ILPP1/443-760/09-2/BD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-760/09-2/BD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. (...), przedstawione we wniosku z dnia 26 czerwca 2009 r. (data wpływu: 29 czerwca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 sierpnia 2009 r. (data wpływu: 3 sierpnia 2009 r.) oraz pismem z dnia 5 sierpnia 2009 r. (data wpływu: 5 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 3 sierpnia 2009 r. (data wpływu: 3 sierpnia 2009 r.) poprzez sformułowanie pytania oraz doprecyzowanie przedstawionego zdarzenia przyszłego, a także pismem z dnia 5 sierpnia 2009 r. (data wpływu: 5 sierpnia 2009 r.) o uzupełnienie własnego stanowiska w sprawie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. w (...) składa wniosek o dofinansowanie zakupu 2 autobusów do obsługi komunikacji miejskiej, innowacyjnych w zakresie ochrony środowiska, dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa X na lata 2007-2013. Oś Priorytetowa l Infrastruktura Transportowa, Działanie l.4 Miejski Transport Publiczny.

Autobusy zakupione w ramach ewentualnie przyznanych środków będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jakimi są usługi z zakresu komunikacji miejskiej, podmiejskiej i międzymiastowej (PKWiU - stawka 7%). Spółka jest podatnikiem VAT czynnym. Nie dotyczą Spółki przypadki zawarte w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług wyłączające możliwość obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.

Jednym z obligatoryjnych załączników do wniosku o dofinansowanie jest interpretacja indywidualna w sprawie możliwości prawnych odzyskania podatku od towarów i usług (VAT).

W ramach przedmiotowego projektu będą realizowane również:

* modernizacja nawierzchni zajezdni autobusowej - PKWiU - stawka 7%,

* zakup wyposażenia warsztatowego - PKWiU - stawka 22%,

* zakup i wdrożenie systemu informatycznego - PKWiU - stawka 22%.

Ponadto w piśmie uzupełniającym z dnia 3 sierpnia 2009 r. Wnioskodawca poinformował, że wszystkie projekty realizowane będą w ramach jednego wniosku inwestycyjnego (jedno zdarzenie przyszłe).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka ma prawo do odzyskania podatku VAT w związku z realizacją projektu o dofinansowanie ze środków unijnych, tj. do obniżenia podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur zakupu.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółce przysługuje na mocy art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie autobusów finansowanych ze środków unijnych. Powyższe wynika z faktu, iż:

* Spółka wykorzysta autobusy do wykonywania czynności opodatkowanych (PKWiU 6021 - 7% VAT),

* nie dotyczą Spółki wyłączenia z art. 88 ustawy o VAT,

* prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony nie ma związku z tym z jakich środków finansowane są zakupy towarów.

Z pisma uzupełniającego z dnia 5 sierpnia 2009 r. wynika ponadto, iż zdaniem Spółki na mocy art. 86 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje również przy modernizacji nawierzchni zajezdni autobusowej, zakupie wyposażenia warsztatowego oraz zakupie systemu informatycznego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do zapisu art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Podatnikami natomiast - w myśl art. 15 ust. 1 ustawy - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Spółka zamierza ubiegać się o dofinansowanie projektu inwestycyjnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa X na lata 2007-2013. Oś Priorytetowa l Infrastruktura Transportowa, Działanie l.4 Miejski Transport Publiczny. Z tytułu realizacji powyższego projektu dokona zakupu dwóch autobusów do obsługi komunikacji miejskiej, modernizacji nawierzchni zajezdni autobusowej, zakupu wyposażenia warsztatowego oraz zakupu i wdrożenia systemu informatycznego. Autobusy zakupione w ramach przyznanych środków będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jakimi są usługi z zakresu komunikacji miejskiej, podmiejskiej i międzymiastowej. Ponadto - zdaniem Wnioskodawcy - nie dotyczą Spółki przypadki zawarte w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług wyłączające możliwość obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.

W świetle powołanych wyżej regulacji prawnych należy stwierdzić, że Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu realizacji przedmiotowego projektu, pod warunkiem, że zostanie spełniony warunek, o którym mowa w art. 86 ust. 1, tj. nabywane towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl