ILPP1/443-626/09-3/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-626/09-3/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Banku, przedstawione we wniosku z dnia 13 maja 2009 r. (data wpływu 28 maja 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 18 sierpnia 2009 r. (data wpływu 18 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług świadczonych przez Bank na rzecz Towarzystwa Ubezpieczeniowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług świadczonych przez Bank na rzecz Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Dnia 18 sierpnia 2009 r. wniosek uzupełniono o informacje w zakresie opisanego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - Bank - zamierza podjąć współpracę z jednym z Towarzystw Ubezpieczeniowych. Zakres współpracy polegałby na wykonywaniu przez Zainteresowanego usług pomocniczych w stosunku do umów ubezpieczenia. Przedmiot współpracy mieści się w zakresie statutowej działalności Wnioskodawcy. Wynika to z faktu, iż stosownie do treści § 4 pkt 3 Statutu Banku, przedmiotem działalności Banku jest między innymi działalność pomocnicza związana z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi (PKD 67.20.Z według PKD 2004).

W ramach negocjowanych umów o współpracy, Bank byłby zobowiązany do wykonywania usług pomocniczych do umów ubezpieczenia. Obowiązki Wnioskodawcy mają się sprowadzać do następujących czynności:

1.

informowania klientów Banku - na ich wniosek - o adresach oraz danych kontaktowych jednostek organizacyjnych towarzystwa ubezpieczeniowego, do których klienci mogą kierować roszczenia z tytułu umów ubezpieczenia. Udzielanie informacji o dostępnej ofercie ubezpieczeniowej w zakresie różnych produktów ubezpieczeniowych,

2.

umożliwianie klientom Banku opłacania bądź finansowania składek ubezpieczeniowych oraz przyjmowanie deklaracji przystąpienia do określonej umowy ubezpieczenia,

3.

przeprowadzanie wśród klientów Banku oraz przesyłanie do towarzystwa ubezpieczeniowego anonimowych ankiet satysfakcji klientów z ochrony ubezpieczeniowej udzielanej klientom w ramach umów ubezpieczenia,

4.

przeprowadzanie wśród klientów Banku, którzy nie przystąpili do ubezpieczenia ankiety dotyczącej przyczyn nie przystąpienia tych osób do ubezpieczenia oraz przesyłanie wypełnionych ankiet na adres towarzystwa ubezpieczeniowego,

5.

przygotowanie i przesłanie do towarzystwa ubezpieczeniowego zestawienia obejmującego liczbę klientów Banku, którzy przystąpili do umów ubezpieczenia oraz liczbę osób, które nie skorzystały z możliwości przystąpienia do tych umów.

Z tytułu wykonywania opisanych czynności Wnioskodawca będzie otrzymywał wynagrodzenie, uzależnione od ilości obsługiwanych klientów, którzy zdecydują się przystąpić do określonej umowy ubezpieczenia. W ramach planowanej współpracy rozważa się obsługę różnego rodzaju umów ubezpieczenia w tym ubezpieczeń na życie, majątkowych, itp.

Dnia 18 sierpnia 2009 r. Zainteresowany uzupełnił wniosek ORD-IN o informacje w zakresie opisanego zdarzenia przyszłego wyjaśniając, iż prawidłowy symbol PKWiU świadczonej przez Bank usługi to 67.20.10-00.90.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy działalność, jaką Wnioskodawca zamierza podjąć (stanowiąca usługi pośrednictwa finansowego), podlega w oparciu o dyspozycję art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnieniu od podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, czynności jakie obowiązany będzie wykonywać Bank w ramach współpracy z zakładem ubezpieczeń stanowią usługi pośrednictwa finansowego podlegające zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o podatku VAT.

Z uwagi na fakt, iż przyszłe obowiązki Banku są:

* czynnościami pomocniczymi związanymi z ubezpieczeniami,

* wykonywanymi w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,

świadczone usługi można zakwalifikować do "usług pomocniczych związanych z ubezpieczeniami" oznaczonymi symbolem PKWiU 67.20.10-00.90.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ww. ustawy, zwolnione od przedmiotowego podatku są wszystkie usługi pośrednictwa finansowego, sklasyfikowane w sekcji J ex (65-67) za wyjątkiem usług wyraźnie wymienionych w treści załącznika nr 4. Jak wyjaśnia Wnioskodawca usługi pomocnicze związane z ubezpieczeniami nie zostały wskazane jako wyjątek od ogólnej zasady ustanowionej w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 3 załącznika nr 4 ustawy o VAT.

Wobec powyższego przepisy prawa wskazują, iż usługi pomocnicze związane z ubezpieczeniami (67.20-10.00.90) jak również usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego (67.20.10-00.10) wykonywane w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń objęte są zwolnieniem od podatku VAT.

W konsekwencji usługi jakie zamierza wykonywać Wnioskodawca podlegają w oparciu o dyspozycję art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT, zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Natomiast świadczenie usług to - w myśl art. 8 ust. 1 ustawy - każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Podstawowa stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku tym, stanowiącym wykaz towarów i usług zwolnionych od podatku, w pozycji 3 wymieniono usługi sklasyfikowane w sekcji J ex (65-67) - usługi pośrednictwa finansowego, z wyłączeniem:

1.

działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,

2.

usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,

3.

usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),

4.

usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,

5.

usług ściągania długów oraz faktoringu,

6.

usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

7.

usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

8.

transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,

9.

transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Użycie przez ustawodawcę "ex" przy grupowaniu PKWiU, korzystającym ze zwolnienia od podatku od towarów i usług oznacza, że dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

Z przepisu tego wynika, że co do zasady usługi doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych są wyłączone ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, jednakże to wyłączenie nie dotyczy usług świadczonych w tym zakresie przez same zakłady ubezpieczeniowe (w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej) oraz podmioty działające w imieniu i na rzecz tych zakładów.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza podjąć współpracę z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Współpraca ta polegać będzie na świadczeniu usług pomocniczych w stosunku do umów ubezpieczenia. Przedmiot współpracy mieści się w statutowej działalności Wnioskodawcy, tj. § 4 pkt 3, stanowiący o działalności pomocniczej związanej z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno-rentowymi (PKD 67.20). Jak wyjaśnił Wnioskodawca świadczone czynności stanowią "usługi pomocnicze związane z ubezpieczeniami" sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 67.20.10-00.90 należące do usług finansowych, o których mowa w załączniku nr 4 do ustawy o VAT.

Na mocy art. 3 ust. 6 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151 z późn. zm.) zakład ubezpieczeń może zlecać wykonanie czynności, o których mowa w ust. 4 pkt 1-6 oraz ust. 5, innym podmiotom. Czynności, o których mowa w ust. 4 pkt 1-6 oraz ust. 5, wykonywane przez te podmioty są traktowane jak czynności ubezpieczeniowe, w zakresie w jakim są wykonywane w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń.

Jak wynika z powyższego zastosowanie stawki podatku od towarów i usług, bądź zwolnienia od tego podatku dla opisanych we wniosku usług, uzależnione jest od ich klasyfikacji statystycznej. Tym samym, usługi wykonywane przez Wnioskodawcę mieszczące się w grupowaniu PKWiU sekcja J (65-67) "usługi pośrednictwa finansowego", wykonywane w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń, będą korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Podkreślić należy, że o wystąpieniu kryterium, na podstawie którego można zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług przy świadczeniu usług wymienionych we wniosku (tj. czy są one świadczone w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń) nie decyduje organ podatkowy. Wiedzę w tym zakresie posiada wykonawca usługi opierając się na zawartych umowach i posiadanych pełnomocnictwach.

Jednocześnie należy zauważyć, że Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji przedmiotowych usług, a obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania ich do właściwego grupowania statystycznego spoczywa na Zainteresowanym. W związku z tym, niniejszej odpowiedzi udzielono wyłącznie w oparciu o wskazane w opisie zdarzenia przyszłego grupowanie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl