ILPP1/443-449/09-3/MT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-449/09-3/MT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 kwietnia 2009 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu: 9 kwietnia 2009 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie: 10 kwietnia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 czerwca 2009 r. (data wpływu 25 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości. Wniosek uzupełniono w dniu 25 czerwca 2009 r. o doprecyzowanie opisanego stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Gmina jest właścicielem nieruchomości w granicach działki nr 112, sklasyfikowanej jako LsV - 1,6101 ha, LsVI - 3,2111 ha, PsVI - 0,4695 ha w Z o powierzchni 5,2907 ha z zabudowaniami gospodarczymi typu rekreacyjnego po nieczynnej strzelnicy, tj.:

1.

budynkiem kiosku,

2.

budynkiem zaplecza,

3.

dwoma budynkami stanowisk strzelniczych,

4.

trzema budynkami stanowisk obserwacyjnych,

5.

dwoma stanowiskami ruchomych tarcz.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Gminy nie obowiązuje od dnia 1 stycznia 2004 r. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy działka przeznaczona jest na cele usług z zielenią towarzyszącą.

Gmina S została właścicielem opisanej nieruchomości z dniem 1 lipca 2000 r. na mocy decyzji komunalizacyjnej Wojewody.

W roku 2003 Gmina Z oddała w użyczenie opisaną nieruchomość, a umowa użyczenia trwała do roku 2007. Przez okres obowiązywania umowy Gmina nie pobierała czynszu dzierżawnego i nie odprowadzała podatku VAT.

Gmina Z planuje sprzedaż opisanej nieruchomości na zasadach określonych w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.) w trybie przetargu pisemnego ograniczonego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów.

W uzupełnieniu z dnia 25 czerwca 2009 r. Wnioskodawca wskazał następujące informacje:

1.

Zainteresowany nie miał prawa przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości do odliczenia podatku od towarów i usług. Gmina S stała się właścicielem przedmiotowej nieruchomości na mocy decyzji Wojewody.

2.

W przedmiotowej nieruchomości nie dokonywano żadnych ulepszeń.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy czynność prawna polegająca na sprzedaży opisanej we wniosku nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy też można zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W latach od 2003 do 2007 Gmina S oddała nieodpłatnie ww. nieruchomość w użyczenie Kołu Łowieckiemu. Czynność ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 pkt a ww. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim.

Pierwszym zasiedleniem jest oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części. Pierwsze zasiedlenie nie musi być dostawą towarów. Istotą pierwszego zasiedlenia jest oddanie do użytkowania, które następuje w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwszym zasiedleniem będzie zatem tylko pierwsza czynność opodatkowana dotycząca danych budynków (ich części) lub budowli.

Z uwagi więc na to, że zarówno nabycie z mocy prawa ww. nieruchomości decyzją Wojewody, jak również zawarcie umowy użyczenia nie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, dostawa nieruchomości (sprzedaż) nie będzie objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy. Wnioskodawcy przysługuje natomiast zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, albowiem Zainteresowany spełnia przesłanki, o których mowa w tym punkcie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z kolei przepis art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również m.in. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie. Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca wskazał, iż zamierza dokonać sprzedaży budynków wraz z gruntem.

Wyjaśnić zatem należy, iż sprzedaż budynku, który jak wyżej wskazano jest towarem - co do zasady - podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Podstawowa stawka tego podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22% podstawy opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno ustawa, jak i przepisy wykonawcze do ustawy przewidują opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

W świetle art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z kolei, w myśl doprecyzowanej w art. 2 pkt 14 ustawy definicji przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub,

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Natomiast, w świetle przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Stosownie do przepisu art. 43 ust. 7a cyt. ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Jak wskazał we wniosku Zainteresowany, Gmina jest właścicielem nieruchomości w granicach działki nr 112, sklasyfikowanej jako LsV - 1,6101 ha, LsVI - 3,2111 ha, PsVI - 0,4695 ha o powierzchni 5,2907 ha z zabudowaniami gospodarczymi typu rekreacyjnego po nieczynnej strzelnicy, tj. budynkiem kiosku, budynkiem zaplecza, dwoma budynkami stanowisk strzelniczych, trzema budynkami stanowisk obserwacyjnych oraz dwoma stanowiskami ruchomych tarcz.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Gminy S nie obowiązuje od dnia 1 stycznia 2004 r. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy działka przeznaczona jest na cele usług z zielenią towarzyszącą. Wnioskodawca został właścicielem opisanej nieruchomości z dniem 1 lipca 2000 r. na mocy decyzji komunalizacyjnej Wojewody.

W roku 2003 Gmina oddała w użyczenie opisaną nieruchomość, a umowa użyczenia trwała do roku 2007. Przez okres obowiązywania umowy Gmina nie pobierała czynszu dzierżawnego i nie odprowadzała podatku VAT. Gmina planuje sprzedaż opisanej nieruchomości na zasadach określonych w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.), w trybie przetargu pisemnego ograniczonego.

Ponadto, Zainteresowany nie miał prawa przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości do odliczenia podatku od towarów i usług. Gmina stała się właścicielem przedmiotowej nieruchomości na mocy decyzji Wojewody. W przedmiotowej nieruchomości nie dokonywano żadnych ulepszeń.

Zgodnie z treścią art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem.

Powyższe prowadzi z kolei do następującej konkluzji. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Reasumując, planowana sprzedaż ww. nieruchomości wraz z gruntem korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, jak również pkt 10a ustawy o VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl