ILPP1/443-441/07-2/BD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-441/07-2/BD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2007 r. (data wpływu: 26 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia prawidłowej stawki podatku VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia prawidłowej stawki podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka zajmuje się szyciem konfekcji dla kontrahentów z powierzonych materiałów. Bezpośrednim zleceniodawcą jest podmiot krajowy, który wykonaną przez Spółkę produkcję wysyła do kontrahenta zagranicznego. Zleceniodawca zawarł kontrakty z podmiotami zagranicznymi, które dla potrzeb realizacji zleceń dostarczają swoje materiały.

Do zleceniodawcy przekazywane są wyroby nie wymagające już żadnych dodatkowych czynności. Wykonana produkcja z powierzonego surowca ewidencjonowana jest na koncie wyrobów gotowych w wartości technicznego kosztu wytworzenia bez wartości powierzonego surowca.

Jednym z asortymentów realizowanych w opisany wyżej sposób są wyroby z dzianin dla niemowląt, które Spółka kwalifikuje do grupy PKWiU o symbolu 18.24.11. Zgodnie z zał. nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług (w związku z art. 41 ust. 2), do tej kategorii wyrobów zastosowanie ma stawka 7% podatku VAT.

Na okoliczność prawidłowej kwalifikacji do grupy PKWiU Spółka posiada pismo Urzędu Statystycznego w Ł. (znak X z dnia 16 grudnia 2005 r.), które udostępnił jej zleceniodawca.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy uwzględniając stan faktyczny opisany wyżej, Spółka może do wykonywanej produkcji z powierzonego materiału stosować obniżoną stawkę VAT (7%) tak jak do produkcji z materiałów własnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, stosowanie obniżonej stawki VAT do produkcji wyrobów z powierzonego materiału (tak jak do produkcji z własnego surowca) jest prawidłowe. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie warunkują stosowania stawki podatku VAT od tytułu własności surowca, z którego wyrób jest produkowany. Ponadto należy zauważyć, że Spółka ewidencjonuje wykonaną produkcję (również z powierzonego surowca) na koncie wyrobów własnych (na odpowiednim koncie analitycznym oraz w prawidłowo ustalonym koszcie wytworzenia nie obejmującym surowca). Jeżeli zatem Spółka prawidłowo kwalifikuje produkowane wyroby z powierzonego surowca, to za prawidłowe należy także uznać stosowanie stawki podatku VAT, tj. takiej jak do wyrobów z własnego surowca.

Reasumując, stosowanie stawki VAT w wysokości 7% w stosunku do wyrobów objętych kwalifikacją PKWiU do grupy 18.24.11 i wytwarzanych z powierzonego surowca, należy uznać za prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

* przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,

* zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,

* świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Zgodnie natomiast z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Pod poz. 45 załącznika nr 3 do ustawy, wymienione zostały "Odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt" bez względu na symbol PKWiU, wobec powyższego do dostawy tych towarów ma zastosowanie obniżona do wysokości 7% stawka podatku VAT.

Nadmienia się, że od dnia 1 czerwca 2005 r. obowiązuje zmieniony zapis poz. 45 zał. nr 3 do ww. ustawy. Do dnia 31 maja 2005 r. stawka podatku VAT w wysokości 7% miała zastosowanie dla odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt, jednakże wyłącznie o symbolu PKWiU 18.24.11.

Z uwagi na fakt, że ustawodawca przy dostawie niektórych towarów przewidział preferencyjną stawkę podatku VAT, dla określenia właściwej stawki podatku, istotne jest ustalenie czy mamy do czynienia z dostawą towarów, czy też ze świadczeniem usług.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka dokonuje szycia wyrobów z dzianin dla niemowląt na zlecenie kontrahenta krajowego. Wykonana produkcja, jak podaje Wnioskodawca odbywa się z powierzonego surowca i ewidencjonowana jest na koncie wyrobów gotowych w wartości technicznego kosztu wytworzenia bez wartości powierzonego surowca. Zatem Wnioskodawca otrzymując powierzone materiały, celem wytworzenia wyrobów dla niemowląt, nie uzyskuje prawa ich własności, tj. nie następuje na jego rzecz przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel w rozumieniu cyt. wyżej art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca w żadnym momencie nie dysponuje prawem do rozporządzania powierzonym materiałem jak właściciel, nie może również - po realizacji zamówienia - prawa tego przekazać zleceniodawcy.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że Spółka nie jest producentem wyrobów w postaci odzieży dla niemowląt, dokonującym odpłatnej dostawy tych towarów, lecz podatnikiem świadczącym na zlecenie innej firmy usługi szycia odzieży dla niemowląt.

Zgodnie z cyt. wyżej art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Istotą stosunku świadczenia jest każde zachowanie się na rzecz innej osoby. Świadczenie jest zatem dwustronnym stosunkiem prawnym i wymaga podmiotu pełniącego rolę odbiorcy (konsumenta świadczenia, nabywcy usługi) oraz podmiotu świadczącego (wykonującego czynności, świadczącego usługę). W przedmiotowej sytuacji zrealizowane są przesłanki skutkujące uznaniem realizowanych czynności, jako usługi określonej w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów usług.

Z powołanego zał. nr 3 do ustawy o VAT wynika, że usługi korzystające z preferencyjnej 7% stawki podatku VAT zostały wymienione w pozycjach 135-163. Wśród wymienionych tam usług brak jest usług zaklasyfikowanych do grupowania o symbolu PKWiU 18.24.11, bądź usług szycia odzieży dla niemowląt bez względu na symbol PKWiU.

Reasumując tut. Organ stwierdza, iż wykonywane przez Spółkę usługi szycia wyrobów dla niemowląt na zlecenie innego podmiotu gospodarczego podlegają opodatkowaniu wg stawki podstawowej, określonej w art. 41 ust. 1 ww. ustawy, tj. 22%.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl