ma zastosowania ograniczenie wynikające z art. 120 ust. 19 (które miałoby zastosowanie w przypadku, gdyby np. zakupione części miały charakter towarów używanych, sprzedawanych przez Wnioskodawcę w systemie opodatkowania VAT-marża).

Tut. Organ informuje jednocześnie, iż w związku z wejściem w życie z dniem 1 grudnia 2008 r. (z wyjątkami określonymi w art. 15 tej ustawy) ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), art. 88 ust. 1 pkt 2 oraz art. 88 ust. 3 cyt. ustawy zostały uchylone.

Ponadto nadmienia się, iż powołany wyżej art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, od dnia 1 grudnia 2008 r. otrzymał następujące brzmienie:

" (...) przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112), (PKWiU 27.41.10-30, ex 27.41.10-50, ex 27.41.20-30, ex 27.41.20-50, ex 27.41.20-70.00, 27.41.30-30, 27.41.30-50, 27.41.61-00, 27.41.62-00, 36.22.11-30.00, 36.22.11-50.00 i 36.22.12-30.00)".

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl