ILPP1/443-87/08-2/HW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-87/08-2/HW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana J. S. przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2008 r. (data wpływu 18 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na wafle - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki VAT na wafle.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Firma Wnioskodawcy zajmuje się od kilkunastu lat produkcją wafli wytłaczanych o różnym kształcie tzn. rożki, kubki, stożki czyli listki waflowe. Wszystkie produkowane wafle są półproduktami i służą do napełniania różnymi masami np. białkową lub jako wafle do lodów. Wnioskodawca stosował dotychczas na wszystkie wafle 22% stawkę podatku VAT. Jednak część innych producentów w Polsce stosuje 7% stawkę podatku VAT. Wnioskodawca cytuje artykuł z Gazety Prawnej gdzie na pytanie: "Jaką stawką opodatkować wafle..." odpowiedź była następująca: "Sprzedaż wafli opodatkowana jest według 7% stawki VAT. Wytwarzanie wafli odbywa się z ciasta i może mieć różnego rodzaju kształt i przeznaczenie. Najczęściej wafle występują w postaci cienkiego, łamliwego płatka, rożka, rurki itp. służącego jako foremka do lodów, kremu, do bezpośredniego jedzenia (andruty) lub stosowane na torty. Właściwa stawka na sprzedaż wyprodukowanych wafli używanych w przemyśle spożywczym wynika z załącznika nr 3 ustawy o VAT stanowiącego wykaz towarów i usług opodatkowanych w wysokości 7%. Na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o VAT dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7%. W pozycji 25 tego załącznika znajdują się wafle i opłatki o zawartości przekraczającej 10% masy (PKWiU 15.82.13-30.00). Dlatego też produkowane o różnych kształtach i różnym przeznaczeniu spożywczym wafle opodatkowane są 7% stawką VAT".

W związku z powyższym Wnioskodawca wystąpił do Urzędu Statystycznego z pismem jaki symbol PKWiU winien stosować na produkowane wafle.

Wnioskodawca otrzymał odpowiedź, iż wymienione w piśmie wafle wytłaczane o składzie: mąka, kwaśny węglan sodu, lecytyna, olej, woda i sól o zawartości wody w cieście około 60% mieszczą się w grupowaniach:

* o zawartości wody do 10% masy wyrobu finalnego PKWiU 15.82.12-59.00 - wafle i gofry pozostałe, włączając solone i z nadzieniem, z wyłączeniem całkowicie lub częściowo pokrytych czekoladą lub pozostałymi przetworami zawierającymi kakao,

* o zawartości wody o masie powyżej 10% masy wyrobu finalnego PKWiU 15.82.12-57.00 - wafle i gofry o zawartości wody powyżej 10% masy.

Jednocześnie do celów podatkowych zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.) opisane wafle mieściły się w grupowaniach:

* o zawartości wody w masie do 10% masy wyrobu finalnego PKWiU 15.82.12-59.20 - wafle i opłatki z nadzieniem lub bez, pozostałe,

* o zawartości wody w masie powyżej 10% masy wyrobu finalnego PKWiU 15.82.13-30.00 - wafle i opłatki o zawartości wody przekraczającej 10% masy.

Masa waflowa w procesie technologicznym czyli podczas wypieku traci wodę, która jest odparowywana. Wafle po wypieku maja zawartość suchej masy około 93-97% i w takiej postaci są sprzedawane.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czym należy sugerować się przy wyborze symbolu PKWiU na wafle, zawartością wody w masie waflowej zgodnie z recepturą zakładową czy zawartością suchej masy wafla, którą należałoby dokładnie zbadać przez specjalistyczne laboratorium fizykochemiczne, oraz jaką stawkę VAT należy stosować na produkowane wafle.

Zdaniem Wnioskodawcy, przy wyborze symbolu PKWiU należy sugerować się zawartością wody w masie waflowej zgodnie z recepturą zakładową. W związku z powyższym produkowane wafle powinny mieć symbol PKWiU 15.82.13-30.00 i w związku z tym należy stosować 7% stawkę podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 2 pkt 6 ustawy o VAT stanowi, że przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Dla prawidłowego określenia wysokości stawki podatku od towarów i usług od czynności, których przedmiotem są poszczególne towary i usługi, ustawodawca odsyła do klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, powołując w przepisach dotyczących obniżonych stawek podatku oraz w załącznikach do ustawy symbole PKWiU.

W myśl § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 89, poz. 844 z późn. zm.) dla celów podatku od towarów i usług (do dnia 31 grudnia 2008 r.) stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca produkuje wafle wytłaczane o różnym kształcie tzn. rożki, kubki, stożki czyli listki waflowe. Wnioskodawca wystąpił do Urzędu Statystycznego z pismem do jakiego grupowania PKWiU należy zaliczyć produkowane wafle. W odpowiedzi uzyskał informację, że do celów podatkowych zgodnie z cyt. rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. opisane wafle mieściły się w grupowaniach:

* o zawartości wody w masie do 10% masy wyrobu finalnego PKWiU 15.82.12-59.20 - wafle i opłatki z nadzieniem lub bez, pozostałe,

* o zawartości wody w masie powyżej 10% masy wyrobu finalnego PKWiU 15.82.13-30.00 - wafle i opłatki o zawartości wody przekraczającej 10% masy.

Masa waflowa w procesie technologicznym czyli podczas wypieku traci wodę, która jest odparowana. Wafle po wypieku mają zawartość suchej masy około 93 - 97% i w takiej postaci są sprzedawane.

Przepis art. 41 ust. 1 stanowi, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl natomiast art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Pod pozycją 25e załącznika nr 3 do ustawy wymieniono: 15.82.13-30.00 Wafle i opłatki o zawartości wody przekraczającej 10% masy.

W świetle zacytowanych wyżej przepisów należy stwierdzić, że dla wafli zaklasyfikowanych do grupowania PKWiU 15.82.13-30.00 stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7%. Natomiast w przypadku wafli zaklasyfikowanych do grupowania PKWiU 15.82.12-59.20 należy zastosować stawkę w wysokości 22%.

Jak wynika z informacji uzyskanej przez Wnioskodawcę z Urzędu Statystycznego symbol PKWiU na produkowane wafle jest zależny od zawartości wody w masie wyrobu finalnego.

Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005 r., s. 207), finalny to taki, który stanowi rezultat, zakończenie czegoś; ostatni końcowy, ostateczny.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, iż zawartość suchej masy w waflach po wypieku, przeznaczonych do sprzedaży wynosi około 93-97%. Jeżeli zawartość wody w wyrobie finalnym nie przekracza 10% jego masy to wówczas produkowane przez Wnioskodawcę wafle mieszczą się w grupowaniu PKWiU 15.82.12-59.20 i przy ich dostawie należy zastosować 22% stawkę podatku VAT.

Jednakże podkreślenia wymaga fakt, iż zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji statystycznych - na podstawie Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, w tym także dla usług według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Ł., który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych. Tylko w przypadku prawidłowego zaklasyfikowania do właściwego grupowania PKWiU możliwie jest rozstrzygnięcie o zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług danego towaru lub usługi.

Z uwagi na powyższe tut. Organ nie jest właściwy dla rozstrzygania kwestii decydujących o wyborze symbolu PKWiU dla produkowanych przez Wnioskodawcę wafli.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl