ILPP1/443-716/09-4/MT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 września 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-716/09-4/MT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2009 r. (data wpływu 18 czerwca 2009 r.), uzupełnionym pismami: z dnia 25 sierpnia 2009 r. (data wpływu 25 sierpnia 2009 r.) oraz z dnia 4 września 2009 r. (data wpływu 4 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 25 sierpnia 2009 r., poprawionym w dniu 4 września 2009 r. o wskazanie klasyfikacji PKWiU.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca to spółka prawa handlowego ze 100% udziałem gminy, która została powołana w celu świadczenia usług głównie w zakresie dostarczania wody, odprowadzania i oczyszczania ścieków na terenie gminy. W ramach prowadzonej działalności są również świadczone usługi wykonywania przyłączeń do sieci wodno-kanalizacyjnej budynków, zarówno mieszkalnych, jak i innych obiektów, w tym również usługowych. Aktualnie za wykonaną usługę montażu przyłącza wodno-kanalizacyjnego z zakupionych materiałów Zainteresowany wystawia faktury VAT z 22% stawką podatku.

W uzupełnieniu z dnia 4 września 2009 r. Wnioskodawca wskazał dla świadczonych usług klasyfikację PKWiU 1997: 45.33.2 - Roboty związane z montażem instalacji wod-kan.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wykonanie kompleksowej usługi przyłącza wodno-kanalizacyjnego (praca pracowników oraz zużyte materiały), zarówno do budynków mieszkalnych, jak i do innych obiektów, w tym usługowych, przemysłowych jest szeroko rozumianą dostawą wody i odprowadzaniem ścieków oraz czy winna być zastosowana obniżona stawka VAT w wysokości 7% na całą usługę.

Zdaniem Wnioskodawcy, uwzględniając wyrok ETS C-442/05 z dnia 3 kwietnia 2008 r. należałoby uznać, że odrębnie określona opłata za usługi przyłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej budynków mieszkalnych, jak i innych obiektów, w tym usługowych, przemysłowych jest częścią świadczenia dostawy wody i odprowadzania ścieków oraz winna korzystać ze stawki obniżonej, przewidzianej dla szeroko pojętego świadczenia dostawy wody bądź odprowadzania ścieków.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl przepisu art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. W ust. 3 ww. artykułu wskazano, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Stosownie do przepisu art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział także stawki preferencyjne, obniżone do wysokości 7%, 3% i 0%. Art. 41 ust. 2 ustawy określa zastosowanie obniżonej stawki podatku VAT, tj. dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W załączniku tym pod pozycją 138 wymienione zostały usługi w zakresie rozprowadzania wody (PKWiU 41.00.2).

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca to spółka prawa handlowego ze 100% udziałem gminy, która została powołana w celu świadczenia usług głównie w zakresie dostarczania wody, odprowadzania i oczyszczania ścieków na terenie gminy. W ramach prowadzonej przez Zainteresowanego działalności są również świadczone usługi wykonywania przyłączeń do sieci wodno-kanalizacyjnej budynków, zarówno mieszkalnych, jak i innych obiektów, w tym również usługowych. Aktualnie za wykonaną usługę montażu przyłącza wodno-kanalizacyjnego z zakupionych materiałów Zainteresowany wystawia faktury VAT z 22% stawką podatku. Wnioskodawca wskazał dla świadczonych usług klasyfikację PKWiU 1997: 45.33.2 - Roboty związane z montażem instalacji wod-kan.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że ww. usługi jako niewymienione w załączniku nr 3 do ustawy o VAT podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 22%, na podstawie art. 41 ust. 1 cyt. ustawy o VAT.

W przedmiotowej sprawie podkreślenia wymaga fakt, że najistotniejszym elementem pozwalającym stwierdzić jaka jest właściwa stawka podatku, jest dokonanie prawidłowej klasyfikacji towaru lub usług wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług obowiązującej dla celów podatku od towarów i usług. Organ podatkowy nie jest organem uprawnionym do klasyfikowania danych usług lub towarów do odpowiednich symboli PKWiU.

W świetle zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) - zaliczenie danego towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania tej klasyfikacji należy do obowiązków zainteresowanego podmiotu (producenta, importera, usługodawcy). W przypadku trudności w ustaleniu przez podmiot właściwego grupowania według PKWiU w odniesieniu do sprzedawanych towarów i świadczonych usług jednostką uprawnioną do wydawania opinii klasyfikacyjnych jest Urząd Statystyczny. Opinie są wydawane na wniosek zainteresowanego podmiotu.

Należy zauważyć, iż na podstawie § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293) do celów m.in. opodatkowania podatkiem od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2009 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264, z późn. zm.).

Ponadto nadmienia się, iż powołany przez Wnioskodawcę wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 3 kwietnia 2008 r. w sprawie (C-442/05) Finanzamt Oschatz przeciwko Zweckverband zur Trinkwasserversorgung und Abwasserbeseitigung Torgau-Westelbien pozostaje bez wpływu na podjęte w przedmiotowej sprawie rozstrzygnięcie. Wyrok ten nie przesądza bowiem o stosowaniu określonej stawki podatkowej w odniesieniu do usług, o których mowa w tym wyroku, lecz wskazuje, iż VI Dyrektywa daje w tym zakresie swobodę państwom członkowskim.

Reasumując, świadczenie usług wykonywania przyłączeń do sieci wodno-kanalizacyjnej budynków, zarówno mieszkalnych, jak i innych obiektów, w tym również usługowych sklasyfikowanych według PKWiU z roku 1997 pod symbolem 45.33.2, podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl