ILPP1/443-454/07-3/BP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-454/07-3/BP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 5 października 2007 r. (data wpływu: 8 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku rozliczenia podatku przy wypłacie równowartości udziałów wspólnikowi nieuczestniczącemu w przekształceniu spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku rozliczenia podatku przy wypłacie równowartości udziałów wspólnikowi nieuczestniczącemu w przekształceniu spółki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 12 sierpnia 2006 r. wspólnicy podjęli uchwałę o przekształceniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną. Ponieważ Wnioskodawca nie wyraził woli uczestniczenia w przekształceniu, spółka w dniu 28 czerwca 2007 r. wypłaciła mu kwotę pieniężną.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wypłata równowartości udziałów wspólnikowi nieuczestniczącemu w przekształceniu spółki wymaga rozliczenia podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy wypłata równowartości udziałów wspólnikowi nieuczestniczącemu w przekształceniu spółki korzysta ze zwolnienia i nie wymaga rozliczenia podatku VAT.

Na tle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe, jednakże z uwagi na zastosowanie innych przepisów prawa niż wskazane przez Wnioskodawcę.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

* odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

* eksport towarów,

* import towarów,

* wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

* wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Za dostawę towarów - stosownie do art. 7 ust. 1 cyt. ustawy - uważa się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ww. ustawy).

Według art. 8 ust. 1 cyt. ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ww. ustawy, w tym również:

* przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,

* zobowiązanie do powstrzymywania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,

* świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ww. ustawy nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

W przytoczonych przepisach została zrealizowana zasada powszechności opodatkowania wyrażona w art. 1 Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L Nr 347). Definicja świadczenia usług stanowi dopełnienie definicji dostawy towarów. To pozwala stwierdzić, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają wszystkie czynności odpłatnego obrotu profesjonalnego.

Świadczenie usług w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług powinno być spełnione na rzecz bezpośredniego konsumenta, odbiorcy świadczenia odnoszącego korzyść majątkową (K. Kossakowski K. Sachs (red.), "VI Dyrektywa VAT", C.H. Beck 2004, s. 132).

Problematyka przekształceń spółek została uregulowana w przepisach działu III tytułu IV ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Istota przekształcenia polega na zmianie formy ustrojowej spółki przy zachowaniu bytu prawnego. W wyniku przekształcenia spółka traci swoją dotychczasową formę prawną i kontynuuje swoje istnienie jako spółka należąca do innego typu spółek handlowych. Gwoli wyjaśnienia warto dodać, że spółkę przed przekształceniem określa się mianem "spółki przekształcanej", a po przekształceniu - "spółki przekształconej".

Z art. 564-565 k.s.h. wynika zasada kontynuacji warunkowej praw i obowiązków członkowskich. W myśl art. 564 § 1 k.s.h. wspólnicy spółki przekształcanej wyrażają wolę pozostania w spółce po przekształceniu przez złożenie oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształconej. Zgodnie z art. 565 § 1 k.s.h wspólnikom niezainteresowanym uczestniczeniem w przekształceniu spółki (nie złożyli oświadczenia albo złożyli oświadczenie negatywne) przysługuje roszczenie o wypłatę kwoty odpowiadającej wartości ich udziałów albo akcji w spółce przekształcanej. Wypłata kwot pieniężnych dla wspólników, którzy nie przystąpili do spółki przekształconej, odbywa się według wartości bilansowej. Natomiast wartość nominalną udziałów albo akcji w przyszłym kapitale zakładowym określa projekt umowy (statutu). Tak więc po złożeniu oświadczeń przez wspólników może się okazać, że po podzieleniu udziałów, których dotyczą oświadczenia, wartość bilansowa nie będzie idealnie odpowiadała wartościom nominalnym udziałów albo akcji. Pozostałe części wartości udziałów albo akcji zostaną objęte na współwłasność albo powiększą kapitały zapasowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że kwota pieniężna została wypłacona Wnioskodawcy na podstawie art. 565 k.s.h. jako równowartość udziałów.

W świetle przepisów o podatku od towarów i usług oraz rozważań dotyczących problematyki przekształceń spółek, nieprzystąpienie wspólnika do spółki przekształconej nie może uchodzić ani za dostawę towarów, ani za świadczenie usług. Ponieważ wspomniana czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, przeto wypłata równowartości udziałów wspólnikowi nieuczestniczącemu w przekształceniu spółki nie wymaga rozliczenia podatku VAT.

Ponadto informuje się, że w przedmiocie udzielenia pisemnej informacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego w dniu 7 stycznia 2008 r. została wydana interpretacja indywidualna nr ILPB2/415-215/07-2/PW.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl