ILPP1/443-563/09-2/BD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-563/09-2/BD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko (...), przedstawione we wniosku z dnia 7 maja 2009 r. (data wpływu: 13 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu realizacji projektu pn. (...) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu realizacji projektu pn. (...).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

(...) jako jednostka budżetowa Miasta (...) powołana stosownie do art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 z późn. zm.), wykonuje zadania Miasta (...) w zakresie zarządzania drogami, w tym również prowadzenia inwestycji i remontów, na drogach krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych.

Realizując powyższe uprawnienia, (...) zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie projektu o nazwie (...) z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa X. Beneficjentem tego projektu będzie gmina Miasto (...), natomiast (...) będzie jednostką organizacyjną miasta, realizującą powyższy projekt w imieniu Miasta (...). Planowany zakres projektu pn. (...) obejmuje:

* budowę ulicy... (droga powiatowa) na długości 5.188 km,

* budowę ulicy serwisowej/opaskowej L 1/2 biegnącej równolegle do ul.... i znajdującej się w liniach rozgraniczających drogi powiatowej - ul.... o dł. 1.450 km,

* budowę chodników dla pieszych na długości 2.100 km,

* budowę ciągów pieszo - rowerowych na długości 5.884 km,

* budowę 16 zatok autobusowych,

* budowę odcinka ulicy stanowiącej wjazd/wyjazd na teren spółki transportowej (...) o dł. ok. 0,100 km (w liniach rozgraniczających drogę powiatową),

* usunięcie kolizji z uzbrojeniem technicznym,

* budowę ekranów akustycznych,

* budowę 3 skrzyżowań typu rondo,

* budowę i częściową modernizację 6 skrzyżowań,

* budowę kanalizacji deszczowej wraz z odwodnieniem - 6.652 km,

* usunięcie kolizji z wodociągiem,

* budowa oświetlenia ulicznego wzdłuż budowanych i modernizowanych ulic,

* usunięcie kolizji z liniami energetycznymi 110 KV, WN, SN, NN,

* przebudowę magistrali wodociągowej,

* modernizację ulic:..,...,...,....

Wytworzona infrastruktura zostanie bezpłatnie udostępniona użytkownikom drogi, a zakupione towary i usługi nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy (...) lub Gminie przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach VAT dotyczących realizacji projektu pn. (...).

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle obowiązujących przepisów brak jest możliwości odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach VAT za towary i usługi objęte projektem pn. (...).

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów towarów i usług z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Tymczasem, towary i usługi nabywane w ramach realizacji projektu (...) nie będą związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych, co powoduje że (...) lub gminie Miastu (...) nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z zapisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że (...) jako jednostka budżetowa Miasta (...), wykonuje zadania Miasta (...) w zakresie zarządzania drogami, w tym również prowadzenia inwestycji i remontów, na drogach krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Realizując powyższe uprawnienia, (...) zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie projektu o nazwie (...) z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa X. Beneficjentem tego projektu będzie gmina Miasto (...), natomiast (...) będzie jednostką organizacyjną miasta, realizującą powyższy projekt w imieniu Miasta (...).

Jak wskazuje Wnioskodawca, wytworzona infrastruktura zostanie bezpłatnie udostępniona użytkownikom drogi, a zakupione towary i usługi nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki związane z realizacją przedmiotowej inwestycji, bowiem nie zostanie spełniony warunek określony w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, tj. towary i usługi nabywane w ramach realizacji projektu nie będą związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

W niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu realizacji projektu pn. (...) przez Wnioskodawcę, czyli (...). Natomiast w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu realizacji przedmiotowego projektu przez gminę Miasto (...), w dniu 24 czerwca 2009 r. wydano postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania nr ILPP1/443-563/09-3/BD.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl