ILPP1/443-874/09/11-S/KG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-874/09/11-S/KG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów - uwzględniając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 2 marca 2010 r., sygn. akt I SA/Łd 1195/09 oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 maja 2011 r., sygn. akt I FSK 843/10 - stwierdza, że stanowisko Spółki jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 17 lipca 2009 r. (data wpływu: 24 lipca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 lipca 2009 r. (data wpływu 31 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania. Powyższy wniosek uzupełniono pismem z dnia 17 lipca 2009 r. o informację dotyczącą opłaty.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie apteki i na niektóre artykuły udziela bonifikat. Sprzedaż zawsze jest dokumentowana paragonem fiskalnym, na żądanie wystawiana jest faktura, do której załączany jest paragon. W treści paragonu w pierwszej kolejności ujawnione są ceny leków i podatek VAT wraz z podsumowaniem w wartościach pełnych bez uwzględnienia pomniejszeń wynikających z udzielanych bonifikat, następnie na paragonie ujawniana jest wartość bonifikaty i kwota do zapłaty po uwzględnieniu bonifikaty (zapłacono po bonifikacie). Cała sprzedaż ujawniana jest w księgach zarówno dla celów podatku PIT i VAT na podstawie miesięcznego raportu fiskalnego po pomniejszeniu udzielonych bonifikat na podstawie zestawienia miesięcznego obejmującego ich miesięczną sumaryczną wartość.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dla celów podatku VAT w przypadku udzielanych przez Wnioskodawcę bonifikat na zasadach opisanych powyżej, przychodem (podstawą opodatkowania) jest kwota należna z tytułu sprzedaży (zapłacona po bonifikacie) pomniejszona o podatek VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 29 ust. 1 i ust. 4, jak również art. 14 ust. 1 ustawy PIT za przychód ze sprzedaży uznaje się przychód pomniejszony o podatek należny VAT, a więc zmniejszenie sprzedaży w drodze bonifikaty powoduje zmniejszenie podstawy opodatkowania.

W dniu 18 września 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wydał interpretację indywidualną nr ILPP1/443-874/09-3/AI stwierdzając, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 lipca 2009 r. (data wpływu 24 lipca grudnia 2009 r.) jest nieprawidłowe.

Wezwanie do usunięcia naruszenia prawa wniesiono w dniu 8 października 2009 r., zaś odpowiedzi na ww. wezwanie udzielono pismem z dnia 28 października 2009 r., nr ILPP1/443/W-110/09-2/HMW (skutecznie doręczonym w dniu 2 listopada 2009 r.).

W dniu 23 listopada 2009 r. wpłynęła do tut. Organu skarga na ww. interpretację, w której wniesiono o uchylenie zaskarżonej interpretacji indywidualnej z dnia 18 września 2009 r.

Wyrokiem z dnia 2 marca 2010 r., sygn. akt I SA/Łd 1195/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił zaskarżoną interpretację.

Pismem z dnia 21 kwietnia 2010 r. Minister Finansów złożył skargę kasacyjną od wyżej powołanego wyroku WSA.

Wyrokiem z dnia 24 maja 2011 r., sygn. akt I FSK 843/10 Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego - biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 2 marca 2010 r., sygn. akt I SA/Łd 1195/09 oraz wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 maja 2011 r., sygn. akt I FSK 843/10 - stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniem ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...) - art. 106 ust. 1 ustawy.

Natomiast art. 111 ust. 1 ustawy stanowi, iż podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Z powyższego wynika, że podatnicy podatku od towarów i usług dokumentują dokonaną sprzedaż następującymi sposobami:

* wystawiając faktury VAT,

* ewidencjonując obrót na kasie rejestrującej.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b - art. 29 ust. 4 ustawy.

Jak wynika z powyższego, z punktu widzenia podstawy opodatkowania, można wyróżnić następujące rodzaje rabatów:

* rabaty przyznane przed ustaleniem ceny i dokonaniem sprzedaży - nie mające wpływu na podstawę opodatkowania, w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy, ponieważ kwotą należną z tytułu sprzedaży jest kwota żądana od nabywcy pomniejszona już o udzielony rabat;

* rabaty przyznane po dokonaniu sprzedaży (bonifikaty, opusty, uznane reklamacje i skonta) wpływające na obniżenie wcześniej ustalonej kwoty osiągniętego obrotu; do tych rabatów ma zastosowanie art. 29 ust. 4 ustawy.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie apteki i na niektóre artykuły udziela bonifikat. Sprzedaż zawsze jest dokumentowana paragonem fiskalnym (na żądanie wystawiana jest faktura). W treści paragonu w pierwszej kolejności ujawnione są ceny leków i podatek VAT wraz z podsumowaniem w wartościach pełnych bez uwzględnienia pomniejszeń wynikających z udzielanych bonifikat, następnie na paragonie ujawniana jest wartość bonifikaty i kwota do zapłaty po uwzględnieniu bonifikaty (zapłacono po bonifikacie). Cała sprzedaż ujawniana jest w księgach dla celów podatku VAT na podstawie miesięcznego raportu fiskalnego po pomniejszeniu udzielonych bonifikat na podstawie zestawienia miesięcznego obejmującego ich miesięczną sumaryczną wartość.

Zgodnie ze stanowiskiem zawartym w literaturze rabaty udzielone przed ustaleniem ceny w rzeczywistości nie mają wpływu na podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy, ponieważ kwota należna z tytułu sprzedaży jest kwotą żądaną od nabywcy, a więc pomniejszoną już o rabat (który nie musi być wykazany na fakturze). Natomiast przepis art. 29 ust. 4 ustawy, odnosi się do tych rabatów, które zostały przyznane po sprzedaży i wystawieniu faktury, w której dokonano pierwotnego określenia obrotu.

Mając na względzie powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że podstawę opodatkowania w analizowanym stanie faktycznym, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy, stanowi kwota należna z tytułu sprzedaży (rozumiana jako kwota rzeczywiście otrzymana od nabywcy) pomniejszona o kwotę należnego podatku VAT.

Należy podkreślić, że niniejsza interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego, tj. określenia podstawy opodatkowania. Inne kwestie przedstawione w stanowisku Wnioskodawcy, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14c ust. 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności prawidłowości dokumentowania udzielanych przez Spółkę bonifikat.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl