ILPP1/443-923/08-4/BP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-923/08-4/BP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2008 r. (data wpływu: 1 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku zapłaty podatku związanego z przekształceniem spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku zapłaty podatku związanego z przekształceniem spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Akcjonariusze spółki X S.A. z siedzibą w Z zamierzają przekształcić spółkę akcyjną w spółkę komandytowo-akcyjną na podstawie przepisów Tytułu IV, Działu III ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Jednym z akcjonariuszy przekształcanej spółki kapitałowej oraz komplementariuszem przekształconej spółki komandytowo-akcyjnej jest Y Sp. z o.o. w organizacji. Natomiast pozostali akcjonariusze są osobami fizycznymi. Ponieważ wszyscy dotychczasowi wspólnicy przekształcanej spółki akcyjnej przystąpią do spółki przekształconej, spółka przy przekształcaniu nie będzie wypłacała ani nie postawi do dyspozycji wspólnikom żadnych kwot. W momencie przekształcenia dotychczasowi wspólnicy spółki przekształcanej nie obejmą akcji, a jedynie złożą oświadczenie woli o uczestnictwie w spółce przekształconej. Wkłady wniesione na pokrycie kapitału zakładowego w X S.A. w momencie przekształcenia staną się wkładami wspólników spółki komandytowo-akcyjnej, a majątek spółki przekształcanej - stosownie do art. 553 § 1 Kodeksu spółek handlowych - stanie się z dniem przekształcenia majątkiem spółki przekształconej, odrębnym od majątku wspólników. Przy przekształceniu spółki zachowana zostaje tożsamość wartości wniesionych wkładów. W pasywach spółki przekształcanej (jako jej kapitał zapasowy) figurują zyski z lat ubiegłych przekazane na kapitał zapasowy oraz zysk z bieżącego roku, które zostały opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych. Wspomniane zyski po przekształceniu pozostaną majątkiem spółki przekształconej i nie zostaną wypłacone, postawione do dyspozycji ani udostępnione w jakiejkolwiek formie poszczególnym wspólnikom.

Dla każdego wspólnika spółki przekształconej będą prowadzone oddzielnie następujące konta:

* stałe konta kapitałowe, na których zostaną zapisane wkłady wspólników w wysokości równej wartościom akcji w spółce przekształcanej oraz ewentualne przyszłe wkłady kapitałowe wynikające z podwyższenia przez wspólników kapitału,

* bieżące konta kapitałowe, na których będą zapisane przyszłe, możliwe do wypłaty udziały w zyskach, wypłaty, odsetki, pożyczki wspólników oraz inne transakcje płatnicze wspólnika ze spółką,

* konta rezerw, na których będą księgowane udziały w zyskach niepodlegające wypłacie oraz wpłaty wspólników, które nie stanowią wkładów; w związku z powyższym, po przekształceniu spółki kapitałowej niepodzielony zysk stanowiący kapitał zapasowy tej spółki oraz zysk roku bieżącego nie zwiększą wartości wkładów i nadal stanowić będą niepodzielony zysk zaksięgowany na kontach rezerw spółki komandytowo-akcyjnej.

Powyższe oznacza, że w czasie trwania spółki żaden wspólnik nie może żądać, ani tym bardziej otrzymać wypłaty środków z takiego konta. Wypłata może ewentualnie nastąpić tylko w przypadkach likwidacji spółki albo wystąpienia ze spółki wspólnika.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy spółka przekształcona (spółka komandytowo-akcyjna) będzie zobowiązana do zapłaty podatku VAT związanego z przekształceniem spółki na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Zdaniem Wnioskodawcy, spółka przekształcona (spółka komandytowo-akcyjna) nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku VAT związanego z rozwiązaniem spółki akcyjnej na podstawie art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług, albowiem w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie dochodzi do likwidacji spółki przekształcanej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast z art. 5 ust. 3 powołanej ustawy wynika, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają również towary w przypadku, o którym mowa w art. 14. Wskazany przepis dotyczy tzw. remanentu końcowego przy likwidacji działalności spółki albo zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną.

Przepis art. 14 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

1.

rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej (tj. spółki cywilnej, spółki jawnej, spółki partnerskiej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej);

2.

zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

W powyższych przypadkach, stosownie do art. 14 ust. 5 wyżej wymienionej ustawy, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej "spisem z natury" oraz załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że akcjonariusze zamierzają przekształcić spółkę akcyjną (spółkę kapitałową) bezpośrednio w spółkę komandytowo-akcyjną (spółkę osobową) na podstawie przepisów Tytułu IV Działu III ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Według art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Istota przekształcenia polega na zmianie formy prawnej spółki przy zachowaniu jej bytu prawnego. W wyniku przekształcenia spółka traci dotychczasową formę prawną i kontynuuje istnienie jako spółka należąca do innego typu spółek handlowych.

W świetle powyższych uwag nie powinno budzić wątpliwości, że przepisy art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej (mającej osobowość prawną) w spółkę osobową. W analizowanym przypadku nie dochodzi bowiem do "rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej", a jedynie do zmiany formy prawnej wykonywanej działalności.

Reasumując, w przypadku przekształcenia spółki akcyjnej w spółkę komandytowo-akcyjną nie mają zastosowania przepisy art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług, a więc spółka przekształcona nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku VAT.

Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji indywidualnej załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku zapłaty podatku związanego z przekształceniem spółki. Wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródeł przychodów i obowiązków płatnika został załatwiony interpretacją indywidualną znak ILPB1/415-795/08-4/IM z dnia 19 grudnia 2008 r., a w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i zwrotu podatku naliczonego przy nabyciu towarów - interpretacją indywidualną znak ILPP1/443-923/08-5/BP z dnia 22 grudnia 2008 r., natomiast w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych zostanie załatwiony odrębnym pismem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl