ILPP1/443-59/13-5/MD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 kwietnia 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-59/13-5/MD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2013 r. (data wpływu 24 stycznia 2013 r.), uzupełnionym pismami z dnia: 5 kwietnia 2013 r. (data wpływu 12 kwietnia 2013 r.) oraz 15 kwietnia 2013 r. (data wpływu 19 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zbycia lokalu użytkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 stycznia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zbycia lokalu użytkowego. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismami z dnia: 5 kwietnia 2013 r. (data wpływu 12 kwietnia 2013 r.) oraz 15 kwietnia 2013 r. (data wpływu 19 kwietnia 2013 r.) o informacje doprecyzowujące opisane zdarzenie przyszłe oraz własne stanowisko.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 7 lipca 1995 r. Wnioskodawczyni kupiła od Urzędu Miasta lokal użytkowy - Zainteresowana i Jej mąż (wspólność ustawowa małżeńska) oraz wspólnik w udziałach po 1/2.

Od dnia 1 lipca 1995 r. do dnia 31 grudnia 1996 r. Wnioskodawczyni i Jej wspólnik prowadzili Spółkę Cywilną i odliczyli podatek VAT od zakupionego lokalu.

W roku 1998 zmarł mąż Wnioskodawczyni i jego część wyrokiem sądu z dnia 11 maja 1999 r. odziedziczyła żona i syn.

Właścicielami lokalu stali się:

* wspólnik - 4/8 udziału,

* Wnioskodawczyni - 3/8 udziału,

* syn - 1/8 udziału.

Wspólnik prowadził własną działalność gospodarczą od roku 1986 w zakresie usług budowlanych rozszerzoną o handel artykułami budowlanymi do dnia 31 grudnia 2009 r. i był płatnikiem podatku VAT.

Wnioskodawczyni prowadziła działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego artykułami spożywczymi od dnia 1 stycznia 1997 r. do dnia 28 grudnia 2012 r. na zasadach karty podatkowej i nie była płatnikiem podatku VAT.

Syn Zainteresowanej nigdy nie prowadził działalności gospodarczej i nie był płatnikiem podatku VAT.

Ponadto, w uzupełnieniu do wniosku z dnia 5 kwietnia 2013 r. Wnioskodawczyni wskazała, iż:

1.

Nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

2.

Kupując lokal użytkowy w roku 1995 z mężem i wspólnikiem otrzymała od sprzedającego (Urzędu Miasta) fakturę VAT, na podstawie której Zainteresowana dokonała odliczenia podatku VAT. Urząd Skarbowy zwrócił właścicielom podatek i nie kwestionował tego faktu.

Wnioskodawczyni nie wie, czy miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

3.

Nie dokonywała żadnego ulepszenia opisanego lokalu, w stosunku do którego miałaby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

4.

Ww. lokal lub jego część w stanie ulepszonym nie był wykorzystywany przez Zainteresowaną do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Z kolei, w piśmie z dnia 15 kwietnia 2013 r. Zainteresowana wyjaśniła, iż od kupna lokalu w roku 1995 nie dokonywała ulepszeń, których wartość przekraczałaby 30% ceny (wartości początkowej) obiektu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przy sprzedaży lokalu użytkowego jego właściciele powinni naliczyć i odprowadzić podatek VAT. Czy sprzedaż wszystkich udziałów (4/8 + 3/8 + 1/8) jest zwolniona od podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawczyni, ostatecznie sformułowanym w piśmie z dnia 15 kwietnia 2013 r., właściciele lokalu nie powinni naliczyć i odprowadzić podatku VAT od sprzedaży lokalu. W chwili obecnej żaden z właścicieli nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest płatnikiem podatku VAT. Od roku 1998 nie dokonywano żadnych odpisów amortyzacyjnych związanych z lokalem. Od kupna lokalu w roku 1995 nie wykonywano remontu, którego wartość przekraczałaby 30% ceny (wartości początkowej obiektu).

W opinii Zainteresowanej, sprzedaż posiadanego przez Nią udziału 3/8 w lokalu powinna być zwolniona od podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przepisy art. 7 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy, definiują pojęcie dostawy towarów i świadczenia usług za wynagrodzeniem.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast na mocy art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Zgodnie zatem z ww. przepisami, lokal użytkowy spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Zakres opodatkowania podatkiem VAT wyznacza nie tylko czynnik przedmiotowy - opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług, ale także czynnik podmiotowy - czynności muszą być wykonywane przez podatnika.

Stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), zwanej dalej Kodeksem cywilnym. Ze współwłasnością mamy do czynienia wtedy, gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom (art. 195 Kodeksu cywilnego).

Jak stanowi art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu (§ 2 ww. przepisu).

W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości.

Podkreślić należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 Kodeksu cywilnego). Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

Należy wyjaśnić, iż na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zarówno sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości na podstawie art. 198 Kodeksu cywilnego, jak i sprzedaż wspólnej nieruchomości za zgodą wszystkich współwłaścicieli na podstawie art. 199 Kodeksu cywilnego, stanowi odpłatną dostawę towarów.

Natomiast działalność gospodarcza - na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2013 r. - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Wskazać należy, iż definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie jest znacznie szersza niż definicja działalności gospodarczej uregulowana w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.), czy też w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.). W konsekwencji ocena określonych stanów na gruncie powołanych aktów prawnych może być odmienna.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż każdy, kto wykorzystuje nieruchomości dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, powinien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług.

Zatem podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży, w tym przypadku nieruchomości jest ustalenie, czy działanie to można uznać za wykorzystywanie towarów w sposób ciągły do celów zarobkowych, czy majątek nabyty został na potrzeby własne, czy też z przeznaczeniem do działalności gospodarczej.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, iż do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie o podatku od towarów i usług, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

Z opisu sprawy wynika, że dnia 7 lipca 1995 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem (wspólność ustawowa małżeńska) i wspólnikiem w udziałach po 1/2 kupiła od Urzędu Miasta lokal użytkowy. Od dnia 1 lipca 1995 r. do dnia 31 grudnia 1996 r. Zainteresowana i Jej wspólnik prowadzili Spółkę Cywilną w tym lokalu i odliczyli podatek VAT od jego zakupu. W roku 1998 zmarł mąż Wnioskodawczyni i jego część wyrokiem sądu odziedziczyła żona i syn. Właścicielami lokalu stali się:

* wspólnik - 4/8 udziału,

* Wnioskodawczyni - 3/8 udziału,

* syn - 1/8 udziału.

Zainteresowana prowadziła działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego artykułami spożywczymi w przedmiotowym lokalu od dnia 1 stycznia 1997 r. do dnia 28 grudnia 2012 r. na zasadach karty podatkowej i nie była płatnikiem podatku VAT.

Kupując lokal użytkowy w roku 1995 z mężem i wspólnikiem Wnioskodawczyni otrzymała od sprzedającego (Urzędu Miasta) fakturę VAT, na podstawie której Zainteresowana dokonała odliczenia podatku VAT. Urząd Skarbowy zwrócił właścicielom podatek i nie kwestionował tego faktu. Zainteresowana nie wie, czy miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wnioskodawczyni nie dokonywała żadnego ulepszenia opisanego lokalu, w stosunku do którego miałaby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ww. lokal lub jego część w stanie ulepszonym nie był wykorzystywany przez Zainteresowaną do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat. Od kupna lokalu w roku 1995 Wnioskodawczyni nie dokonywała ulepszeń, których wartość przekraczałaby 30% ceny (wartości początkowej) obiektu. Zainteresowana nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W kontekście niniejszej sprawy należy zwrócić uwagę na treść zdania drugiego definicji pojęcia "działalność gospodarcza", w której mówi się o wykorzystywaniu towarów w sposób ciągły do celów zarobkowych.

Z uwagi na powyższe stwierdzić należy, iż sprzedaż przez Wnioskodawczynię udziału w przedmiotowym lokalu użytkowym, który został nabyty w celu prowadzenia działalności gospodarczej i w takim też charakterze był wykorzystywany (w prowadzonej Spółce Cywilnej a później w działalności gospodarczej prowadzonej przez Zainteresowaną w zakresie handlu detalicznego artykułami spożywczymi) będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przedmiotowa nieruchomość była bowiem wykorzystywana w sposób ciągły do celów zarobkowych i w konsekwencji można stwierdzić, iż służyła do wykonywania działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy.

Biorąc zatem pod uwagę treść przytoczonych przepisów oraz zawarty we wniosku opis zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż Wnioskodawczyni sprzedając ww. udział w nieruchomości, nie dokona zbycia majątku osobistego, ale majątek wykorzystywany przez Nią w prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem dokonując dostawy lokalu, wykorzystywanego w celach zarobkowych, tj. skutkujących uzyskiwaniem korzyści majątkowych z tego tytułu, Zainteresowana wypełni przesłanki określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy. Ponadto, budynki spełniają definicję towarów wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, zatem ich sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawczyni jest natomiast kwestia zwolnienia planowanej dostawy od podatku od towarów i usług.

Z uwagi na powyższe wskazać należy, iż na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednocześnie zaznacza się, że w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. na podstawie art. 146a pkt 1 ustawy, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%, z zastrzeżeniem art. 146f.

Jednakże, zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki lub zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dla dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy.

I tak, w świetle art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z treści ww. przepisu wynika, iż dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynku lub budowli kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Według art. 2 pkt 14 ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Co istotne, oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za taką można rozumieć m.in. objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość nie musi być faktycznie zamieszkała, lecz winna być przejęta przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez właściciela (dokonującego dostawy) czynności podlegających opodatkowaniu.

Z powyższej definicji wynika, iż oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za taką należy rozumieć nie tylko umowę sprzedaży, ale także umowy najmu i dzierżawy podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. W takiej sytuacji za pierwsze zasiedlenie należy uznać moment oddania budynku do użytkowania pierwszemu najemcy (dzierżawcy).

W tym miejscu należy zauważyć, iż w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a powołanego przepisu.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, iż jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.

Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b - zgodnie z zapisem art. 43 ust. 7a ustawy - nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Podkreślenia wymaga, że dla rozstrzygnięcia, czy możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy ważne jest, czy wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowych nieruchomości.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ustawy, w myśl którego, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Przepisu ust. 5 nie stosuje się do czynności oddania w użytkowanie wieczyste gruntu, dokonywanego z równoczesną dostawą budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli (art. 29 ust. 5a ustawy).

Z powyższego jednoznacznie wynika, że co do zasady, grunt zabudowany będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki i budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku.

Mając na uwadze treść powołanych przepisów oraz opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że czynność zbycia udziału w lokalu użytkowym wykorzystywanym do prowadzenia działalności gospodarczej, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Do pierwszego zasiedlenia zbywanej nieruchomości doszło w roku 1995 w momencie sprzedaży ww. lokalu Wnioskodawczyni, jej mężowi i wspólnikowi przez Urząd Miasta. W konsekwencji, do transakcji zbycia udziału w przedmiotowej nieruchomości dojdzie po upływie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia a ponadto Zainteresowana nie ponosiła wydatków na ulepszenie opisanego lokalu przekraczających 30% wartości początkowej, co oznacza, iż zostaną wykluczone obie przesłanki uniemożliwiające zwolnienie od podatku czynności zbycia budynku, budowli lub ich części wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zatem zważywszy, że dostawa posiadanego przez Wnioskodawczynię udziału w opisanym lokalu będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, ze zwolnienia od podatku korzystać będzie także dostawa części gruntu przypisanej do tego udziału.

Podsumowując powyższe rozważania stwierdzić należy, iż sprzedaż przez Zainteresowaną udziału w lokalu użytkowym wykorzystywanym przez Nią w działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem Wnioskodawczyni w związku z dostawą tego udziału wypełni przesłanki zdefiniowane w art. 15 ust. 1 ustawy i wystąpi jako podatnik podatku od towarów i usług dokonujący sprzedaży majątku związanego z działalnością gospodarczą. Czynność ta jednakże - jako wykonana po upływie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia - będzie zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Reasumując, Wnioskodawczyni nie powinna naliczać i odprowadzać podatku od towarów i usług w związku z planowaną sprzedażą udziału w przedmiotowym lokalu użytkowym. Sprzedaż posiadanego przez Nią udziału będzie bowiem zwolniona od podatku VAT.

Ponadto wskazać należy, iż zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Wobec powyższego, udzielona interpretacja indywidualna stanowi ochronę prawno-podatkową tylko dla Wnioskodawczyni, a nie dla Jej syna oraz Jej wspólnika.

Jednocześnie zaznacza się, iż cytowany przepis art. 15 ust. 2 ustawy do dnia 31 marca 2013 r. posiadał następujące brzmienie: działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w zakresie opodatkowania transakcji zbycia lokalu użytkowego (przez Wnioskodawczynię). Natomiast, w części dotyczącej opodatkowania transakcji zbycia lokalu użytkowego przez syna Wnioskodawczyni i jej wspólnika zostało wydane w dniu 25 kwietnia 2013 r. postanowienie nr ILPP1/443-59/13-6/MD o odmowie wszczęcia postępowania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl