ILPP1/443-489/07-4/AT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-489/07-4/AT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2007 r. (data wpływu 12 grudnia 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 stycznia 2008 r. (data wpływu 18 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntów. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 14 stycznia 2008 r. będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu z dnia 9 stycznia 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w latach 2005-2006 dokonał zakupu 8 działek rolnych o numerach (.....), które weszły w skład prowadzonego przez niego gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. W roku 2006 razem z żoną dokupił przyległą do swoich działek - działkę o numerze (.....), na której znajdowała się droga od Urzędu Miasta i Gminy. Droga ta została dołączona do przyległych gruntów.

W dniu 20 września 2005 r. dokonano wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS w P. Spółki Jawnej pod firmą "Ż....." (spółka małżeńska). Przedmiotem działalności Spółki było wydobywanie żwiru i piasku. Podatnik był wówczas w posiadaniu koncesji na wydobywanie kopaliny uzyskanej od Wojewody Wielkopolskiego na innych zakupionych w roku 2004 działkach o numerach (.....), na których od listopada 2007 r. prowadzona była przedmiotowa działalność. Grunty nie zostały wciągnięte do ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej i nie naliczano amortyzacji. W chwili obecnej na tym terenie przeprowadzone zostały prace rekultywacyjne. W trakcie prowadzonej działalności Podatnik ubiegał się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego o poszerzenie zakresu posiadanej koncesji. W dniu 12 marca 2007 r. uzyskał pozwolenie na wydobywanie kopalin na działkach (.....). Koncesja została wydana na podstawie studium, ponieważ do dnia dzisiejszego brak planu zagospodarowania przestrzennego. Wnioskodawca nie powiększył prowadzonej działalności gospodarczej. W wypisach z rejestru gruntów przedmiotowe działki oznaczone były jako grunty orne, łąki trwałe i rowy. Dnia 14 listopada 2007 r. Pan wraz z żoną sprzedał działki (.....) Spółce z o.o., która nabyła grunty do prowadzonej działalności gospodarczej. Spółka Jawna "Ż....." odsprzedała kupującemu w ramach prowadzonej działalności przyłącze energetyczne, na które została wystawiona faktura VAT. Wnioskodawca wyraził również zgodę na przepisanie uzyskanej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego koncesji na wydobywanie kopalin na ww. działkach.

Z przedłożonego uzupełnienia do wniosku wynika, że przedmiotowe działki według studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy znajdują się na terenie oznaczonym symbolem......, dla którego zapis brzmi: "Teren......".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy od sprzedaży działek o numerach (.....) należy naliczyć podatek od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż działek o numerach (.....) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Działki zostały nabyte do prowadzonego gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, a ich sprzedaż dokonana była przez rolnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy przez pojęcie towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z kolei art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

Według art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przez działalność gospodarczą w świetle ust. 2 powołanego artykułu rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Natomiast zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 z późn. zm.) za działalność gospodarczą uznaje się zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły.

Biorąc pod uwagę przytoczoną wcześniej definicję działalności gospodarczej należy uznać, że rolnik w świetle przepisów o podatku od towarów i usług, posiada status podatnika prowadzącego działalność gospodarczą (działalność rolniczą), jak również status taki posiada osoba lub jednostka pozyskująca zasoby naturalne. Jeżeli więc osoba posiadająca już status podatnika podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 cyt. ustawy wykonuje inne czynności mieszczące się w zakresie przedmiotowym opodatkowania podatkiem VAT, brak jest podstaw prawnych do uznania, że nie podlegają one opodatkowaniu. Nie można, bowiem uznać, że opodatkowanie podatkiem od towarów i usług następuje w sposób wybiórczy, tzn. pewne czynności wskazane w ustawie jako podlegające opodatkowaniu realizowane przez podatnika są opodatkowane, a inne nie.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskodawca zakupił grunty z zamiarem włączenia ich do terenu górniczego objętego koncesją celem wykorzystania ich do działalności gospodarczej. Jednak po uzyskaniu koncesji na wydobywanie kopalin, Przedsiębiorca dokonał sprzedaży 9 zakupionych działek innej firmie oraz przyłącza energetycznego, na które została wystawiona faktura VAT. Ponadto wyraził zgodę na przepisanie koncesji na wydobycie kopalin na przedmiotowych działkach. Należy podkreślić, że przedmiotowe działki stanowiły grunty rolne służące działalności gospodarczej, która zgodnie z ww. ustawą obejmuje działalność zarówno rolników, jak również podmiotów pozyskujących zasoby naturalne.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie nawet jednorazowa sprzedaż gruntów podlega opodatkowaniu, ponieważ dokonywana jest ona przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT. Ponadto, doprowadzone przyłącze energetyczne sugeruje, iż Podatnik w celu sprzedaży przedmiotowego gruntu przysposabiał działki do sprzedaży.

Z opisu stanu faktycznego oraz uzupełnienia do wniosku wynika nadto, że Wnioskodawca zbył grunt niezabudowany, usytuowany na terenie, dla którego brak jest planu zagospodarowania terenu oraz nie wydano decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Natomiast zarówno z ewidencji gruntów, w której tereny sklasyfikowane są jako grunty orne, łąki trwałe i rowy, jak i z obowiązującego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, według którego przedmiotowe działki znajdują się na terenie obszaru górniczego objętego koncesją na wydobywanie piasku i żwiru, wynika brak jakichkolwiek zapisów o przeznaczeniu pod zabudowę.

W związku z powyższym Podatnik dokonujący dostawy przedmiotowych gruntów może skorzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 9, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Opodatkowaniu podlegają dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich opodatkowaniu podlegają wyłącznie te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod budowę. Pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będące gruntami leśnymi, rolnymi itp., nieprzeznaczonymi pod zabudowę - są zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT.

Reasumując, w oparciu o przedstawiony przez Stronę stan faktyczny oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, że czynność zbycia działek rolnych przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, ale korzystać będzie ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym, Wnioskodawca nie ma obowiązku naliczenia podatku od towarów i usług od dostawy przedmiotowych działek.

Należy zaznaczyć, że sprzedaż przyłącza energetycznego nie korzysta z powyższego zwolnienia i podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie zauważa się, że stosownie do art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem w przedmiotowej sprawie powyższa interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla Spółki.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl