ILPP1/443-524/09-4/BP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-524/09-4/BP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2009 r. (data wpływu 30 kwietnia 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 8 lipca 2009 r. (data wpływu 13 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwrotu podatku VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwrotu podatku VAT. Przedstawiony wniosek uzupełniono pismem z dnia 8 lipca 2009 r. (data wpływu 13 lipca 2009 r.), o informacje doprecyzowujące opisany stan faktyczny.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka powstała w lutym 2008 r. i od tego momentu ponosi wydatki opodatkowane podatkiem VAT na prowadzoną inwestycję i jej bieżącą działalność. Do chwili obecnej Zainteresowany nie prowadzi sprzedaży, a podatek VAT naliczony wykazuje jako kwotę do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. W ustawie z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), ustawodawca dał podatnikom, którzy nie wykonywali w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju, prawo do wystąpienia o zwrot kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu od podatku należnego, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że jest czynnym podatnikiem podatku VAT, a zakupione przez niego towary i usługi będą w przyszłości wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (w obecnej chwili Zainteresowany ponosi wydatki związane z budową Farmy Wiatrowej, która w przyszłości będzie sprzedawać energię elektryczną objętą 22% stawką podatku VAT).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka może złożyć wniosek o zwrot podatku VAT naliczonego od dnia rozpoczęcia działalności, czy od dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy o podatku VAT, tj. 1 grudnia 2008 r.

Zdaniem Wnioskodawcy, w nowelizacji ustawy o VAT z dnia 7 listopada 2008 r. w art. 87 ust. 5a nie sprecyzowano od którego momentu podatnik może wystąpić z wnioskiem o zwrot podatku naliczonego gdy nie prowadzi sprzedaży. Zainteresowany wskazał, iż opinie wśród księgowych i biegłych rewidentów są różne. Jedni twierdzą, że od dnia rozpoczęcia działalności, drudzy, że od dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy. Spółka stoi na stanowisku, że ma prawo do rozliczenia podatku VAT naliczonego do zwrotu na rachunek bankowy od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej. W innym przypadku firmy takie jak Zainteresowanego byłyby w gorszej sytuacji niż nowopowstałe, które od momentu rozpoczęcia działalności mają możliwość dalszego inwestowania środków uzyskanych ze zwrotu podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:

1.

suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a)

z tytułu nabycia towarów i usług,

b)

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c)

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;

2.

w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego i deklaracji importowej, z zastrzeżeniem pkt 5;

3.

zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;

4.

kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;

5.

kwota podatku należnego z tytułu importu towarów - w przypadkach, o których mowa w art. 33a.

Stosownie do art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika określone zostały w art. 87 ust. 2-6 ustawy.

Jak wynika z treści art. 87 ust. 5a ustawy, w przypadku gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, podatnikowi przysługuje, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 19. Na pisemny wniosek podatnika urząd skarbowy dokonuje zwrotu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie 60 dni, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe.

Artykuł 10 ust. 1 ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1320) stanowi, że do rozliczeń za okresy rozliczeniowe poprzedzające okres rozliczeniowy, przypadający na dzień wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy art. 87 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2.

Zgodnie z art. 15 ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw weszła w życie z dniem 1 grudnia 2008 r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca ponosi wydatki opodatkowane podatkiem VAT na prowadzoną inwestycję i bieżącą działalność od lutego 2008 r. Spółka nie prowadzi w chwili obecnej sprzedaży, a podatek VAT naliczony wykazuje jako kwotę do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Podatnik może wystąpić o zwrot podatku naliczonego zgodnie z art. 87 ust. 5a najwcześniej za miesiąc grudzień 2008 r.

Reasumując, Zainteresowanemu przysługuje, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego, w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, od dnia rozpoczęcia działalności. Wniosek ten może być złożony najwcześniej z deklaracją podatkową składaną za miesiąc grudzień 2008 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl