ILPP1/443-847/10-2/AK - Brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przez uczelnię wyższą w związku z zakupem samochodu-laboratorium badawczego wraz z wyposażeniem.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-847/10-2/AK Brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przez uczelnię wyższą w związku z zakupem samochodu-laboratorium badawczego wraz z wyposażeniem.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2010 r. (data wpływu 2 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem samochodu - laboratorium badawcze wraz z wyposażeniem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z zakupem samochodu - laboratorium badawcze wraz z wyposażeniem.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem od towarów i usług. Zgodnie z ustawą o podatku VAT od zakupów służących jednocześnie sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej Zainteresowany odlicza podatek VAT naliczony wskaźnikiem struktury, który w roku 2010 wynosi 6%.

Uniwersytet zamierza złożyć wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie zakupu samochodu - laboratorium. Samochód - laboratorium badawcze (wraz z wyposażeniem) wykorzystany zostanie do prowadzenia działalności naukowej Katedry, w tym do realizacji licznych projektów badawczych o charakterze ekologicznym. Działalność naukowa w zasadniczej części oparta jest na badaniach terenowych z użyciem aparatury badawczej o wadze kilkuset kilogramów prowadzonych przez zespół 6-8 osób. Zebrany w terenie materiał badawczy posłuży do napisania licznych prac na temat biologii gatunków zwierząt i ekologii populacji zwierząt, również tych wskazanych w dyrektywach unijnych, jako wskaźnikowe dla oceny jakości środowiska (ptaki, ryby, makrobezkręgowce).

Wszystkie niżej opisane zagadnienia badawcze Katedry są zaplanowane do przeprowadzenia w całości lub kontynuacji z wykorzystaniem samochodu laboratorium terenowego.

Katedra prowadzi długoterminowy (w niektórych projektach nawet od pół wieku) monitoring populacji ptaków, ryb i makrobezkręgowców zunifikowanymi metodami ilościowymi w tym również gatunków inwazyjnych, często zagrażających rodzimym zasobom różnorodności biologicznej. Samochód laboratorium terenowe będzie wykorzystywany do badań nad biologią różanki - Rhodeus Marus, kozy - Cobitis taenia, kozy złotawej - Sabanajewia aurata oraz piekielnicy - Albumoides bipunctatus. Wymienione gatunki podlegają ochronie gatunkowej (od roku 1995) i wpisane są do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. W Europie gatunki te uznano za zagrożone i umieszczono je zarówno w III Załączniku Konwencji Berneńskiej.

Niemniej ważna w obiegu materii i przepływie energii przez ekosystemy jest rola makrobezkręgowców bentosowych. To właśnie dlatego zostały one włączone do oceny jakości ekosystemów Iotycznych w Ramowej Dyrektywie Wodnej. Kluczową rolę w ekosystemach słodkowodnych, także lotycznych, pełnią muchówki z rodziny Chironomidae ze względu na ich wysokie zagęszczenie, różnorodność gatunkową oraz rozmaitość sposobów pobierania materii organicznej.

Do dorobku Katedry należą również wyniki nadal prowadzonych wieloletnich badań nad skutkami ekologicznymi przerwania ciągłości rzek wskutek ich piętrzenia (budowania tam w celu tworzenia zbiorników zaporowych). Efektem powstania zapory jest zagłada populacji ryb wędrownych z powodu braku możliwości dotarcia na tarliska. Inne negatywne skutki piętrzenia rzek są wynikiem zmiany dynamiki przepływu oraz termiki wody w odcinku rzeki poniżej piętrzenia.

Katedra prowadzi również badania nad rolą starorzeczy w ekosystemach rzecznych. W ich wyniku dowiedziono, że dla zachowania wysokiej różnorodności biologicznej i obfitości ryb w całej zlewni, istnienie starorzeczy i ich naturalnych połączeń z korytem jest absolutnie konieczne, ponieważ siedliska te są wykorzystywane przez ryby nie tylko jako zimowiska, ale również jako tarliska.

Spośród projektów ornitologicznych z udziałem samochodu laboratorium terenowego będzie realizowany monitoring bociana czarnego w województwie łódzkim oraz wyznaczanie stref ochronnych wokół jego gniazd.

Zakupiony samochód nie będzie wykorzystywany do sprzedaży usług badawczych na rzecz otoczenia zewnętrznego, także do wykonywania usług na zlecenie. Będzie służył działalności badawczej w Katedrze.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionej sytuacji Wnioskodawca ma prawo do odliczenia częściowego podatku VAT naliczonego przy zakupie samochodu.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w cenie nabycia towarów i usług w takim zakresie, w jakim zostały one wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych. Z treści przepisu wynika jednoznacznie, że w razie realizacji przez podatnika wyłącznie sprzedaży nieopodatkowanej, prawo do odliczenia nie przysługuje. Jeżeli zatem zakupiony samochód - laboratorium będzie służył do prowadzenia badań w ramach podstawowej działalności Katedry i jednostka nie będzie go wykorzystywała do wykonywania usług naukowo-badawczych na zlecenie, a efektem wykorzystania samochodu do badań będą opracowywane raporty z dokonywanych obserwacji, wyniki badań posłużą do napisania artykułów i publikacji, które będą ogólnodostępne, a efektem pracy przy użyciu samochodu nie będzie produkt, ani usługa na sprzedaż. Skoro tak, Wnioskodawca nie może rozliczyć w tym zakresie proporcją określoną w art. 90 ust. 2 ustawy, ponieważ nie ma tutaj problemu wykonywania prac służących sprzedaży zwolnionej i opodatkowanej, a tylko wówczas jest możliwe zastosowanie powyższej proporcji odnośnie podatku VAT.

Reasumując, skoro w wyniku zakupu samochodu pracownicy naukowi UŁ będą mieli możliwość lepszego prowadzenia badań i nie będą przy jego użyciu realizowali usług na zlecenie, a efektem pracy przy użyciu samochodu będą publikacje, to Wnioskodawca nie ma możliwości odliczenia VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z zapisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie do art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z treści cytowanego przepisu art. 86 ust. 1 ustawy wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, to na podstawie art. 90 ust. 2. ustawy, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

W myśl natomiast art. 90 ust. 3 ustawy, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

W świetle art. 90 ust. 4 ustawy, proporcję, o której mowa w ust. 3 określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Kwota podatku naliczonego do odliczenia ustalona na podstawie proporcji wyliczonej przy zastosowaniu powyższych zasad, nie jest jednak ostateczna.

Stosownie bowiem do art. 91 ust. 1 ustawy, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych.

Korekty, o której mowa w ust. 1 i ust. 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej - w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy (art. 91 ust. 3 powołanej ustawy).

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Zainteresowany jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca w związku z dokonywaniem zakupów służących jednocześnie sprzedaży opodatkowanej jak i korzystającej ze zwolnienia od podatku od towarów i usług dokonuje odliczenia podatku od towarów i usług posługując się wskaźnikiem struktury sprzedaży, który w roku 2010 wynosi 6%. Zainteresowany zamierza złożyć wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dotację na zakup samochodu - laboratorium.

Przedmiotowy samochód wykorzystany zostanie do prowadzenia działalności naukowej Katedry, w tym do realizacji licznych projektów badawczych o charakterze ekologicznym. Działalność naukowa ww. Katedry w zasadniczej części oparta jest na badaniach terenowych z użyciem aparatury badawczej o wadze kilkuset kilogramów prowadzonych przez zespół 6-8 osób. Zebrany w terenie materiał badawczy posłuży do napisania licznych prac na temat biologii gatunków zwierząt i ekologii populacji zwierząt, również tych wskazanych w dyrektywach unijnych, jako wskaźnikowe dla oceny jakości środowiska (ptaki, ryby, makrobezkręgowce).

Zakupiony samochód nie będzie wykorzystywany do sprzedaży usług badawczych na rzecz otoczenia zewnętrznego, także do wykonywania usług na zlecenie. Będzie służył działalności badawczej w Katedrze.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz przedstawiony stan faktyczny wskazać należy, że jeżeli samochód laboratorium nie służy do wykonywania czynności opodatkowanych, a o tym może świadczyć nie wykorzystywanie samochodu do sprzedaży usług badawczych na rzecz otoczenia zewnętrznego, a także wykonywania usług na zlecenie, to wówczas nie przysługuje Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w związku z zakupem samochodu - laboratorium.

Należy zauważyć, iż stosownie do przepisu art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Należy zatem zaznaczyć, że wydając przedmiotową interpretację tut. Organ oparł się na wynikającym z treści wniosku opisie stanu faktycznego, a w szczególności na oświadczeniu, iż zakupiony samochód - laboratorium nie będzie wykorzystywany do sprzedaży usług badawczych na rzecz otoczenia zewnętrznego, także do wykonywania usług na zlecenie.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego stanu faktycznego, udzielona interpretacja traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl