ILPP1/443-524/08-3/BP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-524/08-3/BP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2008 r. (data wpływu: 23 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku w odniesieniu do dostawy nawozu X sklasyfikowanego do symbolu PKWiU 24.15.80-25 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku w odniesieniu do dostawy nawozu X sklasyfikowanego do symbolu PKWiU 24.15.80-25.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca od 9 lat nabywa w Niemczech nawozy X i jest ich wyłącznym dystrybutorem na terytorium Polski. Wnioskodawca otrzymuje wspominane nawozy luzem (worki 25 kg, BB) i pakuje je w opakowania 1 kg oraz wiaderka 3 kg, 5 kg i 10 kg. Nawozy X są dostarczane w postaci granulatu z dodatkiem NPK w postaci mineralnej. NPK dodaje się w celu uzyskania granulatu. Wnioskodawca posiada w ofercie sprzedaży nawozy X przeznaczone do trawników, iglaków, róż, truskawek, azalii, borówki amerykańskiej, winogron oraz warzyw, których skład został dobrany przez producenta w zależności od potrzeb poszczególnych roślin, Zawartość azotu (N) w postaci mineralnej nie przekracza 10%. Dotychczas Wnioskodawca klasyfikował nawozy X do symbolu PKWiU 24.15.80-25 i przy sprzedaży stosował stawkę podatku VAT w wysokości 3%.

Wnioskodawca powziął wątpliwości co do wysokości stawki podatku VAT dla nawozów X w związku z późn. zm. w przepisach prawa podatkowego od dnia 1 maja 2008 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką stawkę podatku VAT należy stosować przy sprzedaży nawozu X sklasyfikowanego do symbolu PKWiU 24.15.80-25.

Zdaniem Wnioskodawcy, nawóz X należy sprzedawać ze stawką podatku VAT w wysokości 7%. Wnioskodawca wywiódł swoje stanowisko z praktyki innych przedsiębiorców produkujących obornik granulowany (nawóz naturalny).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Podstawowa stawka podatku VAT - stosownie do art. 41 ust. 1 cyt. ustawy - wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 146 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 30 kwietnia 2008 r. stosowano stawkę podatku VAT w wysokości 3% w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5, których przedmiotem były towary i usługi wymienione w załączniku nr 6 do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów. W pozycji 57 załącznika nr 6 wymieniono: "Nawozy, gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem związków azotu oraz nawozów naturalnych. Nawozy wapniowe i wapniowo-magnezowe. Związki fosforowe do mieszanek paszowych" sklasyfikowane do symbolu PKWiU ex 24.15.80.

Od dnia 1 maja 2008 r. do wspominanych towarów odnosi się art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że dla towarów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W pozycji 61 załącznika nr 3 zostały wymienione również: "Nawozy, gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem związków azotu oraz nawozów naturalnych. Nawozy wapniowe i wapniowo-magnezowe. Związki fosforowe do mieszanek paszowych" sklasyfikowane do symbolu PKWiU ex 24.15.80.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca klasyfikuje nawóz X do symbolu PKWiU 24.15.80-25: "Nawozy zawierające azot, fosfor i potas, o zawartości azotu w masie mniejszej lub równej 10%".

Gdyby intencją ustawodawcy było stosowanie obniżonej stawki podatku VAT do wszystkich towarów posiadających symbol PKWiU 24.15.80, wystarczające byłoby podanie symbolu PKWiU oraz nazwy grupowania. Tymczasem w pozycji 61 załącznik nr 3 podano symbol PKWiU ex 24.15.80 oraz nazwę grupy towarów: "Nawozy, gdzie indziej niesklasyfikowane z wyłączeniem związków azotu oraz nawozów mineralnych". Taki zapis obejmuje związki występujące w grupowaniu pod symbolem PKWiU 24.15.80 z wyjątkiem tych, które wyraźnie wyłączono, tj. związków azotu oraz nawozów naturalnych.

Z uwagi na powyższe, dokonana przez Wnioskodawcę klasyfikacja nie rozstrzyga o wysokości stawki podatku VAT. Do opodatkowania nawozu X obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 7% trzeba jeszcze, żeby wspomniany nawóz nie zaliczał się do nawozów objętych wyłączeniem w pozycji 61 złącznika nr 3, tj. związków azotu lub nawozów naturalnych.

Dodatkowo należy zauważyć, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia odwołują się do grupowań przy ustalaniu obniżonych stawek podatkowych i zwolnień przedmiotowych od podatku VAT. Zaliczanie określonego wyrobu (usługi) do właściwego grupowania należy do obowiązków podatnika. Wynika to z faktu, że właśnie podatnik posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia danego towaru do odpowiedniego grupowania. W przypadku trudności w ustaleniu właściwej klasyfikacji można zwrócić się do Urzędu Statystycznego w Łodzi - Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, Łódź, ul. Suwalska 29, 93 -176 Łódź.

Reasumując, dla sprzedawanego przez Wnioskodawcę nawozu X sklasyfikowanego do symbolu PKWiU 24.15.80-25 można zastosować obniżoną stawkę podatku VAT w wysokości 7% pod warunkiem, że wspomniany nawóz nie stanowi związku azotu lub nawozu naturalnego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl