ILPP1/443-477/09-2/MT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-477/09-2/MT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia - brak daty (data wpływu 20 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla dostawy wyrobów medycznych wraz z koniecznym oprzyrządowaniem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla dostawy wyrobów medycznych wraz z koniecznym oprzyrządowaniem.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadził przetarg nieograniczony na "dostawę stacjonarnego angiografu z zestawem hemodynamicznym i wyposażeniem wraz z montażem i uruchomieniem sprzętu oraz szkoleniem personelu dla potrzeb X". Zarówno w ogłoszeniu o przetargu jak i w specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, zamawiający w sposób jednoznaczny poinformował, że chcąc spełnić wymogi ustawy o zakładach opieki zdrowotnej związanej z koniecznością archiwizacji danych przez okres 20 do 30 lat, konieczne jest wykonanie odcinka światłowodu od angiografu do pracowni informatycznej zamawiającego z rozbudową serwera lub dostawą nowego, umożliwiającą archiwizację danych obrazowych oraz dodatkową przestrzeń dyskową o pojemności 12 TB. Dla potrzeb diagnozowania, leczenia i konsultacji medycznych wykonywanych w trakcie zabiegu przy pomocy angiografu, konieczne jest połączenie podstawowego sprzętu z serwerem szpitalnym. Światłowód oraz zamówiona pamięć służy tym samym celom, wyłącznie obsługuje angiograf, przesyłając obrazy z zabiegu medycznego do macierzy dyskowej. Wnioskodawca ma rozbudowaną sieć informatyczną, dzięki której mógł wdrożyć system magazynowania dokumentacji medycznej w systemie PACS. System ten pozwala na pozyskiwanie wszystkich informacji o pacjencie już w czasie wykonywania zabiegu, a ponadto na przysyłanie obrazu do innych jednostek w celu konsultacji medycznych dokonywanych w czasie operacji. Zdaniem Zainteresowanego, angiograf wraz z światłowodem i oprzyrządowaniem stanowią integralną całość i powinny być opodatkowane zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, załącznik 3 poz. 106, tj. 7% stawką VAT. Wnioskodawca przewiduje w bieżącym roku zakupy urządzeń rentgenowskich, które również będą włączone do systemu PACS światłowodem.

W terminie zgłaszania ofert wpłynęły dwie oferty. Jeden z wykonawców zastosował jednolitą stawkę 7% dla całej dostawy, drugi z nich dla samego angiografu zastosował stawkę 7%, natomiast dla położenia i dostawy światłowodu zastosował stawkę 22%.

Wnioskodawca odrzucił ofertę firmy, która zastosowała dwie stawki VAT biorąc pod uwagę, że oferent popełnił błąd uniemożliwiający jego poprawienie. Krajowa Komisja Odwoławcza, wyrokiem sygn. akt Z oddaliła odwołanie oferenta, który zastosował dwie stawki VAT. Oferent zapowiedział wniesienie skargi do Sądu Okręgowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku, gdy przedmiotem dostawy wyrobu medycznego wraz z koniecznym oprzyrządowaniem i połączeniem go światłowodem do sieci informatycznej, biorąc pod uwagę, że wartość urządzenia wynosi 3.100.000,00 zł, a koszt światłowodu około 1.000,00 zł należy zastosować jednolitą stawkę VAT w wysokości 7%.

Zdaniem Wnioskodawcy, w oparciu o dotychczasowe orzecznictwo sądów polskich i ETS, dostawa wyrobu medycznego wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem, w tym i połączeniem światłowodowym stanowi całość dostawy i powinna być objęta jednolitą stawką VAT w wysokości 7%, tj. stawką przewidzianą dla wyrobów medycznych.

Połączenie angiografu światłowodem z macierzą dyskową nie jest rozbudową sieci i nie może być traktowane jako odrębne zadanie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W poz. 106 ww. załącznika wymienione zostały, bez względu na symbol PKWiU - "Wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika".

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadził przetarg nieograniczony na "dostawę stacjonarnego angiografu z zestawem hemodynamicznym i wyposażeniem wraz z montażem i uruchomieniem sprzętu oraz szkoleniem personelu dla potrzeb X". Zarówno w ogłoszeniu o przetargu jak i w specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, zamawiający w sposób jednoznaczny poinformował, że chcąc spełnić wymogi ustawy o zakładach opieki zdrowotnej związanej z koniecznością archiwizacji danych przez okres 20 do 30 lat, konieczne jest wykonanie odcinka światłowodu od angiografu do pracowni informatycznej zamawiającego z rozbudową serwera lub dostawą nowego, umożliwiającą archiwizację danych obrazowych oraz dodatkową przestrzeń dyskową o pojemności 12 TB. Dla potrzeb diagnozowania, leczenia i konsultacji medycznych wykonywanych w trakcie zabiegu przy pomocy angiografu, konieczne jest połączenie podstawowego sprzętu z serwerem szpitalnym. Światłowód oraz zamówiona pamięć służy tym samym celom, wyłącznie obsługuje angiograf, przesyłając obrazy z zabiegu medycznego do macierzy dyskowej. Zdaniem Zainteresowanego, angiograf wraz z światłowodem i oprzyrządowaniem stanowią integralną całość.

Definicję pojęcia "wyrób medyczny" zawiera art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896 z późn. zm.), który stanowi, że przez wyrób medyczny należy rozumieć narzędzie, przyrząd, aparat, sprzęt, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, włączając oprogramowanie niezbędne do właściwego stosowania wyrobu, przeznaczone przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:

1.

diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu chorób,

2.

diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania urazów lub upośledzeń,

3.

badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub prowadzenia procesu fizjologicznego,

4.

regulacji poczęć

- który nie osiąga swojego zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być przez nie wspomagane.

Zakres powyższej definicji rozszerza art. 3 ust. 3 ww. ustawy, stosownie do którego ilekroć w ustawie jest mowa o wyrobie medycznym, bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć wyrób medyczny do różnego przeznaczenia, wyrób medyczny do diagnostyki in vitro, aktywny wyrób medyczny do implantacji oraz wyposażenie wyrobu medycznego do różnego przeznaczenia i wyposażenie wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro.

Przez "wyposażenie wyrobu medycznego do różnego przeznaczenia" należy rozumieć przedmioty, które, nie będąc wyrobami medycznymi, są przeznaczone do stosowania z tymi wyrobami, umożliwiając ich używanie zgodnie z zastosowaniem przewidzianym przez wytwórcę wyrobu medycznego (art. 3 ust. 1 pkt 15 ww. ustawy).

W związku z powyższym, wyposażenie dodatkowe wymienione w przedmiotowym wniosku spełnia definicję wyposażenia wyrobu medycznego do różnego przeznaczenia, gdyż mimo, iż same odrębnie nie są zarejestrowane jako wyrób medyczny, to są one niezbędne do prawidłowego ich funkcjonowania i stanowią, zdaniem Zainteresowanego, integralną całość.

Reasumując, dostawa wyrobu medycznego wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem, w tym i połączeniem światłowodowym, łącznie mieści się w szeroko pojętej definicji wyrobu medycznego, w wyniku czego podlega na podstawie art. 41 ust. 2, w związku z poz. 106 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu według jednolitej stawki podatku w wysokości 7%.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl