ILPP1/443-551/09-3/MT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-551/09-3/MT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2009 r. (data wpływu 8 maja 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 czerwca 2009 r. (data wpływu 22 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania dostawy towarów fakturą VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania dostawy towarów fakturą VAT. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 19 czerwca 2009 r. o odpis z Krajowego Rejestru Sądowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką medialną, której podstawową działalność stanowi wydawanie i sprzedaż gazet. Wydawane tytuły, zgodnie z ustawą o podatku VAT, stanowią czasopisma specjalistyczne, stąd ich sprzedaż opodatkowana jest stawką 0%. Tytuły są dystrybuowane zarówno w kolportażu własnym, organizowanym przez Spółkę, jak i przez czterech ogólnopolskich kolporterów. Umowy podpisane z kolporterami przewidują, że najpierw rozliczane są zwroty wydawnictw, a dopiero jest wystawiana faktura VAT i wtedy powstaje obowiązek podatkowy, tj. z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, oczywiście nie później niż po upływie 120 dni licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jeżeli podatnik zna faktyczną liczbę sprzedanych gazet przed otrzymaniem protokołu rozliczenia zwrotów, czy może wcześniej wystawić fakturę sprzedaży, czy obligatoryjnie data wystawienia faktury może być najwcześniej równa dacie z protokołu rozliczenia. Np. jeżeli Podatnik otrzyma informację od kolportera (telefonicznie) w dniu 28 kwietnia o liczbie zwrotów i liczbie faktycznej sprzedaży gazet, a protokół ze względów organizacyjnych danego kolportera dostarczony jest do Wnioskodawcy 5 maja i widnieje na nim data wystawienia 4 maja, to czy faktura sprzedaży może być wystawiona jeszcze w miesiącu kwietniu.

Zdaniem Wnioskodawcy, protokół rozliczeń jest dokumentem pomocniczym i data, która na nim widnieje nie powinna determinować daty wystawienia faktury VAT. Protokół rozliczeń można traktować jako potwierdzenie, a niekoniecznie jako podstawę do udokumentowania faktycznej sprzedaży. Zgodnie z ustawą o podatku VAT, warunki wystawienia faktury VAT, tj. maksymalnie 120 dni są zachowane, a także fakt, że faktura odzwierciedla faktyczną sprzedaż. Nie ma natomiast w ustawie o podatku VAT informacji, że podstawą wystawienia faktury za sprzedaż gazet musi być protokół z uwzględnieniem kolejności wystawienia zgodnie z datą, tj. najpierw protokół, później faktura.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast, w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 cyt. ustawy. Z art. 8 ust. 3 powołanej ustawy wynika, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Zgodnie z przedstawionym odpisem zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca jest spółką medialną, której podstawową działalność stanowi wydawanie i sprzedaż gazet. Wydawane tytuły, zgodnie z ustawą o podatku VAT, stanowią czasopisma specjalistyczne, stąd ich sprzedaż opodatkowana jest stawką 0%. Tytuły są dystrybuowane zarówno w kolportażu własnym, organizowanym przez Spółkę, jak i przez czterech ogólnopolskich kolporterów. Umowy podpisane z kolporterami przewidują, że najpierw rozliczane są zwroty wydawnictw, a dopiero jest wystawiana faktura VAT i wtedy powstaje obowiązek podatkowy, tj. z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, oczywiście nie później niż po upływie 120 dni licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw.

Stosownie do art. 19 ust. 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy).

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dostawy gazet, magazynów, czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13) oraz książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek, nie później jednak niż 60. dnia, licząc od dnia wydania tych towarów; jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw.

Zgodnie z art. 19 ust. 15 ww. ustawy, w przypadkach określonych w ust. 10, 13 pkt 2-5 i 7-10 otrzymanie części zapłaty (ceny) lub części wkładu budowlanego i mieszkaniowego powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

W myśl § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337), w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-5 i 7-11, ust. 16a oraz ust. 16b ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. W myśl ust. 2 faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Reasumując, zgodnie z § 11 ust. 1 i ust. 2 cyt. rozporządzenia, w przedmiotowej sprawie fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy powstaje u Wnioskodawcy, w przypadku dostawy czasopism na podstawie umów zawartych między Wnioskodawcą a kolporterami, w momencie wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak iż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw. Natomiast wystawienie faktury VAT nie jest uzależnione od protokołu rozliczeń zwrotów. W związku z tym Podatnik może wystawić fakturę VAT przed otrzymaniem protokołu rozliczeń zwrotów z uwzględnieniem przepisu § 11 ust. 2 ww. rozporządzenia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl