ILPP1/443-938/08-4/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-938/08-4/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji przedstawione we wniosku z dnia 3 października 2008 r. (data wpływu 6 października 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 11 grudnia 2008 r. (data wpływu 16 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na świadczone usługi -

jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na świadczone usługi.

Powyższy wniosek uzupełniono pismem z dnia 11 grudnia 2008 r. (data wpływu 16 grudnia 2008 r.) o doprecyzowanie przedstawionego stanu faktycznego o informacje pod jakimi symbolami PKWiU są zaklasyfikowane świadczone przez Wnioskodawcę usługi.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji (zakład budżetowy) prowadzi działalność w zakresie produkcji, rozprowadzania wody, oczyszczania ścieków oraz świadczenia usług odpowiadających profilowi działania zakładu budżetowego. Ponadto, Wnioskodawca świadczy usługi na rzecz Gminy, polegające na czyszczeniu kanalizacji deszczowej oraz remoncie przedmiotowej kanalizacji na podstawie umów zawartych z Gminą. Odpowiada również za budowę infrastruktury towarzyszącej, tj. przyłączy, sieci kanalizacyjnej czy deszczowej.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, iż świadczone usługi są zaklasyfikowane pod następującymi symbolami Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług:

* usługi rozprowadzania i dostarczania wody - 41.00.2,

* usługi w zakresie gospodarki ściekami (czyszczenie kanalizacji deszczowej) - 90.0,

* usługi związane ze ściekami - 90.00.1,

* budowa i naprawa sieci wodno-kanalizacyjnej - 45.21.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy usługi czyszczenia kanalizacji deszczowej oraz remonty, a także budowa sieci kanalizacyjnej, sanitarnej i deszczowej korzystają ze zwolnienia na podstawie § 8 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970).

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedmiotowej sytuacji faktura VAT powinna być wystawiona ze stawką zwolnioną na podstawie § 8 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji powstał w wyniku podziału Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Koninie, na podstawie Uchwały Rady Miejskiej nr (...) z 15 maja 1991 r. z dniem 1 października 1991 r.

Stosując zwolnienie Wnioskodawca uważa, że jest to organ założycielski, który został przez niego powołany.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem VAT, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy o VAT - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 cyt. ustawy.

W myśl art. 8 ust. 3 wskazanej ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczenia usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o VAT oraz przepisach wykonawczych - zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy wynosi 22%.

Stosownie do § 8 ust. 1 pkt 14 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), zwolnione są od podatku usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy oraz usług komunikacji miejskiej.

W poz. 138 załącznika nr 3 do ustawy wymienione zostały "usługi w zakresie rozprowadzania wody" symbol PKWiU 41.00.2, a w poz. 153 ww. załącznika "usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne" symbol PKWiU 90.0.

Z powyższego przepisu wynika, iż:

* zwolnienie o którym mowa, dotyczy wyłącznie usług świadczonych pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, (bez ograniczeń dotyczących terytorialnego zakresu działania tych jednostek),

* zwolnienie to nie obejmuje usług w zakresie rozprowadzania wody (PKWiU - 41.00.2) oraz usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, a także usług sanitarnych i pokrewnych (PKWiU - 90.0) oraz usług komunikacji miejskiej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji jest zakładem budżetowym świadczącym różnorodne usługi na rzecz Gminy.

Należy zauważyć, iż zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104) sektor finansów publicznych tworzą:

1.

organy władzy publicznej, w tym organy administracji rządowej, organy kontroli państwowej i ochrony prawa, sądy i trybunały;

2.

gminy, powiaty i samorząd województwa, zwane dalej "jednostkami samorządu terytorialnego", oraz ich związki;

3.

jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych.

4.

państwowe i samorządowe fundusze celowe;

5.

uczelnie publiczne;

6.

jednostki badawczo-rozwojowe;

7.

samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej;

8.

państwowe i samorządowe instytucje kultury;

9.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i zarządzane przez nie fundusze;

10.

Narodowy Fundusz Zdrowia;

11.

Polska Akademia Nauk i tworzone przez nią jednostki organizacyjne;

12.

inne państwowe lub samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków i spółek prawa handlowego.

Zgodnie z wyżej cyt. przepisem, gmina stanowi odrębny od jednostek budżetowych, zakładów pomocniczych i gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych podmiot sfery budżetowej.

W związku z powyższym gmina nie mieści się w zamkniętym katalogu podmiotów korzystających ze zwolnienia wynikającego z powołanego przepisu § 8 ust. 1 pkt 14 cyt. rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym w oparciu o przedstawiony stan faktyczny sprawy oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, że świadczone na rzecz Gminy przez Wnioskodawcę, będącego zakładem budżetowym, wymienione we wniosku usługi dotyczące rozprowadzania i dostarczania wody, ścieków i gospodarki ściekami oraz budowy i naprawy sieci wodno-kanalizacyjnej nie mogą korzystać ze zwolnienia określonego w § 8 ust. 1 pkt 14 wskazanego wyżej rozporządzenia.

Stosownie do zapisu art. 41 ust. 2 wskazanej ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Zainteresowany we wniosku wymienił następujące usługi świadczone na rzecz Gminy, a mianowicie:

* usługi rozprowadzania i dostarczania wody PKWiU 41.00.2,

* usługi w zakresie gospodarki ściekami (czyszczenie kanalizacji deszczowej) PKWiU 90.0,

* usługi związane ze ściekami PKWiU 90.00.1,

* budowa i naprawa sieci wodno-kanalizacyjnej PKWiU 45.21.

Odnosząc przytoczone wyżej przepisy do stanu faktycznego sprawy stwierdzić należy, iż o ile przedmiotem świadczenia są usługi sklasyfikowane w grupowaniu statystycznym PKWiU 41.00.2, a także PKWiU 90.0 i 90.00.1, to usługi te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 7% jako wymienione w pozycjach 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy.

Natomiast usługi zaklasyfikowane przez Wnioskodawcę do grupowania PKWiU 45.21 nie zostały wymienione w załącznikach do ustawy o podatku od towarów i usług oraz w przepisach wykonawczych jako zwolnione lub korzystające z preferencyjnych stawek podatku VAT, dlatego podlegają opodatkowaniu według stawki podstawowej 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy.

Reasumując, wymienione we wniosku usługi świadczone na rzecz Gminy przez Wnioskodawcę - będącego zakładem budżetowym, nie mogą korzystać ze zwolnienia określonego w § 8 ust. 1 pkt 14 cyt. rozporządzenia. W związku z czym usługi zaklasyfikowane symbolami PKWiU 41.00.2, 90.0 i 90.00.1 podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 7%. Natomiast usługi objęte symbolem PKWiU 45.21 są opodatkowane ww. podatkiem wg stawki podstawowej, tj. 22%.

Nadmienia się, iż tut. Organ nie jest uprawniony do klasyfikowania usług lub towarów do odpowiednich symboli PKWiU. W świetle zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) - zaliczenie danego towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania tej klasyfikacji należy do obowiązków zainteresowanego podmiotu (producenta, importera, usługodawcy).

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, w tym także dla usług według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.

Tut. Organ informuje, iż od dnia 1 grudnia 2008 r. kwestie dotyczące zwolnienia od podatku VAT świadczonych usług reguluje § 13 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl