ILPP1/443-642/13-2/AWa

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 października 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-642/13-2/AWa

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 16 lipca 2013 r. (data wpływu 19 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji podziału Spółki przez wydzielenie Oddziału do spółki przejmującej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji podziału Spółki przez wydzielenie Oddziału do spółki przejmującej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

"A" Sp. z o.o. (dalej: "Spółka") z siedzibą w Strzelinie jest spółką kapitałową prawa polskiego podlegającą w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości osiąganych dochodów.

Spółka należy do międzynarodowego koncernu technologii wody "Ay". (dalej: "Grupa"). Wspólnikami Spółki są "L" (posiadająca 99,75% udziałów Spółki) będąca włoskim rezydentem podatkowym oraz "F" (obecnie nazwa wspólnika brzmi: "Ayy", posiadająca 0,25% udziałów Spółki) również będąca włoskim rezydentem podatkowym.

Spółka powstała w roku 1994 w celu prowadzenia działalności w zakresie obrotu produktami technologii wody, tj. przykładowo pompami wodnymi, silnikami elektrycznymi (dalej: "Działalność sprzedażowa"). W skład Działalności sprzedażowej wchodzą obecnie: dział sprzedaży, dział serwisu posprzedażnego oraz magazyn produktów Grupy. Od roku 2007 Spółka rozpoczęła działalność w zakresie produkcji silników elektrycznych i pomp wodnych oraz działalność usługową w zakresie wytworzonych wyrobów (tekst jedn.: usługi instalowania, naprawy i konserwacji) (dalej: "Działalność produkcyjna"). Działalność produkcyjna jest prowadzona na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o. (Podstrefa S.; dalej: "SSE") na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie SSE (dalej: "Zezwolenie strefowe"). W związku z tym, część dochodów Spółki jest generowana przez działalność zakładu położonego na terenie SSE.

W dacie złożenia wniosku, działalność Spółki można podzielić na zwolnioną od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych i podlegającą opodatkowaniu w następujący sposób:

* Działalność produkcyjna, prowadzona na terenie SSE na podstawie Zezwolenia strefowego; dochody generowane w ramach tej części działalności Spółki są zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych oraz

* Działalność sprzedażowa, prowadzona poza zakresem Zezwolenia strefowego - dochody z tej części działalności Spółki podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W związku z prowadzeniem działalności na podstawie Zezwolenia strefowego, Spółka prowadzi ewidencję księgową w sposób umożliwiający jednoznaczne przyporządkowanie wydatków inwestycyjnych oraz utworzonych nowych miejsc pracy do Działalności produkcyjnej. Ewidencja umożliwia wyodrębnienie aktywów (np. środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych) przychodów i kosztów, zobowiązań i należności oraz utworzonych nowych miejsc pracy związanych z projektem inwestycyjnym objętym Zezwoleniem strefowym, a tym samym związanych z Działalnością produkcyjną, a także sporządzenie oddzielnego bilansu oraz rachunku zysków i strat dla Działalności produkcyjnej i Działalności sprzedażowej. Ewidencja umożliwia rozliczenie Działalności produkcyjnej pod kątem wypełnienia warunków określonych w Zezwoleniu strefowym oraz ustalenie kosztów kwalifikowanych poniesionych w związku z realizacją projektu inwestycyjnego dla celów kalkulacji przysługującego Spółce limitu pomocy publicznej.

W ramach prowadzonych działań restrukturyzacyjnych, zmierzających m.in. do utrzymania oraz w maksymalnym możliwym zakresie do dalszego wzmocnienia pozycji rynkowej, Grupa identyfikuje funkcje powtarzające się w spółkach z Grupy i planuje skonsolidować je w wybranych podmiotach. Podmioty te następnie będą pełnić funkcje/świadczyć usługi w danym zakresie (dalej: "Spółki Usługowe"). Co ważne z polskiego punktu widzenia, plany zakładają m.in. wydzielenie jednostek biznesowych zajmujących się działalnością sprzedażową.

W szczególności, globalna strategia Grupy w stosunku do wydzielenia działalności sprzedażowej zakłada:

1. Konsolidację działalności sprzedażowej na rynku polskim w ramach jednej spółki (sp. z o.o., istniejącej spółki z Grupy, dalej ""Axx" ") działającej jako niezależny podmiot i kierowanej przez niezależny zespół menedżerski ukierunkowany na zarządzanie wyłącznie procesem sprzedaży produktów Grupy. Zespół menedżerski zarządzający niezależną jednostką biznesową będzie mógł skoncentrować się na poszukiwaniu możliwości dalszego wzrostu sprzedaży produktów Grupy.

2. Utworzenie przejrzystej struktury dla biznesu związanego wyłącznie z działalnością sprzedażową poprzez konsolidację tej funkcji w ramach niezależnej jednostki biznesowej.

3. Wzmocnienie działalności sprzedażowej, poprawę jej efektywności oraz optymalizację kosztów poprzez rozdzielenie podstawowej działalności Grupy (produkcji pomp wodnych) od działalności sprzedażowej oraz wykorzystanie efektu synergii i specjalizacji w ramach jednej jednostki biznesowej, skupionej na danym rodzaju działalności.

Polska jest jednym z wielu krajów, który zostanie objęty wyżej opisaną reorganizacją działalności.

W związku z powyższym, Spółka zidentyfikowała już funkcjonujące w Jej ramach jednostki (działy) związane z Działalnością sprzedażową i zamierza dokonać ich formalnego wyodrębnienia w ramach struktury organizacyjnej Spółki. Wyodrębnienie zostanie przeprowadzone zgodnie z istniejącym już od roku 2007 podziałem wynikającym z faktu, że na początku prowadzenia działalności, Spółka prowadziła jedynie Działalność sprzedażową, a Działalność produkcyjna została rozpoczęta na podstawie Zezwolenia strefowego w roku 2007. Stąd podział na Działalność sprzedażową i produkcyjną był zawsze uwidoczniony zarówno w ewidencji księgowej, jak i strukturze organizacyjnej Spółki.

W dalszej kolejności Działalność sprzedażowa ma zostać przeniesiona do innego podmiotu. Przeniesienie nastąpi w formie podziału Spółki poprzez wyodrębnienie Działalności sprzedażowej do spółki kapitałowej "Axx". Przedmiotowy podział nastąpi w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (dalej: "k.s.h."), tj. poprzez przeniesienie części majątku Spółki dzielonej do "Axx" (tzw. podział przez wydzielenie).

Po dokonaniu podziału przez wydzielenie, "Axx" w oparciu o składniki majątku przejęte od Spółki będzie kontynuować i rozwijać Działalność sprzedażową.

Przed przeniesieniem Działalności sprzedażowej do "Axx", została ona formalnie wyodrębniona w strukturach Spółki jako oddział (dalej: "Oddział"). W tym celu Zarząd Spółki podjął już uchwałę w sprawie utworzenia Oddziału oraz przypisania mu składników majątkowych, a także funkcji i zadań wchodzących w zakres Działalności sprzedażowej. Z chwilą określoną w tej uchwale Oddział stanie się pracodawcą dla pracowników wykonujących przedmiotowe zadania i funkcje związane z Działalnością sprzedażową.

Do Oddziału zostały alokowane działy związane z Działalnością sprzedażową Spółki, które obejmują:

1.

dział sprzedaży odpowiedzialny m.in. za:

a.

bieżącą obsługę zamówień odbiorców krajowych;

b.

organizację i koordynację dostaw produktów do odbiorców krajowych;

c.

monitoring stanu należności kontrahentów wobec Spółki oraz uaktualnianie prognoz sprzedaży;

2.

dział serwisu posprzedażnego zajmujący się wsparciem odbiorców krajowych polegającym m.in. na:

a.

procedowaniu zgłoszeń awarii urządzeń (naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne);

b.

koordynacji działań podejmowanych przez partnerów serwisowych;

c.

przygotowywaniu ofert na części zamienne i usługi serwisowe;

3.

magazyn produktów przeznaczonych do sprzedaży.

Do Oddziału alokowana została realizacja zadań związanych z Działalnością sprzedażową wraz z niezbędną infrastrukturą i obsługą tej części działalności Spółki oraz składnikami majątkowymi dotyczącymi Działalności sprzedażowej. W odniesieniu do tych składników Oddział uzyska możliwość samodzielnego zarządzania. Oddział uzyska także możliwość samodzielnego nabywania towarów i usług na potrzeby Oddziału (w sposób niezależny od Spółki, finansowanych ze środków Oddziału).

Oddział będzie posiadał autonomię i niezależność w realizacji swoich zadań, m.in. będzie samodzielnie nawiązywał kontakty i relacje biznesowe z odbiorcami produktów Spółki, opracowywał własne budżety operacyjne uwzględniające koszty funkcjonowania Oddziału (w tym koszty wynagrodzeń pracowników Oddziału, potrzeby zatrudnienia nowych osób itp.), jak również plany sprzedażowe.

Do Oddziału zostaną również alokowani i przeniesieni pracownicy działów związanych z Działalnością sprzedażową. Oddział stanie się więc pracodawcą, w rozumieniu art. 3 Kodeksu pracy, dla alokowanych do niego pracowników, zobowiązanym do dokonywania rozliczeń publicznoprawnych z tytułu należnych pracownikom wynagrodzeń. Pracownicy transferowani do Oddziału nie będą służbowo zależni od pozostałych pracowników Spółki, za wyjątkiem szczebla kierowniczego Spółki. Ponadto, na szczeblu zarządu Spółki zostanie wskazana osoba, w której zakresie obowiązków znajdzie się także nadzór i odpowiedzialność za działalność Oddziału.

Oddziałem zarządzać będzie członek zarządu Spółki w funkcji Dyrektora do spraw sprzedaży, uprawniony do negocjowania i zawierania wszelkich umów dotyczących Oddziału, w tym:

* dotyczących sprzedaży produktów "B" (bez limitów kwotowych),

* sprzedaży usług Spółki (bez limitów kwotowych),

* z zewnętrznymi sprzedawcami towarów i usług oferowanych przez dział sprzedaży Spółki (bez limitów kwotowych),

a także do jednoosobowego podpisywania i akceptacji faktur VAT oraz innych dokumentów związanych ze sprzedażą oraz zakupem towarów i usług na rzecz Oddziału (bez limitów kwotowych) oraz zatrudniania pracowników oraz osób wykonujących na rzecz Spółki czynności na podstawie cywilnoprawnych stosunków zatrudnienia.

W konsekwencji, w skład Oddziału (wyodrębnionej części przedsiębiorstwa) wchodzić będą w szczególności:

* środki trwałe i inne aktywa (np. monitor, projektor, aparat cyfrowy, szafa, niszczarka, meble, bindownica, drukarka);

* prawa i obowiązki wynikające z umów dostawy/sprzedaży produktów Spółki;

* prawa i obowiązki wynikające z aktualnych zamówień na dostawę/sprzedaż produktów Spółki;

* prawa i obowiązki wynikające z pozostałych umów związanych z Działalnością sprzedażową produktów Spółki;

* wartości niematerialne i prawne związane z Działalnością sprzedażową Spółki (np. oprogramowanie komputerowe);

* należności handlowe związane z Działalnością sprzedażową produktów Spółki;

* związane z Działalnością sprzedażową produktów Spółki środki pieniężne zgromadzone na odrębnym rachunku bankowym dedykowanym dla Oddziału;

* przypisany do Oddziału tytuł prawny do korzystania z nieruchomości będącej siedzibą Oddziału;

* zapasy towarów zgromadzone w magazynie (wyroby gotowe oraz towary handlowe).

Dodatkowo, zobowiązania związane z Działalnością sprzedażową produktów Spółki obciążać będą działalność Oddziału. Do Oddziału zostaną alokowane także środki ulokowane w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych przypadające na pracowników alokowanych do Oddziału.

W zakresie funkcji mających charakter pomocniczy (wspierający główną działalność poszczególnych działów Spółki) takich jak księgowość, finanse, zarządzanie kadrami, zarządzanie systemami informatycznymi lub też usług pomocniczych nabywanych od podmiotów zewnętrznych Oddział korzysta z odpowiednich zasobów w tym zakresie (wewnętrznych, jak i nabywanych z zewnątrz) ponosząc koszt na podstawie uchwały, który będzie wykazany w rachunku zysków i strat Oddziału.

Struktura organizacyjna przedsiębiorstwa Spółki, uwzględniająca także Oddział jako formalnie wyodrębnioną część przedsiębiorstwa, zostanie potwierdzona w dokumentacji wewnętrznej Spółki (tekst jedn.: w uchwale zarządu w sprawie utworzenia Oddziału, w uchwale zarządu w sprawie organizacji Oddziału, w zaktualizowanej polityce rachunkowości). Wyodrębnienie Oddziału zostanie także uwidocznione np. poprzez umieszczenie nazwy Oddziału w korespondencji firmowej, w stopkach maili pracowników, na stronie internetowej Spółki, na fakturach sprzedaży, ofertach.

Spółka zgłosiła Oddział do Krajowego Rejestru Sądowego. Spółka dokonała również zgłoszenia Oddziału dla celów podatkowych (NIP) oraz dla celów statystycznych (REGON).

Na potrzeby Oddziału opracowana zostanie odrębna strategia rozwoju oraz cele biznesowe zawierające w szczególności plany finansowe Oddziału (budżet). Plan finansowy (budżet) ustalany będzie również oddzielnie dla Działalności produkcyjnej.

Oddział będzie posiadał możliwość wyodrębnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, będących częścią Oddziału. Ponadto, Oddział będzie sporządzał bilans oraz rachunek zysków i strat. Do Oddziału przyporządkowywane będą przychody i koszty oraz zobowiązania i należności związane z działalnością Oddziału (jak wskazano wyżej, Spółka prowadzi już obecnie ewidencję księgową w sposób umożliwiający wyodrębnienie aktywów, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań właściwych odpowiednio dla Działalności produkcyjnej i Działalności sprzedażowej).

W celu wyodrębnienia księgowań związanych z funkcjonowaniem Oddziału w systemie księgowym utworzony będzie dział gospodarczy, pozwalający na wyodrębnienie wszystkich księgowań operacji gospodarczych dotyczących Oddziału, co zostanie uwzględnione w polityce rachunkowości Spółki.

Będzie przy tym istniała możliwość sporządzania w oparciu o zastosowany plan kont oraz ewidencję dokumentów księgowych na dział gospodarczy, oddzielnych sprawozdań finansowych dla Spółki (bez Oddziału) i dla Oddziału oraz łącznego sprawozdania Spółki obejmującego również dane Oddziału.

Proces wyodrębnienia Oddziału Spółki zostanie tak przeprowadzony, aby działalność Oddziału oraz pozostała Działalność produkcyjna Spółki były w stanie samodzielnie funkcjonować i realizować samodzielnie zadania i cele gospodarcze.

Jak wspomniano powyżej, Spółka planuje dokonać podziału przez wydzielenie swojej działalności w opisany powyżej sposób i wyodrębnić Działalność sprzedażową do "Axx". Podział obejmie składniki majątku posiadane przez Oddział, które są niezbędne do prowadzenia Działalności sprzedażowej, zobowiązania związane z Działalnością sprzedażową Oddziału, jak również w ramach podziału na "Axx" przejdzie zakład pracy Oddziału w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Właściwe składniki związane z Oddziałem, które będą podlegały wydzieleniu do "Axx", będą wskazane w planie podziału.

"Axx" jest spółką, której obecnym przedmiotem działalności jest sprzedaż produktów Grupy. W momencie dokonywania podziału X (...) AB, rezydent podatkowy w Szwecji, będzie 100% udziałowcem "Axx".

Przedmiot wydzielenia Spółki do "Axx" zwiększy zarówno kapitał zakładowy, jak i kapitał zapasowy "Axx". W zamian, udziałowcy Spółki obejmą udziały w podwyższonym kapitale zakładowym "Axx". Dodatkowo, jeden z udziałowców Spółki ("Ayy") otrzyma od "Axx" dopłatę w związku z wydaniem przedmiotowych udziałów w ramach podziału przez wydzielenie, a drugi udziałowiec Spółki ("L") będzie musiał dokonać dopłaty na rzecz "Axx".

Pozostała działalność Spółki - Działalność produkcyjna będzie nadal kontynuowana przez Spółkę na podstawie posiadanych przez Spółkę składników majątkowych, zasobów ludzkich, zobowiązań itd. W związku z tym, Spółka, po wydzieleniu Oddziału, będzie nadal zdolna do kontynuowania prowadzonej działalności w zakresie Działalności produkcyjnej.

W szczególności, na moment podziału pozostaną w Spółce następujące aktywa/pasywa niezbędne dla samodzielnego prowadzenia Działalności produkcyjnej:

* środki pieniężne zgromadzone na odrębnym rachunku bankowym Spółki;

* tytuł prawny do korzystania z nieruchomości będącej siedzibą Spółki oraz środki trwałe niezbędne dla prowadzenia Działalności produkcyjnej (np. maszyny, meble i pozostałe wyposażenie biura wykorzystywane w bieżącej działalności);

* wartości niematerialne i prawne alokowane do Działalności produkcyjnej;

* alokowane do Działalności produkcyjnej należności;

* zobowiązania (np. z tytułu wynagrodzeń należnych pracownikom związanym z Działalnością produkcyjną, z tytułu umów dostawy surowców);

* zapasy produktów;

* rezerwy pracownicze w części dotyczącej pracowników pozostających w Spółce;

* umowy handlowe w zakresie Działalności produkcyjnej.

Jak zostało wspomniane powyżej, w związku z prowadzeniem Działalności produkcyjnej na podstawie Zezwolenia strefowego, Spółka prowadzi ewidencję księgową w sposób umożliwiający jednoznaczne wyodrębnienie aktywów, przychodów i kosztów, zobowiązań i należności związanych z Działalnością produkcyjną, a także umożliwiający sporządzenie oddzielnego bilansu i rachunku zysków i strat dla Działalności produkcyjnej.

Działalność produkcyjna jest także formalnie wyodrębniona w ramach struktury organizacyjnej Spółki w formie działu produkcji, na którego czele stoi Dyrektor do spraw produkcji. Po dokonaniu podziału przez wydzielenie Działalności sprzedażowej, w Spółce pozostanie dział produkcyjny odpowiedzialny za realizację zadań związanych z Działalnością produkcyjną wraz z niezbędną infrastrukturą i obsługą tej części działalności Spółki oraz składnikami majątkowymi dotyczącymi Działalności produkcyjnej.

Dział produkcji posiada autonomię i niezależność w realizacji swoich zadań, m.in. samodzielnie nawiązuje kontakty i relacje biznesowe z dostawcami surowców, opracowuje własne budżety operacyjne uwzględniające koszty funkcjonowania Działalności produkcyjnej (w tym koszty wynagrodzeń pracowników związanych z Działalnością produkcyjną, potrzeby zatrudnienia nowych osób itp.).

Do Działalności produkcyjnej są również alokowani pracownicy związani z procesem produkcji. Pracownicy działu produkcji nie są służbowo zależni od pracowników Działalności sprzedażowej alokowanych do Oddziału, za wyjątkiem szczebla kierowniczego Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy opisana transakcja podziału Spółki (Spółki podlegającej podziałowi) przez wydzielenie Oddziału do "Axx" (spółki przejmującej) w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT w związku z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, Oddział, będący przedmiotem wydzielenia do "Axx", będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i w związku z tym opisana transakcja podziału Spółki (Spółka podlegająca podziałowi) przez wydzielenie Oddziału do "Axx" (Spółka przejmująca) w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT w związku z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

UZASADNIENIE stanowiska Spółki.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast w myśl art. 2 pkt 27e tej ustawy, za zorganizowaną część przedsiębiorstwa uważa się: "organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania".

Należy zauważyć, że powyższa definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa na gruncie ustawy VAT jest zbieżna z definicją przewidzianą ustawą o p.d.o.p. W związku z tym, w oparciu o argumentację dotyczącą statusu Oddziału jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przytoczoną w uzasadnieniu stanowiska Spółki sformułowanym w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych transakcji podziału Spółki przez wydzielenie Oddziału do spółki przejmującej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (pytanie oznaczone nr 1 we wniosku ORD-IN), zdaniem Spółki, Oddział, będący przedmiotem wydzielenia do "Axx", będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pk 27e ustawy o VAT.

Na gruncie powyższych przepisów oraz w oparciu o doktrynę prawa podatkowego i dotychczasową praktykę organów podatkowych, przesłankami uznania danego zespołu składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest, aby:

a.

istniał zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) powiązanych funkcjonalnie oraz aby zespół tych składników przeznaczony był do realizacji określonych zadań gospodarczych;

b.

zespół tych składników był wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie;

c.

zespół tych składników był wyodrębniony finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie;

d.

zespół tych składników mógł stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujący zadania gospodarcze.

Oddział jako ZCP.

Zdaniem Spółki, istnieją następujące przesłanki uzasadniające spełnienie powyższych kryteriów przez Oddział będący przedmiotem wydzielenia do "Axx".

Ad. (a) Wyodrębnienie funkcjonalne.

W zakresie wyodrębnienia funkcjonalnego dla uznania danego zespołu składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, składniki te muszą pozostawać między sobą we wzajemnych interakcjach w taki sposób, że należy je traktować, jako zorganizowany, autonomiczny zespół składników powiązanych funkcjonalnie, nie zaś zespół przypadkowych elementów, których jedyną cechą jest to, że stanowią własność jednego podmiotu.

Powyższe podejście znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych wydawanych w indywidualnych sprawach podatników. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 2 października 2012 r. (nr IBPB1/2/423-795/12/SD) wskazał, że: "(...) zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość)". Podobne stanowisko znaleźć można w innych interpretacjach prawa podatkowego (np. w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 15 grudnia 2011 r., nr IBPB1/2/423-1159/11/CzP), wyrokach sądów administracyjnych na przestrzeni ostatnich lat (np. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 czerwca 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 2836/11).

Co do zasady, zespół składników powinien zawierać elementy materialne (np. wyposażenie) oraz niematerialne (np. umowy, zobowiązania), które są konieczne do prowadzenia działalności gospodarczej. W wydanych w tym zakresie indywidualnych interpretacjach przepisów prawa podatkowego czytamy, że elementami zespołu składników stanowiących ZCP powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 października 2011 r., nr IPPB5/423-790/11-2/AS).

W ocenie Spółki, pomiędzy składnikami majątkowymi, które będą przedmiotem wydzielenia do "Axx" istnieć będzie wyraźny związek funkcjonalny. Działalność sprzedażowa funkcjonowała samodzielnie w ramach Spółki jeszcze przed rozpoczęciem prowadzenia Działalności produkcyjnej, a po wyodrębnieniu w formie Oddziału będzie funkcjonowała w ramach struktury organizacyjnej Spółki w oparciu o przydzielone wyłącznie do niego składniki materialne i niematerialne. Składnikami tymi będą w szczególności środki trwałe i wartości niematerialne i prawne zapewniające zaplecze prowadzenia działalności. Wyodrębnienie funkcjonalne obejmować będzie również funkcje kadry pracowniczej, z uwagi na fakt, że Oddział będzie zatrudniał pracowników. Oddział zostanie zgłoszony do właściwego urzędu skarbowego jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jako płatnik składek na ubezpieczenia społeczne w odniesieniu do zatrudnionych w Oddziale pracowników.

Zdaniem Spółki, zgodnie z opisem przedstawionym w zdarzeniu przyszłym, zespół składników składających się na Oddział nie będzie stanowił zbioru przypadkowych elementów, lecz będzie zespołem składników powiązanych ze sobą w sposób funkcjonalny i celowy. Składniki te będą wyodrębnione jako odrębna jednostka w ramach Spółki i tworzyć będą pewną całość. Wyodrębnienie to będzie także potwierdzone rejestracją Oddziału w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zespół składników ZCP, będący przedmiotem wydzielenia do "Axx", będzie służył prowadzeniu działalności gospodarczej, jaką jest Działalność sprzedażowa, która to działalność przed dokonaniem wydzielenia będzie niezależnie prowadzona przez Oddział w ramach podmiotu prawnego - Spółki.

Po dokonaniu podziału przez wydzielenie ten sam zespół składników majątkowych będzie wchodził w skład przedsiębiorstwa "Axx" i będzie wystarczający do prowadzenia przez "Axx" działalności w takim samym zakresie, jak działalność Oddziału ("Axx" będzie kontynuować działalność w zakresie Działalności sprzedażowej).

Ad. (b) Wyodrębnienie organizacyjne.

Odnośnie wyodrębnienia organizacyjnego wskazać należy, że ani ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych ani ustawa o podatku od towarów i usług nie precyzują, co należy rozumieć przez takie wyodrębnienie. Jednakże, zgodnie z praktyką organów podatkowych, o wyodrębnieniu organizacyjnym zorganizowanej części ze struktur przedsiębiorstw powinny świadczyć odpowiednie zapisy statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 października 2012 r., nr IPPP2/443-879/12-4/BH).

Dodatkowo, wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, oddział, wydział itp. (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 września 2012 r., nr IPPP1/443-547/12-2/MPe, interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 lutego 2009 r., nr IPPB5/423-165/08-6/MB, podobnie Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 3 marca 2008 r., nr IP-PB3-423-524/07-2/MB).

W ocenie Spółki, mając na uwadze powyższe, kryteria wyodrębnienia organizacyjnego zostały spełnione. Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, struktura organizacyjna przedsiębiorstw Spółki, uwzględniająca Oddział jako wyodrębnioną, zorganizowaną część przedsiębiorstwa, zostanie potwierdzona w regulacjach wewnętrznych Spółki (tekst jedn.: w uchwale zarządu w sprawie utworzenia Oddziału, w uchwale zarządu w sprawie organizacji Oddziału, w zaktualizowanej polityce rachunkowości). Oddziałowi zostaną przydzielone niezbędne w jego działalności składniki, w odniesieniu do których Oddział uzyska możliwość samodzielnego zarządzania. Dodatkowo, w kontekście przesłanek potwierdzających organizacyjne wyodrębnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa przytaczanych w wydawanych przez organy podatkowe interpretacjach indywidualnych, Spółka podkreśla, że Oddział będzie miał możliwość nabywania, co do zasady, w sposób niezależny, towarów i usług na własne potrzeby w zależności od zapotrzebowania oraz w ramach ustalonego na dany okres budżetu Oddziału. Ponadto, jak wspomniano powyżej, Oddział będzie zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Wyodrębnienie organizacyjne zostanie zrealizowane także na innych płaszczyznach. W szczególności będzie istniała możliwość ścisłego przypisania do Oddziału poszczególnych składników majątku, takich jak na przykład: środki trwałe (np. komputery, wyposażenie biura) czy wartości niematerialne i prawne (np. oprogramowanie komputerowe).

Działalność sprzedażowa, będąca przedmiotem podziału przez wydzielenie, zostanie wydzielona organizacyjnie w ramach Spółki. Potwierdzają to następujące elementy:

* Działalność związana ze sprzedażą produktów Grupy zostanie formalnie wyodrębniona w strukturze organizacyjnej w formie Oddziału, co zostanie uwidocznione w schemacie organizacyjnym funkcjonującym w ramach Spółki. Spółka zgłosiła Oddział do Krajowego Rejestru Sądowego, dla celów podatkowych (NIP) oraz dla celów statystycznych (REGON).

* Wyodrębniona grupa składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania) zostanie przypisana do Oddziału.

* Oddział będzie stanowił odrębny zakład pracy.

* Oddział będzie miał własne odrębne cele gospodarcze (sprzedaż produktów Grupy na rynku polskim), odrębnie ustalane budżety i plany rozwoju działalności itp.

W świetle przedstawionej powyżej argumentacji oraz biorąc pod uwagę zdarzenie przyszłe zaprezentowane na wstępie niniejszego wniosku, zdaniem Spółki, zespół składników stanowiących Oddział będzie wyodrębniony organizacyjnie w ramach Spółki.

Stanowisko Spółki w tym zakresie jest zgodne z podejściem prezentowanym przez organy podatkowe w przytoczonych powyżej interpretacjach prawa podatkowego. W ocenie Spółki, składniki majątkowe przypisane do Oddziału będą spełniały niezbędne dla uznania za zorganizowaną część przedsiębiorstwa kryterium wyodrębnienia organizacyjnego.

Ad (c) Wyodrębnienie finansowe.

Spółka zaznacza, że przesłankę wyodrębnienia finansowego, o której mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy rozumieć jako możliwość oddzielenia finansów wydzielanego majątku od finansów Spółki.

Zdaniem Spółki, Działalność sprzedażowa wyodrębniona w formie Oddziału będzie stanowiła także zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania) wyodrębnionych finansowo. W doktrynie przyjmuje się, że wyodrębnienie finansowe nie musi oznaczać pełnej samodzielności finansowej, w szczególności wyodrębnienie finansowe nie oznacza konieczności prowadzenia odrębnej księgowości dla zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Takie stanowisko znajduje również potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z dnia 18 maja 2012 r., (sygn. ITPB3/423-120/12/DK) wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdzono, że wyodrębnienie finansowe: "nie oznacza, co prawda pełnej, całkowitej samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa".

O wyodrębnieniu finansowym świadczy m.in. fakt, że w związku z prowadzeniem działalności na podstawie Zezwolenia strefowego, Spółka prowadzi ewidencję księgową w sposób umożliwiający jednoznaczne przyporządkowanie wydatków inwestycyjnych oraz utworzonych nowych miejsc pracy do Działalności produkcyjnej, wyodrębnienie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych odpowiednio z Działalnością produkcyjną i Działalnością sprzedażową.

Dodatkowo, na potrzeby Oddziału będzie opracowany odrębny od pozostałej części przedsiębiorstwa plan działania zawierający w szczególności plany finansowe Oddziału (budżet). Oddział sporządzać będzie bilans oraz rachunek zysków i strat. W ramach planu kont prowadzone będą dwa działy gospodarcze oznaczone odpowiednimi symbolami: jeden dla Spółki i drugi dla Oddziału, co będzie uwzględnione w polityce rachunkowości Spółki. Będzie przy tym istniała możliwość wygenerowania w oparciu o zastosowany plan kont oraz ewidencję dokumentów księgowych na dział gospodarczy, oddzielnych sprawozdań finansowych dla Spółki (bez Oddziału), dla Oddziału oraz łącznego sprawozdania Spółki obejmującego dane Oddziału. Wszystkie zdarzenia gospodarcze związane z działalnością Oddziału będą oddzielnie ewidencjonowane na odpowiednim dziale gospodarczym.

W związku z powyższym, w ocenie Spółki, Oddział należy traktować jako wyodrębniony finansowo zespół składników majątkowych.

Ad (d) Możliwość funkcjonowania jako odrębne przedsiębiorstwo.

Zdaniem Spółki, zespół składników majątkowych stanowiący Oddział posiadać będzie także zdolność do funkcjonowania jak niezależne przedsiębiorstwo zdolne do samodzielnej realizacji zadań gospodarczych.

Jako kryterium zdolności do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo w praktyce wskazuje się możliwość samodzielnego działania na rynku jako odrębny podmiot prowadzący zadania gospodarcze realizowane w obecnym przedsiębiorstwie. Takie kryterium znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach prawa podatkowego oraz wyrokach sądów administracyjnych wydawanych na przestrzeni ostatnich lat, m.in. w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w dniu 18 maja 2012 r. (nr ITPB3/423-120/12/DK), Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w dniu 2 kwietnia 2012 r. (nr ILPB4/423-4/12-2/ŁM), Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w dniu 31 sierpnia 2011 r. (nr ITPB3/423-291/11/DK) oraz w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 czerwca 1998 r. (sygn. akt I SA/Gd 1097/96).

Jak wskazano powyżej, Oddział stanowić będzie organizacyjnie i finansowo wyodrębniony zespół składników, stworzony i przygotowany do prowadzenia określonej działalności gospodarczej, tj. Działalności sprzedażowej.

Na dzień planowanej transakcji Oddział będzie częścią Spółki, która w ramach Spółki, ale w sposób niezależny będzie samodzielnie realizowała zadania z zakresu Działalności sprzedażowej.

Po wydzieleniu Oddziału do "Axx", zespół składników, o którym mowa powyżej, będzie wykorzystywany do kontynuowania tej działalności. Z perspektywy oceny zdolności Oddziału do funkcjonowania jak niezależne przedsiębiorstwo szczególnie istotne jest, że objęty w ramach podziału przez wydzielenie majątek związany z Działalnością sprzedażową alokowany do Oddziału będzie wystarczający do prowadzenia tego rodzaju działalności.

Oddział wyposażony będzie we wszystkie składniki niezbędne do samodzielnego funkcjonowania. Osoby zatrudnione w Oddziale (niezbędne do prowadzenia działalności przez Oddział) zostaną również przeniesione do "Axx". Po dokonaniu podziału przez wydzielenie Działalność sprzedażowa zorganizowana w Spółce w formie Oddziału będzie kontynuowana przez "Axx".

Powyższe, zdaniem Spółki, oznacza, że zespół składników przypisanych do Oddziału będzie stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze. Należy bowiem podkreślić, że:

* Oddział będzie miał zapewnione wszystkie składniki majątkowe i niemajątkowe, jak i potrzebne są do sprzedaży produktów Grupy (tekst jedn.: wszelkie aktywa, pracowników, tytuł prawny do nieruchomości itp.).

* Oddział będzie mieć zapewnione źródło przychodów (zamówienia) dzięki alokowaniu umów handlowych dotyczących Działalności sprzedażowej.

* Zachowana zostanie ciągłość w prowadzeniu działań marketingowych (brak przerw w dostawach produktów Grupy, jak również w prowadzeniu akcji reklamowych, itp. z powodu reorganizacji struktury Spółki, również w odniesieniu do zamówień i projektów sprzedażowych, których realizacja będzie w toku w dniu dokonania podziału przez wydzielenie).

W ramach procesu podziału, przed jego finalizacją podjęte zostaną działania mające na celu zapewnienie Oddziałowi ewentualnego wsparcia ze strony Spółki (na podstawie zgłoszonego zapotrzebowania) w zakresie księgowości, zarządzania kadrami, usług informatycznych oraz innych usług pomocniczych.

W tym miejscu, Spółka wskazała na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 27 września 2011 r., sygn. akt I FSK 1383/10, w którym to wyroku zostało wyraźnie stwierdzone, że:

* "Brak w przedsiębiorstwie wewnętrznych działów obsługujących jego zadania kadrowe, informatyczne i finansowe nie pozbawia tegoż przedsiębiorstwa możliwości realizacji określonych zadań gospodarczych".

* "Istotą przedsiębiorstwa, jako zorganizowanego zespołu składników niematerialnych materialnych, jest bowiem prowadzenie działalności gospodarczej, poprzez realizację określonych zadań gospodarczych, które mogą być wykonywane bez wewnętrznych działów obsługi kadrowej, informatycznej i finansowej przedsiębiorstwa, które to zadania mogą być przedmiotem obsługi dokonywanej przez firmy zewnętrzne ("outsourcing"). Usługi te bowiem, jako niematerialne, nie decydują o realizacji przez przedsiębiorstwo jego zadań gospodarczych, lecz wspomagają jedynie jego funkcjonowania jako podmiotu gospodarczego".

W konsekwencji, zespół składników majątkowych wchodzących w skład Oddziału może stanowić niezależną część przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze.

Reasumując wszystkie powyższe wyjaśnienia - w opinii Spółki - Oddział, który będzie wydzielany do "Axx" w ramach podziału Spółki, stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Działalność produkcyjna (pozostająca w spółce) jako ZCP.

Równocześnie, zdaniem Spółki, również Działalność produkcyjna, pozostająca po podziale w Spółce, powinna być uznana za stanowiącą ZCP w rozumieniu art. 4a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jak wskazano w powyższym opisie zdarzenia przyszłego, działalność Spółki podzielona jest na Działalność produkcyjną oraz sprzedażową, funkcjonujące w ramach właściwych działów. Przedmiotem wydzielenia do "Axx" będzie wyłącznie Działalność sprzedażowa. Po przeprowadzeniu przedmiotowej transakcji Spółka będzie w stanie kontynuować działalność gospodarczą prowadzoną obecnie w ramach Działalności produkcyjnej. W Spółce dzielonej pozostaną bowiem wszystkie składniki majątkowe niezbędne do dalszego samodzielnego prowadzenia Działalności produkcyjnej.

W szczególności w Spółce pozostaną następujące składniki majątkowe związane z Działalnością produkcyjną:

* środki pieniężne zgromadzone na odrębnym rachunku bankowym Spółki;

* tytuł prawny do korzystania z nieruchomości będącej siedzibą Spółki oraz środki trwałe niezbędne dla prowadzenia Działalności produkcyjnej (np. maszyny, meble i pozostałe wyposażenie biura wykorzystywane w bieżącej działalności);

* wartości niematerialne i prawne alokowane do Działalności produkcyjnej;

* alokowane do Działalności produkcyjnej należności;

* zobowiązania (np. z tytułu wynagrodzeń należnych pracownikom związanym z Działalnością produkcyjną z tytułu umów dostawy surowców);

* zapasy produktów;

* rezerwy pracownicze w części dotyczącej pracowników pozostających w Spółce;

* umowy handlowe w zakresie Działalności produkcyjnej.

W Spółce pozostaną także pracownicy bezpośrednio związani z Działalnością produkcyjną, jak również pracownicy zajmujący się funkcjami pomocniczymi do działalności głównej Spółki.

Zarówno majątek pozostający w Spółce (Spółce dzielonej), jak i Oddział przenoszony do "Axx" (Spółki przejmującej) stanowią odrębne części, z których każda - już na dzień wydzielenia, w oparciu o przypisany jej majątek, pracowników oraz środki finansowe - będzie zdolna do samodzielnego funkcjonowania w zakresie dla niej właściwym.

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, w związku z prowadzeniem Działalności produkcyjnej na podstawie Zezwolenia strefowego, Spółka prowadzi ewidencję księgową w sposób umożliwiający jednoznaczne wyodrębnienie aktywów, przychodów i kosztów, zobowiązań i należności związanych z Działalnością produkcyjną, a także umożliwiający sporządzenie oddzielnego bilansu i rachunku zysków i strat dla Działalności produkcyjnej.

Działalność produkcyjna jest także formalnie wyodrębniona w ramach struktury organizacyjnej Spółki w formie działu produkcji, na którego czele stoi Dyrektor do spraw produkcji. Po dokonaniu podziału przez wydzielenie Działalności sprzedażowej, w Spółce pozostanie dział produkcyjny odpowiedzialny za realizację zadań związanych z Działalnością produkcyjną wraz z niezbędną infrastrukturą i obsługą tej części działalności Spółki oraz składnikami majątkowymi dotyczącymi Działalności produkcyjnej.

Dział produkcji posiada autonomię i niezależność w realizacji swoich zadań, m.in. samodzielnie nawiązuje kontakty i relacje biznesowe z dostawcami surowców, opracowuje własne budżety) operacyjne uwzględniające koszty funkcjonowania Działalności produkcyjnej (w tym koszt wynagrodzeń pracowników związanych z Działalnością produkcyjną, potrzeby zatrudnienia nowych osób itp.).

Do Działalności produkcyjnej są również alokowani pracownicy związani z procesem produkcji. Pracownicy działu produkcji nie są służbowo zależni od pracowników Działalności sprzedażowej alokowanych do Oddziału, za wyjątkiem szczebla kierowniczego Spółki.

Zdaniem Spółki, powyższe stanowi o tym, że Działalność produkcyjna pozostająca w Spółce w następstwie planowanego podziału przez wydzielenie stanowi ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki, "zbycie", o którym mowa w art. 6 pkt ustawy o VAT jest pojęciem szerszym niż sprzedaż i obejmuje każde rozporządzenie przedmiotem skutkujące przeniesieniem własności, tj. praw do rozporządzania towarami jak właściciel. W szczególności pod pojęciem "zbycie" rozumie się także np. zamianę, darowiznę czy każdą inną czynność skutkującą przeniesieniem własności (w tym podział przez wydzielenie). Takie stanowisko zostało wielokrotnie potwierdzone przez organy podatkowe (przykładowo w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 9 marca 2011 r., sygn. ILPP2/443-1966/10-5/MN. W przedmiotowej interpretacji organ podatkowy potwierdził również, że: "Zgodnie z art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT, przepisów tejże Ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub ZCP. (...) W związku z powyższym, zbycie ZCP w drodze podziału przez wydzielenie nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT.", a także w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 stycznia 2013 r., nr IPPP1/443-1076/12-2/MPe, interpretacji indywidualnej Dyrektora Izb Skarbowej w Warszawie z dnia 7 grudnia 2012 r., nr IPPP1/443-911/12-2/EK, interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 27 listopada 2012 r., IPTPP4/443-631/12-2/OS).

Na temat neutralności procesu wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa na gruncie przepisów ustawy o VAT wypowiedziały się również sądy administracyjne. Przykładowo w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 sierpnia 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 666/08, Sąd uznał, że: "Specyfika unormowania zawartego w art. 6 ust. 1 Ustawy o VAT wyraża się między innymi w określeniu przedmiotu "transakcji zbycia" jako "przedsiębiorstwo", które jako całość składająca się ze zróżnicowanych elementów nie mieści się w definicji towarów (art. 2 pkt 6 Ustawy o VAT.), aczkolwiek towarami są jego poszczególne elementy. Zdaniem Sądu nie podważa to jednakże przydatności definicji "dostawy towarów" dla określenia znaczenia pojęcia "transakcji zbycia". W rezultacie Sąd przyjął, że "transakcją zbycia", o której mowa w art. 6 ust. 1 Ustawy o VAT jest każda czynność, w świetle obowiązujących przepisów skutkująca przeniesieniem własności przedsiębiorstwa. W ocenie Sądu nie budzi wątpliwości, że przewidziany w art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. podział dokonywany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie,), powoduje przeniesienie prawa własności wydzielonej części majątku. Złożoność procedur związanych z podziałem spółki nie ma przy tym znaczenia. Istotny jest ich końcowy efekt - przeniesienie własności. Reasumując, podział spółki przez wydzielenie jest transakcją zbycia rozumieniu art. 6 ust. 1 Ustawy o VAT".

Biorąc zatem pod uwagę, że majątek przekazywany na rzecz "Axx" (Spółka przejmująca) w ramach transakcji podziału przez wydzielenie będzie - zdaniem Spółki - stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, zastosowanie powinien znaleźć przepis art. 6 pkt 1 ustawy o VAT i w związku z tym przedmiotowa transakcja nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto, informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek dotyczący opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji podziału Spółki przez wydzielenie Oddziału do spółki przejmującej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych. Natomiast, kwestia dotycząca zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego została rozstrzygnięta w interpretacji indywidualnej z dnia 17 października 2013 r. Z kolei, kwestia dotycząca zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych zostanie rozstrzygnięta odrębnym pismem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl