ILPP1/443-573/09-2/BD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-573/09-2/BD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2009 r. (data wpływu: 15 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku z tytułu realizacji projektu pn. "Informatyzacja (...)" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku z tytułu realizacji projektu pn. "Informatyzacja (...)".

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest jednostką organizacyjną powiatu posiadającą osobowość prawną oraz podatnikiem podatku /AT bez prawa do odliczeń. Zainteresowany prowadzi sprzedaż usług zdrowotnych zwolnionych od podatku VAT. W ramach działalności gospodarczej, ujętej w statucie jednostki, Podatnik wynajmuje pomieszczenia i powierzchnie pod reklamę, od których odprowadza podatek VAT należny. Jednostka ubiega się w bieżącym roku o dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 1.112.521,31 zł, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa XXX na lata 2007 - 2013 na zadanie pn. "Informatyzacja (...)".

Ze względu na to, że efektem wdrożenia projektu ma być dostosowanie placówki do europejskich standardów informatycznych, w projekcie tym uwzględnione jest wiele rozwiązań innowacyjnych i nowoczesnych, rzadko stosowanych w Polsce. Jednym z najbardziej innowacyjnych elementów projektu będzie wdrożenie systemu (...). Powyższa aplikacja będzie obejmowała: wdrożenie interaktywnych testów on-line, które umożliwią analizę osobistego stanu zdrowia wraz ze wskazaniami, co do konieczności przeprowadzenia badań, czy odwiedzenia lekarza rodzinnego w celu dokładniejszej analizy zdrowotnej. W ramach aplikacji będą dostępne testy on-line dotyczące badania słuchu, wzroku, serca, ogólnego stanu zdrowia. Ponadto, moduł (...) będzie posiadał możliwość rejestracji potencjalnych pacjentów przez internet (e-rejestracja) do wybranego lekarza.

Innowacyjnym rozwiązaniem będzie stworzenie internetowej biblioteki przypadków wzorcowych. Utworzenie sprawnych internetowych serwisów medycznych umożliwi pozyskiwanie informacji przydatnych nie tylko podczas choroby, lecz także w celu prowadzenia profilaktyki i promocji zdrowego trybu życia. Rozwiązanie to nie jest obecnie szeroko stosowane w kraju, prawdopodobnie może się nim pochwalić tylko kilka placówek. Szeroki dostęp do internetu oraz zbierane w systemie dane hospitalizacyjne pozwolą w przyszłości stworzyć również portal służący lekarzom do wzajemnego konsultowania się, wymiany wiedzy i doświadczeń.

Do wykonania projektu niezbędne są następujące wydatki:

* zakup stacji roboczych,

* zakup drukarek,

* zakup kserokopiarek laserowych,

* zakup sprzętu serwerowego,

* rezerwa na nieprzewidziane wydatki,

* wykonanie sieci,

* instalacja oprogramowania bazodanowego oraz użytkowego wraz z nadzorem autorskim,

* zakup oprogramowania bazodanowego,

* konfiguracja oprogramowania bazodanowego,

* wdrożenie zintegrowanego systemu medycznego i administracyjnego wraz z e-usługami,

* ucyfrowienie aparatu rtg,

* promocja projektu,

* zarządzanie projektem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przy zakupach towarów i usług na realizację zadania pn. "Informatyzacja (...)", które będą finansowane ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, iż (...) uzyskuje przychody zwolnione od podatku VAT, podatek naliczony z tytułu zakupu towarów i usług do realizacji powyższych zadań nie podlega odliczeniu i nie będzie odliczony na podstawie art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Podstawowa stawka podatku - w myśl art. 41 ust. 1 ww. ustawy - wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy o VAT, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 9 ww. załącznika do ustawy wymieniono usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU ex 85), z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Wnioskodawca jako jednostka organizacyjna powiatu posiada osobowość prawną oraz jest podatnikiem podatku /AT bez prawa do odliczeń, bowiem Zainteresowany prowadzi sprzedaż usług zdrowotnych zwolnionych od podatku VAT. W ramach działalności gospodarczej, ujętej w statucie jednostki, Podatnik wynajmuje pomieszczenia i powierzchnie pod reklamę, od których odprowadza podatek VAT należny. Jednostka ubiega się w bieżącym roku o dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007 - 2013 na zadanie pn. "Informatyzacja (...)". Wnioskodawca ponosi wydatki związane z realizacją ww. projektu, takie jak: zakup stacji roboczych, zakup drukarek, zakup kserokopiarek laserowych, zakup sprzętu serwerowego, rezerwa na nieprzewidziane wydatki, wykonanie sieci, instalacja oprogramowania bazodanowego oraz użytkowego wraz z nadzorem autorskim, zakup oprogramowania bazodanowego, konfiguracja oprogramowania bazodanowego, wdrożenie zintegrowanego systemu medycznego i administracyjnego wraz z e-usługami, ucyfrowienie aparatu rtg, promocja projektu, zarządzanie projektem.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy o VAT warunkowane jest tym, aby zakupywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Wobec powyższego, w odpowiedzi na zadane pytanie tut. Organ stwierdza, że Wnioskodawca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT, dokumentujących poniesienie wydatków w związku z realizacją przedmiotowego projektu, pod warunkiem, że wydatki te związane są wyłącznie ze świadczeniem usług w zakresie ochrony zdrowia i nie mają związku ze sprzedażą opodatkowaną.

W niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu realizacji projektu pn. "Informatyzacja (...)".

Natomiast w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania podatku VAT zawartego w kwocie dofinansowania za koszt kwalifikowany, w dniu 24 lipca 2009 r. wydano postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania nr ILPP1/443-573/09-3/BD.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl