ILPP1/443-475/08-2/AK - Sprzedaż mieszkań z "wykończeniem dodatkowym".

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-475/08-2/AK Sprzedaż mieszkań z "wykończeniem dodatkowym".

"(...) Czy sprzedaż lokalu mieszkalnego wykończonego, tzn. mieszkania, które oprócz standardowego wykończenia (...), zawiera również meble i urządzenia na stałe wmontowane do mieszkania (...) jest opodatkowana stawką VAT w wysokości 7% w odniesieniu do całej ceny netto za mieszkanie?

(...) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (...) opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, na podstawie art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez świadczenie usług - w myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

(...) Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%. Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jaki i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 41 ust. 12 cyt. ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2008 r. stawkę 7% podatku stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym - stosownie do art. 41 ust. 12a ww. ustawy - rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

1)

budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;

2)

lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

(...) Ponadto zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2008 r. § 5 ust. 1a pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 ze zm.) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% również w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, w zakresie w jakim obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy.

W myśl art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zajmuje się budową i sprzedażą lokali mieszkalnych oraz lokali użytkowych. W zawieranych przez Spółkę umowach z nabywcami zawarte są postanowienia dotyczące standardu wykończenia. Większość lokali mieszkalnych Spółka sprzedaje w "wykończeniu standardowym" czyli w tzw. stanie deweloperskim. Z powodu coraz większej konkurencji na rynku mieszkaniowym, Wnioskodawca zamierza uatrakcyjnić swoją ofertę poprzez sprzedaż lokali mieszkalnych w stanie wykończonym - meble oraz urządzenia na stałe wmontowane do mieszkania ("wykończenie dodatkowe"). Zdaniem Spółki wszystkie elementy lokalu mieszkalnego stanowiące zarówno "wykończenie standardowe" jaki i "wykończenie dodatkowe" należy traktować jako część składową mieszkania.

Zgodnie z art. 47 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.), częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Aby uzyskać atrybut części składowej rzeczy nadrzędnej, w tym przypadku lokalu mieszkalnego, wyposażenie dodatkowe powinno być połączone z tą rzeczą w taki sposób, że będzie istniała:

1)

więź fizykalno-przestrzenna,

2)

więź funkcjonalna (gospodarcza),

a połączenie będzie miało charakter trwały. Przy czym przesłanki te muszą być spełnione łącznie. W sensie takiego połączenia elementy "wykończenia dodatkowego" powinny stracić byt w sensie prawnym, gospodarczym i fizycznym. Zatem elementy "wykończenia dodatkowego" nie będą mogły samoistnie stanowić rzeczy, lecz powinny tworzyć z mieszkaniem jedną całość. Stosownie jednak do art. 47 § 3 K.c. przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych.

(...) Mając na uwadze powyższe przepisy oraz opis zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż w przypadku, gdy przedmiotem dostawy będzie lokal mieszkalny mieszczący się w budynku mieszkalnym sklasyfikowanym w PKOB w dziale 11 - stawka 7% stosowana będzie w odniesieniu do całości dostawy, bez względu na elementy "wykończenia standardowego" zawierające się w cenie lokalu będącego przedmiotem transakcji. Jednocześnie wskazać należy, że jeżeli elementy "wykończenia dodatkowego" spełniają definicję części składowej mieszkania, to Wnioskodawca nie będzie wyodrębniał ich z podstawy opodatkowania, bowiem dostawie będzie podlegało mieszkalnie, czyli rzecz nadrzędna. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/12/35-37