ILPP1/443-638/09-3/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-638/09-3/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2009 r. (data wpływu: 1 czerwca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 sierpnia 2009 r. (data wpływu: 21 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia usług związanych z ubezpieczeniami - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia usług związanych z ubezpieczeniami. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 21 sierpnia 2009 r. o doprecyzowanie opisanego stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

... S.A. (dalej: "X" lub "Spółka") prowadzi działalność gospodarczą w zakresie leasingu. W większości przypadków na leasingobiorcy (kliencie Spółki) ciąży obowiązek ubezpieczenia przedmiotu leasingu, będącego własnością X. Wyboru zakładu ubezpieczeń winien dokonać leasingobiorca, jednak wybór ten wymaga pisemnej akceptacji leasingodawcy. Możliwe jest również (na życzenie leasingobiorcy) ubezpieczenie przedmiotu leasingu przez Spółkę na rachunek leasingobiorcy.

W celu zapewnienia kompleksowej i sprawnej obsługi klientów Spółki w zakresie ubezpieczeń zawieranych w związku z umowami leasingu oraz w celu objęcia ubezpieczeniem jak największej liczby klientów X, Spółka zawarła umowę z firmą. Sp. z o.o. (dalej:..), która wykonuje czynności agencyjne w ramach prowadzonej przez siebie działalności pośrednictwa ubezpieczeniowego.

Na podstawie powyższej umowy...:

1.

wykonuje czynności agencyjne w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń (zgodnie z zawartymi z zakładami ubezpieczeniowymi umowami agencyjnymi), w szczególności:

a.

pośredniczy w zawieraniu nowych i odnawialnych umów ubezpieczenia dotyczących przedmiotów leasingu oraz klientów X,

b.

przekazuje zakładom ubezpieczeń dokumenty ubezpieczeniowe wymagane do zawarcia umów ubezpieczenia przedmiotów leasingu lub do objęcia ubezpieczeniem klientów X,

c.

przyjmuje i weryfikuje wysokość składek ubezpieczeniowych,

2.

świadczy na rzecz X usługi monitorowania klientów X w zakresie wykonywania zobowiązań wynikających z zawartych umów leasingu dotyczących zawierania lub wznawiania umów ubezpieczeń przedmiotów leasingu i realizowania obowiązków z nich wynikających,

3.

wykonuje dodatkowe czynności w celu zwiększenia wolumenu sprzedaży ubezpieczeń, podniesienia konkurencyjności i polepszenia jakości swoich usług.

Z kolei na podstawie powyższej umowy Spółka świadczy na rzecz... usługi pomocnicze do świadczonych przez... usług związanych z działalnością ubezpieczeniową. Czynności wykonywane przez Spółkę obejmują w szczególności:

1.

umożliwianie... oferowania umów ubezpieczenia Klientom X, między innymi poprzez:

a.

informowanie klientów X o ofercie ubezpieczeniowej,

b.

udostępnianie logo X do promocji umów ubezpieczeniowych oferowanych za pośrednictwem...,

c.

dystrybuowanie wśród klientów X materiałów reklamowych dotyczących ubezpieczeń,

d.

umieszczanie informacji o umowach ubezpieczenia w Punktach Obsługi Klienta oraz na stronach internetowych X,

2.

świadczenie na rzecz... następujących usług:

a.

dostarczanie... informacji i dokumentów niezbędnych do zawarcia i realizacji umów ubezpieczenia,

b.

dostarczanie klientom X ogólnych informacji o możliwości objęcia ich ochroną ubezpieczeniową,

c.

na życzenie... przekazywanie dodatkowych informacji i dokumentów będących w posiadaniu X, potrzebnych do likwidacji szkody ubezpieczeniowej przez dany zakład ubezpieczeń i wypłaty odszkodowania ubezpieczeniowego dotyczącego umów ubezpieczenia,

d.

wyznaczenie pracowników odpowiedzialnych za bieżące i stałe utrzymywanie kontaktów roboczych z... w związku z wykonywaniem Umowy,

e.

udostępnianie... danych w postaci zestawień i analiz oraz bezpośrednich zapytań do Systemów IT X dotyczących umów ubezpieczenia przedmiotów leasingu oraz klientów X,

3.

poszerzanie świadomości ubezpieczeniowej wśród klientów X poprzez podejmowanie, przy współpracy..., stosownych działań marketingowych.

Składka ubezpieczeniowa dotycząca umów ubezpieczenia zawartych przy udziale... płatna jest przez Spółkę w imieniu jej klientów lub bezpośrednio przez klientów X (w zależności od ustaleń umownych między X a klientami) na rachunek bankowy..., przy czym ubezpieczonym, uprawnionym do otrzymania odszkodowania z zawartej umowy ubezpieczenia jest X, będący właścicielem przedmiotu leasingu.

Z tytułu realizacji powyższych czynności X otrzymuje od... wynagrodzenie, którego wysokość jest zależna od kwot składek ubezpieczeniowych płaconych przez Spółkę i klientów X na rzecz....

Ze złożonego w dniu 21 sierpnia 2009 r. uzupełnienia do wniosku wynika, iż. Sp. z o.o. nie jest zakładem ubezpieczeń w rozumieniu ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151 z późn. zm.).

Ponadto Wnioskodawca oświadczył, iż nie świadczy:

* usług doradztwa ubezpieczeniowego, bez doradztwa w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń społecznych,

* usług wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy opisane powyżej usługi, świadczone przez Spółkę na rzecz..., podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług, na mocy przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zwalnia się od tego podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Wśród usług objętych zakresem zwolnienia znajdują się m.in. usługi pośrednictwa finansowego sklasyfikowane w sekcji J ex (65-67) Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (dalej "PKWiU"), z wyłączeniem niektórych kategorii usług wymienionych szczegółowo w poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT.

Tym samym, kluczowe dla określenia prawidłowego traktowania dla celów VAT usług, które Spółka świadczy na rzecz... jest właściwe ustalenie, do jakiego grupowania należy zaliczyć opisaną wyżej usługę, zgodnie z zasadami metodycznymi PKWiU.

W opinii Spółki, świadczenia realizowane przez nią na rzecz... mają charakter kompleksowej usługi pomocniczej w stosunku do działalności ubezpieczeniowej. Większość czynności podejmowanych przez X w związku z umową zawartą z... realizowana jest w ścisłym związku z usługami pośrednictwa ubezpieczeniowego świadczonymi przez ten podmiot na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych. Usługi Spółki mają na celu umożliwienie..., a pośrednio także towarzystwu ubezpieczeniowemu, świadczenia usług w sposób efektywny oraz oczekiwany przez klientów X. W konsekwencji, wszystkie czynności wykonywane przez Spółkę w ramach umowy z... są nierozerwalnie związane z usługami ubezpieczeniowymi. Czynności te łącznie stanowią świadczenie pomocnicze natury kompleksowej.

W ocenie X kompleksowa usługa będąca przedmiotem niniejszego wniosku, to usługa mieszcząca się w grupowaniu PKWiU 67.20.10-00 "Usługi pomocnicze związane z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno - rentowymi bez obowiązkowych ubezpieczeń społecznych" (zgodnie z PKWiU wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 18 marca 1997 r., Dz. U. Nr 42 poz. 264 z późn. zm.). Ocena Spółki co do klasyfikacji statystycznej omawianych usług została formalnie potwierdzona przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w piśmie z 26 marca 2009 r., znak (...).

Usługi zaliczane do grupowania, o którym mowa w otrzymanej przez X klasyfikacji, zgodnie z treścią poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy, podlegają zwolnieniu z VAT. W załączniku tym ustawodawca wyłączył z zakresu zwolnienia określone usługi pośrednictwa finansowego, m.in. usługi doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń.

Należy jednak podkreślić, że usługi świadczone przez X na rzecz... nie stanowią czynności, które zostały wyłączone z zakresu zwolnienia z VAT.

W świetle powyższego, zdaniem Spółki, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do tej ustawy, świadczenie przez X na rzecz... usług opisanych w niniejszym wniosku jest czynnością podlegającą zwolnieniu od opodatkowania VAT.

Powyższe stanowisko Spółki znajduje oparcie m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 stycznia 2008 r. (sygn. IP-PP2-443-717/07-02/IB) wydanej w stanie faktycznym zbliżonym do przedstawionego przez Spółkę. W interpretacji tej podatnik wnosił o uznanie, iż jego działalność obejmująca:

1.

informowanie klientów o możliwości zawarcia i warunkach umów ubezpieczenia, w tym o sposobie realizacji świadczeń z tytułu umów ubezpieczenia zawieranych za pośrednictwem Y,

2.

popularyzowanie zakupu polis ubezpieczeniowych zawieranych za pośrednictwem Y wśród klientów Podatnika,

3.

udzielanie pomocy klientom Podatnika w wypełnianiu lub samodzielne wypełnianie dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy ubezpieczenia, przyjmowanie tych dokumentów oraz wykonywanie innych czynności przygotowawczych zmierzających do zawarcia umowy ubezpieczenia,

4.

przekazywanie ubezpieczającym tekstów ogólnych i szczególnych warunków ubezpieczeń,

5.

obliczanie wysokości należnej składki ubezpieczeniowej, przyjmowanie składek ubezpieczeniowych, wystawianie klientom Podatnika pokwitowań przyjęcia składek,

6.

terminowe wpłacanie na właściwe konto składek lub rat składek ubezpieczeniowych pobranych od klientów Podatnika na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego,

7.

uczestniczenie w administrowaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia m.in. poprzez prowadzenie ewidencji umów ubezpieczenia, wniosków ubezpieczeniowych i innych dokumentów,

ma charakter kompleksowej usługi pomocniczej w stosunku do działalności ubezpieczeniowej, a więc usługi mieszczącej się w grupowaniu 67.20.10-00.90 PKWiU "usługi pomocnicze związane z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi (bez obowiązkowych ubezpieczeń społecznych), pozostałe".

W wydanej interpretacji organ podatkowy potwierdził, iż usługi te podlegają zwolnieniu z VAT.

Również inne organy podatkowe potwierdzają stanowisko Spółki będące przedmiotem niniejszego wniosku. Przykładowo Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle, w postanowieniu z 11 lipca 2005 r. (sygn. akt PP/443/28/05) potwierdził, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwolniona od podatku od towarów i usług jest działalność gospodarcza związana ze świadczeniem usług zakwalifikowanych do grupowania ex (65-67) sekcji J PKWiU oraz niewymieniona w wykazie wyłączeń zamieszczonych w poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT. Analogiczne stanowisko prezentują również inne organy podatkowe, np.:

* Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście w postanowieniu z dnia 12 maja 2005 r. (sygn. akt PP/443-18/05/DK),

* Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem w postanowieniu z dnia 4 lutego 2005 r. (sygn. akt PP-443-8-05),

* Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim w postanowieniu z dnia 18 kwietnia 2004 r. (sygn. akt PP-443/7/05).

Spółka załączyła kopię pisma Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego z dnia 26 marca 2009 znak (...).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel - art. 7 ust. 1 ustawy. Natomiast przez świadczenie usług rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Natomiast, stosownie do ust. 3 przytoczonego artykułu, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Według art. 41 ust. 1 ustawy, podstawowa stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział trzy stawki preferencyjne: 7%, 3% i 0% oraz zwolnienie od podatku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku tym, stanowiącym wykaz towarów i usług zwolnionych od podatku, w pozycji 3 wymieniono usługi sklasyfikowane w sekcji J ex (65-67) - usługi pośrednictwa finansowego, z wyłączeniem:

1.

działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,

2.

usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,

3.

usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),

4.

usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,

5.

usług ściągania długów oraz faktoringu,

6.

usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

7.

usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

8.

transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,

9.

transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Użycie przez ustawodawcę "ex" przy grupowaniu PKWiU, korzystającym ze zwolnienia od podatku od towarów i usług oznacza, że dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

Generalnie zatem, usługi pomocnicze związane z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno - rentowymi bez obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, sklasyfikowane w PKWiU 67.20.10-00 na mocy powołanej wyżej poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT korzystają ze zwolnienia od podatku.

Wskazać jednak należy, iż z uwagi na treść pkt 4 poz. 3 tego załącznika nr 4 do ustawy usługi doradztwa ubezpieczeniowego - PKWiU 67.20.10-00.20 oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych - PKWiU 67.20.10-00.30 są wyłączone ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, jednakże to wyłączenie nie dotyczy usług świadczonych w tym zakresie przez same zakłady ubezpieczeniowe (w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej) oraz podmioty działające w imieniu i na rzecz tych zakładów.

Zauważa się, iż krajowym zakładem ubezpieczeń, w myśl art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151 z późn. zm.), jest przedsiębiorca, w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który uzyskał zezwolenie na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zakład ubezpieczeń może zlecać wykonanie czynności, o których mowa w ust. 4 pkt 1-6 oraz ust. 5, innym podmiotom. Czynności, o których mowa w ust. 4 pkt 1-6 oraz ust. 5, wykonywane przez te podmioty są traktowane jak czynności ubezpieczeniowe, w zakresie, w jakim są wykonywane w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń (art. 3 ust. 6 ustawy o działalności ubezpieczeniowej).

Do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zaklasyfikowania określonych czynności do właściwych grupowań statystycznych, obowiązany jest podatnik. Zgodnie z przepisem § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.) dla celów podatku od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2009 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie leasingu. W celu zapewnienia kompleksowej i sprawnej obsługi klientów Spółki w zakresie ubezpieczeń zawieranych w związku z umowami leasingu oraz w celu objęcia ubezpieczeniem jak największej liczby klientów, Zainteresowany zawarł umowę z firmą..., która wykonuje czynności agencyjne w ramach prowadzonej przez siebie działalności pośrednictwa ubezpieczeniowego. Na podstawie umowy Spółka świadczy usługi pomocnicze do usług świadczonych przez... związanych z działalnością ubezpieczeniową.... nie jest zakładem ubezpieczeń w rozumieniu ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Powyższe usługi zostały zaklasyfikowane przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego do grupowania PKWiU 67.20.10-00 usługi pomocnicze związane z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi (bez obowiązkowych ubezpieczeń społecznych), pozostałe". Wnioskodawca nie świadczy usług doradztwa ubezpieczeniowego, bez doradztwa w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz usług wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych.

Reasumując, czynności wykonywane przez Wnioskodawcę na rzecz..., mieszczące się w grupowaniu PKWiU 67.20.10-00, korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, w związku z pozycją 3 załącznika nr 4 do ustawy pod warunkiem, że Spółka w ramach tych czynności nie świadczy usług doradztwa ubezpieczeniowego (PKWiU 67.20.10-00.20) oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU 67.20.10-00.30).

Nadmienia się, iż tut. Organ nie jest uprawniony do klasyfikowania usług lub towarów do odpowiednich symboli PKWiU. W świetle zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) - zaliczenie danego towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania tej klasyfikacji należy do obowiązków zainteresowanego podmiotu (producenta, importera, usługodawcy).

Ponadto, w sprawie będącej przedmiotem wniosku należy zwrócić uwagę, iż analiza załączników dołączonych do wniosku nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny prawnej załączników dołączonych przez Wnioskodawcę.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl