ILPP1/443-468/07-2/BP - Moment powstania obowiązku podatkowego przy umowie faktoringu.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 6 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-468/07-2/BP Moment powstania obowiązku podatkowego przy umowie faktoringu.

"(...) Jak przy faktoringu określić moment powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do usług drukowania gazet, magazynów, czasopism oraz książek - czy na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, czy na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 8 ww. ustawy?

Czy faktoring należy traktować jak kredyt, czy jak zapłatę za usługę?

(...) Usługi pośrednictwa finansowego klasyfikowane do grupowania PKWiU Sekcja J ex (65-67) korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 3 załącznika nr 4 z wyłączeniem usług wymienionych w pkt 1-9, m.in. usług ściągania długów oraz faktoringu. Powyższe uregulowanie pozostaje w zgodzie z art. 13B (1) (d) VI Dyrektywy oraz art. 135 (1) (d) Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L Nr 347).

W usługach obrotu wierzytelnościami mieści się umowa przelewu wierzytelności (cesji), uregulowana w art. 509-518 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.). Według art. 509 Kodeksu cywilnego wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Umowa faktoringu, zaliczana do tzw. umów nienazwanych, zawiera wszystkie istotne elementy umowy przelewu wierzytelności. Przez umowę faktoringu jeden przedsiębiorca - faktorant przenosi wierzytelności na innego przedsiębiorcę - faktora w zamian za wartość nominalną wierzytelności pomniejszoną o dyskonto uwzględniające wynagrodzenie faktora. Umowa faktoringu przewiduje ponadto, że faktor będzie spełniał na rzecz faktoranta dodatkowe czynności, takie jak prowadzenie ksiąg handlowych, monitoring sytuacji prawno-ekonomicznej dłużnika itp. W wyroku z dnia 26 czerwca 2003 r. w sprawie C-305/01 Fi (...) przeciwko MKG (...) ETS uznał, że z usługami faktoringu mamy do czynienia wtedy, gdy transakcje przelewu wierzytelności są dokonywane w sposób ciągły oraz wskazał, że podstawową funkcję umowy faktoringu stanowi uwolnienie faktoranta od ciężaru egzekwowania wierzytelności, a ponadto - w przypadku faktoringu właściwego - przejęcie ryzyka niewypłacalności dłużnika.

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 8 cyt. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty - z tytułu usług polegających na drukowaniu gazet, magazynów, czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13) oraz książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek, oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN i ISSN, jednak nie później niż 90. dnia, licząc od dnia wykonania usługi.

W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym środki finansowe otrzymywane przez Wnioskodawcę od faktora będą stanowić zapłatę w związku ze świadczonymi usługami drukowania gazet, magazynów, czasopism oraz książek. Przepis art. 19 ust. 13 pkt 8 ww. ustawy jest jednoznaczny - o momencie powstania obowiązku podatkowego decyduje moment otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu wykonania usługi (o ile moment otrzymania zapłaty nastąpi przed upływem 90 dni od dnia wykonania usługi). Tak więc momentem powstania obowiązku podatkowego będzie moment otrzymania zapłaty przez Wnioskodawcę od faktora. W przypadku nieotrzymania przez Wnioskodawcę zapłaty w terminie 90 dni od dnia wykonania usługi obowiązek podatkowy powstanie z upływem 90. dnia licząc od dnia wykonania usługi. (podkreśl. red.)

Reasumując, zapłatę przez faktora na rzecz faktoranta wartości nominalnej wierzytelności pomniejszonej o dyskonto należy traktować jak zapłatę za usługę, a moment powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do usług drukowania gazet, magazynów, czasopism oraz książek określa się według art. 19 ust. 13 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/6/12-14