ILPP1/443-945/13-4/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-945/13-4/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni przedstawione we wniosku z dnia 16 października 2013 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 16 października 2013 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 17 października 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 grudnia 2013 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 23 grudnia 2013 r., do Biura KIP w Lesznie 31 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na dostawę prawa użytkowania wieczystego wraz z urządzeniami i zabudowaniami - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na dostawę prawa użytkowania wieczystego wraz z urządzeniami i zabudowaniami. Dnia 23 grudnia 2013 r. wniosek uzupełniono o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółdzielnia posiada prawo wieczystego użytkowania gruntu, które zamierza sprzedać. Prawo to posiada na podstawie aktu notarialnego z dnia 21 czerwca 2013 r., w którym to została podpisana "Umowa o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste oraz przeniesienie własności urządzeń" zawierana w trybie art. 204 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 z późn. zm.). Akt ten był podpisany z Miastem X.

Urządzenia znajdujące się na tym gruncie, wymienione w akcie notarialnym to:

* budynek stróża parkingowego nietrwale związany z gruntem,

* utwardzenie asfaltowe trwale związane z gruntem,

* ogrodzenie,

* szlaban elektryczny.

Urządzenia powyższe stanowią odrębny przedmiot własności.

Przy tworzeniu utwardzenia asfaltowego oraz przy zakupie szlabanu elektrycznego Spółdzielnia skorzystała z odliczenia VAT naliczonego, natomiast przy montażu ogrodzeń i zakupie budynku stróża parkingowego VAT nie był odliczony, gdyż nabycie tych urządzeń nastąpiło przed wejściem w życie ustawy o podatku od towarów i usług. Powyższe urządzenia nie były modernizowane.

Dnia 23 grudnia 2013 r. Zainteresowany uzupełnił wniosek o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego wskazując, że:

1. Transakcja udokumentowana aktem notarialnym z dnia 21 czerwca 2013 r. to nie był zakup, tylko oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste oraz przeniesienie własności urządzeń, w związku z czym nie było podatku od towarów i usług.

2. Na gruncie objętym prawem wieczystego użytkowania, w momencie otrzymania go na podstawie aktu notarialnego z dnia 21 czerwca 2013 r. znajdowały się następujące urządzenia (obiekty):

* budynek stróża parkingowego nietrwale związany z gruntem,

* utwardzenie asfaltowe,

* ogrodzenie,

* szlaban elektryczny.

3. Patrz odp. 1

4. Po otrzymaniu opisanej nieruchomości, Spółdzielnia nie udostępniła jej podmiotom trzecim.

5. Utwardzenie asfaltowe utworzyła Spółdzielnia (Wnioskodawca) w roku 1994.

6. Szlaban elektryczny nie jest związany trwale z gruntem. Stanowi on ruchomość i jest używany przez Spółdzielnię od roku 2006.

7. Ogrodzenie stanowi ruchomość i jest używane co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tym towarem jako właściciel.

8. Budynek stróża parkingowego znajdujący się na opisanym gruncie stanowi ruchomość i okres jego używania przez Wnioskodawcę dokonującego jego dostawy wynosi co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tym towarem jako właściciel.

9. Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie budynków, budowli lub ruchomości znajdujących się na opisanym gruncie.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy przy sprzedaży opisanego powyżej prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z urządzeniami stanowiącymi odrębny przedmiot własności, tj. z budynkiem stróża parkingowego, utwardzeniem asfaltowym, ogrodzeniami i szlabanem elektrycznym, Spółdzielnia powinna zastosować zwolnienie od podatku VAT, czy opodatkować stawką 23% podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż opisanego powyżej prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz ze wszystkimi urządzeniami wymienionymi powyżej, powinna być opodatkowana stawką VAT 23%.

Spółdzielnia opiera się przy tym na art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług, który mówi, że zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu jest dostawą towarów (art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy).

Z treści art. 7 ust. 1 ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w cytowanej ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie o VAT, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

Nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży była nabyta i faktycznie wykorzystywana przez Wnioskodawcę do prowadzonej działalności gospodarczej (Wnioskodawca działa w analizowanej sprawie w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT) dlatego jej dostawa będzie co do zasady podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7% z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W tym miejscu zaznaczyć należy, że zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 146a ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110 wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%;

3.

stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art. 115 ust. 2, wynosi 7%;

4.

stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosi 4%.

Na podstawie art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 1608) w cyt. wyżej art. 146a ustawy wprowadzenie do wyliczenia - z dniem 31 grudnia 2013 r. - otrzymało następujące brzmienie: "W okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f;".

Zatem termin obowiązywania ww. stawek został przedłużony do 31 grudnia 2016 r.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie - zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zatem, przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość nie musi być faktycznie zamieszkała czy używana, lecz winna być przejęta przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu.

W tym miejscu wyjaśnić należy, że nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntu przed wejściem w życie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), było czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ponadto stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Według art. 43 ust. 7a ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Zgodnie z art. 3 pkt 1, pkt 2 oraz pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409), ilekroć w ustawie jest mowa o:

1.

obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:

* budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,

* budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,

* obiekt małej architektury;

2.

budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;

3.

budowli - należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

W tym miejscu wyjaśnić należy, że art. 1 pkt 24 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 35 z późn. zm.) wraz z 1 stycznia 2014 r. dodał do ustawy o podatku VAT art. 29a ustawy.

I tak, zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W myśl art. 29a ust. 9 ustawy, przepisu ust. 8 nie stosuje się do czynności oddania w użytkowanie wieczyste gruntu, dokonywanego z równoczesną dostawą budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli.

Zgodnie więc z art. 29a ust. 8 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli (lub ich części) trwale z gruntem związanych z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W konsekwencji, w przypadku transakcji zbycia prawa użytkowania wieczystego wraz z budynkiem lub budowlą, stawka podatku właściwa dla budynków lub budowli (lub ich części) determinuje stawkę właściwą dla zbycia prawa użytkowania wieczystego. W związku z powyższym, do zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym znajdują się trwale z nim związane budynki i budowle objęte - na podstawie przepisów ustawy o VAT - zwolnieniem od podatku VAT, również będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku.

Powyższe regulacje odnoszą się do dostawy nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem, budowlą lub ich częściami, nie odnoszą się jednak do dostawy ruchomości zbywanych wraz z gruntem. Zagadnienie to ustawodawca uregulował w innych przepisach ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy - w brzmieniu nadanym od dnia 1 stycznia 2014 r. na podstawie art. 1 pkt 34 tiret a ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmianie niektórych innych ustaw - zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Spółdzielnia posiada prawo wieczystego użytkowania gruntu, które zamierza sprzedać. Prawo to posiada na podstawie aktu notarialnego z dnia 21 czerwca 2013 r., w którym to została podpisana "Umowa o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste oraz przeniesienie własności urządzeń zawierana w trybie art. 204 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Akt ten był podpisany z Miastem P. Urządzenia znajdujące się na tym gruncie, wymienione w akcie notarialnym to: budynek stróża parkingowego nietrwale związany z gruntem, utwardzenie asfaltowe trwale związane z gruntem, ogrodzenie, szlaban elektryczny. Urządzenia powyższe stanowią odrębny przedmiot własności. Przy tworzeniu utwardzenia asfaltowego oraz przy zakupie szlabanu elektrycznego Spółdzielnia skorzystała z odliczenia VAT naliczonego, natomiast przy montażu ogrodzeń i zakupie budynku stróża parkingowego VAT nie był odliczony, gdyż nabycie tych urządzeń nastąpiło przed wejściem w życie ustawy o podatku od towarów i usług. Powyższe urządzenia nie były modernizowane. Transakcja udokumentowana aktem notarialnym z dnia 21 czerwca 2013 r. to nie był zakup, tylko oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste oraz przeniesienie własności urządzeń, w związku z czym nie było podatku od towarów i usług. Na gruncie objętym prawem wieczystego użytkowania, w momencie otrzymania go na podstawie aktu notarialnego z dnia 21 czerwca 2013 r. znajdowały się następujące urządzenia (obiekty):

* budynek stróża parkingowego nietrwale związany z gruntem,

* utwardzenie asfaltowe,

* ogrodzenie,

* szlaban elektryczny.

Po otrzymaniu opisanej nieruchomości, Spółdzielnia nie udostępniła jej podmiotom trzecim. Utwardzenie asfaltowe utworzyła Spółdzielnia (Wnioskodawca) w roku 1994. Szlaban elektryczny nie jest związany trwale z gruntem. Stanowi on ruchomość i jest używany przez Spółdzielnię od roku 2006. Ogrodzenie stanowi ruchomość i jest używane co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tym towarem jako właściciel. Budynek stróża parkingowego znajdujący się na opisanym gruncie stanowi ruchomość i okres jego używania przez Wnioskodawcę dokonującego jego dostawy wynosi co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tym towarem jako właściciel. Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie budynków, budowli lub ruchomości znajdujących się na opisanym gruncie.

Jak wskazano wyżej dostawa towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej może korzystać ze zwolnienia od podatku, jeżeli z tytułu ich nabycia nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do odliczenia tego podatku. Z opisu sprawy wynika, że nabycie budynku stróża parkingowego oraz montaż ogrodzeń dokonywane były przed wejściem w życie ustawy o podatku od towarów i usług i w związku z tym nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku, natomiast przy zakupie szlabanu elektrycznego Spółdzielnia skorzystała z odliczenia podatku VAT. Zatem fakt skorzystania z prawa do odliczenia dowodzi, że powyższe ruchomości nie były wykorzystywane wyłącznie do celów działalności zwolnionej. W konsekwencji Spółdzielnia z tytułu dostawy zarówno budynku stróża parkingowego jak i ogrodzenia oraz szlabanu nie będzie korzystała ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Natomiast dostawa utwardzenia asfaltowego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Jak wynika bowiem z opisu sprawy powyższa budowla została utworzona przez Spółdzielnię w roku 1994. Ponadto, z wniosku nie wynika, aby budowla ta udostępniana była osobom trzecim oraz aby czynność oddania nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste było czynnością podlegającą opodatkowaniu. Skutkiem powyższego dopiero w momencie sprzedaży przez Wnioskodawcę opisanej we wniosku nieruchomości zostanie spełniona definicja pierwszego zasiedlenia, o której mowa w art. 2 pkt 14 ustawy. Bowiem w tym momencie zostanie wypełniony warunek oddania do użytkowania w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi po jej wybudowaniu. Skutkiem powyższego zastosowanie zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy nie będzie możliwe.

Ponadto, w związku z powstaniem (wytworzeniem) utwardzenia asfaltowego Wnioskodawca odliczył podatek od towarów i usług i z uwagi na fakt, że nie modernizował obiektu, zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, również stało się prawnie niemożliwe.

W takim kształcie sprawy dostawa całej nieruchomości - prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z urządzeniami i budowlą - będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, według stawki 23%.

Podsumowując, przy sprzedaży opisanego prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z urządzeniami stanowiącymi odrębny przedmiot własności, tj. z budynkiem stróża parkingowego, utwardzeniem asfaltowym, ogrodzeniami i szlabanem elektrycznym, Spółdzielnia powinna zastosować stawkę 23% podatku VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl